----
На вашите въпроси отговориха експерти от Министерството на енергетиката и енергийната ефективност и на "Топлофикация София". За отговор на част от зададените въпроси е нужно да се направят справки в базата данни на столичната "Топлофикация", за което е необходимо да се знаят абонатните номера. Затова г-жа Терзиева, г-н Йорданов и г-жа Булиева трябва да се обадят на телефон 958 2253.
-----
През 2001 г. сключих договор и уредите бяха монтирани. Намалявах силата на топлоподаването в дните, които позволяваха това. Установих, че при деление "3" на вентила радиаторът изстива почти напълно. При деления "2" или "1" е леденостуден. Оказа се, че и при съседите е така. Каква е причината диапазонът на регулиране на топлоподаването да е толкова малък - само в рамките на деления "3" до "5" на вентилите? Ако това е нормално, то какъв е смисълът от монтирането на тези уреди?
Уляна Борисова
Автоматичните термостатни вентили поддържат на практика автоматично температура, зададената от обитателите в помещението. На всяка степен съответства определена температура. Когато тя е постигната и се запазва, вентилът се притваря автоматично. Ако абонатът иска по-висока температура, съответно регулира вентила на по-висока степен. По принцип първите степени са за поддържане на т. нар. дежурна температура в помещението. Абонатите не бива да се притесняват да използват и по-високите степени на уредите, защото щом се достигне желаната температура в помещението, вентилът сработва автоматично и се притваря. Това е смисълът на регулирането и е погрешно да се правят аналогии със степенния ключ на един електрически уред.
Коректен клиент на "Топлофикация" съм. Винаги съм плащала навреме сметките си за парно и топла вода.
Желая да бъдат поставени топломери на всичките радиатори в жилището ми. Но това е невъзможно, тъй като известна част от живущите в моя вход не желаят или са спрели топлоподаването към жилищата си. Трябва ли един редовен клиент на "Топлофикация" да плаща глоби, заради тези, които не желаят да ползват услугите й. А може би трябва да спра да плащам сметките си или да се откажа от услугите на "Топлофикация". Това нормална политика на нормална компания ли е?
Мариана Илиева
Добросъвестните и редовни клиенти на "Топлофикация София", които имат желание да изпълнят законовите разпоредби и да монтират разпределители и вентили на отоплителните тела, не бива да се притесняват, че ще бъдат санкционирани, ако не успеят да постигнат съгласие за тази процедура в рамките на етажната собственост. Достатъчно е да направят протокол от общото събрание, да се съберат подписите на желаещите да преминат към системата за дялово разпределение и след нотариална заверка на списъка, той трябва да се депозира в деловодството на съответния топлорайон. По този начин предвидените глоби за неизпълнението на закона няма да бъдат налагани на коректните абонати. Усилията за постигане на разбирателство в етажната собственост трябва да продължат, за да могат всички потребители на топлинна енергия максимално да се възползват от предимствата на системата за дялово разпределение.
Въпросите ми са следните:
1. Има ли норматив за размера на радиаторите съобразно големината на отопляемите помещения или в зависимост от това дали е външен апартаментът и т.н.
2. Големината на радиаторите отразява ли се в показанията на индивидуалните измервателни уреди върху радиаторите или те отчитат само топлината, без значение колко са големи радиаторите?
Mario mariobg_36@yahoo.com
Има нормативи и се наричат "Норми за проектиране на отоплителни, вентилационни и климатични инсталации". Издадени са през 1986 г. и има идея за тяхното осъвременяване. В тях се казва, че необходимото количество топлина за всеки конкретен обект се изчислява в зависимост от вида на ограждащите елементи (материали, изолация, размери и пр.), прозорците (единично стъкло, стъклопакет, материал и пр.), изложението, разположението (граничещ или не с външен въздух и пр.) и редица други показатели. На база на горните изчисления проектантът избира големината на отоплителното тяло във всяко едно помещение на имота, за да се поддържа нормативната температура.
По отношение на втория въпрос - отразява се. В зависимост от мощността и типа на отоплителните тела отчетените единици от индивидуалните разпределители се коригират със съответните коефициенти, разработени от фирмите производителки на тези уреди.
При наличие на имот в дадена сграда, който се води общинска собственост и е отдаден под наем от общината на ръководство на политическа партия по Закона за партиите, кой дава съгласие за сключване на договор за топлинно счетоводство и към кого да се обърнем за заплащане и монтиране на уредите.
Собствениците на имот, представляващ около 18% от сградата, в която живеем, ще откачат радиаторите си изцяло. Това означава ли, че сключването на договор е невъзможно?
Марина Трайкова
За съгласие при сключване на договор за топлинно счетоводство следва да се обърнете към собственика на имота, който от своя страна ще информира и ще се споразумее с наемателя за дължимите суми, ако тази процедура вече не е уговорена в договора за наем.
В конкретния случай собствениците на 18% от сградата се отказват да ползват отопление, но те остават потребители на топла вода и имат задължение да плащат полагаемата им се част от общите помещения, разходите за сградната инсталация и цената за мощност. Необходимо е тези абонати да декларират, че са съгласни да приемат системата за дялово разпределение в частта за топла вода и общи разходи и сградата може да премине към топлинно счетоводство.
Въпросът ми се отнася до фирмите за топлинно счетоводство: Задължително ли е процентът за сградна инсталация да е еднакъв за всички абонати от една жилищна кооперация и за всичките й входове? На общо събрание ние определихме различни проценти за двата входа. Основанието ни беше, че единият вход има стълбищно отопление, а другият няма; инсталацията ни е без помпа и тръбите в последния етаж към тавана не се сгряват. Разпределението беше прието на общо събрание и съответно изпратено във фирмата. Тя обаче отказва да го уважи като се позова на закона, който изисквал еднакъв процент за всички. Вярно ли е това?
Ваня Генчева
Според Закона за енергетиката и енергийната ефективност процентът за общите разходи се определя от общото събрание на етажната собственост и се фиксира между 10% и 30%. Този процент е еднакъв за всички входове към една абонатна станция. Отоплението на стълбищната клетка не е включено към топлоподаването от сградната инсталация. То се заплаща от живущите в съответния вход и е включено в сумата на реда "отопление на имот" в съобщението, което получава всеки абонат. При разпределението, което се извършва от фирма за топлинно счетоводство, могат да се включват като коефициенти факторите първи и последен етаж, външен апартамент, изложение и други.
В кои документи е регламентирано колко процента от съсобствениците могат да наложат изключването на радиаторите в общите части (стълбището на кооперацията)?
Емил Манолов
Законът за собствеността и правилникът за управление, реда и надзора на етажната собственост регламентират както начина, по който се свиква общото събрание, така и начина за вземане на решенията. Решението за изключване на отоплението в общите части на сградата се взема с обикновено мнозинство - 50% плюс 1 от присъстващите. Решението на общото събрание се оформя в протокол, на базата на който се подава молба за демонтаж на отоплителните тела в общите части на сградата. Процедурата се извършва от фирмата за топлинно счетоводство, която обслужва съответната сграда.
Тъй като не сме предупредени от фирмата за топлинно счетоводство да намалим леко отопляемите обеми на жилищата си още с въвеждането на услугата, то кога най-рано бихме могли да променим обявените за осчетоводяване кубически метри?
Мария Василева, жк "Борово", София
След 30 септември 2002 г. фирмите за топлинно счетоводство приемат исканията на абонатите за корекции на предварително заявения отопляем обем на жилището. По преценка на отделния абонат и ако са настъпили промени в отопляемия обем или в начина на потребление на топлинна енергия: продължително отсъствие, намаление или увеличение броя на ползващите топла вода и други, тези данни могат да се осъвременяват в базата данни на фирмата по всяко време. Препоръчително е абонатите да поддържат постоянен контакт с фирмата за дялово разпределение и да я осведомяват писмено за всички промени в начина на ползване на топлинна енергия, за да се избегнат големи суми за връщане или доплащане при изравнителните сметки.
Много ви моля да ме посъветвате по един въпрос. В момента във входа ни още няма единно мнение за топломерите и поради това все още не съм си монтирал такъв. Спрял съм си парното от 4 години в целия апартамент. Радиаторите са запечатани, но не свалени. Не съм ги свалил поради това, че мисля да ги пусна с топломери. Както върви обаче, много е възможно скоро да не монтираме топломери във входа. При това положение нямам намерение да пускам парното в къщи. Какво ще ми препоръчате - да сваля ли радиаторите си?
Панайот Кондов
Не си демонтирайте вече пломбираните радиатори, защото това не е необходимо и не се изисква от "Топлофикация София", за да се възползва от предложената процедура. За да се избегнат санкциите, предвидени от законодателя, трябва да се положат усилия, за да премине сградата към топлинно счетоводство.
Имаме нова, модерна, автоматична абонатна станция от 1998 г., която регулира консумацията на топлина автоматично като функция на външната температура, и програматор, който намалява или спира нагряването в определени периоди на денонощието. Резултатите от последните два отоплителни сезона са много добри. За доставка на системата заплатихме от собствени средства 14 929 лв. на 23 жилища.
Сега ни заплашват, че ако не си поставим индивидуални вентили и разпределители на радиаторите, ще ни глобяват. Тук се крие следният парадокс - първо, че индивидуалното ръчно регулиране на всеки радиатор е по-несъвършено от централната автоматична система, и второ, че произволното отваряне и затваряне на захранването на радиаторите ще разстрои добре настроената и икономично действаща автоматична система, от което част от помещенията няма да се подгряват достатъчно.
Финансово за нас означава още един, ненужен разход от около 6 500 лв.
инж. Ваньо Митов
Регулацията на топлоподаването се извършва на три етапа. На първо място в топлоизточника, на второ място - в абонатната станция на отделната сграда. Там, според вида на сградата, се извършва по-точна регулация според външната температура. Тази регулацията е общовалидна за всички обитатели на сградата. Ето защо е необходим и трети етап на регулация - индивидуален, за всяко жилище и във всяко помещение, което се извършва с автоматичен термостатен вентил. Така се осигуряват и най-големи възможности за индивидуални икономии според желанията на отделния потребител. Задължението на потребителите да оборудват с индивидуални разпределители и вентили отоплителните тела произтича от действащото законодателство.
|
|