Контролът по спазване на забраната за тютюнопушене на обществени места няма да отслабне, обяви пред "Сега" главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев по повод заканата на ресторантьори да извадят пепелниците от 15 декември. Според него няма причина проверките да спират. "Законът не е променен. Проверките продължават така, както са заложени. Ще се санкционира, където има нарушение на забраната", заяви Кунчев. Той обаче призна, че контролът няма и да се засилва поради ограничения брой екипи, които следят за спазването на забраната.
Изключение няма да има и за частните партита. "Не е важно кой организира частното мероприятие и какви са гостите, а къде се организира. Ако е в заведение, то е със свободен достъп и ако забраната не се спазва, нарушителите ще се санкционират" категоричен е Кунчев.
Ресторантьорите от своя страна са категорични, че ако не се върне старото положение - със зали за пушачи, ще позволят на клиентите си да палят в заведенията от 15 декември и са готови да си понесат и глобите. Председателят на асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите Благой Рагин обясни, че идеята да се бойкотира забраната до Нова година е да се види как се изменя оборотът при липса на ограничения по отношение на цигарите.
Ефектите от забраната се виждат и от представително изследване на НЦИОМ. 16% от пушачите са спрели посещенията по заведения от 1 юни тази година, а 18% ходят по-рядко по ресторанти. 69% от интервюираните пушачи не са ограничили навика си. Забраната е повлияла на 28% да намалят пушенето. От анкетираните бивши тютюнджии 61% твърдят, че отказването им от цигарите е по личен избор, докато едва 4 на сто посочват забраната като причина да спрат пушенето.
Пореден обрат претърпя и позицията на премиера Борисов, който в неделя смяташе, че забраната може да падне, ако има отделни помещения за пушачи, а освен това след 22 ч. работещите и семейните хора се прибират вкъщи. Вчера той твърдеше, че винаги е бил за забрана на тютюнопушенето. От думите му се разбра обаче, че за разлика от друг път волята му няма да е закон за депутатите на ГЕРБ и натискът от бранша ще надделее. "Именно аз бях човекът, който наложи пълната забрана на ГЕРБ да гласуват въпреки волята им тогава. Просто браншът много ги притиска", обясни вчера Борисов.
ГРИЖА
След като поискаха връщане на стария режим в ресторантите, независимите депутати Кирил Гумнеров и Стоян Иванов намериха приложение и на приходите от акцизите върху цигарите. Вчера двамата отцепници от "Атака" излязоха с идеята да се създаде специален фонд за превенция и борба с тютюнопушенето. Средствата за фонда трябва да дойдат от акцизите върху цигарите, като първоначално се отделят 5% от приходите от косвения данък, които впоследствие да нараснат на 10%, предлагат независимите. "Говорим за сума от порядъка на 100 млн. лв. годишно при 5% от акцизите и 200 млн. лв. при 10% от акцизите", уточни Стоян Иванов. Фондът ще финансира кампании против пушенето и ще стимулира ресторантьорите да отварят заведения за непушачи. Независимите смятат, че инициативата им няма да отвори дупка в бюджета. "От сегашните рестрикции бюджетът ще загуби 230 млн. лв., а ние предлагаме двойно по-малка сума, която ще отиде в този фонд. Продължаваме да настояваме и за това останалата сума от акциза на цигарите да отива директно в НЗОК, за да имаме реална грижа за здравето, а не грижа на теория", заяви Стоян Иванов.
Празна Мара - тъпан била!
и
Обърнал се Алия - все в тия!
Нещастници, пъргави като магистралки!