:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,614
Активни 636
Страници 12,179
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Държавата срещу родителите в спор кой е по-добър възпитател

ГЕРБ е на път да нареди България сред изключенията в Европа по ранен обхват на децата в задължително обучение
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
По норматив децата в детските градини не могат да са повече от 22. Случва се обаче в действителност групите да надвишават 30 деца.
Убеждение на това управление е, че българските семейства не могат да се грижат за децата си толкова добре, колкото държавата. ГЕРБ веднъж вече взриви общественото мнение с подобно внушение в закона за детето, сега го прави отново със закона за училищното образование. Поне така родители изтълкуваха приетия на второ четене в комисия текст, според който от 2016/2017 г. задължителното обучение ще обхваща и 4-годишните деца. В същото време на семействата не се дава никаква възможност за избор в какви форми да възпитават наследниците си, тъй като законът регламентира само два варианта - държавни и частни детски градини.

Преглед на европейските практики показва, че само в Люксембург, Северна Ирландия, Кипър и в шест швейцарски кантона обучението на децата започва от 4 години. Унгарците сега ги обучават от 5 г. и предвиждат от 2014 г. да се ходи задължително на градина от 3 г. Но в повечето страни обучението стартира от 6 г., част е от началното обучение, което се провежда в училища, които нямат нищо общо с нашите мастодонти от I до ХII клас. Началното обучение е обособено в отделни сгради с много строги изисквания - със стаи за почивка, за спане, а класовете са от не повече от 20 деца. На този фон в София и тази година 13 200 деца останаха извън детските градини поради простата причина, че за тях няма място. Без да отваря дума за подобряване на условията, ГЕРБ се готви да направи България страната с най-всеобхватното образование в Европа. Уви, продължава да се набива на очи и липсата на сериозен дебат за качеството на това образование, измерено на катастрофално ниски нива във всички международни изследвания.

В. "Сега" се опита да представи аргументите за и против фундаменталната промяна на родители, експерти и държава.

---

В група от 30 деца няма как да се постигнат резултати



Петър Пеев, председател на "Родителски комитет", обединяващ 21 организации, баща на 4 деца на възраст от четири до девет години



ДИНА ХРИСТОВА



- Г-н Пеев, не реагирахте, когато предучилищното образование стана задължително на 6 г., после на 5 г. Защо сега?

- Защото 4 г. вече наистина е много сериозна ниска възраст. Аз давам моите деца на 7 г. направо в първи клас. Нямат проблеми и така ще го правя независимо от закона. За мен проблемът е в задължителния характер на промяната. Това е противоконституционно, граничи с отнемането на основната функция на родителите да се грижат за децата си. Ние искаме да възпитаме отговорни деца за тази нация. Но как, като отговорността се изземва от родителите на толкова ранна възраст и късаме връзката с децата? Хората, които тъй или иначе не се интересуват, те няма да осигурят образование на децата си, дори да е задължително. Ако ги пускат да ходят в училище, ще е заради топлото, безплатния обяд, накрая дори ще вземат тапия, без да имат никакви знания. Затова трябва да се работи със семействата, за да разберат те смисъла от образованието.

- Министерството се аргументира с необходимостта от ранна социализация, която е изключително важна за по-нататъшното успешно реализиране на тези деца.

- Аз лично съм скептичен, че за тази възраст това е толкова важно. И че в големите групи, които се създават в рамките на нашата образователна система, могат да се постигнат подобни резултати. А съм опитал. Моят син беше на 5 г., когато го дадох в градина, и издържа месец-два. Родителите, които искат да обучават децата си, търсят и намират всякакви начини - частни детски градини, алтернативни форми за малко деца, правят си кооперативи, мислят кое е най-добро за тях.

- Алтернативните форми обаче остават извън законите.

- За съжаление в основата на всичко са финансите. От една страна, да не се харчи ресурс, от друга, да се усвои независимо по какъв начин и колко е ефективен той. Всичко се прави или от липса на пари, или от желание да се усвоят други пари, а не се мисли реално за децата.

-----------

Много проблеми в поведението се отключват в детските градини



Мариана Банчева, психолог, експерт в Националната мрежа за децата



Въвеждането на задължително обучение от 4 години е мярка, която изисква много ясен отговор какво ще се промени в начина на организация на процесите в момента. Този отговор не се изчерпва с коментара, че децата и сега си ходят на детска градина и че търсенето е голямо. Ако така се разсъждава, промяната няма да бъде значителна. Ще застави родителите на децата от ромската общност задължително да ги пуснат на детска градина и толкова. Опитът на работещи с тях организации показва, че подобни мерки за тях са добри, но е спорно доколко една мярка, свързана с интегрирането на група деца, трябва да се прехвърля върху всички.

Държавата първо трябва да гарантира достъп на всяко дете до форми за ранна грижа. Тези форми не могат да се изчерпват със сега съществуващите детски ясли и градини. Необходимо е развитие на алтернативи за грижа, които осигуряват гъвкавост и адекватност на услугите спрямо нуждите на децата и родителите със засилено участие на семействата, каквото сега съществуващите не предполагат.

Трябва да се предприемат стъпки за изграждане на среда, в която се стимулира ученето на децата чрез всички видове сетива и по всички възможни начини. Познавателното развитие е само част от общото емоционално, психическо и социално развитие на децата. Ние смятаме, че обучението в детските градини е силно педагогизирано. Подчинява се много повече на парадигмата да се усвояват само познавателните елементи. Много малка част от учителите в детските градини прилагат т.нар. цялостен подход към развитието на детската личност. Не наблягат на личностните социални умения, които децата трябва да имат. Всяко такова умение се развива целенасочено - дали е умение на замисляне, на сравняване на ситуация, на обекти или как да реагираш в някаква ситуация. Не може да се остави само на хаотичния опит от комуникацията с връстници. Този процес в детските градини обаче е силно затруднен поради елементарен факт - голям брой деца в групите. Нека не забравяме, че голяма част от проблемите на децата - заекване, различни поведенчески разстройства, възникват и се отключват точно в детските градини. Защото там педагозите нямат нито подготовката, нито средата да прилагат други освен организираните подходи. Големият парадокс, който в момента въобще не е решен, е промяна на структурите на училищата.

Големият проблем е свързан с едно рисково послание и то е, че държавата някак открито казва, че не вярва на способността на родителите да гледат децата си и че тя е по-добрият родител - възпитател. В същото време навсякъде се казва, че по-добрата среда да се изгражда едно дете е семейната. Така че това е мярка, която трябва да бъде прилагана задължително само за деца, за които се преценява, че необхващането им крие риск за тяхната адаптация по-нататък в училище. За останалите да бъде пожелание.

Задължително е и създаване на услуги за подкрепа на изграждането на родителски капацитет, защото семейната среда трябва да може да стимулира детето поне в същата степен, в която го прави детската градина, за да може то да се чувства успяващо.

Записа ДИНА ХРИСТОВА

--------------------------

Естественото място на детето е при неговите връстници



Милена Дамянова, зам.-министър на образованието



ВАНИНА СТОЯНОВА



- Г-жо Дамянова, какви са мотивите за въвеждане на задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните?

- То е напълно в унисон с новата философия на закона, според която образованието се разглежда като цялостен процес на обучение, възпитание и социализация. Няма как едно дете, стоейки вкъщи, да придобие умения и навици да живее с околните, да работи в екип, да развива критическо мислене, няма как да се социализира. От друга страна, е важно тези деца да се научат, че когато живееш в обществото, има правила, които трябва да се спазват. Това ще ги научи и на дисциплина. Може би думичката "задължително" е тази, която дразни родителите, но трябва да имаме предвид, че и сега близо 80% от 4-годишните посещават детска градина. Така че "задължително" означава целенасочени мерки и усилия именно към тези 20% необхванати, означава и по-голям ангажимент от страна на общините, означава по-голямо финансиране от държавата.

- Защо не се дава право на избор на родителите? Законът отново не регламентира родителските кооперативи.

- Не е вярно, че няма алтернативни форми. Новият закон позволява една детска градина да организира и полудневни групи. Дали сме възможност за почасови и сезонни занимания, има различни форми, в които тези деца могат да се включат в предучилищното образование. Мисля, че родителите дължат това на своите деца, защото едно дете, което в днешни дни е на 4 години, се различава много повече от едно дете, което преди 10 години е било на 4 години. Естествената среда за неговото развитие е сред неговите връстници. Що се отнася до родителските кооперативи - те няма как да съществуват под тази форма, под която родителите си я представят. Кой гарантира, че в апартаментите, в които се отглеждат децата, са спазени абсолютно всички хигиенни условия на здравната инспекция? Ако се случи инцидент, кой носи отговорността? Кой гарантира качеството на образованието на децата? Как се проверява дейността им? Логично ли е да поставяме към общините и частните детски градини високи изисквания, а в същото време да разрешим провеждането на задължително предучилищно образование в кооперативи при различни условия и занижени изисквания?

- Никой не говори за занижени изисквания. Родителите искат най-доброто за своите деца.

- Няма проблем, ако родителите искат да си открият частна детска градина или да направят филиал към частна детска градина и да сключат договор с нея.

- Аз съм квалифициран педагог, какво ми пречи да обучавам детето си вкъщи?

- Защото това означава признаване на домашното образование, което ние изключваме категорично като възможност поради първия аргумент, който изтъкнах - за социализацията и възможността децата да растат и да се образоват заедно със своите връстници. Да, ако един родител е квалифициран специалист, със сигурност ще може да обучи детето си. Но ние говорим за съвкупност от знания, умения и отношения, говорим за създаване на нагласа за екипност, това няма как да се получи вкъщи, когато детето е само с родителите си. Тези умения се изграждат в група, чрез игра, те се изграждат в контактите с другите деца, което вкъщи няма как да се получи.

- Какво предвижда законът за родителите, които не дадат детето си на 4 г. в детска градина?

- Предвижда глоби, както и досега, но нашият екип е на мнение, че глобите и санкциите са крайна мярка. Глобите няма да решат проблема. Да, родителят ще си плати 50 или 100 лв. примерно и ще продължи да обучава детето си вкъщи. Това не е целта. Целта е да мотивираме и самите родители. Не казвам, че един родител не може да си гледа детето. Напротив, ролята на родителя е много важна, основополагаща, но детето има нужда да бъде в среда от деца на неговата възраст.

- Как ще мотивирате един родител, чието дете е 328-о в списъка на чакащите за детска градина и в най-добрия случай ще се добере до група с 31 деца? Какво качество се предлага в този случай?

- Това не е само проблем на образователната система. Демографските проблеми и вътрешната миграция на родителите не са проблем само на образователната система. Но точно заради съществуващите в момента дефицити е даден и този преходен период (бел. авт. - до учебната 2016/2017 г.).

----

По темата работи и МИЛА ЦАНКОВА
Снимка: РИ-РИ-РА
Рисуване в снега е част от отглеждането на децата в родителския кооператив "Ри-Ри-Ра". Там децата садят цветя, създават играчки от изхвърлени кашони - все неща, които трудно се случват в големите градински групи.

Петър Пеев със съпругата си и четирите им деца, които не са ходили и няма да ходят в предучилищна група въпреки заплахите за глоби от 150 до 300 лв.

 Петър Пеев със съпругата си и четирите им деца, които не са ходили и няма да ходят в предучилищна група въпреки заплахите за глоби от 150 до 300 лв.
Снимка: Иво Орешков
 Мариана Банчева
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
---
29
5043
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
02 Декември 2012 19:01
досега сме първи само в недомислените и лошо изпълнените неща
02 Декември 2012 19:04
досега сме изключение само в недомислените и лошо изпълнените неща
А лошо изпълнените и недомислени неща у нас станаха правило, а не изключение.

Замислям се колко "екипни" са били известните творци.
02 Декември 2012 19:20
Интересно, от циганетата ше вземат ли за "еничерчета"?
02 Декември 2012 19:42
Туй недоразумение, че и русо на всичко отгоре, кой го сложи за зам.министър? То въпросът е риторичен, ама...
02 Декември 2012 19:42
Туй недоразумение, че и русо на всичко отгоре, кой го сложи за зам.министър? То въпросът е риторичен, ама...
02 Декември 2012 19:55
Туй тъпото е логично зам министър в правителство на калинки и кретени.
Не е влизала в училище, откак случайно е завършила, няма ни дете, ни коте, дрънка наукоподобно, готово е на всичко като бушон...
-----------------------------------
Блогът на Генек

02 Декември 2012 20:00
Излиза, че ние, гражданите, сме се превърнали в собственост на държавата. Министри и зам. министри се превръщат в наши собственици, въпреки всеизвестното значение на думата министър (слуга). И ние сме длъжни да слушаме и изпълняваме всички техни закони и разпоредби, без да имаме някакви права. Имаме само едно ЕГН като инвентарен номер на стоките. Чувала ли е някой да е успял да научи някого на нещо, което самият той не знае? Значи интелигентните родители, баби, дядовци и т. н. с постижения на олимпиади, например, няма да са полезни на децата, защото не могат да ги научат на "екипност"? Междувпрочем "квалифицираните" преподаватели къде са учили и придобили "големите" си "способности" в тази област? Или като с "програмите за безработни" ще се окаже, че работата е само да се получи голямо възнаграждение за никаква работа?
Справка: Натисни тук
02 Декември 2012 20:13
Много ми е интересно, коя ще е тази даскалица, дето ще ми заведе внучето за риба?
Или ще го научи да играе футбол "по махленски"...
За катеренето по разни бодливи джанки, и тършуването за мечета из малинака в Балкана да не споменавам, щото от "Агенцията за детето" само това чакат!
02 Декември 2012 22:07
Кой гарантира, че в апартаментите, в които се отглеждат децата, са спазени абсолютно всички хигиенни условия на здравната инспекция?

Виждал съм Дамянова няколко пъти в кратки репортажи по телевизията.
Млада, амбициозна жена.
И сега с това
абсолютно
лъсва цялата истина, че всъщност става въпрос за поредната имитаторка с пипе колкото на едно пиле.
Ако някой си държи на репутацията би трябвало тихомълком да я отстрани и тази жена да не се занимава с обществени дейности.
Абсолютно.
Само една дума, а колко много казва.
02 Декември 2012 22:30
Родителските кооперативи нямало как да съществуват под тази форма, защото никой не гарантирал, че в апартаментите, в които се отглеждат децата, са спазени абсолютно всички хигиенни условия на здравната инспекция... В кратце, родителите скоро да очакват закон, в който се изисква да получат първо позволитено от държавата да си родят дете, и после да го раждат. Позволителното (сертификатът) ще се изададе само след щателна проверка на апартамента, в който живеят родителите. Ако той е годен, само тогава могат да отглеждат там дете. Ако не, изобщо да не раждат.
02 Декември 2012 23:00
Дори за еничари, децата не са били откъсвани от семейното подрастване и възпитание на такава крехка възраст! И не от 4 год. възраст!

Цитат:
Тези момчета се подбират сред здравите, интелигентни и красиви деца на възраст 7-10 г., но често пъти се събират и деца на 5-6-годишна възраст.

Натисни тук
02 Декември 2012 23:28
Тъжната истина, дами и господа, е, че за 70% от децата в момента, наистина е по-добре да ги възпитава държавата. Друг въпрос е, че тази държава, в сегашното си състояние, не е способна да възпита никого.
Не се учудвайте на мераците да ви манипулират децата. Това бе заложено още преди години с масовото чалгалзиране на народа и унищожаване на образователната система. След като докараха народа до невиждани просташки висоти, които са неизбежни след принудата 20 години да оцеляваш в духовна и материална мизерия, не е чудно, че сега му казват на същия този народ, че не е кадърен да си възпитава децата.
Второ, че тук е намесен и проблемът с циганите, които трябва уж да се интегрират и работата става съвсем батак.
Но като цяло, доколкото аз разбрах, нещата се отлагат за 2015/2016, така че могат изобщо и да не станат реалност.
Но другата реалност е вече факт. Броят на родителите, които нямат капацитет, интелектуален и финансов, да отглеждат децата си, стемглаво нараства. Този проблем трябва да се решава.
03 Декември 2012 09:34
не съм запознат, какво се случва когато детето не може да се вреди до детска, но по закон е длъжно да е там?

мен лично майка ми ме задържа до 7 навършени, преди да отида на училище, с риск от глоба. някак ми се струва логично да продължа традицията като му дойде време ...
03 Декември 2012 09:51
Чудно ми е, как навремето, бабите и дядовците на село ни отглеждаха и възпитаваха както те си знаеха, и никой никакъв акъл не им е давал за това.
Явно са биле доста по-мъдри и учени от съвременните детски педагози и психолози.
Че и разни "Агенции за детето" нямаше по него време.

Абе тази госпожа, кой я е възпитавал навремето, да не е расла в саксия?
03 Декември 2012 10:07
Абе тази госпожа, кой я е възпитавал навремето, да не е расла в саксия?


Според мен, ако е било в саксия, почвата й е била малко и бедна на минерали
03 Декември 2012 10:14
Държавата трябва да е по-добрият възпитател by default, защото управлява всички поправителни институции като училища, затвори, изтрезвители и болници.
03 Декември 2012 10:48
Писано,супер точно!
03 Декември 2012 10:54
Убеждение на това управление е, че българските семейства не могат да се грижат за децата си толкова добре, колкото държавата.
Действително, училищната система има освен образователни, още и възпитателни функции. Поне допреди 23 години беше така, макар че тогава възпитанието се състоеше преди всичко в насаждане на официалната партийна идеология. Днес конституцията забранява насаждането на някаква господстваща идеология в обществото, така че въпросът е, какво ще се преподава на 4 или 5-годишните?
03 Декември 2012 11:04
т.н.възпитание, по същество е тип промиване на мозък/ извън скандалността на това понятие е от изключително значение кой ти промива мозъка и какви цели преследва
03 Декември 2012 11:12
Абпсолютно престъпна и противоестествена идея! След като Бог е решил децата да се раждат в семейства, а не да се събират от дърветата, сигурно е имало защо. Семейството не е двойка за сексуални преживявания, дружество с ограничена отговорност, фирма и пр. то е ЛЮБОВНА СРЕДА, нещо което е то и само то. Такава не може да бъде осигурена ни от държава, ни от каквото и да било. Това не значи, че няма семейства които не са такива, най-често създавани именно от хора, които също не са расли в любовна среда, но това не може да е причина всички да бъдат натирени в нелюбов. Въобще подобни идеи се раждат в главите само на собствено нечовеци, въпреки външната им прилика с хората. Това въобще е част от похода срещу човека в съвременната западна цивилизация, целящ да превърне любовта в секс и живота в сделка, за да не се пречи на нарастването на ПАРИ ПРИМ. И знаменателно е, че в челните му редици стоят жени феминистки... Всеки който има що годе останал здрав разум, трябва да се обяви срещу подобни домогвания, които ще доведат до пълното поробване и роботизиране на човека в полза на малка група човекосвини, обладани от беса на притежаването и потребяването от беса на нелюбовта, защото всичко което е наистина ценно не може да се купи с пари и те най-добре го знаят. Това им е наказанието от Бога и като не могат да отмъстят на него, опитват се да отмъстят на нас.
03 Декември 2012 11:51
"Кой гарантира, че в апартаментите, в които се отглеждат децата, са спазени абсолютно всички хигиенни условия на здравната инспекция? Ако се случи инцидент, кой носи отговорността? Кой гарантира качеството на образованието на децата? Как се проверява дейността им?"

А кой гарантира това за детските градини???
Децата са приети, като поредни номера, зад които стои една сума, идваща от държавата, а в този смисъл - колкото повече деца приемат, толкова по-голямо ще е финансирането. Родителите са принудени да спонсорират/финансират детските градини, като това им се вменява, като "доброволен акт", за да се чувстват добре децата им... Интересно как един учител успява да се справи с 31 деца и колко точно ценно е пребиваването им в тази форма на "стадно отглеждане", в която целта е унификация и рамкиране на децата и не-стимулиране на индивидуалните им умения и предпочитания! Жалко, че министерството е лишено от мислещи хора и не се вслушва в мнение, поднесено и обосновано от интелигентни хора, чиито приоритет е грижата за децата им!
Просто нямам думи...
03 Декември 2012 12:23
И що така заглавието молим?
03 Декември 2012 12:23
чичата
2012-12-03 11:04:49

Чай
2012-12-03 11:12:45

dessita
2012-12-03 11:51:11
03 Декември 2012 12:28
Семейството не е двойка за сексуални преживявания, дружество с ограничена отговорност, фирма и пр.
Абсолютно вярно, но поне от 200 години насам върви насаждане на обратното, което цели да изкара на преден план в обществото първичните човешки проявления и страсти: сексуалност, агресивност (военолюбие) и материализъм (сребролюбие). До голяма степен идеолозите и изпълнителите на тази тенденция успяха, особено в последните 50-60 години, благодарение най-вече на медиите и масовата поп/чалга-култура. Сега изпълнението на тази концепция се залага вече и в образовението, за да може съзнанието да бъде промито от най-ранна възраст.
03 Декември 2012 12:42
Дете+родители = любов,радост,щастие.

Детска градина+ педагози = болести, пренебрежение, анархия.
03 Декември 2012 16:04
Понеже съм се поотъркал покрай образованието, съм забелязал че некадърните даскали умират да се барат възпитатели.
Колкото по-са некадърни, толкова повече възпитатлени лакърдии разтягат. Някои от тях са си направо фашизоиди или комунисти-сталинисти.
И преди беше така и сега е същото.
Не е работа на учителите да прекаляват с възпитанието, освен основните неща по дисциплината която е необходима за провеждане на учебния процес и безоспасността на децата докато са в училище.
03 Декември 2012 16:39
Държавата срещу родителите


Това просто не е държава.
03 Декември 2012 19:18
Предучилищното ни образование се нуждае от реформа, но не просто от увеличаване на броя деца в системата.

1. В него липсва алтернатива за хората със средни доходи. Или детето трябва да ходи на евтина, но некачествена държавна градина за 100лв или на безбожно скъпа частна градина за по 800лв.
2. От една страна в системата има недостиг на средства и не може да има високи учителски заплати. В същото време няма как хората, които имат желание и могат да отделят с по 100-200 лева повече на месец да осигурят повече и по-добри учители в групата, и по-малко деца - в момента са по 36 в група.
3. Има родители, които могат да плащат по-високи такси, но не и чак по 800лв като за частна ДГ. В замяна искат повече права и отговорности - право на участие в заниманията, право на избор на учители, право да контролират какво се случва с децата им. Затова в момента в София има 15 родителски коопертива, открити за последните 2 години, в които се отглеждат по до 10 деца от 2 до 4-5г., за които се грижи поне по един учител и един родител по график. Издръжката е изцяло за сметка на родителите - таксите са около 300лв. Учителските заплати са двойно по-високи от тези в държавната ДГ.

МОНМ отрича тази форма, въпреки очевидния интерес към нея и очевидните й предимства за всички. Предвиждат вместо да измислят партньорство, просто да наложат глоби и да принудят родителите да се включат в двете крайности.

След като образованието ще става задължително, държавата трябва да построи толкова градини, че да има място за всички желаещи. Държавата може да помогне като отдаде под наем част от тези помещения на кооперативите. Така хем няма да се притесняват, че децата се отглеждат в къщи, ще могат да контролират хигиената, но и ще привлекат пари от наем. Не може да се очаква родителите да построят сами частни градини, каквото е в момента становището на МОНМ.

Взаимно сътрудничество между родители и държава - това е решението.

Ако държавата така или иначе не може да осигури място за всички, няма защо да криминализира кооперативите. Ако ще може да осигури, нека има възможност част от градините да се управляват реално от родителско настоятелство, примерно една група от градината да е се дава под наем на хора, които имат време и желание да се занимават с децата си, които могат да вложат повече усилия и време. Парите от този наем ще повишат качеството в останалите групи. Има какво да се измисли. Идеята, че това, което държавата осигурява в момента е предостатъчно за всички (освен за елита, който си позволява скъпи частни градини) и няма нужда от друго е тоталитарна.
05 Декември 2012 13:06
Според мен целта е ясна - да се усвоят пари от "обществени" фондации с неясна цел. Лошото е когато това се възприема като нормално лобиране и намира отражение в законодателството. Но със сегашните дупетати е така - ти му го вкарваш на два ката, то мисли че е усвоило нещо ценно. Дотук добре, ама как ще стане тая да си плащаме за нещо задължително по закон? Те са легнали на това, че сега си плащаме градините, но не могат събра пари от всички, защото немааааа. Вервайте, държавата нема тези пари. Целта е раздуване на спорове, а ако не проработи, ще се смени. Само как тези зам. министри, дето са срали по въпроса ще го ядат, не знам. /пък и кой ли мисли за тях, дребните бушончета?/ Истината продължава да бъде пълно безпътие както за държавата, така и за икономиката, доколкото сега не е едно и също. И това не е най - лошото и нямаше да бъде така, ако беше ясно на радетелите на НСР как да го осъществят. Сега се вижда само една примитивна цел в безпътието - да се локализират инакомислещите и с надеждата, че като им се спретне една Вартоломеева нощ, положението ще се оправи. Или както е казвал Сталин - "Има човек, има проблем, няма човек, няма проблем". Само че и за там ги очаква изненада българска, ама няма да я издавам, точно защото е изненада.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД