:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,326
Активни 729
Страници 20,891
За един ден 1,302,066
Репортаж

Починът "Бетонирай сам" се оказа по-успешен от скъпото общинско асфалтиране

Преди три години жителите на варненското село Климентово сами ремонтираха 4-километров път. Сториха го с малко пари, много труд и безкористност. И постигнаха резултат, на който държавата и общините могат да завидят
"Откриването на обекта" мина тържествено през 2010 г. Оказа се, че има защо.
През ранната есен на 2010 г. във варненското село Климентово се състоя пищен празник. Виха се хора, ля се вино, хапна се агне. Журналисти отразиха тържеството и за Климентово заговори цяла България. Поводът - селяните запретнаха ръкави и сами ремонтираха ужасното кратерно шосе до Климентово. Събраха пари, купиха бетон, хванаха лопати и за десет дни запълниха над 4 хиляди дупки върху 4-километрова отсечка, простираща се от разклона на пътя Варна-Добрич до входната табела на селото. Тъй трасето, собственост на община Аксаково, придоби приличен вид.

На въпросното тържество бе прерязана лентата, а местните шеговито обясняваха, че откриват "магистрала, построена по програма "Направи си сам".



Бойко Борисов го нямаше,



липсваха и кой знае какви официални лица. Нямаше и защо да присъстват - за цялостна истинска реконструкция на пътя са нужни 3.7 млн. лв., държавата дълги години не ги намира. Пропада и опит на община Аксаково за кандидатстване пред ЕС. В един хубав юлски ден на 2010 г. стари и млади (доколкото ги има), български и британски селяни (има ги), богати и бедни вземат нещата в свои ръце и надяват ватенките. Ясно защо - положението е нетърпимо, срамно, всеки ден трошат колите си по този път.

Агнето е изядено, но веднага се появяват "експерти", които почват да разправят, че селяните нищо кой знае какво не са свършили. Няма проект, дупките се пълнят не с асфалт, а с бетон. Път на парче, без подходящата технология, не може да се прави. Следователно траповете ще зейнат отново с първия дъжд. Тези съображения се изказват от общинари, представители на държавната власт, "специалисти" от форумите и социалните мрежи.

Три години, след много дъждове и бури, пътят до Климентово е в ужасно състояние. Отново. Само че бетонните кръпки стоят. Поддава и зейва другата настилка. Бетонът е тук-там леко напукан,



но като цяло здрав, в добро състояние



Автомобилите, ако има откъде да минат, е точно върху бетона.

Кметският наместник Киро Михов още през 2010 г. знаеше, че бетонът ще издържи. Днес обяснява защо. "Нашият път никога не е имал асфалт. Само бе чакълиран - дебел камък, дребен, заравняване после, запечатка отгоре. Всичко това стана някъде 1988-89 г. Трябваше да мине една година, да улегне настилката и да сложат асфалт с поне 20-годишна трайност. Но дойде демокрацията, пропаднаха нещата. Та сега, като правихме пътя, нямаше проблем да сложим бетон. Гледахме да влезе хубаво в чакъла, в камъчетата, с кирки и лопати оформяхме дупките. Сложихме му фибри, стана по-здрав. Един от дарителите осигури вода за почистване на дупките и обливане, друг се погрижи за шахтите, за да се оттичат дъждовете. Здрава работа беше", обяснява бай Киро.

"Бетонната технология" се ражда спонтанно. Преди това големи дупки е имало и в самото село. Местен човек казва на кмета: "Бе що не им сложим бетон? Какво да ги правим друго?". Дупките са запълват, "не мръдват" с години.

В момента по климентовския път зейват съседните на бетона участъци, старата недовършена настилка поддава. Всяка пролет община Аксаково кърпи новите трапове. През лятото положението е горе-долу спасено, но през зимата става ужасно. Работата на парче няма как да доведе до траен резултат. Ясно е също, че "бетонният ентусиазъм" е временно решение.

Но стореното от жителите на Климентово заслужава внимание. Не само защото са хора, които след дългогодишно чакане и ядове са се хванали да свършат



нещо, което съвсем не е тяхна работа



Те показват как само с 4-5 хиляди лева (дарени материали, транспорт, остойностен труд) може да се направи път, годен няколко години. Естествено, селяните не действат професионално, нищо грандиозно не са сторили, нямат и претенцията. Но с желание, безкористност и малка финансова инвестиция постигат това, което държавата и общините не могат, харчейки милиони.

Всяка година община Варна например заделя значими средства за рехабилитация на улиците. През 2013-а са 4.5 млн. лв. Варненските шофьори са сигурни, че част от запълнените дупки след година-две ще бъдат наново кърпени. Опитът сочи точно това. В Шумен наскоро се състоя скандал заради некачествени ремонти, в София - също, както и в южните морски общини. Такова е положението навсякъде. Дори строителството на магистрала "Тракия" бе компрометирано няколко пъти заради полагане на милионен некачествен асфалт.

В криза парите са кът. "Бюджетната рамка за тази година на община Аксаково предвижда 200 000 лв. за пътища, общо за всичките 21 села и два града в нея", казва бай Киро. Ясно е, че средства за строителство на нов път няма да има.

И все пак надежда съществува. Община Аксаково е разработила проект за изграждане на Център за изложение на местна селскостопанска продукция. Тази година трябва да бъде одобрен. Предвижда се изложбена зала, увеселителна част, сцена, пейки, алеи - голяма работа. Ако бъде осъществена, отива й премиер да среже лентата. "Ще дойде Бойко Борисов да я открива, ама откъде ще мине? Трябва по пътя, а пък по развален път няма как да мине. Затова и пътя ще трябва да оправят", смее се бай Киро.



Смее се, ама май друг начин няма



Над бюрото, под портрета на Левски, е сложил свои снимки с Цветан Цветанов. Бай Киро е бивш полицай, с вицепремиера се знаят отдавна. Но Цветанов днес е натоварен с "важни дела", не отговаря за някакъв път. Преди две години Киро Михов потърси съдействие и от депутата Павел Димитров (ГЕРБ). Получи отговор, че Симеон Дянков трудно ще даде 4 млн. лв. за общинско шосе.

Не помагат и приумиците на Росен Марков. Това е изобретателят на т.нар. Партия на българските мъже. Марков има имот в селото и измисля всякакви лудории за рекламата му. Последната, надлежно входирана при бай Киро, е изграждане на паметник в прослава на съединението, което прави силата. "Паметникът" всъщност ще изобразява казан. Казанът щял да показва, че българите, вместо да се обединяват, се придърпват към пъкъла. Бай Киро заявява с усмивка, че паметник ще има. Практиката сочи, че телевизиите ще дойдат, ще снимат, около Климентово ще се пошуми, за пътя ще се обели дума. Някой отговорен фактор може и да обещае нещо.

В Климентово, което е на 25 километра от Варна, живеят около 200 души. През лятото стават към 350-400. В активна възраст са 20-30, работят в града. Дете в ученическа възраст има едно - на чужди преселници. Няма производства, поминък, но пък въздухът е кристален. Морето е на хвърлей.

Бай Киро се надява, че селото има бъдеще като крайградска вилна зона на Варна. Стига, разбира се, да може да се стигне до него.
 Бетонът, положен от жителите на Климентово, се оказа траен.
 Бай Киро разказва, че не е обсъждал въпроса с пътя на селско събрание. Просто двама-трима започнали да се трудят, после се присъединили всички.
 Проблемът няма да се оправи без цялостна реконструкция.
5
3851
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
12 Февруари 2013 20:46
Що не са извикали Манерко да им обясни, че безплатен труд няма, че това , което правят е гнил соц и архаизъм ?
13 Февруари 2013 00:16
Но дойде демокрацията, пропаднаха нещата.

Сърдечно изказана фундаментална истина.
13 Февруари 2013 02:13
жителите на варненското село Климентово
13 Февруари 2013 06:20
Що не са извикали Манерко да им обясни, че безплатен труд няма, че това , което правят е гнил соц и архаизъм ?


Щото сметката им моментално скача с 200+%, толкова са харчат манерките напоследък.
13 Февруари 2013 09:41
Хубаво са се хванали и свършили, но резултатът е бил ясен още тогава. А технологията е измислена отдавна, но в България пътищата се правят без контрол на качеството - в Ирак например контролиращите внасят депозит,че пътят ще издържи определено време, иначе тежко им.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД