:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,158
Активни 780
Страници 20,723
За един ден 1,302,066

Задължителният арест е като смъртното наказание

Всички го искат, но правото и цивилизацията не го разрешават. Какво ли биха казали радетелите на "здравословното" задържане след първа съдебна инстанция, ако се съберат оперативните работници и прокурорите и им изфабрикуват едно обвинение, а след това на втора и трета инстанция се окажат невинни?
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Стрелбата срещу Златомир Иванов-Баретата стана повод за отлагане на гледането на делото му на втора инстанция, но пък беше повод за върховете на изпълнителната власт да нападнат съдебната и да искат налагане на т.нар. "здравословен" арест.
Ако сега бъде направено проучване в обществото, то със сигурност над 70 на сто от хората ще се обявят "за" смъртното наказание. В България то беше отменено още преди няколко години, като последната присъда бе изпълнена чрез разстрел само дни преди 10 ноември 1989 г. След бурен дебат в първите демократични години то окончателно отпадна от наказателния кодекс, а с влизането на България в Европейския съюз то дори и евентуалното възстановяване на смъртното наказание стана мираж. Защото в тази общност правото и цивилизацията категорично го забраняват и осъждат. Това обаче не пречи на една голяма част от обществото да иска и от време на време дори публично да предлага връщането му.

Има още един правен институт, който много напомня съдбата на смъртното наказание. Става дума за т.нар. задължителен арест, веднага след произнасянето на ефективна присъда още след първа инстанция. Само преди дни бе обявено, че 70 на сто от българите застават зад позицията, че всеки осъден на затвор трябва веднага да влиза и да стои в ареста, докато чака втората и третата инстанция. Това сочат резултатите от проучване на МБМД, поръчано от правната инициатива Юридически барометър. Последната е осъществявана от Центъра за правни инициативи. Според обявеното изследване 38.2 на сто от анкетираните отговарят "категорично да" на въпроса "Трябва ли лица, осъдени на първа инстанция на лишаване от свобода, задължително да бъдат оставяни в ареста до постановявяване на окончателна присъда", 32 на сто казват "по-скоро да", а 15.8 на сто нямат отговор. Отрицателен отговор дават едва 14 на сто.

На практика мнозинството анкетирани приемат



тезата на вече бившия премиер



Бойко Борисов, който обяви че лицата, осъдени на първа инстанция, трябва задължително да стоят в ареста и да не се дава никаква възможност за преценка на съда. По негово мнение така ще се пази и животът на осъдените. Повод за неговите изявления стана стрелбата по осъдения на първа инстанция Златомир Иванов-Баретата на входа на столичната Съдебна палата.

"Винаги съм твърдял, че когато за извършено престъпление има присъда на първа инстанция, тези хора трябва да стоят в ареста. Това, първо, е здравословно за тях и за тяхното здраве. Ако той не беше под домашен арест, за да си ходи сам в Съдебната палата - хората, които се конвоират и не са под домашен арест, а са в следствения арест, отиват по съвсем друг път, със специална охрана, през вътрешния двор", коментира тогава Борисов и определи Съдебната палата като лесно място за стрелба. "Знае се в колко часа има съдебно дело", аргументира тезата си той и се обяви за законодателни промени в тази насока.

При триинстанционното производство в България приемането на тезата на Борисов и неговите сподвижници обаче би означавало, че в ареста ще стоят все още неосъдени окончателно.

Всъщност, проблемът със задължителния арест стана особено остър преди няколко месеца покрай т.нар. братя Галеви - Пламен Галев и Ангел Христов, които бяха осъдени и на трета инстанция на ефективен затвор, но изведнъж се оказа, че са изчезнали.



Двамата се изпариха през май т.г.,



когато състав на Върховния касационен съд им наложи като последна инстанция по 5 години ефективен затвор. Когато съдебна охрана отиде да ги прибере за излежаването на присъдите обаче, се оказа, че те са изчезнали. И досега няма и следа от тях. Случаят с двамата бегълци влезе дори в юлския мониторингов доклад по правосъдие и вътрешни работи на Еврокомисията с етикета "голям провал за българската съдебна система".

Случаят предизвика страхотен скандал и вътре в България, като се започна едно голямо прехвърляне на отговорност.

Тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов си изми ръцете с прокуратурата и съда, а пък премиерът по онова време Бойко Борисов заобяснява как такива като дупнишките бизнесмени трябва да лежат в ареста. От думите му излезе, че това трябва да стане независимо от това, че не са осъдени окончателно, с влязла в сила присъда. "В момента, в който съдията удари с чука и даде осъдителната присъда - идва съдебната полиция, слага белезниците и откарва в затвора", обяви той по време на правителствено заседание.

Борисов и Цветанов директно нападнаха съда и законодателството, като че ли управляващото мнозинство не беше тяхно. Те



категорично отказваха да поемат отговорността,



че не могат да намерят и не са предприели мерки за доставянето на осъдените в затвора.

"Правителството няма абсолютно никаква вина в този процес - и съдиите са могли да го задържат, и прокурорът е можел да поиска задържането им. Къде е ролята на правителството в независимата съдебна система? Съжалявам, че трябва да ви го кажа", твърдеше Борисов в коментар по повод изчезването на Пламен Галев и Ангел Христов.

Веднага след това правосъдният министър по онова време Диана Ковачева поиска от Върховния касационен съд тълкуване по въпроса за задържането под стража след произнасянето на ефективна присъда. Самата тя призна, че всъщност едва 3-4 на сто от ефективните присъди не се осъществяват заради избягали подсъдими. А и те рано или късно били намирани. Затова някак и самата министърка се съгласи с тезата, че няма как по българското и европейското право да има задължителен арест. Затова и тя опита да промени нещата чрез ВКС, но и това не стана.

Ако някой е осъден на ефективен затвор на първа или втора инстанция, то това не ги праща директно в ареста, постановиха върховните съдии. Така общото събрание на наказателната колегия на Върховния касационен съд оневини с тълкувателно решение съдиите по случая с избягалите Пламен Галев и Ангел Христов, известни като братя Галеви. Постановяването на осъдителна присъда, с която се налага ефективно наказание "лишаване от свобода",



не може да бъде основание за изменение на мярката



за неотклонение в по-тежка, написаха върховните съдии в мотивите си към Тълкувателно решение № 3 от 2012 г. с докладчик Красимир Шекерджиев. Според тях, ако противното е била целта на законодателя, то той е щял да го регламентира изрично. Пример за това е уредбата на обратната хипотеза в друг текст от НПК - там изрично се предвижда, че когато подсъдимият е освободен от наказателна отговорност, оправдан, осъден е условно или на по-леко наказание от лишаване от свобода, мярката за неотклонение се отменя или се заменя с най-леката, предвидена в закона, а задържаният подсъдим се освобождава още в съдебната зала, пише още ВКС.

На практика това означава, че едва при окончателно потвърждаване или произнасяне на ефективна присъда може да се пристъпи задължително към вкарването на едно лице в затвора. Дотогава той може да е в ареста, ако куп обстоятелства го предполагат и изискват - ако има опасност да се укрие, ако може да извърши друго престъпление, ако може да окаже въздействие върху свидетели и т.н. Сама по себе си обаче невлязла в сила, пък било то и ефективна присъда не е основание за арест, смятат от ВКС.



Към решението има 3 особени мнения,



подписани от общо 9 съдии.

Едното е подписано от съдиите Ружена Керанова, Николай Дърмонски и Капка Костова и е по допустимостта на искането на министъра на правосъдието. Те смятат, че то е трябвало да се отклони, защото няма противоречива съдебна практика по случая. В друго особено мнение съдия Иван Недев пък смята, че присъдата "лишаване от свобода" трябва да се взема предвид. Други петима съдии - Елена Величкова, Евелина Стоянова, Вероника Имова, Николай Дърмонски и Севдалин Мавров, пък излагат аргументи, че осъдителната присъда и налагането на ефективно наказание "лишаване от свобода" следва да се отчита като ново обстоятелство и въпросът за мярката за неотклонение да подлежи на преоценка.

Темата със задължителния или още наричан "здравословен" арест бе и едно от първите неща, по които главният прокурор Сотир Цацаров пробва еманципация от ГЕРБ. Той "скочи" лично на Бойко Борисов, като буквално срази неговото искане за арест след първа инстанция. "Не подкрепям такава позиция. Единственият орган, който следва да решава мярката за неотклонение, е съдът. Мярката за неотклонение във всяка правова държава се определя и взема само от съда", обяви Цацаров. Така на практика той даде да се разбере, че сегашното законово положение с определянето на мерките за неотклонение, което бе потвърдено и с тълкувателното решение на ВКС, е напълно достатъчно.

"Аз от 30 години обучавам студенти, а не други длъжностни лица в държавата. Има произнасяне на Върховния съд. В конкретния случай съдът е наложил мярка за неотклонение, която се изпълнява.



Значението на мярката е да осигури явяването на лицето пред съда",



категоричен е и шефът на Върховния касационен съд Лазар Груев. Той стигна дори и по-далеч покрай случая с Баретата: "И затова инцидентът беше именно докато това се изпълняваше. А контролът на обществения ред и контролът на изпълнението на мярката домашен арест е възложен на МВР." По този начин и двама от големите в съдебната власт дадоха да се разбере, че няма да оставят изпълнителната власт да си измива ръцете и да се оправдава със съда и прокуратурата.

Затова и очевидно задължителният арест е като смъртното наказание - всички го искат, но правото и цивилизацията не го разрешават. А и какво ли биха казали радетелите на "здравословното" задържане след първа съдебна инстанция, ако се съберат няколко оперативни работници и прокурори и им изфабрикуват едно обвинение и дело, а след това на втора и трета инстанция се окажат невинни?

18
3335
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
19 Март 2013 19:59
?
20 Март 2013 07:07
Големият проблем на българина е, че за него законите касаят само Галеви, Барети и Трактори. Той никога не се вижда арестуван или с други съдебни проблеми. Не му минава и най-малката мисъл, че той или негови близки могат да се окажат в подобна ситуация. Но когато това се случи надава вой до небеса и телевизии да защитава правата си. Барети и Галеви винаги са изключения от правилото, а закони не се пишат, за да покрият всяко възможно изключение.
20 Март 2013 07:13
А що не купят електронни гривни ? Хем си следят подсъдимия , хем и той на "свобода" . Ама трябва някой лев да се вложи ...
20 Март 2013 09:12
питах един познат адвокат- защо се бавят делата той отговори простичко- няма места в смисъл залите за заседания са кът и поради много натоварване не успяват с делата..
и това се знае от 25 г..
и като не се яви някой няма свободна дата и се насрочва за след 4 м после пак и после амнистия по давност..

Трябва Нови затвори и съдебен борд от чужбина!
20 Март 2013 09:15
Голямо словоблудство в тази статия, много досадна за четене. Доколкото разбрах, автора иска да ни убеди, че присъда на първа инстанция не е валидна докато не се произнесе и втора. Тогава защо има първа, да минаваме направо на втора, която доколкото разбирам е нещо много над първа и по ги вдява нещата. Толкова много букви в материала, а смисъла никакъв.
На първа инстанция съдиите са също толкова компетентни, колкото и на втора. Присъдата трябва да се приложи веднага и това не го иска само Ръпона, а болшинството от нормалните хора, така е и в цивилизованите държави. Щом съда е преценил, че някой е за затвора, той си поема към решетките и после обжалва.
Авторе, що не жалиш тези, които кибичат години в предварителния арест без присъда и после се оказва, че са невинни? В същото време доказан и осъден престъпник се разхожда на свобода, докато чака да мине делото на втора инстнция и продължава със зулумите.
Това че мразим герберастията като явление, не означава, че трябва да жалим такива като Баретата.
20 Март 2013 09:26
Baldur (20 Март 2013 09:15)
Не само си правно неграмотен, но и не осъзнаваш що за глупости си насловоблудил.

Доколкото разбрах, автора иска да ни убеди, че присъда на първа инстанция не е валидна докато не се произнесе и втора.


Съгласно Конституцията на РБ всеки е невинен до доказване на противното с влязла в сила присъда. присъдата влиза в сила само тогава, когато не е обжалвана в определения срок или е потвърдена на последна инстанция. До тогава всеки е невинен. Може да е "обвиняем", но не е "осъждан". Сега схвана ли?

На първа инстанция съдиите са също толкова компетентни, колкото и на втора. Присъдата трябва да се приложи веднага и това не го иска само Ръпона, а болшинството от нормалните хора, така е и в цивилизованите държави.


Пише се "Рапона". Аз лично не бих твърдял същото, след като законодателят е приел, че присъдата на долна инстанция подлежи на съдебен контрол и евентуална корекция. Тук не става въпрос закомпетентност. но я си спомни що калинки има в съда, готови да изпълняват команди. И заради такива калинки имаше оставени в ареста невини - Максим Савов например.

...доказан и осъден престъпник се разхожда на свобода, докато чака да мине делото на втора инстнция и продължава със зулумите.


Ако е доказан и е излежал присъдата си, то той е толкова престъпник, колкото и ти. Ако чака да мине дело на втора инстанция, той пак е толкова престъпник колкото и ти.
Точно заради такива правно неграмотни "болшинство" от населението сме на този хал.
20 Март 2013 09:59
Арестът трябва да се прилага диференцирано , защото един рецидивист докато чака да му мине делото по всички инстанции и да получи справедлива присъда за квартирна кражба например и е с мярка "подписка" или "парична гаранция" да не си мислите,че ще стои кротко и ще чака.Напротив ще краде като за световно, защото дали кражбите са 2, 20 или 200 в българското законодателство няма значение-наказанието е едно.Но на обикновения човек, чиито апартамент е разбит и ограбен, родителите им пребити и изнасилени, въобще не му пука за правото и европейските ценности.Той иска справедливост и възмездие, но веднага и на мига, а не проточваща се с години и накрая завършваща в много от случаите с едно голямо Нищо.
Разбирам, че статията е от типа "поръчано ми е да оплюя другарчето", но за тези неща трябва да се пише и дискутира обективно, защото дали ще плюем по Боко, Цоко или който и да е там, на хората няма да им стане по-леко.
20 Март 2013 10:05
Всъщност авторът на статията не е прав, но по съвсем други причини. Задържането на обвиняемия е напълно законно, дори и преди произнесена присъда на първа инстанция - доколкото знам, в много случаи, по решение на съда, обвиняемия може да се задържи, ако има опасност да се укрие и т.н. След като е законно дори преди произнасянето на присъда, то със сигурност може да е законно и след произнасянето на присъдата на първа инстанция.
Иначе излиза, че "За котки и кучета може, а за прасета не!"
Ако подобна мярка се направи задължителна след присъда на първа инстанция, нищо няма да се промени - остава си съвсем законна. Просто решението се взема на ниво закон, а не на ниво лична съвест на съдията.
20 Март 2013 10:20
След като е законно дори преди произнасянето на присъда, то със сигурност може да е законно и след произнасянето на присъдата на първа инстанция
Задържането като мярка за неотклонение го иска прокуратурата, а го решава съдът. Тази мярка може да бъде променяна постоянно в досъдебното и съдебното производство. Ако на едно лице не е поставена мярка за неотклонение задържане, или такава мярка му е отменена, и то се явява редовно на всички досъдебни и съдебни процедури, няма никакво основание да бъде задържано след присъда на първа инстанция, защото, ако то обжалва, или прокуратурата протестира, делото още не е приключило. Авторът иска да каже също, че ако Буда и Цвъци наистина са против съществуващите законови разпоредби, можеха спокойно да внесат предложения за промени в НПК, но не го направиха. За всеки среднограмотен човек е ясно защо.
20 Март 2013 11:09
Двамата се изпариха през май т.г.,


Знах си аз, че нещо ми е сбъркан календара...
20 Март 2013 12:11
Тоест, в момента, задържането на осъдения на първа инстанция зависи от двама - прокурора и съдията. И двамата трябва да поискат за да попадне обвиняемия в ареста. Но, дори и единият от двамата да поиска, обвиняемият излиза на свобода.

Да видим как е в момента:

Тоест, ако предположим (хипотеза), че обвиняемият е виновен и има достатъчно пари (връзки, власт и т.н.), трябва да имаме едновременно на едно място и в едно време, двама некорумпирани магистрата - прокурор и съдия, за да бъде неутрализиран престъпника. Нещо което ми се струва много малко вероятно. Тоест в тази ситуация всички престъпници (според хипотезата) ще излизат на свобода.

От друга страна, ако обвиняемият е невинен (хипотеза) и няма достатъчно пари (връзки, власт, т.н.) - то за да попадне той в ареста без присъда трябва да имаме на едно място и едно време двама корумпирани магистрати - прокурор и съдия. Нещо което ми се струва доста вероятно, като знам какво е състоянието на родното правосъдие.

Излиза, че при сегашното състояния на нещата, вероятността невинен да остане в ареста след присъда на първа инстанция (и дори преди нея) е по-висока отколкото виновен да остане в ареста при същите условия.

Въвеждането на задължително задържане ще изравни шансовете на двамата (тоест и двамата ще попадат в ареста с вероятност 100%) - което определено води до повишаване на справедливостта на съдебната система.
20 Март 2013 12:40
Признавам, че съм правно неграмотен, не съм юрист, но не виждам смисъла на сега действащата процедура. Има разлика между обвинен и осъден, при първия действа презумцията за невинност, но при втория отпада, защото има вина доказана по някакъв начин. Има нещо сбъркано, докато си обвинен може да си в ареста по преценка на съдията, но ако си осъден на 10 г. ефективно, можеш да се разхождаш свободно докато чакаш втора инстанция.
Ненапразно ЕК постоянно ни хока за съдебната система, че не работи, а тази статия по-скоро се брани статуквото, вместо да посочи решение.
20 Март 2013 13:12
Baldur, пиша бавно за да схванеш - ОСЪДЕН е когато е потвърдена присъдата. Т.е. е минал всички инстанции. Има си достатъчно варианти някой да лежи в ареста до четене на присъдата. И те са надлежно описани. Трябва някой да поиска такава мярка и да я защити пред съда. Съдът е арбитър. Това принципно де. Защото понякога съдията преписва мотивите на прокурора
20 Март 2013 13:41
Въвеждането на задължително задържане ще изравни шансовете на двамата (тоест и двамата ще попадат в ареста с вероятност 100%) - което определено води до повишаване на справедливостта на съдебната система.

Ама, естествено! Дано да ти спретнат некое малоумно, измислено обвинение, та като постоиш у пандото да разбереш кое е "справедлива съдебна система".
20 Март 2013 13:56
Би ли ми разтълкувал понятието "Осъден на първа инстанция", не съм си го измислил, питах гугъл.
20 Март 2013 14:21
Би ли ми разтълкувал понятието "Осъден на първа инстанция
Осъден на първа инстанция означава осъден на първа съдебна инстанция. Защото има още две съдебни инстанции. За закона, осъденият на първа инстанция е престъпник толкова, колкото е престъпник и човек, на който прокуратурата е връчила обвинителен акт.Т. е., още не е. Единственото изключение е ако осъденият не обжалва присъдата. Тогава присъдата на първа инстанция става окончателна.
20 Март 2013 14:49
Мисля си че форумът се дърля "по принцип", както е написана и статията... В такива случаи е добре да има малко статистика, която да подкрепя или отхвърля тезата. Напр. тезата на автора е да се запази сегашното положение, защото само 3-4% (3 или 4, има значение) от осъдените се оказват избягали. Ама колко от тях в промеждутъка м/у решенията на първа и трета инстанция извършват други престъпления знае ли се? Защото смисълът на наказението е не само възмездието, но и предпазването на обществото от други такива действия на обвиняемия(осъдения). А и три инстанции не са ли множко на задъхващо от липса на справедливост общество. Т.е. поне три съдебни състава разглеждат в период от 2 до безброй години кражба за 1000 лв. (примерно). Струва ли си разходите на ресурси? Може би разделяне на престъпленията на групи (дребни, средни, големи) и една инстанция за дребните и средните, а две само за големите...
20 Март 2013 16:31
И още една статистика е необходима - колко от присъдите на първа инстанция НЕ са потвърдени от следващите инстанции. Ако са много малко, значи пилеем много пари на вятъра. Би могло още при първа инстанция да се търпи наказанието, а ако при обжалване има отхвърляне на решението на първа инстанция тогава ще се дължи обезщетение от съда, тъкмо така ще имат интерес съдиите да си вършат работата качествено. Отделно, че така няма да има протакане на обжалването. Щото сега, подсъдимият има интерес делото да се влачи с години.

Следващ въпрос - ако има много отмени на решения от следваща инстанция - това не значи ли, че съдът е калпав? И трябва да се направи нещо по въпроса? Един решава едно, друг друго.

Станахме по-католици от папата. Гледат се само правата на подсъдимите, а на останалите хора?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД