:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,510
Активни 609
Страници 13,075
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИИ

"Мазният" данък не може да се пребори със затлъстяването

Дания се уплаши от налога, след като се оказа, че жителите на страната минават границата, за да си купуват нездравословни храни
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Данъците върху вредните храни трябва да увеличат цената на тези хранителни продукти с 20%, за да доведе консумацията им до ниво, което ще е достатъчно за намаляване на затлъстяването.
Министерството на данъчното облагане в Дания обяви, че преустановява прилагането на т.нар. "мазен" данък, който беше въведен през октомври м.г. Ведомството мотивира решението си с обяснението, че налогът върху мазнините в храните само е увеличил административните разходи на компаниите и е принудил датчаните да минават границата, за да си купуват нездравословни хранителни продукти. "Мазният" налог и разширяването на обхвата на данъка върху шоколадовите изделия с т.нар. данък "захарни изделия" бяха критикувани, тъй като доведоха до повишаване на цените за потребителите, на административните разходи на компаниите и изложиха на риск много работни места в Дания", се казва в официалното становище на Министерството на данъчното облагане.

"Мазният" данък прибави още 16 крони (2.7 долара) за килограм наситени мазнини във всеки продукт и се начисляваше върху всичко, съдържащо този вид мазнини - дори и върху суровини като масло и мляко. Цената на 230 г масло, например, се увеличи с 2.20 крони, или с 37 цента, но очевидно по-големият проблем бяха административните главоболия, които трябваше да изтърпят хранителните компании при определянето на новите цени. Датското данъчно министерство заяви също, че ще се откаже и от плановете си за данък "захарни изделия".

Решението на властите в Копенхаген е изключително интересно и идва в момент, когато САЩ и други държави се опитват да накарат потребителите да консумират по-здравословни храни в рамките на провежданите от тях политики, насочени срещу затлъстяването на населението.

Миналата година Унгария въведе данък от 50 цента върху мазните храни, както и по-високи ставки върху содата и алкохола. Постъпленията от тях отиват за здравни грижи за населението. В началото на ноември френските сенатори поискаха да бъде въведен данък върху храните, съдържащи палмово масло - налог, наречен "данък Нутела" на името на известната марка течен шоколад, който ще поскъпне в резултат на новата такса.

Израел също облага нездравословната храна с данък, а британският министър-председател Дейвид Камерън обяви, че правителството му обмисля "мазен" данък, подобен на този в Дания. "Погледнете колко е зле положението в Америка и си помислете какво ще се случи тук, ако не предприемем мерки. Да, това трябва да бъде призив за пробуждане", каза Камерън в телевизионно предаване.

В САЩ Ню Йорк има водеща роля във войната срещу мазнините. Властите в мегаполиса забраниха изкуствените трансмазнини в храните, сервирани в ресторантите; върху менюто са залепени етикети с броя на калориите в порциите; наскоро бе приета и спорната забрана за сервиране на големи чаши с газирани напитки в ресторанти, които в момента се готвят съдебно да обжалват това решение. Вашингтон също обмисля подобна мярка за газираните напитки. Трудно е да се прогнозира дали тези закони наистина ще подобрят общественото здраве или ще последват примера на Дания и властите ще се откажат от тях.

Забраната на трансмазнините в Ню Йорк, която бе въведена през 2006 г., намали значително потреблението им, според проучване от 2009 г. Данните показаха, че процентът на ресторантите, използващи трансмазнини, е намалял с 50% и е по-малко от 2%. Поставянето върху менютата на етикети с броя на калориите не е променило значително потреблението, въпреки че много американски градове също въведоха тази практика.

Междувременно проучване за потреблението на тютюн показа, че пушенето е намаляло драстично, след като цените на цигарите се повишиха с почти 50% през последното десетилетие. Други проучвания за храните пък стигнат до заключението, че 10% данък води до с около 10% намаляване на калориите, консумирани от облагания продукт.

В Дания "мазният" данък остана доста непопулярен, защото се смята, че има негативен ефект върху бизнеса. Съюзът на датските производители на хранителни стоки твърди, че въвеждането на налога е довело до загубата на 1300 работни места в търговията на дребно и в производството. Проблемът със затлъстяването в Дания съвсем не е толкова сериозен, както в САЩ: 13% от датчаните са с наднормено тегло, според данни на датските здравни органи, докато в САЩ 35% от хората имат проблеми с наднорменото тегло, така че последиците от изоставянето на "мазния" данък в Дания няма да са толкова страшни.

Проучване, направено през май от "Бритиш Медикъл джърнъл" установи, че данъците върху вредните храни трябва да увеличат цената на нездравословната храна с 20%, за да се намали консумацията до ниво, което ще е достатъчно да повлияе затлъстяването. Освен това налозите трябва да бъдат комбинирани с предоставянето на субсидии за плодове и зеленчуци, така че потребителите да не се откажат от един нездравословен навик заради друг такъв.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Датският премиер Хеле Торнинг-Шмидт (в средата) назначи в средата на октомври нов министър на данъчното облагане Хоргер Нилсен (вдясно) и малко след встъпването си в длъжност той обяви, че "мазният" данък ще бъде премахнат.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ню Йорк наскоро въведе забрана за сервиране на големи чаши с газирани напитки в ресторанти - поредната мярка за борба с наднорменото тегло в САЩ. Вашингтон също обмисля да въведе подобна мярка.
10
3117
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
02 Декември 2012 19:02
с данъци никой няма да тръгне да се храни по-здравословно.
В САЩ нещата рефлектират върху тези, които използват такива мазнини за своето производство и затова има ефект.
02 Декември 2012 19:14
В Освиенцим нямало затлъстели. Същият резултат може да се постигне с данъчни средства.
02 Декември 2012 19:17
много радикален пример даваш...
02 Декември 2012 19:34
През Втората световна война в Норвегия държавата трябвало да въведе извънредни мерки за разпределение на храната. Намалили броя на животните за останат повече зърнени и др. растителни храни за хората и да няма глад. Въвели купони, строги ограничения и хората се хранели предимно с растителна храна.
За изненада на правителството населението подобрило здравния си статус, т.е. насилственото лишаване от месо се оказало полезно ?!
Мисля, че същото е било направено и в Дания, но не мога да твърдя със сигурност.
Промяната на хранителните навици става със здравна просвета, а не с данъци и изкуствено високи цени. Защото високите цени удрят по-бедните, които може и да не преяждат.
02 Декември 2012 19:41
едва ли, така излиза, че народите от цяла източна Европа са били най-здравословно хранените по време на войната.
Пък и какви зърнени и фуражни култури в Норвегия ...
03 Декември 2012 00:40
Тея па се захванали с Ню Йорк. Шшшш, ей, елате тука да се разходите из Гринич Вилидж, да се омешате малко със световно известните манекенки, които винаги обикалят наоколо. Ще ви падне шапката. Дебелите са по Пенсилвания, не тука. Да оставим настрана доказания факт, че средния нюйоркчанин изминава средно между 10 и 20 километра на ден.
03 Декември 2012 08:31
Cruella de Vil 02 Декември 2012 19:34

Промяната на хранителните навици става със здравна просвета, а не с данъци и изкуствено високи цени.
03 Декември 2012 09:43
Министерството на данъчното облагане в Дания обяви, че преустановява прилагането на т.нар. "мазен" данък, който беше въведен през октомври м.г. Ведомството мотивира решението си с обяснението, че налогът върху мазнините в храните само е увеличил административните разходи на компаниите и е принудил датчаните да минават границата, за да си купуват нездравословни хранителни продукти.

Поредното доказателство че когато един Закон или разпореждане не отговаря на навиците и обичаите на субектите на нормата - то тази норма задължително се проваля
03 Декември 2012 11:31
Пък и какви зърнени и фуражни култури в Норвегия ...

Това за растителната диета го прочетох в музея на съпротивата в Осло. Факт е, че държавната политика е предпазила населението от глад, а наложената от необходимостта здравословната диета и ограничения в количеството му се е отразила добре.
03 Декември 2012 11:41
Cruella de Vil
03 Дек 2012 11:31

възможно е така да е записано в музея, но предполагам че става дума за доставки от внос.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД