Трябва ли да декларирам някъде покупката на кола? Необходимо ли е да плащам някакъв данък?
Х.Ш., София
В България действа закон за местните данъци и такси (ЗМДТ), приет през 1997 г. и влязъл в сила на 1 януари 1998 г. Оттогава той е променян, изменян, допълван много пъти - последната поправка е от лятото на т.г. В него наред с определянето на различни местни данъци и такси - върху недвижими имоти, върху наследства, дарения и др., е предвидено плащането на данък върху превозните средства. Има дори предвиден специален раздел в закона.
Така според чл. 52 от ЗМДТ с данък върху превозните средства се облагат всички превозни средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в Република България. Такъв данък плащат и корабите, вписани в регистрите на българските пристанища, както и въздухоплавателните средства, вписани в държавния регистър на Република България за гражданските въздухоплавателни средства.
Данъкът се заплаща от собствениците на превозните средства. Именно те декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. Тази декларация е важна под страх от бъдеща глоба при неспазване. Тя се подава и за недвижимите имоти.
За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в срока по чл. 32 - или иначе казано, в шестмесечен срок от откриването на наследството.
Когато собствениците на превозни средства нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларации се подават пред общината по регистрация на превозното средство. Собствениците на МПС могат да предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение чрез данъчна декларация, която подават във вече посочените по-горе срокове.
Според ЗМДТ служителят на общинската администрация може да изисква документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане. Например при прекратяване на регистрация на превозно средство данъчно задълженото лице трябва да представи документ от компетентен орган - например КАТ. Ако пък липсват данни за годината на производство на пътното превозно средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.
Ако колата е в режим на съсобственост, то подадената декларация от един от съсобствениците ползва останалите съсобственици. При подаване на тези декларации собственикът представя документ за платения данък при придобиването на декларираното превозно средство, а в случаите по чл. 168 от Закона за данък върху добавената стойност - документ, удостоверяващ внасянето на данъка върху добавената стойност.
Законът е категоричен, че за леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка със специалната наредба, определяща кой колко плаща, като се съобразява с мощността на двигателя. В зависимост от годината на производство пък данъкът се умножава със специално посочени коефициенти. Ако е над 14 години, коефициентът е 1, от 5 до 14 години включително - 1.5, а до 5 години включително - 2.8.
Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите от 1 март до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто. За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение, в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително месеца на придобиването, съответно на регистрацията им за движение. При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.
За превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение. За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.
|
|