---------------
Венелин Узунов е роден на 27 юли 1949 г. Завършва машинно инженерство. През 1981-1984 г. е председател на независимите синдикати в Разград. От 1979 до 1991 г. последователно е избиран за общински и областен съветник. Кара трети мандат като кмет на Разград, издигнат от БСП. Един от съоснователите на Фондация за реформа в местното самоуправление и на Националното сдружение на общините в България. От октомври 2001 г. е председател на сдружението. Семеен, с три деца.
----------------------
- Г-н Узунов, промените в данъчните закони ще дадат право на общините сами да определят как да се изчислява такса смет. Имате ли информация как местните власти ще се възползват от тази възможност?
- Промените дават свобода на общинските съвети да определят по различни способи такса смет, която е най-болезнена за гражданите. Няма никакъв проблем да се запази същият метод за определянето й, но се дават и други възможности. Например да се определя на член от семейството или на база на консумирана вода, електроенергия. Интересна е реакцията на някои, които казват, че ще настане объркване. Какво объркване, сега даваме свобода. Нека общинските съвети да преценят как да стане това.
- Но подготвени ли са общинските съвети да се възползват от тази свобода?
- Тук има сериозна опасност от развихряне на популизъм. Защото общинските съветници, за да бъдат "добрите", могат да направят така, че такса смет да бъде много ниска и да не отговаря на реалните потребности на общината. Тогава кметовете ще трябва да се гърчат, да се мъчат с малко пари да свършат много работа.
Тук на преден план излиза политическата зрялост, волята на общинския съвет и на кмета заедно да подобряват условията за живот в града и в общината, а не да търсят елементарни политически дивиденти.
- Хората се опасяват, че някои общини могат да злоупотребят и да вдигнат драстично такса смет.
---------------------
- Не, не смятам, че може да се тръгне към прекомерно завишаване на такса смет, защото по действащия закон средствата, които се определят за сметосъбиране, сметоизвозване и почистване, са точно определени, те не могат да бъдат използвани за нещо друго. В зависимост от това дали ще се съберат достатъчно пари градът може да бъде почистен добре или не.
-----------------------
- Ако общините получат правото сами да определят и останалите местни такси, ще се подобри ли финансовото им положение?
- Това е добро решение. Ние вървим към модела на развитите европейски страни. Местните данъци и такси трябва да се определят от хората, които живеят в населеното място чрез общинския съвет. Законът предвижда различни механизми, чрез които действително ще се подобри състоянието на общините.
Но не искам да коментирам нещо, което още не е прието. Защото не съм убеден, че депутатите ще приемат промените в закона, които е предложила групата, излъчена с решение на правителството. Макар че тя е много компетентна и достатъчно добре аргументирана. Проектът й в момента е най-доброто, което може да задоволи еднакво и централната държавна власт, и местната власт. За съжаление, сигналите, които получаваме от законодателната власт, са негативни.
- В какъв смисъл негативни?
--------------------
- Има резерви, опасения, че едва ли не вървим към създаване на силна местна власт, която може да изиграе лоша шега на управляващото мнозинство на следващите местни избори. Това е несериозно опасение. В същото време не се държи сметка, че на 11 декември м.г. ние сме подписали споразумение с премиера, насочено именно към създаване на силно местно самоуправление. Сега изведнъж се оказва, че силното местно самоуправление не е изгодно на централната власт. Нищо ново.
----------------------
- Според вас управляващото мнозинство не желае преди местните избори общините да получат по-широки правомощия?
- Аз не виждам други причини. Освен тази, че общините ще станат финансово независими.
- А това с какво притеснява мнозинството?
- Че в последната година от мандатите си тези кметове ще стоят добре, ще си изпълнят ангажиментите и на следващите избори хората ще предпочетат пак тях. Това е най-простото обяснение. Но то е елементарно, защото много от кметовете са успели и при сегашната ситуация. Така че дали ще се направи финансова децентрализация или не, ще бъде само един минус за тези, които дойдоха на власт, обещаваха тази децентрализация и сега не изпълняват ангажиментите си.
- НДСВ вероятно се притеснява, защото в момента няма свои кметове, а доверието на обществото към управлението пада.
- Не смятам, че неизпълнението на поети ангажименти ще им повиши авторитета. Още повече, че вече имаме дори определена година за приемане в ЕС, а той няма да ни допусне с нереформирани местни финанси и недовършена реформа във финансовата и административна децентрализация.
----------------------
Ще дам само един пример. В Швейцария, която се смята за модел на силно местно самоуправление, 80% от ресурсите на държавата са децентрализирани в общините и 20% само са в централните органи. В България пирамидата е обратна - 20% се управляват от общините и 80% се държат от държавата. Силната местна власт е предпоставка за силна държава, а това ни липсва в момента.
--------------------------
- В какво най-общо се изразява финансовата децентрализация?
- Ще обясня какво направихме. Ясно разграничихме услугите на държавни и общински. Нещо, което го говорим вече 10 години. Че държавата трябва да определи кои са нейните приоритети в образованието, здравеопазването, културата и т.н. И тези приоритети се изпълняват от общините, като държавата им делегира правомощията си. С решение на правителството най-после беше определен норматив за издръжка на един ученик, на един болен, на един работник в социалната сфера, стандарти за численост - т.е. на колко деца колко учители да има, на колко социално слаби колко социални работници.
Нормативът означава, че на едно дете, независимо дали учи в едно родопско село или в София, трябва да му бъде осигурен минималният нормален достъп до образование, до здравеопазване, до култура. А оттам нагоре всяка община, съобразно възможностите си, може да надгражда. След като София има добри ресурси, тя ще надгражда, но другата община ще има гарантиран поне минимум. Досега малките общини нямаха подобен минимум.
Услугите, които организира общината, вече ще са чисто нейна отговорност. Но там също се предвиждат изравнителни субсидии от Министерството на финансите. Например за погребални услуги гражданите трябва да имат еднакъв минимален стандарт. Ако общината няма този минимален стандарт, финансовото министерство ще я подпомогне. Има схеми как да се намерят финансови ресурси, за да се осигурят тези минимуми. Те са определени от смесената работна група. Имаме 11 нормативни документа - решения на правителството, с тях финансовата децентрализация е тръгнала, вече е в ход. А сега има вероятност парламентът да я стопира.
- Какво имате предвид?
- Всичко това е свързано с промяна на законите - за общинските бюджети, за местните данъци и такси, за общинската собственост и още някои други. Те трябва да се променят, преди да се гласува законът за държавния бюджет. Ако това не стане, реформата реално няма да се проведе. Тя е стартирала, но ще бъде стопирана и ще влезе в задънена улица. На практика може да се получи така, че парламентарното мнозинство да бламира собственото си правителство.
- Имате ли вече индикации, че това ще се случи?
----------------------
- Не приемам обясненията на някои депутати, че няма да има време да се приемат тези законодателни промени. Какво означава няма да има време? Ако трябва, депутатите ще работят и в събота, и в неделя, по 12 часа - за сметка на това, че преди работиха по 12 минути на ден. Защото тези закони са определящи за реформата в България.
------------------------
Имам и друго опасение - че депутатите от управляващото мнозинство, които трябва да вземат решение, не са запознати с промените. Те ги приемат в най-лошата, най-грубата и най-елементарната страна, а именно че кметовете и общините ще станат много силни. Те просто не могат да разберат най-важното - че майсторлъкът в управлението се състои в това не да акумулираш власт, а да разпределяш власт и отговорности.
Ще дам един пример, който е много впечатляващ. Ако парламентарното мнозинство бе приело промените в закона за народното образование така, както ние ги искахме, сега всички дюдюкания и стачки против министър Атанасов нямаше да ги има. Щяха да бъдат пренесени долу, в общините и общините щяха да намерят решението. Нямаше да се стига до национални конфликти.
- Какво е текущото финансово състояние на общините? Как се изпълнява споразумението с министър Велчев и какви дългове очаквате в края на годината?
- Нямаме окончателните отчети за деветмесечието. Предварителната прогноза бе за 250-280 млн. лв. неразплатени разходи в края на годината. До този момент изпълняваме споразумението с министъра за погасяване на задълженията. През септември се чакаше транш от 50-70 млн. лв., но той не бе реализиран с обяснението, че МВФ прави ревизия на Министерството на финансите. Преди седмица при неформална среща с г-н Велчев го помолихме да изпълни тази част от споразумението. Проверката от МВФ вече приключи. Притеснява ни тези пари да не отидат на друго място. С тях трябва да се погасят част от задълженията на общините, които носим от миналата година - над 160 млн. лв.
- Има ли опасност от дървена ваканция в училищата?
- Винаги има опасност, предвид състоянието на държавата, непредсказуемостта на ситуациите... Мисля обаче, че колегите натрупаха достатъчно опит, имат умения как да балансират между нямането и възможностите, с които разполагат. Тук вече е въпрос на гъвкавост от страна на общините, на директорите на училища, да използват наличните ресурси. Парите за септември ги бяхме предвидили точно за това - да подсилят възможностите на общините да се заредят с горива и да си обезпечат отоплителния сезон. Те не дойдоха и сериозно се опасявам, че в общините ще има проблеми.
- Какви са причините за финансовите проблеми на общините и трупането на огромни задължения?
- Главната причина е в несъответствието между възложените на общините отговорности и финансовите ресурси, които отиват в общините, между това, което ни се възлага от държавата като държавна отговорност в образование, здравеопазване и т.н. и балансирането на бюджета със средства.
- Проблемът ще бъде ли решен през 2003 г.?
- Ако се изчистят всички задължения, които общините влачат със себе си вече 4-5 г., ако новата финансова година започне на нула и ако се приложат новите нормативи, на 90% тези проблеми ще бъдат решени.
- От ДПС са недоволни от разпределението на капиталовите разходи за общините в бюджет'2003.
--------------------
- От ДПС са реагирали, защото са били на семинара на управляващите. Ако бяхме и ние, и ние щяхме да реагираме. Наистина за следващата година е предвидено нещо, което не е нормално: значително намаляват средствата за капиталови разходи - от 135 млн. лв. тази година на 70 млн. лв. Не можем да говорим непрекъснато, че ще привличаме инвеститори, а да нямаме минимални средства за капиталови разходи, с които да поддържаме и да изграждаме на инфраструктурата.
--------------------------
- Знаете ли защо са орязани тези пари?
- Без да сме мнителни, ние си мислим, че това е пак поради същата причина - да не дадем пари на тези кметове и да не се създадат предпоставки да ги изберат пак. Друго обяснение нямаме.
|
|