:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,219
Активни 771
Страници 20,784
За един ден 1,302,066
Близък изток

35-милионен народ още няма държава

Разпръснати из четири държави, кюрдите искат независима държава, но номадският им характер не предразполага към обединяване и те често се карат помежду си
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Полският външен министър Радослав Сикорски, Николай Младенов, президентът на иракски Кюрдистан Масуд Барзани и шведският външен министър Карл Билд (от ляво на дясно) на пресконференция в северния град Ербил. Този юни тримата външни министри от ЕС посетиха автономния кюрдски регион, за да обсъдят възможностите за икономически връзки и политически диалог с кюрдската автономия.
Всички сме чували за тази "нация без държава". Това е най-многобройният народ, който няма държава и обитава територия на поне четири държави от Близкия изток - Ирак, Иран, Турция и Сирия. Този народ има и най-голямата диаспора в Европа.

"Арабската пролет" е подходящ повод да поразсъждаваме кои са кюрдите и какво искат. Правим това със Сандрин Алекси от Кюрдския институт в Париж. Тя е преводачка и писателка, която през 2000 г. създава блог за кюрдския свят.

Истина е, че не знаем колко точно са кюрдите. Данните варират от 20 до 40 милиона. Нито една държава, където живеят кюрдите, не е провеждала етническо преброяване. Неизвестността по този въпрос напълно устройва всички правителства. Най-правдоподобните оценки са за



15 млн. в Турция и 7-8 млн. в Иран



Властите в тези държави избягват преброяването им, за да избегнат засилването на етническата им обособеност. В Сирия кюрдите наброяват 1-2 млн., като 800 000 от тях нямат гражданство и са обречени на нелегално съществуване.

В Ирак регионалното правителство на Кюрдистан представя официални данни за 5.3 млн. души, докато правителството в Багдад говори за 4.3 млн., защото това му позволява да намали средствата за кюрдските провинции. Ако вземем под внимание и другите кюрдски региони освен Кюрдистан, общият брой на кюрдите в Ирак може да се оцени на 6 - 6.5 млн. души.

Накрая нека разгледаме данните на Съвета на Европа за кюрдската диаспора - 800 000 в Германия (главно от Сирия и Турция), 100 000 в Швеция (от Иран и Ирак), 90 000 във Великобритания (от Ирак) и 120 000-150 000 във Франция (предимно от Турция). Тези цифри обаче едва ли може да наречем точни заради големия брой нелегални лица сред диаспората. Невъзможно е също да се прецени броят на кюрдите на територията на бившия Съветски съюз (Казахстан, Армения, Азербайджан, Туркменистан и Грузия - бел.ред). В Израел те са около 130 000 души. Така че цифрата 35 млн. кюрди по света не изглежда толкова нереалистична.



Кюрдските политически партии имат влияние



извън границите на съответната държава. Кюрдската работническа партия (ПКК), която е включена в терористичния списък на САЩ и ЕС, има разклонения във всяка от споменатите страни - в Сирия това е Демократичният съюз, в Иран е Партията на свободен Кюрдистан. (Самата ПКК действа в Турция - бел.ред.) В Ирак действат Демократичната партия на Кюрдистан (ДПК) с лидер Масуд Барзани и Патриотичният съюз на Кюрдистан (ПСК), чийто лидер е Джалал Талабани. На тези две партии симпатизират кюрдските партии в Сирия.

Ето какво казва Сандрин Алекси: "Ако отчетем какво им се е наложило да преживят след Първата световна война (асимилации или дори геноцид в Ирак, забрана да се изучава родният език), ако кюрдите не бяха народ, те отдавна да са изчезнали, а за "кюрдския въпрос" не би имало и помен. Преследванията само са засилвали националните чувства на кюрдите".



Сред кюрдите има мюсюлмани, християни и юдеи



Мнозинството кюрди изповядват сунитския ислям (70%). Живялата в Ирак неголяма група кюрдски шиити е била унищожена или депортирана от Саддам Хюсеин през 1987-1988 години. Някои от избягалите от Ирак кюрди шиите сега живеят в бежански лагери в Иран.

Кюрдите християни се делят на католици и представители на автокефалните църкви: халдеи, асирийци, сирийската православна църква. Всички те говорят арамейски езици. След 1967 г. много от тях са участвали в кюрдските въстания, тъй като над тях е тегнела заплахата от изселване, унищожаване на селата им и насилствена арабизация, която днес се е трансформирала в ислямизация.

През 1949-1950 г. всички кюрди юдеи са емигрирали в Израел, Австралия или САЩ.

Ирак няма дипломатически отношения с Израел, но през 2006 г. лидерът на ДПК Масуд Барзани подкрепи откриването на израелско консулство в Ербил. И днес кюрдите юдеи може отново да видят родното си село, макар и с друг паспорт. Няма никаква враждебност към тях от страна на кюрдите мюсюлмани.

Тезата, че Кюрдистан никога не е съществувал, е и вярна, и невярна. През ХХ век Кюрдистан (дума, забранена в Турция) никога не е имал статута на национална държава, но в средните векове са съществували независими или полунезависими кюрдски княжества. През 1150 г. персийският султан Санджар е създал



провинция с името Кюрдистан



Успоредно с това е възникнал и османски Кюрдистан, чиито предели се променяли заедно с турско-персийската граница. "Държавните османски архиви свидетелстват, че сред титлите на османските султани е имало и "падишах на Кюрдистан". Въпреки това турските власти не обичат да припомнят това", отбелязва Сандрин Алекси. От средните векове провинция Кюрдистан неизменно е съществувала на територията на Персия, а след това - и на съвременен Иран.

След края на Първата световна война новите граници разпръснали кюрдите из четири държави. Първите карти на Кюрдистан са били съставени през 1919 г. от кюрдски представители по предложение на Лигата на нациите (членове 62 и 64 от подписания през 1920 г. Севърски мирен договор са предвиждали да се създаде автономен и дори независим Кюрдистан и независима Армения). На тези документи територията на Кюрдистан е била колкото Франция.

Кюрдите искат собствена държава и повечето от тях се стремят към независимост. Те подчертават, че отговарят на всички необходими за това критерии (териториална обособеност, език, култура, история) и имат пълно право на държава. Но те разбират, че подобно искане



е равнозначно на политическо самоубийство



Това може да подтикне американците да изоставят кюрдите на произвола на съдбата в Ирак.

Освен това след 1960 г. бе набелязана и друга идея, според която всяка от четирите части на Кюрдистан трябва да постигне автономия, за да бъде сформирано в бъдеще нещо като Бенелюкс - или образувание с по-тънки граници. Тази идея за пръв път бе представена през 1963 г. от журналиста от "Ню Йорк таймс" Дан Адам Шмит, който прекарал 46 дни из планините заедно с Мустафа Барзани и написал пътеписа "Пътешествие сред смелите хора". (През 1961 г. избухва кюрдско въстание в Ирак начело с Мустафа Барзани, което дори постигна формално признаване на кюрдска автономия в Ирак, но накрая, през 1975 г. претърпя поражение.) Днес този проект за съюз отново излиза на преден план и дори може да се похвали с определен консенсус. Това, което става в Иракски Кюрдистан от 2003 г. насам, кара кюрдите от другите страни да се чувстват по-уверени в себе си.

Кюрдите обаче не могат да се договорят помежду си. Те са много независими и никога не са живели при една централизирана власт. Кюрдите са планински и номадски народ, което изобщо не предразполага към обединение. Освен това сегашната им организация до голяма степен носи племенен характер, а между вождовете на племената възникват конфликти. "У кюрдите няма култ към великия лидер и те по-скоро напомнят гасконците. Всеки кюрд е крал в своята планина. Затова те се карат помежду си и конфликтите възникват лесно и често", пояснява Сандрин Алекси.

През 1992-1996 г. кюрдите водиха гражданска война в Северен Ирак. През 2003 г. враждуващите братя отново се обединиха. Въпреки това тази война едва не погреба мечтата за независимост и до ден днешен тя е болезнен спомен за кюрдите.

Не е вярно, че най-тежко е на кюрдите в Турция. Въпреки съдебните процеси, арестите и присъдите сега кюрдите живеят там по-добре в сравнение с 80-те и 90-те години. Тогава те бяха подлагани на депортация, подпалване на селата, масови изтезания, акции от страна на турската "Хизбула".

Положението на кюрдите е много по-тежко в Иран - забрана на всякакви малцинствени езици (включително на арабския), на кюрдски вестници, на културни и правозащитни организации, женски обединения и кюрдски профсъюзи, преследвания, репресии. Активистите на Партията на свободен Кюрдистан, които се смята, че получават подкрепа от ЦРУ, са арестувани, измъчвани и хвърляни в затвора. Не са редки и смъртните присъди, защото кюрдите от тази партия понякога наричат себе си атеисти и дори марксисти (партията има антиислямски характер). В страната има и кюрди сунити, които също са недолюбвани в Техеран. Иранските революционни сили могат и нерядко използват възможността да ги обявят за "врагове на Алах", което е равнозначно на смъртно наказание.



Войната в Сирия открива възможност



пред кюрдите. Ако в страната се установи демокрация, кюрдите най-малко ще получат по-голяма автономия, а също конституционно признаване на народа и езика си. Ако пък там се възцари хаос с обособяването на различни зони на влияние, те също ще могат да извлекат полза, като се опитат да възпроизведат това, което стана в Ирак през 1992 г., когато те получиха автономия и Саддам Хюсеин им отстъпи северната част на страната. В този случай те ще се стремят да не допуснат връщането на арабските войници в зоните, които е оставил Башар Асад. Впрочем те няма да пуснат там и Сирийската свободна армия (ССА), тъй като се опасяват от сражаващите се на нейна страна ислямисти (вече има стълкновения на части на ССА с кюрдски опълченци). Стратегията на Демократичния съюз вероятно изглежда така: нека сирийските сунити се сражават с шиитите, а ние ще защитаваме нашето малцинство, население и територия. "Въпреки това не бива да се изключва възможността от гражданска война между кюрдите от Демократичния съюз и новата революционна коалиция", предупреждава Сандрин Алекси.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Кюрди протестират в Берлин срещу проведената в началото на годината операция на турската армия в граничната с Ирак провинция Сирнак, когато при въздушни удари бяха убити 35 кюрдски цивилни. Военната акция бе срещу бази на Кюрдската работническа партия (ПКК).
 Ариан Бонзон
16
5929
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
11 Декември 2012 23:03
35-милионен народ още няма държава

???
12 Декември 2012 09:43
Независим Кюрдистан още дълго време ще се използва като коз, с който Турция ще бъда държана за топките, за да слушка. Особено в настоящия момент, когато в региона се задават тектонични размествания и конфликти.
12 Декември 2012 09:55
Лоши новини за турчеещите се мангали у нас и по света. Т.н. велики сили полека-лека реанимират кюрдския въпрос. Което значи, че в най-скоро време с икономическия подем на Турция ще е приключено, а тя ще бъде засмукана във вихъра на центробежните сили. Прецедент има, провинция Кюрдистан в северен Ирак, тя е почти независима от центъра, т.е. от Багдад. За американците е изключително важно този проект да се състои, защото той ще удари много силно и болезнено освен Турция и Иран. А именно ударът по Иран е главната геополитическа задача, която решават в момента американците.
12 Декември 2012 10:10
За американците е изключително важно този проект да се състои, защото той ще удари много силно и болезнено освен Турция
Само ако Турция се дърпа да предостави територия за логистика и да нахлуе в Иран и Сирия, както стана с Ирак преди 9 години. Иначе Турция все още е пръв съюзник на САЩ в региона и до момента слушка и изпълнява. Затова казах, че Турция засега я държат за топките с темата "Независим Кюрдистан", но все още не стискат.
12 Декември 2012 10:32
Ракита,
американците имат само един стратегически съюзник в региона и това е както и сам може да се сетиш - Израел. Турция е съюзник, въпроса докога? Нали и Мубарак беше съюзник на щатите, защо го похарчиха? Защо позволиха на ислямски фундаменталисти каквито са "Мюсюлмански братя" да вземат властта в Египет? Нима не е ясно, че после няма как да ги изгониш с демократични средства.
12 Декември 2012 11:01
Нали и Мубарак беше съюзник на щатите, защо го похарчиха?
Арабската пролет и за мен беше необяснимо събитие, доколкото САЩ си имаха свои "кучи синове" в региона, както казваш. Остава да допуснем, че тези революции са част от по-голям план за дестабилизиране на целия средиземноморски и близкоизточен регион, с цел провокиране на мащабна война, с използване на ОМП и изтребление на големи маси от хора.
12 Декември 2012 11:06
Затова пък имаме никога не съществували държави с население около милион, по малки от една София, като Литва, Латвия, Косово и т.н.
12 Декември 2012 11:10
Кюрдите са удобен коз срещу Турция, както ми каза един крюдски представител - нас САЩ вече два пъти ни излъгаха, а ние не можем да вярваме на обещания ...
Та от коз срещу Турция може да стане "всичко коз", което е с непредвидими последици. Още повече на фона на манджата, която ври точно в този район.
12 Декември 2012 11:37
Български Лъве, малко историческа обща култура. Литовското Велико Княжество е граничело с Черно море и има отношение към българската история в периода на завладяването на Балканите от Османската империя.

Великое княжество Литовское (Вели́кое кня́жество Лито́вское, Ру́сское, Жемо́йтское[1] и иных; зап.-рус. Великое князство Литовское, Руское, Жомойтское и иных, лит. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, жем. Lietovuos Dėdliuojė Konėgaikštīstė, белор. Вялікае Княства Літоўскае, укр. Велике Князівство Литовське, польск. Wielkie Księstwo Litewskie, лат. Magnus Ducatus Lituaniae) — восточноевропейское государство, существовавшее с середины XIII века по 1795 год на территории современных Белоруссии и Литвы, а также частично Украины, России, Латвии, Польши и Эстонии.

С 1385 года находилось в личной унии с Польшей, а с 1569 года — в сеймовой Люблинской унии в составе Речи Посполитой. В XIV—XVI веках Великое княжество Литовское — соперник Московского княжества в борьбе за господство в Восточной Европе. Было ликвидировано Конституцией 3 мая 1791 года. Окончательно прекратило своё существование после третьего раздела Речи Посполитой в 1795 году. К 1815 году вся территория бывшего княжества вошла в состав Российской империи
12 Декември 2012 12:01
Американците и европейците се страхуват, че след Ердоган може да дойде някой още по-краен ислямист и затова подготвят почвата за разпадане на Турция. Имам приятел турчин, който живее там, той казва, че кюрдите са много повече от 20% от турското население, каквато е официалната статистика. Навсякъде било пълно с кюрди.
12 Декември 2012 12:18
Michael_P
12 Декември 2012 11:37
Ама ти пращиш от от историческа култура.
Разлика между племена, княжества и държави правиш ли?
Там от където си взел извадката пише:
"Во время его правления (1392—1430) Великое княжество Литовское достигло вершины своего могущества."
При това Литовското княжество винаги е било част от други държави и империи и никога държава. Населението им е колкото една София и мулти-етническо.
В същото време международната общност си затваря очите за геноцида над 35-милиона кюрди.
12 Декември 2012 13:46
Разлика между племена, княжества и държави правиш ли? YES - правя.
Великото литовско княжество е в уния с Полша след 1392 г. Ако погледнеш картата от това време (1392) територията на Княжеството е 4-5 пъти по - голяма от територията на Полша (Княжеството се простира от от Балтика до Черно Море) . Така, че Полша е част от Княжеството, а не обратното. До 1392 г. е самостоятелно и има доста по успешна история например в сравнение с Второто Българско Царство.
12 Декември 2012 15:54
Ракита:

Остава да допуснем, че тези революции са част от по-голям план за дестабилизиране на целия средиземноморски и близкоизточен регион, с цел провокиране на мащабна война, с използване на ОМП и изтребление на големи маси от хора.

Точно за това става дума - а всъщност за зануляване на дълговете в "демократичния" запад с цената на милиони човешки жертви.
12 Декември 2012 16:14
Точно за това става дума - а всъщност за зануляване на дълговете в "демократичния" запад с цената на милиони човешки жертви.
Езопе, струва ми се, че войната ще бъде предизвикана с цел суровият петрол да достигне до нива от 400-500 дол. за барел и това да предизвика "очистваща инфлация", но самите човешки жертви как биха могли да занулят дълговете?
13 Декември 2012 11:42
По принцип Турция е многонационална държава, поради факта, че се обособява като етнос "турци"много по-късно от другите държави. Те не могат да си позволят признаването на Кюрдистан, защото ще изгубят ключовата си позиция в региона. Ще дръпнат, но назад. Аз съм за свободен и обединен Кюрдистан.
13 Декември 2012 12:25
По принцип Турция е многонационална държава, поради факта, че се обособява като етнос "турци"много по-късно от другите държави.
Турция Е еднонационална държава още от времето на Ататюрк - успоредно с въвеждане на поянтието "турска националност" се въвежда и изискването, всеки гражданин на новосъздадената Турска република да бъде обявен за "турчин", независимо от какъв произход е. С това се слага край на толерираното от Отоманската империя етническо многообразие, вкл. в сферата на държавното управление и се преминава към издигане на пантюркизма и национализма в ранг на държавна политика - процес, чийто наченки се забелязват още през ХІХ в., но официализирането му става факт след младотурския преврат през 1908 г., достига своя апогей по време на арменските кланета през 1915/16 г., за да премине със същата сила и при управлението на Ататюрк, та до ден днешен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД