Кризата с Конституционния съд е проява на демокрацията и това е хубаво. Така премиерът Бойко Борисов описа ситуацията с провалените кандидатури на Венета Марковска и Галя Гугушева.
"Изслушват се, чуваме всички сигнали, които се дават. В момента, в който те се проверят, и се оказва, че има достатъчно данни да се счита, че даденият човек е в конфликт на интереси и не може да поеме този пост, съответно - бива отстраняван и се търси друг кандидат. Това е демокрацията. Това е публичността, това е откритост в управлението", каза Борисов. За да избегне темата за провала на ГЕРБ, който подкрепяше и двете оттеглили се кандидатки, той мина в атака към предишната власт: ""Ако ви питам преди 4-5 г. кои са били конституционните съдии и как са били избрани, помните ли? И аз не помня, защото тогава не се избираха. Тогава се договаряха и се пращаха там. Притеснително беше, когато двамата съветници на президента - единият става шеф на прокурорите, другият - шеф на съдиите", каза той, като визира избора на Борис Велчев за главен прокурор и на Лазар Груев - за председател на Върховния касационен съд. Борисов не пропусна да добави, че "медиите са действително свободни и активни и изваждат всичко на показ".
Президентът Росен Плевнелиев се включи по темата, като заяви, че очаква от всички партии да направят номинации и призова за достойни кандидатури, които да не са плод на тайни договорки. "Убеден съм, че третия път ще се справим."
ПОМИРЕНИЕ
Премиерът сложи точка на разправията между вицето си Цветан Цветанов и президента, като съобщи, че се е срещнал и с двете страни, а гневната реакция на Цветанов отдаде на пренапрежение. Преди два дни вътрешният министър каза, че длъжността на държавния глава е протоколна и решението му да прекрати клетвата на Марковска е можело до доведе до импийчмънт. "България няма послушен и зависим президент, а президент, който спазва конституцията", заяви Плевнелиев.
|
|