:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,907
Активни 719
Страници 25,837
За един ден 1,302,066

БАН стана външно министерство по въпросите за Македония

Правителството измисли нова тактика: да се крие зад гърба на "феодалните старци", щом закъса
Светослав Терзиев
Вече имаме доказателство, че откъдето си тръгнал - там ще се върнеш. Премиерът Бойко Борисов възложи на Българската академия на науките (БАН) да му каже каква политика да води към Македония.

Външната политика по принцип е работа на Министерството на външните работи, но Борисов като главен началник по-добре знае кого да пита. БАН е наследник на Българското книжовно дружество, основано преди Освобождението, и е по-стара институция от някакви си министерства. Но както днес, така и в зората на възстановената държавност учените са били мизерници в сравнение с чиновниците. Затова сградата на БАН на площад "Народно събрание", чието първо крило е завършено през 1893 г., се оказва още в началото прекалено скъпа за своите собственици. Притиснати финансово, те са принудени да я отстъпят под наем на Министерството на външните работи и изповеданията, което бързо окупира всичките му помещения и така се разраства, че скоро подава заявка БАН да му изгради още едно крило върху съседния терен, който също е отпуснат на Българското книжовно дружество от общината малко след Освобождението. Дълги години това е мястото, където се крои външната политика на България и където най-споменаваната дума вероятно е "Македония" - заради доминиращата национална стратегия за обединение на българските земи.



Ако стените на БАН можеха да говорят,



сигурно на Борисов щеше да му е достатъчно да поседи вътре. Премиерът вероятно се съмнява в компетентността на своите дипломати и лично на външния си министър Николай Младенов, щом се обръща към БАН да изиграе ролята на външно министерство по въпроса за Македония. "Възложили сме на БАН, тъй като имат три института, по точката "Добросъседство с Македония" да ни развият един материал какво да разбираме и когато отиваме да гласуваме в Брюксел и да се изказваме с президента и другите длъжностни лица, да имаме това, което са ни подготвили от БАН", каза Борисов на 9 януари - на първото заседание на правителството за годината. Той накара министрите си да стоят прави, а в креслата им настани академици и ректори, за да покаже уважение към учените, каквото досега демонстративно им отказваше. Зад гърба им пристъпяше от крак на крак финансовият министър Симеон Дянков, който остави диря в науката чрез определението си за тях като "феодални старци". Преминалите през закалителна диета учени веднага рапортуваха, че приемат задачата и ще се справят. Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров подчерта, че "българската наука през последните 20 години не е получавала такава подкрепа, каквато получава днес" (което е вярно, ако има предвид "такава оскъдна подкрепа"). "Повярвайте, че българските учени в скоро време ще ви зарадват с добри резултати", обърна се той към министрите и премиера, надявайки се, че иде краят на унижението в академията.



Откъде ще дойдат радостните резултати?



Премиерът разчита на три института, но не ги назова. Логично е по темата "Македония" да имат интерес институтите за история и за балканистика, както и Институтът за етнология и фолклористика. И трите се занимават главно с миналото, като най-голяма близост с днешната обстановка постига Институтът за балканистика, който има проекти в направлението "Балканите през първото десетилетие на ХХI в." В най-добрия случай Борисов може да получи оттам информация какво се е случило в началото на управлението му и какво е трябвало да направи по отношение на Македония, но втората половина от мандата му не влиза в научните планове. По-големият проблем е, че историците и фолклористите могат да изострят отношенията ни с Македония, защото най-силно се дразнят от нейните посегателства над българската история и културно наследство. В правителството вече имаше историк (Божидар Димитров), който подаде оставка, след като си призна, че със своя "боцмански език" само затруднява дипломацията. В БАН има и Център по национална сигурност и отбрана, но той се интересува повече от координацията между институциите при извънредни ситуации (войни, бедствия и аварии), а не от точката "Добросъседство с Македония".

Така че зовът към БАН да помага на външното министерство не е нищо друго освен признание за объркването, в което е изпаднала нашата дипломация, след като реши да респектира Скопие със заплахата да не го пусне в ЕС, без да знае какво да прави по-нататък. Борисов има нужда да се скрие зад гърба на някого и вижда удобен параван в изгладнелите учени, които за едното оцеляване биха му станали съветници по всякакви въпроси.



Употребата на академиците за забърсване



на управленски проблеми, изглежда, е новата тактика на правителството, защото към същия спасителен ход прибегна и земеделският министър Мирослав Найденов. Когато бе разобличен, че неговото министерство потайно отстъпва дюните в Несебър на строителни талибани, първата му реакция бе да се обърне към БАН с въпроса това дюни ли са, или не са. Правейки се на неразбиращ, той разчита, че учените нямат друг избор, освен да излъжат от свое име, но в негова полза как не виждат дюни наоколо. Земеделското министерство е голям разпоредител с бюджетни и европейски средства и все ще намери начин да им се отблагодари чрез възлагане на подходящи проекти.

Управленската немощ, съчетана с властолюбива амбиция за втори мандат, вероятно ще извика на помощ академичната общност и за избистряне на последната недомислица на правителството - въвеждането на задължителна застраховка за консулски услуги зад граница. Външното министерство се подсигури срещу публично орезиляване, като представи инициативата си под формата на "концепция", а не на законопроект. То обеща да събира мнения отвсякъде, но най-много ще се зарадва на "научна" подкрепа, защото обществото е изтощено от глупостите на мутроелита и е петимно да чуе нещо смислено от образовани хора.

България сякаш извъртя за един век цял цикъл по спирала, която я отвежда на същото място, но на по-ниско равнище въпреки обратната логика на диалектиката. Ако в началото на миналия век Външно е плащало наем на Академията, за да ползва помещенията й, защото си е нямало свои, днес я търси да й плаща наем, за да ползва мозъците й. На пазара е така - всеки купува онова, което му липсва.







Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Ако стените на БАН можеха да говорят, много тайни на Външно щяха да се знаят
27
4123
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
23 Януари 2013 20:02
"Правителството измисли нова тактика: да се крие зад гърба на "феодалните старци", щом закъса" -
23 Януари 2013 20:05
"Зад гърба им пристъпяше от крак на крак финансовият министър Симеон Дянков, който остави диря в науката чрез определението си за тях като "феодални старци"."

23 Януари 2013 21:07
От другарското МУ отношение към старците не са документирани думите МУ:добър ден колеги,аз като почетен доктор на П.У.Т.К.А. ви приемам за мои колеги...
23 Януари 2013 21:12
А къде бяха феодалчетата 20 години, откакто куклата Ж.Ж. хукна да признае първи БЮРМ? Или снишени, снишени, тихо и кротко си хортуваха тогава?
23 Януари 2013 21:26
Терзиев, не виждам защо му се присмиваш на Боцко. Човека се е осъзнал, че е сбъркал и търси съвет. Ами защо не кажеш за каскетаджиите, дето през 1946г. правеха разни малцинства в България, включително и "македонско", те търсеха ли съвети от българската интелигенция?
23 Януари 2013 21:27
щурчо
23 Яну 2013 21:26


не е удобно сега, с такива теми да занимаваш автора.
23 Януари 2013 21:29
БАН стана външно министерство по въпросите за Македония, ама друг път!
23 Януари 2013 21:31
всъщност има много какво да се ползва от специалистите по въпроса в БАН. Но от 20 години никой не го е правил. Дали и ББ го прави, или е само проформа с цел прах в очите, е друг въпрос.
Но силата на една нация е в учените й, те могат да вадят такива горещи кестени в подобни спорове. Било чрез предизвикан нарочно международен форум по въпроса, било чрез лостовете на лобизма.
Второто, за съжаление, много по-умело се използва от псевдонауката в БЮРМ.
23 Януари 2013 21:48
България сякаш извъртя за един век цял цикъл по спирала, която я отвежда на същото място, но на по-ниско равнище въпреки обратната логика на диалектиката.

Някои явно има проблем с логиката, диалектиката, пространството и измеренията. За другите проблеми не смея да пиша, тъй като вече съм страдал от наивната вяра в правото ми на свобода на словото.
23 Януари 2013 22:37
Изречението на Бойко разбира се въобще не е издържано и трябва малко акъл и обща култура да се сети човек какво е искал да каже. А ако се сети, дори и да не знае, бегла справка в нета може да му подскаже, че подобни практики при въпроси засягащи външна политика, двустранни отношения, изработване на национални доктрини съшествуват от векове в развити Европейски държави.
Пък може и да се е сетил списувача, но тогава твърдението, че
Премиерът Бойко Борисов възложи на Българската академия на науките (БАН) да му каже каква политика да води към Македония.
е лъжа и манипулация. Свикнахме вече.
Впрочем Манрико го е разобличил най-кратко и ясно, с подходящата препратка - почти като карикатура на карикатуриста-голям опозиционер, но даже и без рисунка
23 Януари 2013 23:24
"Правейки се на неразбиращ, той разчита, че учените нямат друг избор, освен да излъжат от свое име, но в негова полза как не виждат дюни наоколо. Земеделското министерство е голям разпоредител с бюджетни и европейски средства и все ще намери начин да им се отблагодари чрез възлагане на подходящи проекти."
Ама така е, бе. "Който слушка, папка". А какво направиха БАН и СУ като протестираха срещу безобразията в Научния фонд ?- нищо. А ако бяха подходили правилно, и за тях можеше да има пари, и за наука. Както е казал народът: "Интереса клати феса".
24 Януари 2013 01:12
Ползването на науката за целите на държавността и държавната политика е естествено нещо.
Управлението е свързано с една възлова дейност -- вземане на решения.
Което и книжле да вземете, от което и да е висше училище, независимо от разликите в отененъците, се описва един и същ начин за вземане решение:
1. Събиране и обработка на сведения и данни (информация).
2. Изследване на информацията, изработване на предположения
3. Избор работно предположение -- решение
4. План на решението -- разпределяне дейностите в пространството и времето и посочване на изпълнителите
5. Поставяне задачи на самите изпълнителите ... Задачите се построяват пирамидално -- за всяка подзадача или група подзадачи отговаря и съчетава дейностите един човек.
Друг един и няколко покрай него, следят за изпълнението на плана -- при тях се събира сборната информация по хода на осъществяването на Плана.
В най-общи линии -- това е описанието във всички книжлета, в т.ч и студентските, независимо дали са направени по точките са 4, 5, 6, 10 .. има и с по 15 - но всичка са "от един дол дренки" -- същността им е една

Най важни са дейностите по събиране, обработка и изследване на информацията -- подробната и всеобхватна информация предполага по точно изследване и по истинно решение.
Тази работа във всяка държава я вършат специализирани служби и професионални дипломати -- разликата между тях и това което правят т..н разузанавачи е почти никаква, както и дейността на всички телеграфни агенции в разни държави. И е естествено -- където има събиране на информация може да се оприличи на вид разузнаване, в т.ч. и маркетинга -- разузнаване на пазара. Тези неща са ги вършили всички държави винаги в историята.

БАН е мощно учреждение, разполагащо с големи обеми информация в различни области и е неестествено дори малоумщина да не се използват за полза решенията на правителствата.
По същия начин стои въпросът и с всякакви други ведомства от които може да се събере нужната, за вземане на решение информация.
24 Януари 2013 01:14
Изказването на Борисов е поредното му малоумие, чудя се защо се хаби мастило за него.
24 Януари 2013 07:59
А къде бяха феодалчетата 20 години, откакто куклата Ж.Ж. хукна да признае първи БЮРМ? Или снишени, снишени, тихо и кротко си хортуваха тогава?
А какво можеха да направят, като никой за нищо не ги пита. То и сега питането на Борисов си е подмазване с цел идващите избори. Пък и изказването на Воденичаров си е подмазване.
А тук две глупости лъщят, тази на Борисов и тази на нашия Щурчо. Момшето само глупости ръци. Сега не сме 1946г. и не сме победена държава, както тогава.
24 Януари 2013 08:46
Правителството измисли нова тактика: да се крие зад гърба на "феодалните старци", щом закъса

Aма друг път
Абе, загубихме се нещо с фикуса. Крие ли се някой под него?
24 Януари 2013 08:50
Ами защо не кажеш за каскетаджиите, дето през 1946г. правеха разни малцинства в България, включително и "македонско", те търсеха ли съвети от българската интелигенция?

Никогиш!
Изселваха ги. Или Народния съд.
Но иначе въпроса си е на място и насочен кън правилната посока
24 Януари 2013 11:41
Тиквата го мързи да прочете какво са писали БАН, затова сега иска да му го преразкажат като за него. За предпочитане по телевизора, защото при контакт по телефона и на живо той е свикнал да говори, не да слуша.
24 Януари 2013 11:46
Възложили сме на БАН, тъй като имат три института ...


Тикво, ти сега ли разбра, че у нас има наука, и тя се занимава включително и с исторически теми?! Какъв смисъл има да питаш на края на мандата, и след като успя за македонците да направиш българите по-омразни и от гърците!?

Тоя питекантроп произведе един огромен екскремент, а сега търси с кого да се обърше.
24 Януари 2013 11:55
На пазара е така - всеки купува онова, което му липсва.


А колко мъка има за амбразурчиците Любимия вожд, пак смешен. А той не обича
24 Януари 2013 12:12
Защо бе нужна тази показност?! Всичко през последните месеци се прави и ще се прави заради идващите избори и намаляване рейтинга на Б.Б. и неговата партия. Това е от ясно по-ясно. Унизително ми беше да гледам маститият учен, председател на БАН, който почти се кланяше на негово височество мин. председателя. За жалки стотинки, след толкова грозни думи срещу БАН, след толкова нечисти конкурси за парите от Фонда за научни изследвания, след толкова съкращения и липса на заплати, консумативи и т.н. и т.н. за науката, да МУ се кланяш е предателство и лакейство.
24 Януари 2013 14:12
А къде бяха феодалчетата 20 години, откакто куклата Ж.Ж. хукна да признае първи БЮРМ? Или снишени, снишени, тихо и кротко си хортуваха тогава?

А куклата и досега твърди колко бил прав тогава.И нулева далновидност-ама той разбира само от фашизъмА и КапитализъмА.
24 Януари 2013 14:35
Pavlik Morozov 24 Януари 2013 11:41
Тиквата го мързи да прочете какво са писали БАН, затова сега иска да му го преразкажат като за него.
Това е естествено. Писания и писмена има много. Иска време да се намерят, прочетат, обработи, да се отдели същественото от дребнавото, да се обхване цялото и обобщи информацията за да се направят изводите върху които да изградиш някакво предположение.
Има си осведомени хора, познавачи, с познания за дадена материя, да го наречем по пазарному -- познавачи в дадена информационна ниша от цялото пространство, световното информационно пространство. Познавачите, особено ако са достатъчно умели, могат информация разхвърляна по десетки книги и места, заемащи десетки хиляди страници, да ти я подредят, обобщят и покажат същността и. А същността на което ида е нещо, от проумяващите нещата в тяхната същина, може да се представи с не повече от страница. Когато добавиш и предисторията, т.е. причинно-следствените връзки (те заемат най-много място), както и кратко и точно обосновани тълкования (те също заемат място, но са нужни, ако е съмнително дали четящия вдява нещата) се получава няколко, до 10, машинописни листа.
А ако ги предствиш с български думи, четящия ще разбере и проумее още по бързо и по чисто същината
---------------------------------------------------------
същина -- мн. същини, ж. Най-важното, най-значимото в съдържанието на нещо; същност. Той осъзна същината на проблема. Същина на литературна творба.
Синонимен речник
(същ.) същност, същество, естество, живец, съдържание, сърцевина, ядка, зародиш
(същ.) голата истина
(същ.) предмет, смисъл
(същ.) ядро, вътрешност, център, среда
(същ.) значение, важност
(същ.) поанта, цел
(същ.) храна за мисълта, повод за размишление
http://rechnik.info
24 Януари 2013 15:09
В тези три института са концентрирани най-много ченгета.
24 Януари 2013 15:39
...Ползването на науката за целите на държавността и държавната политика е естествено нещо...

Браво Гладиаторе. Много точно си описал всичко. Жалкото е, че малко хора това ги интересува.
24 Януари 2013 16:56
А сега да видим какво могат феодалните старци
Май само си кротуват там в студените си замъци и харчат едни държавни пари
24 Януари 2013 17:07
Мммм дааа,
Той Бочко забравил и Президент Първанов, и той парче истори .... ък .
Те от Бан още ли не са си казали тежката нАучна мисъл? Или нещо трябва проектче, парици.
То за науката е ясно , ама нАуката какво ще я правим ?
24 Януари 2013 18:46
Какво стана с изследването на БАН фалшив ли за записа за Мишо Бирата?
И докато чака напътствия от БАН за Македония, може да избистрим политиката към Египет, нали има подръка министър египтолог. Явно е имал нещо предвид като го е назначавал. Щото за образованието явно нищо не прави.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД