В момента светът се намира на прага на преход - от фосилните, изкопаеми горива като нефт, въглища и газ, които са основни енергоносители за сегашната икономика, към друг тип горива. Какъв ще бъде той, не знам. Но ядрената енергетика е мостът. Ако някой предложи нещо друго, съм готов да го приема след сериозна аргументация. Затова се опитвам да кажа защо съм "за" ядрената енергетика, за да дам възможност на хората, които искат да имат информирано мнение, преди да гласуват на 27 януари.
Хората имат право на избор - искат ли да живеят по начина, по който са живели досега, и по-добре, или са готови да направят определени лишения, за да живеят без ядрена енергетика. В момента делът на ядрената енергетика е около 35% от общото производство на електроенергия. Ако сега се откажем от 5-и и 6-и блок на "Козлодуй" например, цената на тока ще се покачи с 6-7 ст. Колкото до безопасността - за мен тя е безспорен факт. И това не го казвам аз, а Международната агенция за атомна енергия. Наред с останалите страни, в които направи стрес тестове, и проектът "Белене" беше подложен на анализ от страна на агенцията. И тя декларира, че "Белене" е сред проектите с най-високо ниво на безопасност. Дори препоръча на останалите страни, които смятат да развиват ядрена енергетика, да се съобразяват с това ниво на безопасност. Самият проект "Белене" е одобрен от дирекцията по транспорт и енергетика към ЕК. Европейската комисия не би си позволила да одобри проект, който не отговаря на изискванията на ЕС по безопасност.
Съхраняването на горивото още не е обект на този договор. Има опция то да се връща обратно в Русия, както е сега. Високоактивните ядрени отпадъци, които се генерират годишно за двата блока, са не повече от 3 куб. м. Значи, при експлоатация от 60 години това прави 180 куб. м. Става въпрос за площадка 18 на 10 метра, висока 1 метър.
Има една-единствена цена на проекта - цената за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация. Това е единствената цифричка, записана в договора, и тя е 3 млрд. 977 млн. 260 хил. евро. Оттук нататък всичко е въпрос на договаряне. Ако ти имаш възможност да платиш тази сума сега, това е цената. Но понеже това е дългосрочен процес, има ескалация. Ако днес една бутилка вода струва 1 лев, след 5 години тя ще е 1.20, да речем. Имаме различни видове ескалация - средноевропейската по Евростат, друга - за България, която е по-висока от европейската, и третата е руска. Тя е много голяма. Въпросът е как ти се договаряш и по коя ескалация приравняваш цената. Когато преди година ние поискахме от руснаците да ни дадат крайна цена, те казаха 6.3 млрд. евро. Ако добавим още 1 млрд. евро съпътстващи строежи около централата, се получават 7.3 млрд. евро. Това е АЕЦ, не е бозаджийница, нито хлебарница и капиталовложенията в нея са огромни. Но ти дава възможност в дълъг период от време, в продължение на 60 години, ти да имаш надеждно електроснабдяване на конкурентна цена. Ако погледнем от 2000 г. до този момент, цената на електроенергията у нас се повишава средно с 1 ст. на година. Прогнозите сочат, че след 60 години цената ще бъде от порядъка на 60-70 ст. на киловат. Докато средната цена от "Белене" за целия период - от първия до последния ден - се изчислява на 15 ст. Значи при цена от приблизително 15 млрд. лв. тази централа ще се изплати за 11 години при норма на възвръщаемост 14%. И до края на експлоатацията си, значи близо 49 години, тя ще носи приходи от порядъка на 300 до 400 млрд. лв. за държавата. Нека да спрат със спекулациите, че тази централа ще лиши хората от пенсии, напротив, тази централа ще гарантира пенсиите.
"Белене" е инвестиционен проект. Имаш идея, представяш я пред банките и искаш определена сума за нейната реализация. Банката ти дава пари, реализираш си проекта, започва да работи, продаваш това, което твоята идея произвежда, и с парите от продажбата връщаш парите на банката. Никъде в държавния бюджет, който парламентът приема, няма пари за "Белене"! Първо, искам да кажа, че в света няма фалирала или непечелеща атомна централа. И второ - централата ще се изплаща с парите от продажбата на електрическия ток.
Когато човек говори за енергетика, трябва да знае, че енергетиката е нещо, което планираш днес, а береш плодовете след 15 години. Ядрената енергетика не е за политици, а за държавници, за хора, които имат поглед за развитието поне 10-15 години напред.
Зелените енергии не са в състояние да изместят АЕЦ. Ако това беше възможно, нямаше да се налага да намаляват цените на новите енергийни мощности. Около 1 млрд. лева струва на потребителите годишно изплащането на инвестициите във ВЕИ мощности.
Ядрената енергетика не е за политици, а за държавници, за хора, които имат поглед за развитието поне 10-15 години напред.