:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,995
Активни 806
Страници 20,560
За един ден 1,302,066
Казус

Исландия съди фалирал бизнесмен за срива на банковата система

Йон Йоханесон е обвинен, че оказал натиск на финансова институция да му отпусне голям кредит, въпреки тежката икономическа ситуация
Снимка: DV.is
Прокурорът Олафур Хауксон е натоварен със задачата да разследва финансовия крах на Исландия.
Исландия продължава да търси виновниците за кризата, която срина банковата система в страната през 2008 г. На мушка сега е исландският магнат Йон Асгеир Йоханесон (44 г.), който допреди няколко години бе сред най-влиятелните богаташи не само в родината си, но и във Великобритания, където развиваше сериозен бизнес. Властите в Рейкявик го обвиняват в неправомерно упражняване на власт върху банкрутирала банка, която е финансирала голяма част от неговия бизнес.

Йоханесон, чиято инвестиционна компания "Баугур" държеше акции в много известни магазини за продажби на дребно, бе един от символите на исландския икономически бум до 2008 г. Личното му състояние възлизаше на около 700 млн. евро. Заради ненаситно му желание за инвестиции в търговските обекти по централните британски улици, през 2007 г. сп. "Ритейл Уик" го постави на трето място сред най-влиятелните собственици на магазини на дребно на Острова. Компанията му обаче се сгромоляса през 2008 г. Оттогава непрекъснато се задават въпроси дали взаимоотношенията между империята на Йоханесон и финансовата институция - една от трите фалирали исландски банки - не са станали прекалено близки. "Баугур" взема кредит от 20 млн. евро от банката "Глитнир" малко преди избухването на финансовата криза, което според експертите е изложило на сериозен риск финансовата институция заради влошаващата се икономическа ситуация в страната. Освен това компаниите на Йон Асгеир Йоханесон



притежават много акции в банката



Съмнителните обстоятелства около отпускането на кредита са причина Рейкявик да започне разследване. Вече е факт обвинителен акт, в който освен Йоханесон фигурира бившият изпълнителен директор на "Глинтир" Ларус Велдинг, както и още двама бизнес партньори на магната. Обвиненията за незаконно кредитиране, подпомагане и подстрекаване към неправомерно отпускане на заеми, са внесени от исландския прокурор Олафур Хауксон, натоварен със задачата да разследва финансовия крах на Исландия. Прокуратурата настоява за максималното наказание, което за такива провинения според исландското законодателство, е 6 години лишаване от свобода. Защитниците на Йоханесон отказват да коментират обвиненията. Фалиралият магнат трябва да се яви в съда в Рейкявик на 7 януари и със сигурност ще пледира невинен. Той и Велдинг, които в момента живеят в Лондон, отричат да са вършили каквито и да било нередности.

Съдебният иск е за измами при отпускането на заема, взет от Йоханесон през 2008 г. от банка "Глитнир". Парите са необходими за закупуването на акции в "Аурум Холдингс" - британска бижутерийна компания. Разследваният кредит е изплатен три месеца преди краха на исландската банкова система, въпреки че за никого не са тайна икономическите трудности, пред които са изправени компаниите на богаташа. В седмиците преди да бъде изплатен заема, Йоханесон изпраща мейл на Велдинг, в който изразява притеснения относно планираната сделка за "Аурум". "Започвам да си мисля, че трябва да стана изпълнителен директор (на "Глитнир")", пише той. Бивши служители на финансовата институция са убедени, че по този начин влиятелният инвеститор е искал да сплаши изпълнителния директор. Йон Йоханесон обаче отхвърля тази интерпретация на действията си и твърди, че това



"очевидно беше шега"



Той отбелязва също, че след изречението е поставил и усмивка - нещо, което според него е доказателство за думите му.

Кореспонденцията до електронната поща на Ларус Велдинг не спира. Служител в "Глитнир" изпраща на изпълнителния директор на банката друго писмо, в което предупреждава, че е рисковано отпускането на заем в тежката икономическа ситуация. "Имам чувството, че нашият мил собственик Ви поставя в доста неловко положение... но аз правя всичко, което сте ми наредил." Известно е, че шефът на "Бургур" стои зад назначаването на Ларус Велдинг, но магнатът отрича и това. Служители във вече фалиралата банка са на мнение, че кредитът за финансирането на покупката на "Аурум" e бил "очевидно против интересите на банката" и е довел до огромни загуби за финансовата институция. Адвокатите на Йоханесон настояват, че това е бил обикновен търговски заем.

През април 2010 г. исландската парламентарната комисия, натоварена да разкрие истината за краха на банковата система, публикува доклад от 3000 страници. В него са засегнати и взаимоотношенията между "Баугур" и банката "Глитнир": "Настъпва промяна в условията за отпускане на заем за "Баугур", след като новоназначеният управленски борд на банката започва да изпълнява функциите си от пролетта на 2007 г. Преди това "Баугур" значително увеличава акциите, които притежава във финансовата институция".

Месец след доклада на комисията кредиторите на банката "Глитнир" завеждат в Ню Йорк съдебен иск за 2 млрд. долара срещу Йоханесон и Велдинг. Обвиненията са, че изпълнителният директор на "Баугур" стои зад "голям заговор за вземането на контрола над "Глитнир" и източване на повече от 2 млрд. долара от банката чрез измами, целящи да подпомогнат компании, които изпитват проблеми". Искът обаче е отхвърлен, след като съдия преценява, че няма достатъчно основания подобно дело да се гледа в САЩ. Приложените към този иск доказателства разкриват, че още при назначаването на Велдинг е имало съмнения, че той "не е най-добре подготвеният човек", за да бъде изпълнителен директор на банката. Йон Йоханесон обаче настоял за това и след като Велдинг оглавява банката, магнатът често му изпраща мейли с инструкции как да управлява финансовата институция.
Снимка: www.vb.is
Ларус Велдинг, който оглавява фалиралата банка "Глитнир", също е сред обвиняемите, заплашени от 6 г. лишаване от свобода.
Снимка: Архив
Фалиралият исландски магнат Йон Йоханесон със съпругата си. На 7 януари той ще се яви пред съд в Рейкявик, за да отговаря по обвинения, свързани с фалита на банковата система на страната през 2008 г.
11
2566
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
01 Януари 2013 20:17
Защо Исландия липсва в новините? Явно международният банков картел е лапнал дръвцето в северната държава.Такъв плесник в лицето на банковата мафия?
01 Януари 2013 23:16
Как Исландия победи банките и преодоля финансовата криза

"Викингите оставиха банките в страната да фалират и се противопоставиха на съветите от Брюксел
Нито една страна не бе ударена от финансовата криза така тежко като Исландия. В началото на октомври 2008 г. банковата й система рухна. Спестяванията на населението се изпариха, страната бе залята от безработица, ежедневните неща станаха непоносимо скъпи, изчезнаха социални придобивки. Загубите на исландската борса надвишиха тези на САЩ от годините на голямата депресия от миналия век. Частното потребление за периода 2007-2010 г. спадна с една четвърт. Исландската крона загуби половината от стойността си. Бюджетният дефицит от 13,5% през 2008 г. превиши дори този на Гърция. А държавният дълг скочи до 130% спрямо БВП. Много жители напуснаха родината си."
Натисни тукhttp://venziko.blog.bg/biznes/2011/11/23/kak-islandiia-pobedi-bankite-i-preodolia-finansovata-kriza.855161Натисни тук
01 Януари 2013 23:36
Докато всички други страни се напъват да крепят банките си над водата наливайки финансов ресурс в бездънните им трезори , исландците теглиха ножа на трите свои банки и почнаха на чисто.
И сега вървят напред.
Те така те.
02 Януари 2013 09:28
Обвиненията за незаконно кредитиране, подпомагане и подстрекаване към неправомерно отпускане на заеми,
Това от кога стана престъпление? По тази логика повечето банкери и свързаните с тях компании - акционери в банките и кредитополучатели - трябва да са в затвора, особено в Исландия, където раздаването на кредити за участие в борсови спекулации беше достигнало върхови форми на финансова истерия и лудост.
02 Януари 2013 13:19
По тази логика

Да, по твоята логика това трябва да се освободи от етикета престъпление, за да не влязат банкерите в затворите, че не можем се оправи без тях...
02 Януари 2013 13:38
Да, по твоята логика това трябва да се освободи от етикета престъпление, за да не влязат банкерите в затворите, че не можем се оправи без тях...
Да, интересно ще ми е да видя в исландския наказателен кодекс член за "подпомагане и подстрекаване към неправомерно отпускане на заеми"
02 Януари 2013 15:35
знаеш ли определението за кръгъл идиот?
беден, но десен...може с вариации
02 Януари 2013 17:04
След свършека на света Кайлето олевя открито и окончателно, без обаче да ни доверява, откъде ще дойдат парите за така жадувания растеж
02 Януари 2013 17:08
откъде ще дойдат парите за така жадувания растеж

колко пъти да ти показвам картинки, докато вденеш
и колко пъти да ти обяснявам, че растеж не требе никому освен на банкерите ти сатанисти, които се.ат връз главата ти, докато ти, отворил уста, разпалено ги защитаваш...

(снимка: натиснете тук)

и освен това колко пъти също трябва да пиша, ч е настъпил краят на света, какъвто го познаваме

3 обяснения и ти ни едно не си зацепил
02 Януари 2013 17:12
и колко пъти да ти обяснявам, че растеж не требе никому
Ходи го разправяй това на тов. Оланд - Натисни тук.
02 Януари 2013 17:14
ясно, ти не мислиш с главата си, а каквото закачиш оттук оттам от известни мъже...ми то е безмислено да се комуникира с теб в такъв случай...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД