Децата, които не посещават задължителните предучилищни групи, вече няма да получават детски от 35 лв. Досега надбавките се спираха само за учениците от 7 г. нагоре, тъй като това беше началната възраст за задължително обучение. ГЕРБ обаче я промени на 5 години.
Предложението за изравняване на режима е на червените депутати Емилия Масларова и Драгомир Стойнев и с подкрепата на управляващите мина на първо четене в парламента. Все още обаче децата, които не ходят в предучилищни групи, получават пълни социални помощи за разлика от учениците, тъй като не е променен правилникът за прилагане на закона за социално подпомагане. Заради проблемите с недостига на места за всички деца Хасан Адемов от ДПС настоя в закона изрично да бъде отбелязано, че при обективна невъзможност децата да посещават предучилищни групи парите им няма да се спират.
Идеята на ГЕРБ да разшири още задължителното обучение, като обхване от 2016 г. и 4-годишните, изведе вчера на протест родители в много градове. Промяната чака второ четене в пленарна зала заедно с новия закон за предучилищното и училищното образование. С плакати: "Новият проектозакон - бомба със закъснител", "Родителите знаят кое е най-добро за децата", "Училището е социална услуга, не диктатура" десетки родители с децата си излязоха пред сградата на парламента, във Варна, Велико Търново и др.
Малко по-късно на кръгла маса в НС спорещите страни не успяха да сближат позициите си. Родителите за пореден път не получиха смислен отговор защо забавачката да е задължителна от толкова ранна възраст. Само отново чуха обяснението, че "задължението всъщност е за държавата", която щяла да увеличи издръжката на децата в училище. Но нямаше и дума за подобряване на качеството на услугата.
От пресцентъра на ГЕРБ бяха подготвили кратко филмче за ползата от участието на родители в детските градини. То обаче не предизвика никакъв интерес, защото така и не стана ясно какво се илюстрира с него. Тезите на просветния зам.-министър Милена Дамянова и нагледните материали бяха посрещнати с тихи възгласи "У-у" и "Без пиар, моля!". Дамянова мотивира необходимостта от разширяване на обхвата с последното международно изследване PIRLS 2011 за четвъртокласниците, което отчете срив в четивните им способности. За родителите обаче то е доказателство за провал на държавното образование.
РАЗМИНАВАНЕ
Големи спорове предизвика отказът на държавата и с новия закон да регламентира форми за обучение, различни от държавните и частните детски градини, които да ангажират в по-голяма степен семействата. Става дума основно за т.нар. родителски кооперативи, в които семейства се обединяват да отглеждат децата си заедно, като наемат и квалифициран персонал. Дамянова истински ядоса родителите, като им обясни, че с този закон за първи път от 20 години се мотивира частната инициатива и ги посъветва: "Няма пречка един родителски кооператив да стане НПО и да си регистрира градина".
Зам.образователният министър Милена Дамянова продължава да убеждава родителите, че кооперативите ще бъдат категорично забранени форми. Преглед на сега действащия закон за народната просвета обаче показва, че в бъдеще те ще бъдат по-разрешени, отколкото сега. В момента с глоба до 5000 лв. се наказват физически или юридически лица, които организират и провеждат дейност по отглеждане и възпитание на малолетни в звена, които не са открити по реда на закона. Текстът в новия закон гласи, че с глоба от 5000 лв. до 10 000 лв. се наказват лица и фирми, които обучават деца от 3 г. до първи клас с цел осигуряване на подготовката им за училище в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование и/или с цел издаване на документ за завършена предучилищна подготовка. Т.е., когато кооперативът не претендира да издава такъв документ, никой не може да му забрани да работи.
|
|