:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,099
Активни 775
Страници 20,664
За един ден 1,302,066

Електронно правосъдие в минало време

През 2007 г. тогавашната власт се кълнеше, че само за няколко месеца ще въведе електронно деловодство в българския съд. 5 години по-късно сегашната власт се кълне, че ще направи същото, но след още 3 години
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Това е част от пейзажа в Софийския районен съд - цял свят бяга от хартията в електронни светове, ние увеличаваме използването й.
"Концепцията за електронно правосъдие в България на правосъдното министерство предвижда създаването на специален портал "Е-правосъдие". Той вече има адрес - http://www.e-justice.bg. В него ще има обща информация за съдебната система, съдебните процедури и термини, правните документи, публикации, статистика и връзки, както и законите онлайн. Ще има достъп до всички регистри. Всеки ще може да си проверява делото".

"Електронното правосъдие е елемент от реформата в съдебната система, като въвеждането му цели ефективност и прозрачност на съдебната система и удобство за гражданите и юридическите лица. То дава възможност процесуалните права да бъдат упражнявани в електронна форма, да се обезпечи вътрешната организация на работа с електронни дела, да се извършват удостоверителни изявления от органите на съдебната власт, както и обмен на електронни документи между различните институционални и административни органи".

Това са



две порции хвалби



на различни управляващи, направени през 5 години.

Първата датира от 2007 г. и бе направена в опит да се обясни как само след няколко месеца ще има електронно правосъдие. Втората се появи преди няколко дни и имаше за цел да разясни как след още 3 години може и да има това, което е обещавано още преди 5 години. Очевидно има достатъчно фактори, на които им е удобно да няма електронно правосъдие. Както и да няма и досега електронна система за противодействие на престъпността, от която да става ясно кой какво прави по наказателните дела от образуването им през обвинителните актове, оправдателните или осъдителни присъди, та чак до изтърпяването на наказанията.

За всички тези неща се изсипаха милиони левове, евро, долари и накрая нищо.

Разбира се, горепосоченият интернет адрес дори вече не е активен, от електронно правосъдие няма и следа, а и сегашната власт в общи линии дава да се разбере, че всичко е повече мираж, отколкото близко бъдеще.

"Хората сами ще избират дали да подават исковите молби по електронен път. Интернет сайтовете на всички съдилища ще изглеждат по един и същ начин, ще има



електронен централизиран портал



Делото ще върви много по-бързо, ще бъде ясен ходът му, ще става ясна натовареността на магистратите, ще има ясна съдебна статистика. Тези неща ще направят съдебната система много по-предсказуема, ще облекчат живота на хората, на съдиите и прокурорите", обяви например само преди дни правосъдният министър Диана Ковачева. Звучи много близко до това от 2007 г., нали?

По нейни думи темата за електронното правосъдие е на дневен ред. И до 3 години от съдебната система щели да изчезнат хартиените носители на гражданските и административните дела. Ковачева смята, че въвеждането на електронното правосъдие ще струва около 1.5 милиона евро, а парите щели да дойдат от оперативна програма "Административен капацитет". То първо щяло да се случи именно по административните и гражданските производства. "Работата по въвеждането му ще продължи три години, като през втората ще започнат процедури и при наказателните дела, тъй като там е необходимо натрупване на по-голям доказателствен материал", каза още министър Ковачева. Тя твърди, че електронното правосъдие



"ще подобри системата за атестиране на магистратите,



която се нуждае от цялостно преразглеждане, защото не успява да отчете индивидуалните различия в работата им", както и че системата щяла да "показва в реално време натовареността на всеки един съдия или прокурор".

Ковачева направи своите оптимистични изявления само седмица след като правителството още по-приповдигнато прие поредна цялостна концепция за въвеждане на електронно правосъдие.

"Електронното правосъдие ще бъде въведено като право, а не като задължение за гражданите. То само разширява възможностите за избор на начин за упражняване на правата им и по електронен път, като остава опцията да бъде предпочетена традиционната форма за протичане на производствата", е записано в нея. И още - че въвеждането на електронното правосъдие е необходимо да бъде обезпечено със съответните промени в Закона за съдебната власт и в Гражданския процесуален, Административнопроцесуалния и Наказателно-процесуалния кодекс. Освен това се предвижда и в шестмесечен срок от приемането на пакета нормативни актове ВСС да предприеме мерки за



технологично обезпечаване на електронното правосъдие



по отношение на органите на съдебната власт, "да подготви разработването на единен портал, чрез който гражданите ще имат достъп до интернет страниците на органите на съдебната власт и да разработи основните изисквания за работа в условията на електронно правосъдие - технологични стандарти за извършване на процесуални действия в електронна форма, правила за едновременна работа с електронни и хартиени дела, стандарти и правила за оперативно съвместим обмен на информация между органите на съдебната власт, изисквания за информационна сигурност и т. н."

"До три години от приемането на пакета нормативни актове" пък следва да бъдат изградени единен портал на съдебната власт и единна информационна система на съдилищата. Въпросният портал пък щял да осигурява "в реално време централизиран и оторизиран достъп до съдържанието на електронните дела, публикуването на електронни съобщения и електронно призоваване, заплащане на такси, предоставяне на електронни услуги, достъп до унифицирани интернет страници на съдилищата".

Още по-голям оптимизъм струи и от правителствения разказ как информационната система на съдилищата щяла да представлява централизирано хранилище на електронни дела и свързаните с тях документи. В нея щели да се "поддържат единни класификатори, адаптирани в съответствие с европейските изисквания, досиета на магистрати, служители, съдебни заседатели и вещи лица, автоматизирано разпределение на делата, контрол на срокове за изпълнение на етапите в съдебните процеси, контрол на натовареността на магистратите, статистическа информация, справки и отчети".



И то пак в реално време



Прави впечатление обаче, че във въпросната концепция сроковете са вързани с приемането преди това на пакет промени. Като се има предвид, че съвсем скоро ще се влезе в предизборно броене, то определено въпросните срокове може да се броят поне с година-две напред, ако не и повече. Или, иначе казано, към 2020 г. може и да има нещо.

А това е пълен абсурд, като се има предвид, че живеем в XXI век, а съдебната власт е една от малкото системи, които наистина изцяло живеят в допотопно време.

Защото какво трябва да се случи във въпросното толкова "сложно" електронно правосъдие, което имало нужда от пакети закони, милиони левове и евро, усилия на хиляди хора и службички?

Да има единен портал, да може да се влиза в сайтовете на съдилищата и прокуратурите, да има достъп до имотния и в търговския регистър, както и до регистрите на неправителствените организации, на политическите партии, за българското гражданство, на самонаетите, на имотните сдружения, на държавните и общинските фирми, на фондовете за доброволно социално и за задължително социално осигуряване, на медиаторите, на особените залози. Част от тези регистри и сега са сравнително пълни - например на политическите партии, други са дори активни - например този за особените залози.

Другото, което още преди време беше като идея, има специален раздел,



в който да има опция "моите съдебни дела"



И в нея да се влиза чрез персонализиран достъп. И съответната страна по делото, условно казано, да "си пише" със съда. Например, ако посочи електронен адрес, там ще може да получи информация, да речем, че исковата му молба страда от някакъв порок или пък че трябва да даде някакъв документ, а защо не и да бъде призоваван. За целта и ако иска да върне и представи даден документ по електронен път, естествено, ще е необходимо да притежава електронен подпис. Но така могат да бъдат спестени наистина много време и нерви. Защото сега например някой извън София води дело в някое от върховните съдилища и постоянно се разкарва - ту да си провери делото, ту да представи и завери документ и т.н. А така ще има и възможността да не го прави.

Хубаво е да има специален раздел в електронното правосъдие и за несъстоятелността. Сега е пълен хаос - кой обявен в неплатежоспособност, откога, по каква причина, има ли или не процедура по несъстоятелност. Идеята е всичко това да бъде качено в интернет. Да го има и целият списък на синдиците, както и търговете.

Да има и опция системи, където ще бъдат включени съдебните изпълнители, правната помощ и правната статистика. В този портал да са и затворите, осиновяванията, юридическото сътрудничество по граждански и наказателни дела. Както и станалата прословута Единна информационна система за противодействие на престъпността.

Възможно е и в този портал за електронно правосъдие да е криптираната e-mail комуникация, която върви в рамките на правосъдието, както и видеокомуникацията, свързана например с разпити, съдебни поръчки с други държави. Последната бе заложена като възможност в новия Наказателно-процесуален кодекс например за провеждането на разпит на лице в друга държава, но досега не е известно да е осъществявана. Може да има и цифрови записи - аудио и видео, например на съдебни заседания, протоколиране и т.н.

Вероятно тази работа сигурно може да се направи от една или няколко фирми за милион-два за половин година.

Но тогава как ще се хабят усилия и тонове хартия, как ще се плащат безсмислено заплати на стотици и хиляди хора, как граждани ще трошат време и нерви и ще се чувстват поданици, как те няма да стоят по опашки и да подават молби за нещо, което може да проверят само за секунди в даден регистър, да плащат безумни такси на хвърчащи бележки и сметки.
4
3650
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
11 Декември 2012 20:10
Както се казва: през този мандат обещания, а през следващия - "ще видим".
12 Декември 2012 09:05
Електронното правителство ограничава властта на реалните управляващи в страната - мафията и олигархията. Ето защо, скоро няма да имаме такова.
12 Декември 2012 15:34
Скоро няма и да има, защото това е реалното правосъдие, което в България няма нищо общо с правото. Именно затова толкова крякат политиците около Конституционния съд и "прозрачната процедура", чрез която се елиминират обикновени членове на системата. Трябва да вземем акъла на ЕС с подбора на членовете на КС, от който почти нищо не зависи или рядко зависи.
12 Декември 2012 16:46
от съдебната система щели да изчезнат хартиените носители на гражданските и административните дела.

И тогава, тогава, ще настане такъв живот (за който си плаща), че само си викам дано, дано не го бъде...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД