Има индикации, че във фирмата предстоят уволнения. Чувал съм, че има случаи и определени ситуации, в които работодателят не може да уволнява хора. Може ли да ми отговорите кои са те и кога има защита за работниците?
Борис М., София
В Кодекса на труда (КТ) има специална част, озаглавена "Закрила от уволнение". Там са определени правилата, както и категориите от работници или служители, които могат да бъдат уволнени от работодателя единствено с предварителното разрешение на инспекцията по труда, дадено за всеки конкретен случай.
Тази хипотеза е валидна при определени ситуации. Закрила може да съществува само ако става дума за прекратяване на правоотношения при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата, при намаляване на обема на работата, при спиране на работа за повече от 15 работни дни, при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата. Тя се прилага и за уволненията при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях, както и ако работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен.
Именно в тези случаи работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Същото се отнася и до трудоустроен работник или служител, който е болен. Тази болест обаче трябва да е изрично посочена и определена в наредба на министъра на здравеопазването. Тук дори, за да има уволнение, трябва да се вземе и мнението на трудово-експертна лекарска комисия (ТЕЛК).
Работодателят трябва да иска разрешение от инспекцията по труда и ако иска да уволни работник или служител, който ползва към момента разрешения му отпуск. Това означава, че ако примерно работник е пуснат в отпуск от 20 дни, не може да бъде извикан по средата, за да бъде уволнен.
Същата закрила има и човек, който е избран за представител на работниците и служителите по специалния ред на КТ. Под закрила е и работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си.
Има и още няколко вида закрила от уволнения. Едно от тях е, че при вече посочените хипотези работодателят може да уволни работник или служител, който е член на синдикално ръководство в предприятието, на териториален, отраслов или национален ръководен изборен синдикален орган, през времето, докато заема съответната синдикална длъжност и до 6 месеца след освобождаването му, само с предварителното съгласие на синдикален орган, определен с решение на централното ръководство на съответната синдикална организация.
Когато това е предвидено в колективния трудов договор, работодателят може да уволни работник или служител поради съкращаване на щата или при намаляване на обема на работата само след предварителното съгласие на съответния синдикален орган в предприятието.
Има закрила и защита и за бременна работничка или служителка, както и за работничка и служителка в напреднал етап на лечение инвитро. Всяка една от тях може да бъде уволнена с предизвестие само на няколко основания:
- при закриване на предприятието;
- при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато се премества в друго населено място или местност;
- когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
Във всички останали случаи работодателят не може да уволни такава жена, дори и с предизвестие.
Бременните и жените, подложени на инвитро процедури, са защитени и при уволнения без предизвестие. Има само две изключения. Едното е, ако работничката или служителката е задържана за изпълнение на присъда. Другото - когато е дисциплинарно уволнена. В този втори случай обаче работодателят трябва да има изричното писмено съгласие на инспекцията по труда.
Друга защита има за работник или служител, който ползва отпуск по чл. 163 от КТ - поради бременност, раждане и осиновяване. В този случай уволнение може да има единствено при закриване на предприятието.
Млади майки, трудоустроени и отпускари са защитени от уволнение
Дрън-дрън, че пляс! Защитени на КУКОВО ЛЯТО!
Жена ми малко преди да се върне от майчинство (имаме 2 породени деца) я привика HR-ката на "неофициален разговор" и й съобщава, че или ще напусне или ще намерят наичн да я уволнят. Част от способите са описани тук. Предложили й обезщетение колкото закона ги задължава. HR-ката дори се похвалила се как съкратила и цял отдел бременни наскоро.
Става въпрос за голяма американска компания, чиито офиси са в МОЛ-а на Стамболийски. Парите не са им проблем. Просто фирмена политика. Ако не се върнеш до 6 месеца след раждането, на работа те махат.
Консултирахме се с адвокат, който каза всичко, което пише в статията и ни обясни, че ако искат да я махнат ще го направят. Въпрос на време. Единствено можем да си създаваме взаимно проблеми. Въоръжени с тази информация обяснихме на шефовете каква е ситуацията и с още малко обезщетение се разделиха поживо по здраво.
-----
Една позната пък й извъртяха друг номер. След майчинство й се обажда шефа и й казва "Няма нужда да идваш, защото сега няма работа. Стой си вкъщи, ще ти се обадим кога да дойдеш." След няколко дена идва съобщение за дисциплинарно уволнение, заради неявяване на работа 3 дни подред без извинителна причина.