:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,178
Активни 695
Страници 3,081
За един ден 1,302,066

В момента няма необходимост от нови енергийни мощности

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Георги Касчиев е старши изследовател в Института по безопасност и рискови анализи към Университета по природни ресурси и приложни науки във Виена.
Аз съм против референдума, щом като между експертите и политиците има такова силно разногласие, и то не само в България, обикновените хора, при тази ограничена медийна среда в България и монополите в осведомяването, не виждам как може да получат достатъчно информация. Още повече че е много трудно за един обикновен човек да проникне в това, което наричаме много висока технология.

Привържениците на "Белене" искат да я наложат на всяка цена и лъжат, че ще бъде много евтина - най-много 6.3 млрд. евро. Това не е вярно. Ако искате да направите къща, ще платите 200 евро на кв. м за грубия строеж. След това обаче трябва да се слагат и прозорци, врати, подове, бани и т.н. Това ще излезе още 200 евро на кв.м. Но и това не е всичко. Трябва да я обзаведете - още 100 евро на кв.м. И тя ще ви излезе два пъти и половина по-скъпо, отколкото ви е строежът. И ако нямате тези пари, трябва да теглите кредит, който допълнително ще оскъпи цялата инвестиция. Горе-долу същото е в ядрената енергетика. Цената от 4 млрд. евро, която споменават социалистите по договор, е т.нар.оvernight cost - поръчвате днес и утре сутринта е готово. Само че това го няма никъде, една ядрена централа изисква много време. Към тази цена обаче се прибавят много други разходи. Инфлационната добавка, която сама по себе си води до 6.3 млрд. евро. Освен това има вече направени разходи - около 200 млн. евро, дадени за консултанти, над 100 млн. евро за разрушаване на зданието на първи блок. Оттук нататък трябва да изградите цялата инфраструктура на площадката, все обекти, които не са включени в този базов договор. Това прави още милиард отгоре. За да пуснете тази централа, трябва да я заредите с всички необходими реактиви, масла, допълнителни материали, трябва да наберете персонал и 15-18 месеца минимум да плащате заплати. После трябва да я заредите с гориво - още 400 млн. евро. И като имате разходи по физическата защита, по застраховането на централата. Така стигате до разходите, които ще удвоят цената на изхода на централата. Но нали трябва да я свържете с електропреносната мрежа?! За "Белене" например трябва да направите 600 километра двойни електропроводи плюс една или две подстанции. Това също ще струва около 1 милиард. Дотук имаме два милиарда над цената от 6.3 млрд. евро. Стигаме до 8.3 милиарда евро. Само че вие тези 8 милиарда ги взимате поетапно под формата на заеми, които трупат лихви. Представете си за 6 години, ако трябва да вземем назаем общо 8 млрд. евро. Само лихвите ще са над 2.5 млрд. евро. И тези лихвени задължения вие вече ги имате натрупани към момента на стартиране на централата. При пуска на централата собственикът й ще се окаже със задължения от 10.5-11 млрд. евро. И навсякъде цените на ядрените централи са такива.

В историята на ядрената енергетика има достатъчно примери за централи, които са спрени, защото не са достатъчно ефективни. Например в САЩ, които са най-явният пример за чист пазарен подход, в края на 90-те години беше спрян един блок в Сан Онофре точно по икономически причини, защото пресметнаха, че ще е неизгодно да направят всички модернизации, които произтичаха от авариите в Три-Майл-Айлънд и Чернобил. Ще ви дам и един съвсем нов пример - второто тримесечие на т.г. ще бъде спряна, пак по икономически причини, централата в Кеуани, щата Уискънсин.

За "Белене" като при всеки инвестиционен процес трябва да се докаже икономическата ефективност. След като сме сигурни, че за електроенергията от "Белене" няма пазар в страната и не е доказано по никакъв начин, че някой в региона ще иска да купи на тези високи цени, трябва да се направи внимателна икономическа преценка, за да не се стигне до влагането на много пари, а резултатът да бъде отрицателен. Впрочем същото важи и за "Козлодуй". Когато има необходимост, тогава трябва да правим нови мощности.

Според независимите експерти, сред които съм и аз, и според проучванията на БАН поне до 2025-2030 г. няма да има нужда от нова голяма мощност въобще в страната, независимо каква. Що се отнася до 5-и и 6-и блок на "Козлодуй", руската страна смята да удължава живота на реакторите от този тип до 25 години. При положение че те имат много повече информация от нас и са наясно със собственото си производство, можем да им се доверим. Повече, отколкото на някои социалисти, които твърдят, че нямало да може да бъде удължен животът на 5-и и 6-и блок. От моя опит не виждам проблеми поне за 10 години напред.

"Белене" има смисъл единствено при гарантирана възвръщаемост. И че цената на тока й ще е конкурентна на този, който ще идва от други централи. В противен случай влизате в една многомилиардна авантюра и може да загубите много. Защо отсега да строите нещо, което след 20 години може и да не ви трябва?!



Текста подготви ГАЛЯ ГОРАНОВА
279
5712
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
279
 Видими 
23 Януари 2013 19:50
Ехоооо, редакцията! Тоя мракобес и мизантроп откъде го извадихте?
23 Януари 2013 19:52
Сан Онофре да ги оноде изследователите по поръчка.
23 Януари 2013 19:57
Знаем го Мишо Касчиев. Ядрената енергетика му даде хляб и постове, после нещо се случи, не си спомням как я напусна, но оттогава е дежурен във всички публични прояви срещу нея, учудвам се, че късно е включен в играта сега. Дори беше писал някакви доноси срещу България, срещу АЕЦ, в едни сравнително идилични за нея години. С това съм го запомнила.
23 Януари 2013 20:00
Има вид на човек, който току-що е изпил кафе с много хинин.
23 Януари 2013 20:06
Експертите...политиците...обикновените хора...
Ало, необикновения, що...
Аман от наполеончета по наполеонки!
---------------------------------
Блогът на Генек
23 Януари 2013 20:09
Защо отсега да строите нещо, което след 20 години може и да не ви трябва?!

Конгениално! Ами щото вече 20 години не се строи нещо, което определено си трябва! И ако беше построено на време, всичката тази дандания нямаше да я има. Както и AES Гълъбово!
23 Януари 2013 20:12
Точно така, Вефке! Беше наклеветил АЕЦ "Козлодуй" пред МААЕ, че използва нерегламентирано рециклирано гориво. МААЕ направи проверка и се видя, че такова нещо няма.
Долен клеветник и злобен отмъстителен тип!
23 Януари 2013 20:16
Какви седерасти е раждала майка България....
23 Януари 2013 20:19
В момента няма необходимост от нови енергийни мощности
То е ясно,че в момента няма.За измислените политици освен минало и настоящо време друго време не същствува.Краде се в момента и като за последно.Който не вярва,да преглда първа страница!
23 Януари 2013 20:41
после нещо се случи, не си спомням как я напусна, но оттогава е дежурен във всички публични прояви срещу нея

Назначили го на работа в известна американска ядрена компания, но след 6 месеца го изгонили с мотив "кадърност", бил много над нивото на компанията. След това се прави на политик в края на 1990-те в България като шеф на АЯР, откъдето също го изгониха заради преклено голяма кадърност. От АЯР се уредил на неколкомесечен курс за обучение в Япония и след това се представяше като професор в Токийския унверситет... Напълно достойно като морал и кадърност зелено човеченце... Отдавна е в бизнеса срещу АЕЦите, води се академичен преподавател което е евфемизъм за инструктор на едно местенце за обучение на анти-АЕЦ активисти.
Доста смрадливо същество са избрали за "каузата", явно останалите си дават сметка, че в годинит на интернет това което казват вече остава в историята.
23 Януари 2013 20:45

читатель 23 Януари 2013 20:00
Има вид на човек, който току-що е изпил кафе с много хинин.

Има вид на човек страдащ едновременно от глисти, запек и хемороиди.

23 Януари 2013 20:48
За "Белене" например трябва да направите 600 километра двойни електропроводи плюс една или две подстанции.

?!?! Моля ?!?! И този лемур някой го възприема сериозно ?! А стига бе !
23 Януари 2013 20:49
23 Януари 2013 20:51
абе, двайсе години минаха, ама имам един спомен, че беше хубаво момче, .... то и аз бях по-хубава тогаз, де .....
23 Януари 2013 21:12
Според независимите експерти, сред които съм и аз, и според проучванията на БАН поне до 2025-2030 г. няма да има нужда от нова голяма мощност въобще в страната, независимо каква.

Кои са авторите на тези проучвания?
23 Януари 2013 21:15
ами то това е важно
има ли нужда от нови мощности и ако да - кога
Човекът мисли, форумът подпръцква и го псува
интересна работа
23 Януари 2013 21:16
Он и са си е убавец...
23 Януари 2013 21:18
За "Белене" например трябва да направите 600 километра двойни електропроводи плюс една или две подстанции. Това също ще струва около 1 милиард.

Тъй. Сега да погледнем един документ, наречен "План за развитие на преносната електрическа мрежа на България за периода 2010 – 2020г." . Планът за развитие на електропреносната мрежа на България за периода 2010-2020г. е разработен от колектив специалисти от НЕК, ЕСО и МИЕТ, назначен със заповед на изпълнителния директор на НЕК. Документът е публикуван през м. октомври 2010 г. Натисни тук. На стр. 63 - 64 са разписани подробно всички обекти, които е необходимо да се изградят, ако АЕЦ "Белене " се построи. Най - накрая обобщено, както и на стр. 66 в т. 8 от заключенията, се казва следното:
Допълнителните инвестиции за нови подстанции и електропроводи при изграждане на АЕЦ „Белене” възлизат на 568,5 млн. лв.

Е, Манерко, дотук имаме една яка нагла лъжа! Ти като искаш, вярвай на останалото! Аз - не!
23 Януари 2013 21:28
Допълнителните инвестиции за нови подстанции и електропроводи при изграждане на АЕЦ „Белене” възлизат на 568,5 млн. лв.


Необходимите инвестиции за развитие на електропреносната мрежа
до 2020 г. при изграждане само на АЕЦ „Белене” се оценяват на 1330,2 млн.
лв. Общите инвестиции за развитие на електропреносната мрежа до 2020 г. с
отчитане на присъединяването на каскада “Горна Арда” се оценяват на
1357,2 млн.лв.

Пак там
23 Януари 2013 21:28

В историята на ядрената енергетика има достатъчно примери за централи, които са спрени, защото не са достатъчно ефективни.
Тоя сам ли е луд или нас мисли за луди. Вече построени АЕЦ и спрени, щото били неефективни? Тоя верно е за лудницата. Почти всички пари в живота на една АЕЦ се дават при строителството й. И след като са дадени, при това много (няма евтини АЕЦ), после било изгодно те да не работят (когато работят, правят много ток, за още повече пари), а да си стоят като музей!
Тия лъжци верно не подбират.
23 Януари 2013 21:34
Кайли, ти май четеш плана, както дяволът евангелието! Това са необходимите средства по цялостната програма за развитието на електропреносната мрежа на България за целия период 2010 -2020 г!
23 Януари 2013 21:36
пише изрично че е само за белене
23 Януари 2013 21:41
...
Първи в списъка на противниците на АЕЦ Белене е небезизвестния атомен физик Георги Касчиев. Той изисква специално внимание, тъй като действително е експерт с 17 годишен стаж в АЕЦ Козлодуй. Бил е и научен ръководител на пускането на Пети блок. В момента работи в като научен консултант към Института за изследване на риска на Виенския аграрен университет (14). Касчиев е бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели (КИАЕМЦ), уволнен през 2001 година поради странен скандал относно размера на авария в АЕЦ Козлодуй (15, 16). В кратката му биография (14) под „Професионален опит” виждаме „Института във Виена” (каквото и да означава това) и американската корпорация Уестингхаус, които хронологично предхождат назначаването му като председател на КИАМЕЦ. Оказва се, че Касчиев е работил по програма на Уестингхаус за нов реактор. Уестингхаус въобще не е безобидна компания и определено проявява траен интерес към българската атомна енергетика. От октомври 1991 до февруари 1998 Уестингхаус има договор, чрез който успява да източи от АЕЦ Козлодуй около 5.5 милиона щатски долара (17). По същото време Касчиев работи за Уестингхаус. Компанията участва и в конкурса за АЕЦ Белене, но не го спечели.Това не е единствения случай на конфликт на интереси в който изпада Касчиев. По времето когато е председател на държавната КИАМЕЦ Касчиев преподава в споменатия Виенски университет (18). Самия „Институт за изследване на риска” се финансира главно от Министверство на отбраната на Австрия (19) и прокарва решението на тази страна да се противопоставя на ядрената енергетика по принцип. Австрия е една от страните, които настоява за закриването на 4-те по-стари блока на АЕЦ Козлодуй (20) и същевременно има солиден свой участник на нашия енергиен пазар – EVN, 51% от който принадлежат на провинция Долна Австрия (21). Така Касчиев се оказва двоен лобист; на Уестингхаус и на Австрия. Като куриоз следва да спомена, че сайта на който намерих биографията на Касчиев (14) е някакъв стар „Специален доклад” от група журналисти (единия с немско име) за българската енергетика очевидно свързан със затварянето на реакторите в Козлодуй и …финансиран от „Отворено общество”. С други думи, „Отворено общество” е навсякъде...


Натисни тук
23 Януари 2013 21:41
Кои са авторите на тези проучвания?
Няма нужда от авторитети . И аз мога да ти докажа, че при управляващи като сегашните и предишните, след 2035 г. ще трябва да закриваме енергийни мощности, ако не са се амортизирали дотогава. При най-висока смъртност и най-ниска раждаемост в Европа, на България след 30 години ни електроенергия ще й трябва, ни политици, ни "експерти" като автора, ни икономика.
В историята на ядрената енергетика има достатъчно примери за централи, които са спрени, защото не са достатъчно ефективни.
Вероятно са били консултирани от "независими експерти" като автора, а за строежът и управлението им е привлякана евтина работна ръка и са "усвоени" големи икономии от средства.
Всъщност кога една централа (ВЕЦ, ТЕЦ, ВЕИ) е ефективна? Все си мисля, че при енерго"разпределителни" дружества като Енрон, не може да има ефективна централа. В тоя смисъл енергийната система на САЩ е по-скоро лош пример за сравнение при все че САЩ остават най-големия производител на електроенергия от АЕЦ. Дали пък тия централи не са спрени, защото са били изградени на времето с малък капацитет (да се удари бързо печалбата), а сега не смогват да отговорят на потреблението!?
23 Януари 2013 21:45
Кайли (не Миноуг),
На стр. 66 , в заключенията:
8. Необходимите инвестиции за развитие на електропреносната мрежа до 2020 г., без изграждане на АЕЦ Белене, се оценяват на 761,7 млн.лв. Допълнителните инвестиции за нови подстанции иелектропроводи при изграждане на АЕЦ „Белене” възлизат на 568,5 млн.лв.

Така. Сега за домашно вземи и сметни колко прави 761,7 млн.лв + 568,5 млн.лв.
23 Януари 2013 21:51
И аз мога да ти докажа, че при управляващи като сегашните и предишните, след 2035 г. ще трябва да закриваме енергийни мощности, ако не са се амортизирали дотогава. При най-висока смъртност и най-ниска раждаемост в Европа, на България след 30 години ни електроенергия ще й трябва, ни политици, ни "експерти" като автора, ни икономика.

Това у моя реплика отпреди една седмица.
Седнах и сериозно се замислих за бъдещето на аеца и държавата, помедитирах, погледах си пъпа и ми прищрака, че не е най-важното колко струва аеца, а е по-важно за чий точно ни е. То още сега 50% са цигани, докато стане аеца положението ептег ще се обърне
Няма икономика, което е по-лошо няма кадри - а никой и не мисли да оправя това. Тогава за чий ни е АЕЦ?!
23 Януари 2013 21:54
Ето какво пише в Уикито за Сан Онофре.
2012 shutdown

Unit 2 shut in early January 2012 for refueling and replacement of the reactor vessel head.[15] Both reactors at San Onofre have been shut since January 2012 due to premature wear found on tubes in steam generators installed in 2010 and 2011. Plant officials have pledged not to restart the units until the cause of the tube leak and tube degradation are understood. Neither unit has yet been restarted.
Сравнете го с лъжите на горния мошеник. Двата работещи реактора не са Уестингхауз.
23 Януари 2013 22:18
Кaily, моля за извинение, ако смяташ, че съм те изплагеатствал. Моето притеснение не е толкова до прекия геноцид, колкото до управлението на държавата. Досега няма нито един проект, иницииран или подкрепен от държавата, където сметката да излязала точно (грешка до 10%). Като се почне от компенсаторките, работническо-мениджърската приватизация, през замяната на земи от държавния фонд, данъчната и съдебната система (все за едни "кабелчета" става дума, дето все не се свързват), та до магистралите.
Я си представи, че за управители на новата АЕЦ сложат управители като на сегашната АЕЦ. Годишна печалба от 600 млн. евро няма никога да се постигне. И не е само до управлението. Ами ако инфраструктурата се гради от фирми а ла "Батко и братко", забравяме за разчетите. Само едно стискане на зъбите остава.
С известна доза манипулация, отговорът на този референдум трябва да бъде или 100% "ДА" или 100% "НЕ" при гласуване от над 4.2 млн. души. Всеки междинен резултат ще бъде извъртян от политиците в полза на интересите, които обслужват. Първото извъртане ще бъде: референдумът каза "ДА" на развитие на ядрените мощности и се започват ... консултации по изграждането на нов блок при Козлодуй. Ако отговорът е "НЕ", няма да се строи Белене, ще се строи при Козлодуй.
23 Януари 2013 22:20
Туткалчев,

Ползвам случая да ти направя тук реплика от снощния ни спор пак по същата тема, видях, че си си направил труд да четеш специализирани анализи, да пресмяташ, да се убеждаваш в ползата от този безсмислен проект, който, как да ти го кажа литературно, щото ние с теб, дано да не греша, сме си литератори, братко мой, си е истинска черна дупка за поглъщане на народна пара, но пък и страхотна възможност за крадене от разни лисугери, които ни докараха до просешка тояга за тия 20 и кусур годинки преход.

И аз съм смаяна, че толкова интелигентен мъж като теб се е затичал да налива вода в лъжливата и крадлива червена мелница.

Лъжат те, братко мой, лъжат те.
Лъжат те, то се знае, по-изпечени и по-рафинирани лъжци от нашия натурален, първичен и неодарен с изискан естетски стил на изразяване премиер, признавам си, че и на мен ми се иска да беше, но такова ни дошло до главата когато съдбата хвърляла заровете.

Не позволявай заради състояние на афект от четирите години хаос и стрес, в който живеем, да се върнат старите муцуни, тежко ни и горко тогава.

Хайде, остави я Капон, ето още един анализ и разчет от един "млад феодален старец", както сам той се е определил.

Поздрави.
23 Януари 2013 22:21
Верно е, че технически съм много бос. Обаче много искам, лично аз да бъда енергийно независим. Та наскоро зяпах едни германски къщурки с покриви, дето имаха вместо керемиди, разни панели и нещо като акумулатори за съхранение на ел. енергия. Малце скъпичка беше офертата, даже като за германец, обаче човек добива някаква автономност. Някой може ли да каже има ли хляб в тая работа и не е ли туй, един от начините за обикновенния човечец, да се освободи от мафиотската хватка на енергетиците?
23 Януари 2013 22:22
АЕЦ "Белене": 5 безсмислици и 5 въпроса
Пламен Иванов, (по-млад феодален старец от БАН) 21.01.2013, 12:42 (обновена 21.01.2013, 14:36)


Нека си остане замразена


Отдавна продължава истерията около АЕЦ "Белене" и глупостите и лъжите, които бяха изговорени, успяха да пробият дебелата броня от нежелание да се включа в безкрайно отвратителната българска реалност, наложена от "ОТГОВОРНИ ПОЛИТИЦИ".
Като всеки прилично образован човек и аз се интересувам от настоящето и бъдещето си. За съжаление, то пряко зависи от икономическото състояние на мястото, което обитавам. Развитието на икономиката пък от своя страна пряко зависи от политиката и правилното управление.

Но да се върнем на въпроса с АЕЦ "Белене". Много енергийни експерти се изказваха по медиите, но някак си логични доводи за тезите им не чух. Логичните доводи обикновено са свързани с цифри. Поради това и аз реших малко да посмятам. Не съм енергиен експерт. Нямам достъп до предпроектното проучване на HSBS, макар като гражданин на Република България, платила 3 000 000 лева, да имам право на това. Поради това, впрегнах малко от опита си на "противен учен" от БАН да събера информация относно ядрената енергетика.

Към настоящия момент има изненадващо малко информация за централата и за технологията и на работа, а около цената има направо тежка мъгла. Поради това се спирам на най- реалистичните цифри (тези на руските експерти по проекта)- минимум 10 милиарда евро (реално може би над 12 милиарда евро) общи разходи(включващи и разходите по присъединяване към електро-разпределителната мрежа).

Да посмятаме

Ето и приблизителни изчисления на минималните разходи по проекта:
- 6.5 милиарда евро към руската "Атомстройекспорт" за ядрения остров съгласно тяхното предложение.
- Около 1 милиард за присъединяване в електропреносната система на България - минимум в две точки на високо напрежение 100kV; изграждане на около 200км трасе и отчуждаване на сервитутни зони; подстанции и т.н.
- Изграждане на депа за временно съхранение на отработеното гориво и т.н.
- Минимум 4 години от начало на строителните разходи до първоначален пуск.
- Кредит 7.5 милиарда евро, необходими за закупуване на оборудването и присъединяване на централата. За период 4 години до стартиране на работа на централата при 5% лихва натрупаната сума е около 2.1 милиарда евро. За тази цена получаваме обща инсталирана мощност 2 GW. В годината имаме 365 дни, по 24 часа или общо 8760 часа. Умножени по номиналната мощност на централата това прави 17.52 милиарда kWh за година.

На практика това означава, че централата работи 100% от времето, което е невъзможно, поради необходимост от рехабилитация на термопомпените и др. системи, стрес тестове, зареждане на ново гориво и извеждане на старото и др. Натоварването на централата зависи от избраната технология, поради това се въвеждат коефициенти определящи колко време в годината централата ще работи по номинална мощност - load factor или коефициент на утилизация.

Според типа гориво (съответно и цената му) за централата се определя и максимално ефективната технология. За различните технологии коефициентите варират от 42%(RBMK) до 82%(BWR).

Доколкото има някаква яснота за реактора за Белене, то неговия коефициент е 74%(PWR- Pressurized Water Reactor; Източник-World Nuclear Industry Handbook-2000, Nuclear Engineering International, ISBN 1903077176,2000).

Съгласно тези цифри централата в Белене ще произвежда годишно 17.52 милиарда kWh за година умножени по коефициента или общо 12.965 милиарда kWh за година. Данни на други експерти посочват цифрата 14.5 милиарда kWh за година.

Посочената стойност от минимум 10 милиарда евро е цената за построяването, в която не са включени разходи по експлоатацията като: за гориво, застраховка (Значително нараснала след аварията в АЕЦ "Фукушима", охрана, поддръжка, суми за затваряне на централата (само по това перо скоро Литва поиска 240 млн. евро за около 2 години), съхраняване на отработеното гориво (тук разхода би следвало да е доста голям) и т.н и т.н

Безсмислица или лъжа №1: експлоатационен живот на реакторите

В медиите упорито се твърди , че експлоатационният живот на реакторите е 60 години. Елементарна проверка на настоящото състояние показва следното: 1974-1975 г. - влизат в действие първи и втори блок (по 440 мегавата); 1980-1982 г. - работа започват трети и четвърти блок (по 440 мегавата); 1988 - 1993 г. - въведени в експлоатация са пети и шести блок (по 1000 мегавата).

През 2004 г. са затворени 1-ви и 2-ри блок на АЕЦ "Козлодуй", а в началото на 2007 г. са затворени и 3-ти и 4-ти блок. Т.е. периодът за експлоатация на посочените реактори е около 30 години, при заложен проектен 50 години. Към момента 5 и 6-ти блок са работили съответно 24 и 19 г. , следователно за евентуална замяна на тези мощности би следвало да се мисли след 2025-2030 г.

Безсмислица или лъжа № 2: електропреносна система и потребление

Брутния вътрешен продукт на България през последните години нараства слабо. Обратно на това, потреблението на електричество рязко спада (над 30% за последните няколко години). Т.е. няма никакви доказателства за бъдеща липса на електричество в България. Към момента съществуващите по-големи мощности са следните:

ТЕЦ "Марица-изток - АЕS" - 670 MW; ТЕЦ "Марица-изток - ENEL" - 908 MW; ТЕЦ "Марица-изток 2" - 1580 MW; ТЕЦ "Марица-3" - 120 MW ТЕЦ "ВАРНА" -1260 MW; ТЕЦ "РУСЕ" - 220 MW; ТЕЦ "Бобов дол" - 630 MW; топлофикационни централи на природен газ - над 400 MW (общо ТЕЦ - 5788 МW); ВЕЦ "Цанков камък" и каскада "Горна Арда" - 2803 MW; ПАВЕЦ Чаира - 4 помпено-генераторни хидроагрегата с общ капацитет за производство на електричество 864 MW; ПАВЕЦ Белмекен - капацитет за производство на електричество 375 MW; ПАВЕЦ Орфей - капацитет за производство на електричество 160 MW.

Натоварването на електропреносната система за различните месеци от годината е различно, като през месеците ноември, декември, януари и февруари е приблизително с 60% по-голямо спрямо летните месеци.

В добавка, в резултат на извеждане на големите промишлени потребители, то може да се характеризира като пиково - резултат от различни фактори (външна температура; ден-нощ и др. С оглед стабилност на електропреносната система, в такива случаи единичните генериращи мощности не трябва да надвишават 500 MW (или 10% от максималната потребявана мощност). Пикови централи в този смисъл са само ВЕЦ, ПАВЕЦ, ПГЕЦ.

Към момента АЕЦ "Козлодуй" с обща генерираща мощност 2000 MW произвежда над 50% от електричеството през лятото, ограничавайки работата на другите централи. Добавянето на още една базова мощност, ще доведе до риск за електропреносната система.

Безсмислица № 3 или една голяма лъжа: липса на алтернативни генериращи мощности и колко са вредни ВЕИ

Нека разгледаме как са поставени другите източници на енергия спрямо този. Понеже съм запознат добре с фотоволтаиката, реших да се спра на слънцето.

Към момента средната цена за централа, изградена по тази технология, е между 0.8 и 1 евро на ват инсталирана мощност. В това се включва всичко, дори и оградата (модули- от 0.4 до 0.6 евро на ват, инвертор - от 0.08 до 0.14 евро на ват, конструкция - от 0.08 до 0.2 евро на ват, проекти, присъединяване и т.н). За проекти над 1 MW цената може да падне под 0.8 евро на ват.

Тоест за разгледаните 10 милиарда евро може да се построят централи с обща мощност от 10 GW до 12 GW. Произведената енергия от тези централи ще е около 13-14 милиарда kWh (при инсталирани 10 GW) и 15.6-17 милиарда kWh (при инсталирани 12 GW) за година или това значи, малко повече отколкото от АЕЦ "Белене". Данните се базират на добита реално енергия на територията на България, като за отделни региони добивът ще надвишава посочения.

Разходите при този тип енергия са почти нула. В добавка на това страната ни ще получава зелени сертификати, тъй като този източник е възобновяем. Колко ще са те - спестените въглеродни емисии ще са от около 6 032 000 тона до 7 540 000 тона за година.

Зелените сертификати се търгуват на MWh по средна цена 14 евро за сертификат. Следователно за година сумата ще е от около 291 000 000 лв. за година до 392 000 000 лева (приблизително толкова, колкото трябва да плащат ТЕЦ в България от 2013 г).

Така получените сертификати могат да се пренасочат към ТЕЦ-овете, гарантирайки енергийната стабилност на мрежата и ефективно ще намалят крайната цена на енергията от тези централи. Това е от съществено значение към момента, поради тежкото състояние на енергопреносната система.

В следствие отпадане на големи консуматори от индустрията, консумацията на енергия в България се характеризира с големи пикове на потреблението последвани от големи спадове. Големи ТЕЦ или АЕЦ не могат да реагират подходящо на тези пикове. Подходящи за това са сравнително малки газови ТЕЦ или ВЕЦ способни да реагират на промяна на мощността в рамките на 8-15 мин.

Безсмислица №4 или още една голяма лъжа: срок на експлоатация

В медиите често се изявяват политици като Любен Дилов или Курумбашев, нагло лъжейки относно състоянието с ВЕИ (например и двамата споменават срок на експлоатация под 25 години). Както споменах, в по-голяма степен съм запознат с фотоволтаиката, затова отново ще се спра на този източник.

Само гаранцията на модулите, базиращи се на кристален силиций, е между 20 и 25 години, а експлоатационният период реално може да надхвърли 100 години. Структурата на модула е: стъкло, етилен - винил ацетат (полимер), фотоелементи, алуминиева рамка.

Фотоелементът най-често е на базата на кристален силиций с експлоатационния период при подходящи условия над 1000 години. Относно полимера, всички сме запознати с трайността на найлоновите торбички.

Безсмислица № 5: задължителната квота на ВЕИ в електропроизводството на страната

Съгласно подписания договор, България като страна член на ЕС, има задължителна квота от 16% до 2020 г. Към момента изпълняваме под 10% от изискването и няма реални изгледи да изпълним условието. Включването на допълнителна мощност не-ВЕИ ще увеличи необходимата мощност ВЕИ, правейки по този начин целта ни абсолютно недостижима.

"Честните" ни политици съответно ще кажат, че това май не е задължително. Към момента България плаща глоби и за други не-задължителни спогодби съгласно членството ни в съюза. Вие решете как стои въпроса тук и дали има вероятност да плащате глоби.

След всичко написано по-горе основателно възникват следните въпроси:

1. Необходим ли ни е референдум на тази тема?
2. Защо няма реален дебат по медиите?
3. Защо правителството не е публикувало официални данни относно проекта (3.5 години управление на страната)?
4. Случайно ли бе организиран референдумът - така че мнението на противниците на проекта да е слабо отразено (финансиране на рекламната кампания)?
5. Защо за председател на БАН в този момент бе избран председателят на комитета за защита на АЕЦ "Белене". Топло посрещнат от Бойко Борисов. Председателят на БАН сърдечно благодари за подкрепата на науката в България, докато отвън по-младите колеги стачкуваха срещу "геноцида" в тази област (например злоупотребите във Фонд "Научни изследвания"?

И още много, много въпроси, кой в действителност е за АЕЦ и кой против...


Натисни тук
23 Януари 2013 22:22
Ако се постои ще ни трябва, ако не се построи няма да ни трябва.Без строеж на АЕц до 20 години кадърните ще са отишли нанякъде, останалите...глад и болести ще ги довършат, и малкото индустрия ще се изнесе и наистина няма за какво да ни е и АЕЦ, и ТЕЦ и ВЕЦ....и един нафтов агрегат ще стига на територията.Ако пък се построи се получава обратният ефект.
23 Януари 2013 22:22
Ами аз току що писах в някоя съседна тема, че досега каквото и да са правили за мое добро, после все на мен са го нафърфорвали.
Така е от демокрацията насам - приватизация, днес е отпаднала забраната за приватизиране на ВМЗ, каква ми е гаранцията, че няма да го построят с кредити, които да плащат и внуците ми, а после да го приватизират и да качат двойно цената на тока?
25 години ми стигат, па за вас не знам.
23 Януари 2013 22:28
щурчо23 Януари 2013 22:21

Верно е, че технически съм много бос. Обаче много искам, лично аз да бъда енергийно независим. Та наскоро зяпах едни германски къщурки с покриви, дето имаха вместо керемиди, разни панели и нещо като акумулатори за съхранение на ел. енергия. Малце скъпичка беше офертата, даже като за германец, обаче човек добива някаква автономност. Някой може ли да каже има ли хляб в тая работа и не е ли туй, един от начините за обикновенния човечец, да се освободи от мафиотската хватка на енергетиците?


Щурчо, слънчевите инсталации се изплащат за около 20 години, а "трайността" им е около 12 години....По добре сложи същият капитал на срочен влог и си покривай разходите с лихвата....
23 Януари 2013 22:31
Димитри Иванов каза, че не разбира от АЕЦ Белене и освен някои тънки оригиналности, не говори по темата. Сибила хептен халхабер си няма, но ни залива с чаршафи некомпетентност. Горното го давам само за пример.
23 Януари 2013 22:34
Сибила, ти очевидно не искаш да четеш други източници освен онези, които са против АЕЦ-а. Добре, това си е твое убеждение, имай си го. Ама да ми представяш разсъжденията на този Абадабчо, наречен Пламен Иванов и очевиден лобист на соларките, за верни, много те моля.
Апропо, бъди така добра, обори тезите, които вчера развих. Щото тезите на горепосочения Абадабчо са абсолютно смехотворни. Само за пример: още една мощност щяла да натовари критично енергопреносната ни система??? А като работеха малките блокове, които са горе-долу колкото новата мощност в "Белене", системата критически ли се натоварваше?
Смях, смях и две пешки метър!
23 Януари 2013 22:34
Така е от демокрацията насам - приватизация, днес е отпаднала забраната за приватизиране на ВМЗ, каква ми е гаранцията, че няма да го построят с кредити, които да плащат и внуците ми, а после да го приватизират и да качат двойно цената на тока?
Кайли, това е единственото смислено нещо по въпроса, което си казала досега. Вярно е, има такава опасност. И какво да правим, да се вайкаме ли?
23 Януари 2013 22:36
Надявам се ,че целта на редакцията не е била да вкара поне половината форум във фризера.
Ще рискувам.
Господине, Касчиев,
приемете, че говоря от името на много хора, които Ви познават...колко струва съвестта и човешкото достойнство!? Професионализмът отдавна е въпрос на пазарлък
23 Януари 2013 22:37


Ако беше само въпрос на тясна специализация, водопроводчик, то защо се призовава баба Гицка от Бусманци да се изказва по него на референдум?
Щото хал хабер си има ли?

Вие, от червената агитка, се отличавате с меко казано странна логика.
Просто да ви е, с агитките е така.
23 Януари 2013 22:38
Кайли, това е единственото смислено нещо по въпроса, което си казала досега.

това е единственото нещо което ти си разбрал, останалото си подминал
в каца без дъно вече не наливам, пък вий правете каквото искате
23 Януари 2013 22:40
Ако беше само въпрос на тясна специализация, водопроводчик, то защо се призовава баба Гицка от Бусманци да се изказва по него на референдум?
Щото хал хабер си има ли?


Ако беше въпрос на тясна специализация, Вие също не бихте се изказвали по темата
23 Януари 2013 22:41
Щурчо - специално за теб: Натисни тук
Надявам се да съм бил полезен
23 Януари 2013 22:41
в каца без дъно вече не наливам, пък вий правете каквото искате

Най-добре е, дето викаш, да си гледаш в пъпа, да тананикаш мантри, да медитираш, да слушаш Ошо, да си представяш въртящите се дервиши и да се тръшкаш за нашествието на рептилиите.
ОММММММ!!!
23 Януари 2013 22:41
...Щурчо, слънчевите инсталации се изплащат за около 20 години...

В България ли е необходимо толкова време? Щото в Германия, ако заплатите са 10 пъти по-високи, значи тези разходи там се избиват за две години.
23 Януари 2013 22:46
Сибила, аз съм инженер, а ти си литераторка. Без да навлизам в подробности, ще ти забележа, че темата не литературна, нито за историята на френската аристокрация. Това, че използваш обиди като "червената агитка" само те нарежда в категорията на кухата лейка Мария Капоне, на която подразбрах, че се възхищаваш.
23 Януари 2013 22:46
Няма значение заплатата, под изплащане на инвестицията се има предвид спестените пари от цената на тока спрямо цената на системата.Ако струва 10 лева примерно ще се изплати когато произведе еленергия за 10 лева.
23 Януари 2013 22:48
Туткалчев, няма да стане, аритметиката не ми е стихия.

Виж, ако ме питаш за Илиада, поемата за човешкато достойнство, дадено, ще спорим.

Например за това дали Ахил богоравен би бил посечен от форумните правила, ако си позволи ....


Ах ти, пияницо, с кучи очи и сърце на кошута!

Смелост ти никога нямаш да тръгнеш с войската за битка,

ни на засада да идеш с най-храбрите между ахейци.

Гибел жестока на тебе се струва такава постъпка!

Много по-лесно е впрочем в просторния стан на ахейци

дар да заграбваш от всеки, изрекъл слова срещу тебе.

Цар тунеядец, страхливец! Ти хора нищожни владееш!


Извинете за оф топика, Туткалчев, ти си виновен.

ПП. Шегувам се, разбира се.



23 Януари 2013 22:51
Илиадата се вихри сега, Одисеята ше обсъдим, като получим сметката
23 Януари 2013 22:53
Кайли, няма такова животно като икономист, макро или микро, който да разумява какво е това работа, енергия, машинарии за получаването й. Само между другото - енергия не е това дето врачките му викат "добра енергия" и "лоша енергия". Също и "печалбата" на АЕЦ Козлодуй не е мярка за ефективността на АЕЦ въобще. Лично аз желая печелбата на Белене да е дори по-малка отколкото на Козлодуй. Защо - няма смисъл да ти обяснявам.
23 Януари 2013 22:54

Ама напразно се хабиш
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД