Въоръженият грабеж в клон на "Инвестбанк" в Сливен, извършен от 29-годишния Стефан Стефанов, е от малкото разкрити. |
По думите на зам.-директора на националната полиция, цитиран от националните медии, трима души ще инспектират около 200 фирми частни охранителни фирми. Толкова бил капацитетът на вътрешното министерство - имало само трима специалисти. И понеже ревизията на едно дружество отнемала около два месеца, можем да пресметнем, че секторът ще бъде
"прономерован и прошнурован" в най-добрия случай след 130 месеца,
тоест след 10 години, ако приемем, че тримата експерти проверяват поотделно. Ако тръгнат да работят заедно в екип, не чакайте вести от тях, преди да изминат 30 години.
Наблюдава се "обща тенденция за нарушаване правилата за работа", експертно установиха ръководни полицейски органи. Това би могъл да им го каже всеки лаик само след като прочете във вестника по какъв смешен начин хора с маски и без маски грабят по централните улици на най-големите градове в държавата вече цяла година. Само за 12 месеца обирите са над 20 - редуваха се нощни набези с пробивни машини в трезори, къртене на банкомати от гнездата им, нападения на маскирани с мотоциклетни каски, имаше дори стрелба по касиерка, както и вземане на заложници. В казино в Казанлък дегизиран мъж с пистолет дори ограби крупието и му взе 3000 лв. Сякаш Бъч Касиди вилнее неуморно под носа на полицията като в Дивия запад.
Единствените хванати досега се броят на пръстите на едната ръка:
сливенският неудачник, който нападна банка, за да привлече вниманието на млада жена, пловдивският инкасатор, който се предаде, но преди това скри парите - 1.5 млн. лв., както и заловените свищовски студенти, които нападнаха посред бял ден клон на "Алианц" в центъра на София, за да си купят лъскави вещи.
След едногодишно анализиране на тежката ситуация компетентните органи стигнаха до извода, че "нормативната база за извършването на контрола на дейността на фирмите не е достатъчно добра". За да направят това заключение, трябваше да бъдат откраднати над 170 хил. лв. от кола за инкасо пред офис на "EasyPay " в столичния квартал "Слатина", където нападатели с чук и автомат парализираха охраната. По първоначалните лишени от конкретика коментари на полицаи се разбра, че фирмата, превозваща оборота, е извършила фрапиращи нарушения, свързани както с дисциплината, така и с мястото за охрана, начина на извършване на дейността и т.н. Което навежда на въпроса - какво общо има тук нормативната база, защо някой просто не е следил дейността й и не я е глобил?
Зад термина "нормативна база" се крие Законът за частната охранителна дейност и наредба, произтичаща от неговите разпоредби, която е написана и приета от МВР. Тоест
вътрешното министерство е автор на правилата
в подзаконовия акт и не би трябвало да се оплаква от него. Ако проблемът е в закона, вътрешният министър Цветан Цветанов - с цялото си влияние на вицепремиер и партиен фактор - отдавна можеше да е вкарал поправки, които парламентът не би му отказал да приеме по бързата процедура. След като това не е случило, оправданията с нормативната база са несъстоятелни.
МВР е едноличният господар, който дава лицензи на частните охранителни дружества и има право да изисква от тях, да ги проверява, да ги глобява и дори да ги отстранява от пазара. Само че - според полицейски началници - "не било лесно да се отнемат лицензи". Ако питаме МВР, то вероятно би отнело моментално разрешенията на всички частни фирми, само и само да просперира неговата охранителна дейност. Защото, както е известно, вътрешното министерство, на което данъкоплатците всяка година предоставят над 1 млрд. лв. за издръжка, е най-голямата охранителна фирма в България. Освен това санкционирането очевидно не е толкова трудно, след като по данни от сайта на МВР отнетите, прекратени и анулирани лицензи за първите 10 месеца на миналата година са около 40. Явно може.
Междувременно
МВР се оправдава с фирмите, а фирмите се оправдават с МВР
Интересен участник в публичните дебати покрай грабежите е Националната асоциация на фирми за търговска сигурност и охрана. Нейни представители разказват любопитни факти за това какви нарушения се вършат в сектора и самите те призовават да се вземат мерки. Очевидно самият сектор е наясно, че бронирани коли се имитират със залепване на фолио, че липсват джипиеси, че в колите за инкасо се случва да няма обособено отделение за трезор, което да подсили сигурността, че няма средства за надеждна връзка, охранители работят без бронежилетки и технически помощни средства. Всичко това говори само за едно - липса на елементарен контрол. Кой следи за това? Споменатите трима специалисти от МВР ли?
Ако наистина ситуацията е такава, а тя явно е, не е чудно, че грабежите стават все по-нагли (а уж "наглите" са в затвора, а гръбнакът на престъпността е пречупен още преди година, по думите на вътрешния министър). В такава ситуация трябва да очакваме още по-голяма активност на престъпните групи, все по-чести нападения и обир след обир. И отново важи правилото на Остап Бендер: спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.