:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,934
Активни 806
Страници 20,499
За един ден 1,302,066

Делото за ракетите от "Безмер" не е за кражба, а за безотговорност

Военната прокуратура обвини двама униформени, но тезата за злоупотреба с боеприпаси май издиша
СНИМКА: БГНЕС
Случаят със 103-те ракети помогна на институциите да лъснат имиджа си след взривовете край Петолъчката и обвиненията за слаб контрол върху утилизацията.
На 5 юни миналата година взрив в склад с боеприпаси на фирмата "Берета Трейдинг" край Петолъчката уби трима души. Институциите се втурнаха да имитират дейност - да спасяват, разследват, възстановяват, обвиняват. Два дни вътрешният и военният министър се опитваха да отхвърлят обвиненията за слаб контрол върху унищожаването на ненужни боеприпаси. В нагорещената от обществено недоволство обстановка властта имаше спешна нужда от събитие, което да поизчисти имиджа й на безотговорна.

То, естествено, дойде. Само два дни по-късно МВР залови



микробус със 103 неуправляеми ракети "въздух-земя"



Главният секретар на вътрешното ведомство Калин Георгиев обяви акцията като крупен успех в борбата срещу злоупотребите с боеприпаси. А премиерът Бойко Борисов, в типичния си стил, заяви: "Тези 100 и колко ракети, които заловиха колегите от МВР - това е такова безразсъдство вече. И се надявам сега Военна прокуратура да повдигне обвинения и в края на краищата - тези хора да получат тежки наказания. Сто и няколко ракети - това са близо тон тротилов еквивалент, и то - от най-мощните. Този бус, ако случайно претърпи авария, катастрофа по време на движение по магистралата, не дай Боже, с автобус, камион, ТИР или еди-какво си, просто ще стане кратер и ще изгинат много хора. Това е не само престъпление, това е безразсъдно престъпление. И те трябва да отидат сега, още повече че са и военнослужещи, много години в затвора - за превенция, да внимават какво правят". За рисковете, които подобен товар предизвиква, както и за критиките относно поведението на двамата военни, министър-председателят най-вероятно има право.

Само, че твърдението, че това е огромен успех на МВР малко издиша.

Към днешна дата сержант Живко Йорданов и майор Николай Николов са подсъдими за присвояване, затова, че са предали на други лица голям брой боеприпаси, както и че не са изпълнили заповед на преките си началници. Делото се води от военно-окръжната прокуратура на Сливен. Всъщност от разследването става ясно, че двамата не са имали намерение да извлекат финансова изгода. Мотивите им са били далеч по-тривиални - да отърват дисциплинарно наказание и може би уволнение.

За какво става дума? Майор Николов е началник на логистиката в авиобаза "Безмер", сержант Йорданов пък отговаря за склада, където са се съхранявали въпросните ракети. Часове преди МВР да залови пълния с боеприпаси микробус на пътя Ямбол-Сливен



двамата са дали разрешение



въпросните боеприпаси да бъдат изнесени от авиобаза "Безмер". "Направено е с цел да избягнат дисциплинарно наказание, тъй като голяма част от тези ракети не са били заприходени", казва говорителят на сливенската военно-окръжна прокуратура полковник Христо Тинев.

Всъщност Николов и Йорданов никога не са се качвали в заловения от МВР бус. Возилото е собственост на ВМЗ-Сопот. Техни са и 6 от 103-те ракети. Другите 97 обаче не са. "Те са се трупали години наред, просто са оставали от различни учения на пилотите", казва Тинев. Според прокуратурата вината на двамата военни е в това, че въпросните боеприпаси не са били заприходени по съответния ред и насочени за унищожаване. "Двамата не са търсели материална изгода", убеден е говорителят на военното обвинение. Николов и Йорданов са имали предишни дисциплинарни наказания за подобни нарушения и са се страхували, че този път може и да ги уволнят. Затова им хрумва идея да изпратят всички ракети на военния завод и така да си решат проблема. Така или иначе двамата военни стигнаха до



предупреждение за уволнение



"Служебните проверки са установили, че случаят от "Безмер" е изолиран, виновните са наказани строго - с предупреждение за уволнение и понижаване на военното звание с една степен са наказани четирима от авиобазата. Други четирима, отговарящи за контрола в различни структури на бойната авиация - с мъмрене", заяви след случая военният министър Аню Ангелов.

Николов и Йорданов се обаждат във ВМЗ-Сопот и им казват, че при тях има боеприпаси, които подлежат на връщане. Според прокуратурата от завода не са знаели точната бройка на ракетите, не са видели нищо нередно и са изпратили буса си да ги прибере. И така служителите на ВМЗ-Сопот натоварват вкупом боеприпасите и потеглят обратно.

Разбира се, загадка в случая остава как точно са попаднали на МВР. Според неофициална информация от вътрешното ведомство са имали оперативни данни какво се готви. Другият вариант е случайна проверка, който не изглежда много вероятен. По този въпрос се мълчи.

Към днешна дата от делото, по което Николов и Йорданов са обвиняеми, е минало едно заседание, в което са изслушани свидетели и вещи лица. "За нас обвиненията са доказани по категоричен начин", казва полк. Тинев. Очевидно не така смятат обвиняемите, тъй като не са направили самопризнания и имат намерения да се борят за доказване невинността си. Те, както и адвокатите им обаче категорично отказват да говорят за делото. Според защитниците им за говорене има време и в момента това само би им навредило.





---КАРЕ---

НЕРАЗРИВНО СВЪРЗАНИ



Докато по делото с ракетите от авиобаза "Безмер" е минало поне едно заседание, не така стоят нещата с процеса за взривовете във военните складове край Петолъчката. Само преди няколко дни ямболската окръжна прокуратура обвини собственика на "Берета Трейдинг" Десислав Делев и шефа на базата на фирмата край Петолъчката Иван Пеев за това, че не са взели достатъчно предпазни мерки при работа с боеприпаси, вследствие на което са загинали трима души, а други трима са били ранени.

След взривовете през миналото лято от "Берета Трейдинг" заявиха, че военното министерство, с което имат договор за утилизация, им е изпратило погрешни боеприпаси. Те били отделени настрана и работниците в склада били инструктирани да не ги пипат. Един от тях обаче пренебрегнал забраната и така предизвикал взрива. Съвсем друга обаче бе версията на военния министър Аню Ангелов. Той заяви, че от фирмата са се опитали да режат зенитни управляеми ракети, които подлежат единствено на унищожение чрез взривяване. Според Ангелов "Берета Трейдинг" са искали да извлекат взривното вещество, което министерството не търси като остатъчен продукт, за да го продадат. Засега версията на военния министър се потвърждава от разследващите.
СНИМКА: БГНЕС
Само 6 от общо 103-те ракети, превозвани в буса, са били собственост на ВМЗ-Сопот, твърди военната прокуратура.
3
3365
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
12 Февруари 2013 21:12
Имали са данни какво се готви хурки, кой нормален ако краде ше го натовари на бус и ще тръгне по първокласен път .... Всичко е театро. По-важния въпрос е ЗАЩО Безмер все още е НЕ модернизиран това трябваше да стане преди 3-4г. и американците и МО мълчат а става думаз а 30млн.лв. !!!!!
13 Февруари 2013 06:32
Мога само да поздравя автора на статията, който заема смела гражданска позиция и разкрива част от истината за сличилото се в склада с боеприпаси на фирмата "Берета Трейдинг" край Петолъчката, при която загинаха трима души. И за да се отвлече вниманието от трагедията и виновниците за нея се извърши типично 'полицейско' мероприятие със 'залавянето' на буса с неуправляеми ракети (дори първите съобщения бяха, че те са от клас "земя-въздух".
Но се пропускат няколко много важни неща:
1. В коя нормална правова държава главата на ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА власт ще си позволи да обвини някого в престъпление и да 'указва' колко трябва да е присъдата и то когато още дори не е започнало следствие ("Това е не само престъпление, това е безразсъдно престъпление. И те трябва да отидат сега, още повече че са и военнослужещи, много години в затвора - за превенция, да внимават какво правят" - Бойко Борисов, министър-председател на РБ);
А колкoто за думите на премиера, че "Този бус, ако случайно претърпи авария, катастрофа по време на движение по магистралата, не дай Боже, с автобус, камион, ТИР или еди-какво си, просто ще стане кратер и ще изгинат много хора" може само да се добави, че бусът е бил съпровождан с пилотна кола с включена сигнализация за опасен товар. Тоест транспортирането на боеприпасите се е извършвало по всички правила за случая.
В подобни ситуации, след изясняване на фактите, не трябва ли ББ да се извини на БЪЛГАРСКИТЕ военнослужещи...

2. Интересно защо и в позицията на какъв главният секретар на МВР Калин Георгиев съобщава за ареста на двамата ВОЕННОСЛУЖЕЩИ от ВОЕННА ПОЛИЦИЯ (които са към Министерството на ОТБРАНАТА, а не към МВР). Как би прозвучало, ако Началникът на отбраната генерал Симеонов съобщава за арест на полицаи... И за да се отвлече вниманието от ведомството си, г-н Георгиев драматично заявява в пресата, че "за сега няма данни военнослужещите да са част от организирана международна престъпна група за контрабанда на оръжие"...
Интересно е също защо Калин Георгиев не 'коментира' контрола, който по ЗАКОН МВР (служба КОС) е трябвало да осъществява на въпросния склад с боеприпаси на фирмата "Берета Трейдинг" - защото, ако е бил извършен така, както трябва, нямаше да се допусне там да има МНОГО по-голямо количество взривни материали от максимално допустимото (това е една от причините взривът в склада на "Берета Трейдинг" да доведе до посдледващите взривове в намиращите се района други складове.

3. И ако Военна прокаратура бе много БЪРЗА и следвайки 'указанията' на премиера остави в ареста за дълъг период двамата военнослужещи, защо не бе така експедитивна и с проверка на контрола от МВР върху склада?

И още много въпроси биха могли да се зададат, но ако бяхме нормална държава...
13 Февруари 2013 14:23
15 години работих в тази база! Докато не ме махнаха през 2003 г. Много благодаря за което! Доста пъти човек се притеснява да предприеме решителна стъпка напред
Познавам ги и двамата или майора със сигурност. Сигурно доста неща са се променили откакто съм напуснал. Може и хората да са други!
Чудя се хората от ВМЗ защо не са натоварили и още - сигурно са съжалявали, че са дошли само с бус! Едно време който не е поискал той не е влязъл в базата. Сега мисля, че не е така! Но и едно време май не беше чак така - дайте ми от зелените ракети, малко бомби, "ръкава" от парашутна и т.н. Много хора
се ангажираха с една задача, правилата отдавна са измислени. Което ме навежда на мисълта, че са знаели много хора! А хора много - интереси още повече!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД