Проектът за нови изтребители за армията катастрофира за втори път в Министерския съвет. Правителството не даде вчера мандат на военния министър Аню Ангелов за покупка на самолетите. Министрите трябваше да одобрят доклад на Ангелов, с което да разрешат да води преговори за проекта на стойност 700 млн. лв. Става дума за покупката без конкурс на осем употребявани изтребителя Ф-16 от Португалия. Според източници от заседанието на кабинета точката въобще не е била дискутирана, а тихомълком е била отложена. Това потвърждава неофициалните информации, че мнението на министрите за проекта не е еднозначно. "Тази точка е отложена за следващото заседание. Причината е, че не всички министерства са представили становища", обясни Ангелов. Той обаче не пожела да каже кои ведомства не са сред неизрядните. "Няма да ви давам отчет", тросна се той.
Процедурата по внасяне на решения в МС действително изисква те да бъдат съгласувани предварително с всички министерства. Тук обаче става дума за доклад. Отношение по него основно може да има финансовото ведомство, защото е нужно да се осигурят парите за самолетите. Според доклада на Ангелов 700-те млн. лв. трябва да се плащат от 2014 до 2020 г. Това означава, че с разходите ще бъдат натоварени още две правителства. В същото време покупката на старите самолети ще стане без конкурс.
Шефът на МФ Симеон Дянков веднъж вече стана причина да се отложи внасянето на доклада, тъй като е против толкова мащабни разходи.
Проектът за боен самолет се следи много внимателно от ЕК. На 15 май еврокомисарят за вътрешния пазар и услугите Мишел Барние изпрати писма до България, Румъния и Чехия, в които изразява безпокойство, че е възможно сключване на договори за покупка на военни самолети, без да бъдат проведени търгове. Според ЕК изтребителите са военно оборудване по смисъла на директива 2009/81/EC. "Страните членки трябва да спазват правилата на директивата при покупка на такива самолети. Това означава, че държавите трябва да публикуват обявление в официалния журнал на ЕС и да открият процедура за придобиване, която да е отворена за всички потенциални доставчици в ЕС", се посочва в писмото. Българското военно министерство обаче изтъкна в своя защита, че се купуват употребявани самолети. Те се продават от държави, а не от фирми, поради което не може да се проведе конкурс.
|
|