Евтиният китайски чесън заплашва да изхвърли от глобалния пазар европейските производители на зеленчука. |
Разбитата от Швеция контрабандна схема най-вероятно е започнала да действа през 2009 г. Двамата британски граждани са направили фирма в Норвегия - държава, която не е член на ЕС и не налага мито върху вносния чесън - с цел да печелят от разликата между митата. Китайският чесън е изпращан в Норвегия с кораби, а след това е прехвърлян в съседна Швеция и останалите страни членки на ЕС с камиони.
Говорителят на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Павел Борковец казва, че "измамите и нередностите" с китайски чесън в ЕС са започнали още през 90-те години. Бюджетът на ЕС обаче търпи сериозни финансови загуби след 2001 г., когато Брюксел започва да облага с мито от 9.6% вносния чесън. Целта на евромитото е да не се позволи на европейските производители да бъдат изхвърлени от глобалния пазар от китайските фермери, които вече успяха да превземат големи ниши благодарение на продукцията, която продават на изключително ниски цени. Китай произвежда 18 560 000 тона чесън през 2010 г., което се равнява на около 80% от световното производство, според Организацията по прехраната и земеделието на ООН. Страните - производителки на чесън в ЕС, са Испания, Италия, Франция, Полша, и др. Митото, въведено от ЕС, доведе до рязко увеличение на незаконния внос в ЕС, тъй като контрабандистите могат да правят милиони, като избягват да плащат налога. "Един контейнер с чесън дава възможност да бъдат укрити около 30 000 евро от мито", обяснява Борковец пред Би Би Си. Полицията във Великобритания, Ирландия, Австрия и Полша миналата година арестува контрабандисти, внесли в ЕС чесън за поне 3 млн. евро.
ОЛАФ започна мащабно разследване на чеснови контрабандисти през 2010 г. Проверките, направени от ОЛАФ, доведоха до залавянето на камион с 28 тона китайски чесън на норвежко-шведската граница през юни 2010 г. Тогава от службата за борба с измамите обявиха, че около 1200 тона китайски чесън са били незаконно внесени в ЕС през Норвегия през предходните 18 месеца от банда международни контрабандисти. От службата обаче отказват да дадат информация дали издадените от Швеция заповеди за арест за двамата британци са свързани с разследването от 2010 г. "Не можем да коментираме действия, които предприема една от страните членки на ЕС", заяви говорителят на ОЛАФ Павел Борковец.
В края на м.г. лондонски бизнесмен бе осъден на 6 години затвор за това, че внесъл незаконно хиляди килограми китайски чесън във Великобритания и си е спестил мито на стойност 2.5 млн. евро. Пред митническите служители Муругасан Натарджан обявил, че внася пресен джинджифил, който е освободен от мито. Митничарите обаче се усъмнили в контейнерите - те били прекалено студени, за да съдържат джинджифил, но пък температурата им била перфектна за превоз на чесън.
В Ирландия пък шеф на голяма фирма - вносител за плодове и зеленчуци, бе осъден на 6 години затвор през март миналата година за контрабанден внос в ЕС на над хиляда тона китайски чесън, които представил пред митничарите за ябълки. Пол Бегли се опитал да си спести данъци в размер на 1.6 млн. евро.
Доскоро контрабандистите използвали друга схема - китайският чесън бил деклариран на митниците като внос, като за страна на произход се вписвала държава, с която ЕС има търговски споразумения и продуктите, идващи от нея не се облагат с мито или ако се облагат, е много ниско. "Например стоки, идващи от Турция, Египет, Йордания, Мароко или държави в Южна и Централна Америка, могат да се възползват от безмитен внос или намалени мита", обяснява Борковец. ОЛАФ установява наскоро, че зачестяват случаите, в които чесънът изобщо не се декларира при влизането му в дадена държава от ЕС. Според агенцията в последните години са били загубени милиони евро от неплащане на мито, а "изобщо да не споменаваме индиректните загуби заради нелоялната конкуренция и загубата на пазарен дял за производителите от ЕС". Според Павел Борковиц повечето от страните членки на ЕС са засегнати от нелегалния внос на чесън, като най-честите "жертви" са Великобритания, Полша и Италия.