Исландия продължава да търси виновниците за кризата, която срина банковата система в страната през 2008 г. На мушка сега е исландският магнат Йон Асгеир Йоханесон (44 г.), който допреди няколко години бе сред най-влиятелните богаташи не само в родината си, но и във Великобритания, където развиваше сериозен бизнес. Властите в Рейкявик го обвиняват в неправомерно упражняване на власт върху банкрутирала банка, която е финансирала голяма част от неговия бизнес.
Йоханесон, чиято инвестиционна компания "Баугур" държеше акции в много известни магазини за продажби на дребно, бе един от символите на исландския икономически бум до 2008 г. Личното му състояние възлизаше на около 700 млн. евро. Заради ненаситно му желание за инвестиции в търговските обекти по централните британски улици, през 2007 г. сп. "Ритейл Уик" го постави на трето място сред най-влиятелните собственици на магазини на дребно на Острова. Компанията му обаче се сгромоляса през 2008 г. Оттогава непрекъснато се задават въпроси дали взаимоотношенията между империята на Йоханесон и финансовата институция - една от трите фалирали исландски банки - не са станали прекалено близки. "Баугур" взема кредит от 20 млн. евро от банката "Глитнир" малко преди избухването на финансовата криза, което според експертите е изложило на сериозен риск финансовата институция заради влошаващата се икономическа ситуация в страната. Освен това компаниите на Йон Асгеир Йоханесон
притежават много акции в банката
Съмнителните обстоятелства около отпускането на кредита са причина Рейкявик да започне разследване. Вече е факт обвинителен акт, в който освен Йоханесон фигурира бившият изпълнителен директор на "Глинтир" Ларус Велдинг, както и още двама бизнес партньори на магната. Обвиненията за незаконно кредитиране, подпомагане и подстрекаване към неправомерно отпускане на заеми, са внесени от исландския прокурор Олафур Хауксон, натоварен със задачата да разследва финансовия крах на Исландия. Прокуратурата настоява за максималното наказание, което за такива провинения според исландското законодателство, е 6 години лишаване от свобода. Защитниците на Йоханесон отказват да коментират обвиненията. Фалиралият магнат трябва да се яви в съда в Рейкявик на 7 януари и със сигурност ще пледира невинен. Той и Велдинг, които в момента живеят в Лондон, отричат да са вършили каквито и да било нередности.
Съдебният иск е за измами при отпускането на заема, взет от Йоханесон през 2008 г. от банка "Глитнир". Парите са необходими за закупуването на акции в "Аурум Холдингс" - британска бижутерийна компания. Разследваният кредит е изплатен три месеца преди краха на исландската банкова система, въпреки че за никого не са тайна икономическите трудности, пред които са изправени компаниите на богаташа. В седмиците преди да бъде изплатен заема, Йоханесон изпраща мейл на Велдинг, в който изразява притеснения относно планираната сделка за "Аурум". "Започвам да си мисля, че трябва да стана изпълнителен директор (на "Глитнир")", пише той. Бивши служители на финансовата институция са убедени, че по този начин влиятелният инвеститор е искал да сплаши изпълнителния директор. Йон Йоханесон обаче отхвърля тази интерпретация на действията си и твърди, че това
"очевидно беше шега"
Той отбелязва също, че след изречението е поставил и усмивка - нещо, което според него е доказателство за думите му.
Кореспонденцията до електронната поща на Ларус Велдинг не спира. Служител в "Глитнир" изпраща на изпълнителния директор на банката друго писмо, в което предупреждава, че е рисковано отпускането на заем в тежката икономическа ситуация. "Имам чувството, че нашият мил собственик Ви поставя в доста неловко положение... но аз правя всичко, което сте ми наредил." Известно е, че шефът на "Бургур" стои зад назначаването на Ларус Велдинг, но магнатът отрича и това. Служители във вече фалиралата банка са на мнение, че кредитът за финансирането на покупката на "Аурум" e бил "очевидно против интересите на банката" и е довел до огромни загуби за финансовата институция. Адвокатите на Йоханесон настояват, че това е бил обикновен търговски заем.
През април 2010 г. исландската парламентарната комисия, натоварена да разкрие истината за краха на банковата система, публикува доклад от 3000 страници. В него са засегнати и взаимоотношенията между "Баугур" и банката "Глитнир": "Настъпва промяна в условията за отпускане на заем за "Баугур", след като новоназначеният управленски борд на банката започва да изпълнява функциите си от пролетта на 2007 г. Преди това "Баугур" значително увеличава акциите, които притежава във финансовата институция".
Месец след доклада на комисията кредиторите на банката "Глитнир" завеждат в Ню Йорк съдебен иск за 2 млрд. долара срещу Йоханесон и Велдинг. Обвиненията са, че изпълнителният директор на "Баугур" стои зад "голям заговор за вземането на контрола над "Глитнир" и източване на повече от 2 млрд. долара от банката чрез измами, целящи да подпомогнат компании, които изпитват проблеми". Искът обаче е отхвърлен, след като съдия преценява, че няма достатъчно основания подобно дело да се гледа в САЩ. Приложените към този иск доказателства разкриват, че още при назначаването на Велдинг е имало съмнения, че той "не е най-добре подготвеният човек", за да бъде изпълнителен директор на банката. Йон Йоханесон обаче настоял за това и след като Велдинг оглавява банката, магнатът често му изпраща мейли с инструкции как да управлява финансовата институция.
|
|