Идеята на правителствения говорител Димитър Цонев за месечни срещи на премиера Сакскобургготски с представители на 4 електронни медии предизвика брожения сред изключените. Цонев обясни, че това е европейска практика.
- Относително нова идея за Великобритания са месечните пресконференции на британския премиер с достъп на всички основни национални медии. Тази практика допълва всекидневния или понякога двата брифинга на ден на официалния говорител.
- Какво се разбира под национални медии, колко време продължават пресконференциите с министър-председателя и кой може да присъства на тях?
- Пресконференцията продължава 1-2 часа. На нея присъстват основните радио- и телевизионни станции, всички национални вестници, националните информационни агенции, понякога също и представители на чужди издания или регионалната преса. Премиерът често е на разположение за специални интервюта на отделни вестници, радио- или телевизионни програми. Има предавания, които той се опитва да отбягва, тъй като очаква да му се задават трудни въпроси, и други, които предпочита, тъй като очаква въпросите да са по-умерени, но рядко има програми, дори най-тежките, където той да не се е появил през последната година, често и повече от веднъж.
- Кой може да присъства на редовните брифинги на говорителя на министър-председателя 2 пъти дневно и какво представляват те?
- Те се посещават от акредитираните политически журналисти. Те могат да питат каквото си поискат за колкото време си поискат. Това, което им прави впечатление в България, е, че журналистите трябва да задават определен брой въпроси. Естествено, че когато присъстват повече журналисти, ще се задават по-малко въпроси. Когато обаче се поставя ограничение от, да речем, 2 въпроса, значи става дума за опит за контрол над журналистите, което, ако стане във Великобритания, ще доведе до протести и журналистите ще кажат, че не искат да участват в нещо подобно.
- Какви биха били реакциите във Великобритания, ако се разреши само на 4 електронни медии да задават въпроси?
- Ако това стане във Великобритания, ще се предизвикат
протестите на националните вестници и на информационните
агенции, които ще искат да разберат защо нямат право на достъп. Ако се запази обаче това положение, евентуално може да се даде право на журналистите от националните вестници редовно да правят задълбочени интервюта с премиера.
- И въпреки това журналистите продължават да настояват за
пресконференциите.
- Разбира се. Във Великобритания има разбирането, че за една демократична страна премиерът трябва да е на разположение на журналистите, поотделно или на групи, за задълбочени въпроси и в допълнение на редовните брифинги, на които се отговаря от негово име. Мисля, че правителството ясно си дава сметка, че тази практика е полезна за него, и му дава възможност да управлява новините и начина, по който се представя политиката и самото правителство.
Самите политици с нежелание биха изоставили ежедневните
брифинги.
---------
Б. р.: Димитър Цонев изпрати вчера писмо до "Сега", в което обяснява, че мотивът на първата среща с премиера да бъдат поканени само 4 електронни медии е "спецификата на телевизионния и радиопродукт" - "за да се получи резултат с добро професионално качество, се изискват по-специални условия". "Искам дебело да подчертая, че в никакъв случай не сме се водили от идеята за сегрегация или липса на уважение към останалите колеги. Изключително съжалявам, ако неправилно съм разбран. И тъй като твърде е възможно да не съм бил изцяло коректен в представянето на този проект, готов съм да поема вината и да се извиня заради допуснатото недоразумение", пише Цонев. Той посочва, че в срещи с премиера "ще участват представители на всички медии в различни формати".
|
|