- Г-н Имамов, какво да очакваме от предстоящата национална конференция на ДПС като послания, идеи, нови лица в ръководството на партията и т.н.
- Очакванията са свързани главно с това, че на тази конференция трябва да бъде направен анализ на политическата ситуация в страната, както и на организационното състояния на ДПС при новите политически условия в навечерието на предстоящите избори. Аз смятам, че тази конференция ще бъде поредно доказателство за това, че ДПС е стабилна политическа партия и отговорна като важен сегмент от българската политическа система.
- Какви са вашите прогнози за представянето на партията на парламентарните избори?
- Оценките и дискусиите на конференцията ще бъдат насочени именно в тази посока. На последните избори имахме около 700 000 гласа с невалидните бюлетини, което прави около 14% от гласувалите. Тези резултати се получават въпреки опитите да бъде изолирано ДПС и въпреки опитите на социологическите агенции да подценяват, и то значително, политическия авторитет на организацията. Смятам, че ние можем да си поставим като цел постигането най-малко на резултатите от последните парламентарни избори. ДПС може да го направи, но ще бъдат необходими малко по-големи усилия. Ние имаме резерви в това отношение и те ще бъдат мобилизирани.
- Два мандата бяхте в управлението, а в последния мандат сте опозиция. Има ли отлив на структури от движението? В предишни мандати с гордост изтъквахте т.нар. "разширяване на географията" и навлизането на ДПС в райони, които не са традиционно силни за партията.
- Нашите намерения са да имаме свои кандидатски листи във всички избирателни райони на страната и ние ще работим в това отношение. Ще засилим нашата активност и в традиционните наши райони от гледна точка на това, че вероятно ще има политическа дейност от новопоявили се политически структури. Това ще изисква по-голяма мобилизация на ДПС.
- Какво имате предвид под новопоявили се политически структури?
- Имам предвид партията на Касим Дал и обстоятелството, че те биха могли да търсят коалиране с други политически партии. Това може да създаде ситуация, при която ние трябва да бъдем по-активни.
- На последните няколко конференции винаги се разиграва един своеобразен театър - Ахмед Доган намеква, че може да се оттегли от лидерството, а впоследствие го преизбират единодушно, като той дори обяснява, че това става едва ли не без негово одобрение. Дали и на тази ще има подобен епизод?
- Не знам кое дава основание това да се нарече театър. Г-н Доган вероятно е говорил за такава възможност и такава възможност теоретически винаги съществува. Вероятно той би желал да се мисли в тази посока от политическите структури.
- Възможно ли е този път кандидатите за лидер на партията да са повече от един?
- Не, аз не очаквам да има алтернатива на лидерството в ДПС. Нагласите в партията са г-н Доган да продължи да бъде лидер.
- Има един принципен въпрос, който е валиден не само за ДПС, а и за ДСБ, ГЕРБ и т.н. Един лидер, колкото и велик политик да е, в един момент по една или друга причина се оттегля от партията. Според вас има ли достатъчно добри перспективи пред ДПС, когато в един момент г-н Доган се оттегли от своя пост?
- Прав сте, че подобни политически ситуации възникват във всяка политическа партия, не само в България. Естествено, че някога ДПС ще има друг лидер. Но аз не разбирам защо интересът към ДПС при подобни процеси е толкова голям и понякога се използва за неоснователни интерпретации.
- Не сте съвсем прав, подобен силен обществен интерес има и към лидерството на Иван Костов например, още повече че според мнозина той отдавна е загубил обществено доверие, което е един от големите проблеми на десницата като цяло.
- В партиите от лидерски тип има големи правомощия за лидера, но той е натоварен и с огромни отговорности. Всеки добър лидер трябва да подготви онези хора, когато ще дойдат след него. Аз мисля, че това е една огромна отговорност на лидерите и съм сигурен, че г-н Доган мисли в тази посока. В партията се работи с младите хора, знаете, че нашата младежка организация има изключително активна дейност.
- След последната конференция имаше доста сериозни промени в ръководството на партията. Да очакваме ли подобно обновяване и сега?
- Съгласно нашия устав председателят има правомощия да направи предложения за част от централния съвет и за централното оперативно бюро. Дали ще има промени не мога да знам. Преценката е на председателя, като вероятно тя ще бъде съгласувана с председатели на областни съвети и други членове на движението на различни равнища.
- Има ли време ГЕРБ да свърши нещо съществено и важно в месеците до края на мандата си?
- Отговорът, който ми идва веднага, е не. Но може би не можем да бъдем чак толкова категорични. Има нещо, което ГЕРБ би могъл да свърши, и то е да създаде такава политическа ситуация, при която след изборите България да има експертно правителство, да даде ясни доказателства, че изборите няма да бъдат манипулирани и фалшифицирани. В момента няма такива доказателства.
- Но тези спорове как управляващите се готвят да манипулират изборите започват винаги, когато наближи вот, особено парламентарен.
- Според мен е огромна грешка да се връщаме в миналото за решаването на проблеми, които съществуват и днес. Това означава, че ние казваме на избирателите - не ни съдете и онези преди нас бяха същите. На последните избори избирателите са казали - вие няма да управлявате, защото допуснахте редица грешки. А сега управляващите казват - добре, и ние ще допускаме същите грешки. Това означава, че те приемат съдбата си избирателят да ги изрита. Трябва да се чертаят перспективи за бъдещето, това е правилната политическа стратегия.
- Какво да очакваме от 2013 г. в чисто икономически план? Би ли могло да има някакво подобрение?
- Няма да има подобрение на жизнения стандарт, депресията, в която се намира българската икономика, ще продължи. Основният проблем, който трябва да бъде решен вероятно след изборите, е икономическа програма, която да даде приоритет на икономическия растеж. Да се намери баланс между фискалната стабилност, която ние преувеличаваме и абсолютизираме, и икономическия растеж. И този баланс да бъде в полза на едно по-бързо икономическо развитие, което да реши тежките проблеми с безработицата, доходите и бедността. Растежът трябва да бъде приоритет. България има значителни резерви по отношение на фискалната стабилност. България вероятно е с най-нисък външен дълг в Европа. Това е един огромен резерв за страната.
Честна проститутка?
Има...Вече ги шият...
-------------------------------
Блогът на Генек