Малко преди коледните празници една от най-влиятелните германски финансови институции - Дойче банк, стана една от водещите новини заради безпрецедентна акция на правоохранителните органи в Германия. Около 500 служители на Федералната криминална служба, на данъчните и на полицията претърсиха нейните офиси и частни жилища във Франкфурт, Берлин и Дюселдорф. Акцията е в рамките на разследване за данъчни измами, свързани в търговията с вредни въглеродни емисии, което е започнало преди няколко години. В официално изявление ръководството на банката потвърди, че обиските са свързани с провеждащо се в момента разследване на бизнеса с търговия с въглеродни квоти и че тя активно сътрудничи на властите. По-рано по това дело ефективни присъди получиха шестима инвестиционни банкери, като беше доказано, че при търговия с емисионни сертификати те са укрили данъци в размер на 230 млн. евро. Местни медии поясниха, че става дума за порочна практика, при която компании фантоми са търгували с квоти за вредни въглеродни емисии, а държавата е възстановявала ДДС предварително. Докато данъчните заподозрат нещо, в повечето случаи квотите вече не съществували.
Малко по-късно стана известно, че
основните замесени в тази афера са
съпредседателят на борда на директорите Юрген Фитшен и финансовият директор Щефан Краузе. През 2009 г. те са подписали фалшиви декларации за плащането на ДДС за фиктивни сделки с емисионни сертификати. Според някои изчисления ущърбът от тези действия е за над 800 милиона евро. Разследващите имали данни и че служители на Дойче банк са укрили редица доказателства по тази афера. Затова и органите на реда действат твърдо, с което предизвикаха паника в банката. Пред германския в. "Билд" Юрген Фитшен заяви, че е шокиран от обвиненията. "Убеден съм, че в крайна сметка всички обвинения ще се окажат неоснователни. Чувствам, че към мен се отнасят несправедливо, и ще се защитавам", каза Фитшен. Той дори се оплакал на премиера на провинцията Хесен - Фолкер Боуфиер, че претърсванията и цялата акция ще "нанесат големи поражения на имиджа на банката". От кабинета на Боуфиер потвърдиха за телефонния разговор и уточниха, че премиерът е уведомил Юрген Фитшен, че "става дума за разследване на прокуратурата, в което той не може да се намесва".
Това преля чашата на търпението
както на германската общественост, която е много чувствителна на тема корупция, така и на политиците. Действията на мениджъра бяха остро разкритикувани от представители на управляващата коалиция от християндемократи и либерали, както и от опозицията в лицето на социалдемократите и зелените. "Направо е невероятно, че установен банкер като Юрген Фитшен е стигнал дотам да се оплаква на политици заради действия на разследващите", заяви зам.-председателят на фракцията на християндемократите в парламента Михаел Майстер, цитиран от в. "Ханделсблат". Правосъдният министър на Хесен Йорг-Уве Хан предупреди, че "Фитшен явно смята себе си над закона" и трябва да даде обяснения. Малко след това банкерът съобщи в кратко изявление, че съжалява за телефонното обаждане.
Безпрецедентната акция на германските данъчни и полицаи идва
на фона на постоянни скандали около Дойче банк
Тя се оказа и сред основните действащи лица, замесени в недотам чисти сделки с недвижими имоти в САЩ, което доведе до спукването на имотния балон и началото на глобалната криза. В момента почти 1 милион къщи се управляват от най-голямата германска финансова институция. Много от тези имоти са обявени на търг, тъй като собствениците им са изпаднали в неплатежоспособност. Част от тях се опитват да търсят правата си и по съдебен ред. Пенсионни фондове, синдикални организации и други инвеститори също подават жалби срещу банките. Няколко прокуратури в различни части на страната започнаха разследвания и срещу Дойче банк. Подобни процедури обаче са тромави и дълги.
Разследващите в Америка подозират, че Дойче банк, също както други финансови играчи, е предлагала на нищо неподозиращи инвеститори пакети от невъзвръщаеми ипотечни заеми, припомня "Дойче веле". Заради подобни "сделки" инвестиционната банка "Голдман Закс" трябваше да плати преди две години около 550 милиона долара обезщетения за своя продукт "Абакус". При него на инвеститорите са предлагани ипотечни книжа, без те да знаят, че мениджърът на един хедж-фонд - Джон Полсън, подбрал тези книжа, за да "заложи" после на техния фалит. Слуховете твърдят, че с подобни неща се е занимавала и Дойче банк, макар че американският борсов надзор все още не е излязъл с официално становище по въпроса. "Продуктът на Дойче банк на име "Старт" е почти идентичен с "Абакус", твърди Ив Смит, която е банкова експертка от Ню Йорк и авторка на финансовия блог Naked capitalism ("Голият капитализъм"). "Машинациите на играчите от Уолстрийт са по-лоши от тези на мафията. Тяхната власт е прекалено голяма и те предоставят на фондовете и инвеститорите неликвидни продукти", смята Смит.
Според експерти обаче
Дойче банк е прекалено едър играч, за да пострада
А и очевидно е действала значително по-ловко от американските си конкуренти. При това водещата фигура от американския борсов надзор днес Робърт Кузами в критичните години между 2004 и 2009 г. е бил тъкмо шеф на правния отдел на Дойче банк.
През август пък прокуратурата на САЩ започна проверка срещу Дойче банк и още няколко други големи банки по подозрение за незаконно сътрудничество с Иран в нарушение на американските санкции. Американските власти подозират, че банката е извършвала сделки за милиарди от името на ирански възложители чрез клоновете си в САЩ в периода до 2008 г. Преди няколко седмици се появиха и обвинения, че германската финансова институция е укрил загуби в размер на 12 милиарда долара при търговията с ценни книжа по време на финансовата криза. "Файненшъл таймс" цитира трима нейни бивши служители, които били разпитани от американските финансови регулатори, след като подали индивидуални жалби срещу банката в Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ. Те твърдят, че ако Дойче банк била отчела коректно своя баланс на предполагаема стойност от 130 млрд. долара на национално ниво, то капиталът на банката е щял да спадне до опасни нива по време на финансовата криза. Това е щяло неизбежно да наложи държавна намеса, за да оцелее. Вместо това брокерите на банката са избягвали да отчитат всички директни загуби. От Дойче банк отрекоха обвиненията и заявиха, че са проверили тези твърдения още през 2011 г. и не са открили нарушения.
Скандалите, които се увеличават лавинообразно, разклатиха сериозно стола на Щефан Краузе и най-вече този на Юрген Фитшен, чийто имидж на иноватор вече сериозно посърна. Много анализатори им предвещават съдба като на бившите шефове на друг голям концерн "Сименс" - Клаус Клайнфелд и Хайнрих фон Пиерер, които изгоряха заради разкритите черни каси в компанията. Защото ако има нещо, което не прощават не само в Германия, но и в Европа, това са аферите, свързани с корупция и големи измами от страна на големите концерни.
--------------------------------------------------------
Случаят "Лео Кирх" не дава покой на банкерите
Роднините на покойния германски медиен магнат Лео Кирх спечелиха още една победа в съдебната битка, която водят от десет години срещу Дойче банк. Те обвиняват бившия главен изпълнителен директор на банката Ролф Бройер, че е подкопал доверието в медийната компания, заявявайки в телевизионно интервю, че банките няма да отпускат повече пари на Kirch Media. Според тях това е довело до фалита на империята през 2002 г., който се смята за най-мащабния финансов колапс в Германия след Втората световна война. През 2006 г. Върховният съд на Германия постанови, че Дойче банк е длъжна да изплати компенсация на Кирх за нанесените щети. Отначало бизнесменът поиска обезщетение от 3.6 млрд. евро. През февруари т.г. съдия от Мюнхен предложи на Дойче банк и роднините на Лео Кирх да се споразумеят за сумата от 775 млн. евро и да избегнат съдебен процес. Роднините на Кирх обаче не са съгласни с тази сума и искат значително повече пари, заради което спорът продължава. Последното решение на Федералния съд в Карлсруе, който се произнесе в полза на част от обвиненията на Кирх, може би най-накрая ще принуди Дойче банк да плати големи компенсации на близките му.
то само Дойче банк да е, да се радва човек.
Ако се направи независима и обективна проверка, всички банки ще са в кюпа. Самата същност на банкирането и управлението на финансови активи е афера, узаконена от банковите олигарси.