:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,164
Активни 745
Страници 19,729
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Има задължения, които не се прехвърлят върху наследниците

Кои са задълженията, които се поемат от един наследник? Има ли ангажименти на наследодателя, които отпадат след неговата смърт?

К.К., София



Не може да има спор, че едно наследство е не само блага, но в него много често има и задължения. Още веднага обаче трябва да се отбележи, че както имуществените права не преминават върху всички наследници, а само върху тези от тях, които са приели наследството, така и отговорността за имуществените задължения се възлага също само на наследници, които са се съгласили, декларирали и в крайна сметка са приели и по документ наследството.

Основният принцип за поемане на задълженията на наследството е заложен в чл. 60 от Закона за наследството. Според първата алинея на този текст "наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават".

В отговор на конкретните въпроси трябва да се отговори, че има определени задължения на наследството, които се погасяват със смъртта на наследодателя. Такива са например задълженията, поети по трудов договор. Те не преминават върху наследниците. Същото се отнася и до такива задължения, които са създадени с оглед на самата личност на наследодателя. Например художник, който е трябвало да нарисува картина, журналист, който е трябвало да напише материал, писател - да напише книга, майстор на художествени занаяти - да изработи някакъв специален предмет, който само той може да направи. Тогава наследникът не отговаря за тези задължения, дори и когато е приел наследството. Подобно е положението и при застраховки в полза на трети лица. Така ако наследодателят е сключил такъв договор в полза на дъщеря си, то след неговата смърт тя ще вземе застрахователната сума, без това да означава, че по този начин тя приема наследството и поема определени задължения. В случая застраховката ще е извън всякакви наследственоправни отношения.

Тези задължения обаче са далеч по-малко от тези, които се поемат от наследниците. Нещо повече. Правилото е, че смъртта на наследодателя не внася промени в отношенията, по които той е бил длъжник. Наследниците са длъжни да изпълнят тези задължения по начина, по който е трябвало това да стори наследодателят - да изпълни договор, да погаси кредит, да върне заем. Те трябва да прехвърлят имот, ако наследодателят им се е задължил да го продаде с предварителен договор на съответен купувач. Наследниците трябва да платят и за имуществени и неимуществени вреди на лице, което е било увредено от техния наследодател. Ако въпросното лице е починало вследствие на увреждането, то наследниците плащат на наследниците на загиналия. Ако наследодателят е сключил договор за издръжка и гледане и по него той е получател на имот, като се е задължил да гледа и издържа дадено лице, неговите наследници са длъжни да продължат да правят същото. В противен случай договорът може да бъде развален.

Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията съответно на дяловете, които получават. Необходимо е да се знае, че наследникът отговаря съответно на своя дял от наследството не само с полученото наследство, но и със собственото си имущество. Той отговаря неограничено и ако задълженията на наследодателя надминават активите на наследството.

Все пак съществува и възможността за приемането на наследството по опис. Това правило е определено във втората алинея на вече цитирания по-горе чл. 60 от Закона за наследството. Така според тази алинея "наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство".

9331
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД