Ето ти проблем. На 1 януари догодина българи и румънци, всички до един, ще са свободни да работят във Великобритания. Ограниченията за тях ще отпаднат в целия ЕС. Заради гротескното подценяване от страна на лейбъристите на наплива от поляци и други източноевропейци, които се възползваха от това право през 2004 г., в момента в министерските среди властва настроение, близко до паниката, заради обществената реакция, ако има нова имигрантска вълна от изток.
Консерваторите обещаха в свой манифест да "ограничат нетната имиграция" като отговор на факта, че това се превърна в единствената тема, извън икономиката, която най-много тревожи населението. Това обещание обаче е абсурдно, тъй като е ясно, че британското правителство не може да направи нищо по законен път, за да ограничи имиграцията от ЕС, който вече включва Румъния и България.
Така че според мен има проблем. Някой умен веселяк от Уайтхол (британското правителство - бел.ред.) измисля хитър план. Според съобщения във вестниците правителството обмисля да започне рекламна кампания с цел да разклати убеждението на румънците и българите, че животът във Великобритания е само цветя и рози. Предложенията за съдържанието на кампанията включват наблюдението, че тук е студено и че помощите за безработни не се предоставят незабавно на всички нови имигранти.
Най-добрите и най-умните в правителството трябва да се постараят повече,
ако искат да убедят най-бедните или амбициозни хора от тези страни, че ще им е по-добре, ако не идват тук. В Румъния и България единствената помощ от държавата е за издръжката на дете и е около 3.50 лири стерлинги седмично. Колкото до времето, съпругата ми е посещавала България години наред като активист на благотворителна организация, работеща за децата, настанени в институции там, и описва климата като "най-безмилостния, който съм срещала в Европа".
Бъдещите сценаристи на пиар филма "Великобритания - не толкова привлекателна, колкото си мислите", трябва да се свържат с колегите си от Външното министерство, които все още твърдят пред гражданите на тези две страни, че са луди, ако не искат да дойдат при нас. Влезте в уебсайта на британското посолство в Букурещ и ще откриете, че правителството обявява "Страхотна кампания", която "представя Великобритания като едно от най-добрите места за туризъм, за живеене, работа, обучение". Та какво ще казват нашите говорители сега? "Извинете, граждани на Румъния, като ви казвахме всички тези неща, нямахме представа, че те наистина биха ви накарали да поискате да останете тук, независимо за колко време. Затова елате, но само за кратко да понапазарувате в "Харви Никс", в "Хародс", това ще е хубаво и после бързайте да се върнете в Букурещ, където ще ви е далеч по-топло".
Всъщност правителството, което не е в състояние да направи нищо срещу движението на хора вътре в ЕС, се загрижи за имиграцията, като концентрира разочарованието си съвсем неуместно върху онези хора извън ЕС, които наистина искат да дойдат тук да понапазаруват.
От китайските граждани, които искат да посетят Великобритания, сега се изисква да попълнят формуляр от 9 страници, за да кандидатстват за виза; да посетят имиграционна служба, да им снемат отпечатъци от пръстите и всичко това срещу такса. Това може би има някаква връзка с факта, че в момента 8 пъти повече китайски туристи посещават Франция в сравнение с Великобритания.
Националната туристическа агенция Visit Britain, която се опитва да убеди правителството да създава по-малко пречки, изтъква, че
типичният китайски турист харчи три пъти повече от средния западен турист
А водещ британски търговец се оплака миналата седмица, че "Вътрешното министерство си мисли, че повечето китайци ще отидат да берат миди по южното крайбрежие или ще отидат в Чайнатаун и повече няма да ги видим. Китайците имат огромен апетит да харчат пари тук, но не могат да припарят, те уважават Великобритания, но усещат, че властите ги третират като престъпници".
По подобен начин правителството наложи таван на броя квалифицирани работници от страни извън ЕС, които базираните във Великобритания компании могат да наемат, и драстично сви броя на студентите извън страни от ЕС, въпреки че семействата на тези млади хора плащат значителни суми на британските колежи и университети за привилегията децата им да учат тук. Отново ми е трудно да се отърва от усещането, че за да се опита да спази обещанието си за имиграцията и като се има предвид, че не може да направи нищо срещу румънските и българските имигранти, за чийто бъдещ брой можем само да гадаем, правителството дискриминира групи хора, които всъщност биха допринесли най-много за нашата икономика.
Това не е аргумент срещу помощите, които получиха полските и другите източноевропейски имигранти. Едно миниатюрно малцинство от тях избраха да живеят от помощите, преобладаващото мнозинство са енергични и работещи упорито хора, които допринасят за развитието на британската икономика. Няма авторитетни академични доказателства, че като краен ефект те са увеличили безработицата сред местното население, макар да има индикации, че тяхното присъствие на трудовия пазар свали надниците драстично, но и в същото време ги увеличи при скъпоплатения труд. По тази причина по-заможните проявяват по-слаба съпротива към имиграцията, отколкото британците с по-ниски доходи.
Това на свой ред обяснява защо толкова много традиционни избиратели лейбъристи изоставиха партията на последните избори и защо Ед Милибанд преди дни призна, че лейбъристкото правителство "не е откликвало достатъчно на тревогите на хората" по отношение на имигрантите. Но неговата партия нямаше никакви предложения по отношение на тези тревоги, само им казваше, че ги разбира. Твърди се, че сега Дейвид Камерън има голяма идея - да включи миграцията във Великобритания от останалите страни от ЕС в списъка на "компетентностите", върху които иска да възстанови националния контрол като част от все още неосъщественото предоговаряне на отношенията с нашите европейски партньори.
Камерън обаче трябва да забрави за това.
Свободното движение на работна ръка е една от четирите основни свободи на единния европейски пазар, редом със свободното движение на стоки, капитали и услуги. Няма начин да ни позволят да развалим този договор, подписан още през 1988 г. от Маргарет Тачър.
Както лидерът на "Партия на Европа, на свободата и демокрацията" Найджъл Фарадж ще продължи да говори пред британските избиратели през следващите няколко години, че ако са дълбоко загрижени за ограничаване на миграцията в рамките на ЕС от 27 страни, ще трябва да гласуват за излизането на Великобритания от ЕС на референдума през 2017 г.
Засега на правителството не му остава друго освен да предупреждава колко влажен е тук климатът. Но това всички си го знаят.
КАРЕ
Защо не отидете в Германия? Тя е като Великобритания, но всичко работи
В Лестър се опитаха да убедят жителите на Уганда през 70-те години колко лошо е във Великобритания и ефектът беше малък, пише Ед Уест в блога си в сайта на в. "Дейли телеграф". "Гардиън" съобщи за интересен обрат на туристическата ни кампания "Великобритания е страхотна". Както отбелязва вестникът: "докато правителствата по света харчат милиони, за да наемат консултанти от Лондон да им излъскат имиджа, по силата на странна ирония Великобритания избира да оцапа сама своя имидж, вероятно като обърне внимание върху наводняването на жилища при бедствия или на хаоса в спешните отделения в събота вечер".
Но все пак би било забавно всеки, който има рекламна агенция, да прояви творчество. Вместо красивите кадри от изгрева над езерата или замъка в Единбург през нощта ще предложа няколко изображения, подходящи за антирекламата:
- Да направим фотомонтаж на всички знаци, които предупреждават, че в даден район има крадци; на минивановете с надписи "няма ценни вещи" и църкви, пред които има видеонаблюдение.
- Снимките, публикувани във в. "Дейли мейл", на които се виждат раздърпани младежи, които сe търкалят в безсъзнание по централните улици или пък повръщат.
- В тв конкурс " Мистър Съвременна Великобритания", предназначен за българската телевизия, може да покажем изгорели от слънцето мъже, които се търкалят по улиците и показват татуировките си.
- Защо не отидете в Германия? Тя е като Великобритания, но всичко работи.
- В предаване по Радио 4 може да пуснем служители на благотворителни компании, които да предупреждават, че децата в училищата гладуват до смърт, а в раздела "Безплатен коментар" да се публикува статия на тема "Защо британският елит с дипломи от Итън се смее, докато мачка бедните хора с лачените си обувки."
(Бих предложил брошура с най-известните британски творения на съвременната архитектура, но сравнени с някои от сградите на комунистическа Румъния, те вероятно имат барокова красота).
------
От блога на в. "Гардиън"
- Елате в европейската столица на затлъстяването. Заразно е!
- Улиците не са павирани със злато, дори и под мръсотията.
- Великобритания: Тъкмо направихме изпитите за придобиване на гражданство наистина сложни.
- Обединеното кралство: Ако си мислите, че тази опашка е дълга, трябва да видите тази, която е на изхода.
- Тук рецесията тъкмо започна.
- Шотландия: Предимствата на средиземноморската диета стават очевидни благодарение на пълния контраст.
- Великобритания причинява рак.
- Ако знаехме, че идваш, щяхме да построим жилища, да поддържаме инфраструктурата и да рестартираме икономиката си.
|
|