:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,675
Активни 578
Страници 13,240
За един ден 1,302,066
Интервю

Амбициите в църквата се обостриха

Не е проблем патриархът да е по-млад, но не е редно текст от устава да се променя заради един човек, смята проф. Иван Желев
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Проф. Иван Желев
Проф. Иван Желев е роден на 9 септември 1944 г. в Хасково. Завършил е Духовната академия през 1970 г. и класическа филология през 1978 г. Бил е учител в софийската семинария, началник на кабинета на българския патриарх Максим, преподавател в Духовната академия и в Богословския факултет при СУ "Св. Климент Охридски", декан на факултета, зам.-ректор на СУ, както и шеф на Дирекцията по вероизповеданията.



- Проф. Желев, откакто започна процедурата за избор на нов патриарх, в Светия синод избухнаха дълго стаявани противоречия. На какво се дължи това според вас?

- Истина е, че амбициите на някои хора се обостриха. Моментът е удобен за това. Подобни противоречия не са нищо ново и не са специфични само за нашата църква. При избирането на папа също има подобни противоречия, като в този случай случващото се остава тайна за публиката. Дори още във времето на Исус Христос двама от най-добрите му ученици, Йоан и Яков, го питат дали ще им даде да седнат отляво и отдясно на Него, когато дойде в славата си. С други думи, искат да му бъдат вицета. През вековете също винаги е имало домогвания до постове в църквата. На практика няма нищо ново под слънцето. Има обаче и достойни отстъпки - един се отказва, друг въобще не мисли да си подаде кандидатурата и т.н. Но има и амбициозни хора като един митрополит, който не започна траура си от смъртта на патриарха, а от деня, в който го свалиха от поста софийски митрополит.

- Към момента като че ли лобито на митрополит Кирил надделява в синода.

- Аз съм в църквата съзнателно още от 50-те години, когато отидох в семинарията, познавам нещата в нея доста отдавна. Бих могъл да твърдя, че митрополит Кирил няма лоби. В този критичен момент трябваше да има някой, който да има куража да поведе останалите и да е малко по-твърд. Особено на фона на очерталите се амбиции от един млад и напорист митрополит. Затова около Кирил се обединиха не приятелите му, а хората, които милеят за единството на църквата.

- Възможно ли е наистина да бъде променен уставът и младият и напорист митрополит Николай, който няма 50 години, да стане реален кандидат за патриарх? В историята на църквата имало ли е патриарси, които са били по-млади от 50 години?

- Имало е случаи, в които по-млади хора са ставали патриарси. Не е проблем патриархът да е по-млад. Но след като нещо е решено, не е редно сега да се променя само за един човек. Освен това натискът, който се упражнява от него и от кръгове около него, показва, че става въпрос не толкова за желание да се служи на църквата и на божия народ. Чисто процедурно в момента ние нямаме патриарх и не може да се свика църковно-народен събор, който да промени устава. Има една вратичка, според която уставът може да бъде променен от Светия синод с наредба, като впоследствие следващият събор да прецени дали да бъде оставена, или да се отмени. Но ако една такава наредба се приеме и бъде избран по-млад патриарх, след това може да се наложи да го сваляме, ако съборът не я одобри.

- Възможно ли е наистина да бъде преодолян окончателно разколът, след като митрополит Инокентий обяви, че ще се върне в лоното на БПЦ?

- Това е възможно. В крайна сметка в разкола останаха малко качествени в църковно отношение хора. При Инокентий качествата на църковник са най-много. Ако той се върне, църквата ще спечели. В такъв случай ще стане епископ и дори има шанс за митрополитската катедра, която ще се опразни след избора на патриарх.

- Към момента църквата няма нужното влияние, което би трябвало да има в обществото. На проповедите на папата на площад "Св. Петър" в Рим винаги се стичат хиляди хора, докато у нас православната църква няма този авторитет. На какво се дължи това според вас?

- В католическите страни и католическите среди компроматите срещу папата са много по-малко. Докато при нас всеки разбира от църква и всеки има мнение. Но наистина българската църква няма достатъчно опит да се приспособи към новите условия и да играе ролята си на фактор в обществото - такъв, какъвто самото общество желае да бъде. Ако погледнем от обществена гледна точка, църквата е най-голямата неправителствена организация, с милиони членове. Този потенциал би могъл да се използва. Църквата е като едно птиче, което е било затворено в кафез за десетилетия. Сега вратата на кафеза е отворена, но птичето е забравило как се лети. Нашите църковници не са научени да ходят, да проповядват. Исус Христос не е казал на своите ученици да си стоят вкъщи и да приемат всеки, който идва при тях. А им казва - идете и научете всички народи. Да продължаваме да си стоим в църквите, в храмовете, в канцелариите и да чакаме някой да дойде да ни потърси не е истинско християнство.

- Споделяте ли впечатлението, че сред свещениците на по-ниско ниво има повече хора, които имат качества на истински духовни водачи, отколкото сред висшия клир?

- Има и сред висшия клир такива хора. Има много добри свещеници, но те са просто женени и няма как да преминат към висшия клир. А няма как да разбиваш едно семейство, за да направиш свещеника владика.

- Периодично избухват скандали относно стандарта на живот на митрополитите и някои техни скъпи придобивки. Ясно е, че един владика не може да живее бедно, но нашите митрополити като че ли не успяват да намерят мярката.

- Една древногръцка поговорка казва, че мярката във всичко е най-доброто нещо. Не може да се демонстрира лукс, когато голяма част от народа живее бедно. Но някои от тези скандали определено бяха инсинуация. Аз не съм приятел на митрополит Кирил, но неговата лека кола струва около 50 000 лв., което не е много скъпо. Тя му е дадена от една фирма.

- Да, но митрополит Кирил тогава се похвали публично, че тази кола е доставена специално за него още преди да излезе на пазара и само американският президент се вози на такава. Това поведение не е особено подходящо за смирен духовник.

- Да, с това съм съгласен. Всеки човек си е малко суетен. Но като цяло митрополитите не живеят богато. Някои от тях си живеят като калугери - една чорбица и една дреха на гърба им стигат. Заплатите на митрополитите са срамно ниски, от порядъка на 600-700 лв. Свещениците вземат около 300 лв. Финансовият въпрос ще виси със страшна сила много дълго време.

- Според вас кой от владиците е най-подходящ за патриарх?

- Трудно е да се каже. Има хора, които имат делови качества, които са в уставната възраст, но не са прекалено възрастни и не са се дискредитирали по един или друг начин. Такива са ловчанския митрополит Гавраил - слагам го на първо място, защото започвам от северозапад и ще стигна до югозапад. Такива са още Неофит Русенски, Кирил Варненски, Йоаникий Сливенски, Галактион Старозагорски, срещу който има възражения, но той е добър администратор, Натанаил Неврокопски и американският и австралийски митрополит Йосиф. Някои правят по-смели прогнози и твърдят, че тримата митрополити, от които съборът ще избира патриарх, ще бъдат Гавраил, Неофит и Кирил. Или пък Неофит го заменят с Йосиф. При Гавраил има един друг фактор. Той е единственият, който отговаря на критериите за патриарх, за когото не беше обявено, че има досие. Според мен обаче това няма да бъде решаващ критерий при избора на бъдещ патриарх. Когато през 60-те години наши емигранти в чужбина питат патриарх Кирил как е склонен да работи с комунисти, той казва една велика фраза - ние нямаме две отечества. Ако новият патриарх обаче се разграничи с една декларация с тоталитарното минало, това би било полезно.
21
2768
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
02 Декември 2012 19:00
естествено, че са изострени, при такъв апетитен залък
02 Декември 2012 19:16
Ако новият патриарх обаче се разграничи с една декларация с тоталитарното минало, това би било полезно.

Новият патриарх трябва преди всичко да да помене жертвите за вярата, които пострадаха при безбожния режим.
02 Декември 2012 19:43
Първом нашата църква да се опознае. Да е наясно каква е, що е, откога е. И да не се влачи подир расото на фанариотите:

ЗАПАДНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ЗА ХРИСТИЯНСТВОТО НА БЪЛГАРИТЕ
Френските историци - византолога Шарл Дюканж (1610–1688), Льо Киен и други - започват списъка на архиепископите на България с Протоген Сердикийски (Софийски), който живее по времето на Константин Велики – 4 в.
В тяхно време още не е била наложена версията, че българите сме късни пришълци в България.
Един от първите византолози. И един от най-големите изследователи на историята на България в своята епоха.
За Дюканж Българската църква започва поне от 4 в. - с българския архиепископ Протоген Сердикийски (Софийски).
Той открива и публикува стар документ: „Списък на българските архиепископи” - за времето от Протоген Сердикийски (4 век) до архиепископ Йоан Комнин (до 1178 г.)
Проф. д-р Петър Коледаров: „Дюканжов каталог” - съставен към средата на XII в. „Списък на българските архиепископи”.
http://www.promacedonia.org/statii/mp_1991_1_koledarov.html
"Дюканжовият списък" е писан от предстоятелите на Охридската архиепископия - от ХІІ в., когато на чело на нея застават византийски духовници. Той е запазен в препис от ХІІІ в. и за първи път е издаден от Дюканж към "Historia Bizantina".
/ Кирило-Методиевска енциклопедия. Т.1.1985, 627 - 629/
Трудовете на Дюканж:
"ИСТОРИЧЕСКИ РОДОСЛОВЕН СПИСЪК НА КРАЛЕТЕ НА БЪЛГАРИЯ"
"ВИЗАНТИЙСКА ИСТОРИЯ"
Едва ли би могло да се даде по-точно определение за тази личност от това на Волтер: "Човек се плаши от огромните му познания и трудове..."
Дюканж се включва в дейността на "Corpus du Louvre" /преводачески корпус/.
Той е имал възможност да ползва византийски, латински и други ръкописи от Кралската библиотека. По това време тя съхранявала разнородни документи, донесени по кралско нареждане от мисионери и посланици от Изток.
За старо седалище на българското царство Дюканж посочва Юстиниана прима, отъждествена с "българската", т.е. с Охридската архиепископия.
(Първа Юстиниана - градът, в който е призната независима българска църква от имп. Юстиниян.)
Дюканж също не е намерил титла "кан" и не нарича владетелите ни така. За него те са "крале".
Не я е намерил и Пайсий. Нито който и да е наш или чужд историк преди него. В ранните гръцки извори за българската история титлата на българските владетели е РЕГЕС, което отговаря днес на КРАЛ. Българските Възрожденци наричат владетелите ни преди Борис КРАЛЕ, а след него ЦАРЕ, защото са превели титлата РИХ (тракийска титла), РЕКС или РЕГЕС като КРАЛ.
ПРОТОГЕН СЕРДИКИЙСКИ (Софийски)
Древна Сердика била център на християнския свят
"От Сердика близо десетилетие Константин управлявал империята, даже замислял да го превърне в столица на Източната Римска империя. Наричал града „Моят Рим”. Константин бил роден наблизо – само на 150 километра западно оттук, в града Наисус, днешен Ниш.
Единият му син бил арианин, а другият – православен. През 343 г. двамата императори Констанций II и Констанс свикали на границата между двете части на империята – в Сердика събор, който трябвало да бъде Вселенски и да преодолее верските различия. Така Сердика станала център на християнството – най-важният град в империята през тези години. Авторитетен участник в събора бил домакинът - епископ Протоген Сердикийски."
Колко е бил авторитетен си личи по това, че талибаните от Цариград и Рим малко по-късно обявяват църквата му за еретическа... Днес православните автори се опитват да го изкарат със задна дата православен...
02 Декември 2012 20:40
За Дюканж Българската църква започва поне от 4 в. - с българския архиепископ Протоген Сердикийски (Софийски).


Сигурен ли си?
02 Декември 2012 21:07
Щурчо ->
02 Декември 2012 21:08
Ся ще настане феерична полемика м/у Щурчо и бонго-бонго... И победителят еееееееее...
02 Декември 2012 22:24
Айде, да затворя темата. бонго-бонго За сетен път се убеждавам, че "никнейм" болгарский си остава nomen est omen. Това е за щуравите хора, дето всичко знаят. За нищото.
02 Декември 2012 22:49
Според Герги Раковски:
"...Коя благочувствена българска душа, а и въобще всяка славянска не ще усети едно българско подбуждане, кога отвори листове повестности и види, че то място някогаж, освен като е дало на свят толкова велики мъже, кои са били императори във Византион и най-славни пълководци, както е бил Управда (Юстиниян) Великий и негов сестрич Юстиниян П. Величар славний и други? А кога отворим черковная история и видим, че тамо се е съставило първое независимо свещеное славянско седалище еще от времени Управда Великаго; оттамо са били спомощници и съподвигатели Св. Кирила и Методия в кръщения преславского двора и в преписвания свещенного писания за новокръстивших се преславцев. Тии възпоменаеми в наши древности "велми бързописци българи попове" Сава, Ангеларий, Наум, Климент и друг. у тях места са били! А кога смислиме в какво положение днес са ги докарали злобни фанариоти, изгнавши матерний им език из черкви и училища и старавше се да изгладят и най-малкое възпоменание от старого и славного прошествия, как трябва да гледаме на тях фанариоти? Разумява се, че с най-голямое презрение да ги гоним и чистим съвсем от тях наши святи места, кои са тии осквернили със злобное и развратное си поведение!"
03 Декември 2012 04:26
Подтискането на християнската вяра обикновено я свързваме с комунистите. Обезлюдени манастири, забрани и пречки пред свещениците, непрекъснат натиск върху населението. Безбожието сякаш тръгва по нашите земи от комунизма.
Миналата година ходих в Кукленския манастир. Видях църква- част от нея реставрирана, друга част не. В нереставрираната част стенописите бяха просто унищожени от надписи на богомолци, които са си написали имената и датата на посещение на манастира. Огромната част от надписите бяха от началото на миналия век, много преди комунистите да дойдат на власт. Питам се- а къде са били калугерите и калугериците по това време, та са допуснали подобни вандалщини, вършени десетилетия наред? Комунистите не ги е имало още, манастирите са били пълни с калугери, но последните явно са се натискали по долапите, вместо да си гледат работата.
С две думи, проблемите на българската християнска църква не започват с комунистите. И явно няма да свършат с тях.
03 Декември 2012 07:20
НКВД/КДС се е изплъзнало некакси от интервюто.
Иначе възникват МНОГО СТРАШНИ проблеми.
Според любимия ромейски канон би требвало
всичките "владики" да са завинаги ВЪН от Християнството...
03 Декември 2012 08:04
Ако новият патриарх обаче се разграничи с една декларация с тоталитарното минало, това би било полезно.
Да , ама не се разграничава никой. Щот водещио офицер дръпа ушенца. Скубе брАди...
03 Декември 2012 08:30
Иван Желев е сорофски агент, не си спомням от коя година , но ще го проверя. Сега.
03 Декември 2012 09:01
Що?
Да не би сорофски агент да е по-зле от ДСейски ?
03 Декември 2012 09:40
Много по-зле!
------------------------------
Агентът на ДС, наред с много други полезни неща, може при благоприятни обстоятелства да донесе в страната дори паисиевата история, а сороския - най-много да я върне. И ако последното е правилното, ще бъде правилно също да закрият Британския музей.
03 Декември 2012 10:22
Иван Желев е сорофски агент от 95-96г.
Срам и позор!
03 Декември 2012 11:01
трябват ни още клинични пътеки/ най-вече във дебрите на психическите отклонения
03 Декември 2012 12:02
Агентът на ДС, наред с много други полезни неща, може при благоприятни обстоятелства да донесе в страната дори паисиевата история, а сороския - най-много да я върне.

Подобни разсъждения показват духовната нищета на лумпениадата, изживяваща се като "прогресивна класа".
03 Декември 2012 14:29
На ДС, разбрахме, че е лошо, поне на чужди служби може ли?
03 Декември 2012 14:48
"обостриха"

Както правилно е отбелязъл колегата в първия постинг, точната българска дума е "изостриха" ! Няма нужда от чуждици, които замърсяват езика ни !
03 Декември 2012 16:33
То, пък едно богатство на бонгониадата .....
Този - Желев, е един от виновниците за разкола , с пристрастната си позиция към разколниците на Максим и проблемите , които създаваше на искащите промяна свещеници около дядо Инокентий. Както става често - крадеца вика : "дръжте крадеца" и затова побързаха да обявят Инокентий за разколник
Кончината на дядо Максим / благ човек беше, Бог да го прости / само свали пердето и лъсна разкола между търговците в храма около дядо Максим.
Сега разколниците на Максим са в три лагера, а алтернативния синод се разцепи на два - Инокентий и няколко свешеника около него и другият- мнозинството от свещениците му - около 150-200 човека , които искат регистриране на нов синод, поради компрометирането на разколниците около Максим. В тази позиция те вече имат нов лидер - Годечкият епископ Кирил и не приемат за правилна постъпката на Инокентий.
Всъщност Инокентий е нужен за преоформянето на лагерите сред разколниците на Максим, те търсят неговата подкрепа , но морално , като качества, излъчване и сила, Инокентий е най-достойният между митрополитите. Доктор е по теология от Русия. Той остава с уважение към руската църкава, при върховенство обаче на интересите на българската . Това е разликата между разколниците на Максим и него.
Избирателният събор за патриарх може да поднесе изненади и преструктурира изцяло църквата , стига между избираемите трима да не бъде допуснат Гавриил , който дебне в засада, и който е скритият любимец на руската църква .
Времето разботи за Инокентий и крачката му назад днес ще доведе след години до две крачки напред- булото на патриарх.
04 Декември 2012 08:24
щурчо, за поста ти - поклон!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД