:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,581
Активни 766
Страници 19,146
За един ден 1,302,066
Консулт

Пълномощното облекчава и спестява време, но крие и поредица опасности

Трябва да дам пълномощно на друг човек, който да ме представлява пред държавни органи и различни търговски дружества. Има ли някакви рискове за мен от подобно нещо?



К.Ш, София





"Едно лице може да представлява друго по разпоредба на закона или по волята на представлявания. Последиците от правните действия, които представителят извършва, възникват направо за представлявания". Това разпорежда чл. 36 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Именно този и следващите текстове в този нормативен акт уреждат материята на представителството. То пък, от своя страна, е в основата на въпросите и проблемите, свързани с пълномощните. Те определено бележат истински бум през последните години, особено след като се наблегна на принципа, че всеки може да упълномощава друго лице за каквото и както си поиска. Тази практика обаче ражда много опасности и големи рискове, включително при сделките с недвижими имоти. Нещо повече - тя роди големи проблеми с измами, свързани с недвижими имоти, с теглене на пари от банкови влогове, злоупотреба с доверие.

Затова и определено е необходимо да се познава добре материята, както и да се вземат предварителни и предохранителни мерки, за да има сигурност за човека, който упълномощава. Няма спор, че има достатъчно случаи, в които се дават пълномощни. Често дори се налага да има такива. Това може да са случаи, в които даден човек е в чужбина, а пък трябва да се разпореди с имоти и пари в България или е необходимо да бъде представляван пред една или друга държавна институция или пък фирма, примерно свързани с парно, ток, вода и т.н. Това може да е възрастен човек, лице в болница или в друг град. Възможно е и съответния упълномощител да няма необходимите за дадена процедура знания, умения - например при упълномощаването на адвокат да го представлява по дело, пред ведомство.

По правило упълномощаването е едностранен акт. Най-добре е то да е писмена форма с нотариално заверени подписи. Има достатъчно случаи, при които при подаване на документи, декларации пред съответни държавни органи има специално оставени места за попълване за упълномощаване. Така например при данъчните декларации. Там няма необходимост от нотариална заверка на подписите.

В случаите обаче, в които ще става дума за разпореждане с пари, недвижими имоти, в които може да има каквото и да е накърняване на права на упълномощителя, е добре да има нотариално заверено пълномощно. И там да има три имена, ЕГН, адрес на упълномощеното лице. Да се знае точно кой е той. За да е валидно пълномощното, изобщо не е необходим подпис на упълномощеното лице. Както стана вече дума, това е едностранен акт и е задължително документът да е подписан от този, който упълномощава.

Иначе чл. 37 от ЗЗД разпорежда, че упълномощаването за сключване на договори, за които законът изисква особена форма, трябва задължително да бъде дадено в същата форма. Ако договорът обаче трябва да бъде сключен в нотариална форма, то упълномощаването може да бъде направено и писмено с нотариално удостоверяване на подписа и съдържанието, извършени едновременно.

Пълномощните могат да бъдат т.нар. генерални и изрични. В първия случай се дават на практика ако не неограничени възможности на упълномощените, то със сигурност твърде широка власт. Затова и в специално в тези случаи трябва да се внимава изключително много на кого точно се предоставя тя. Във втория случай пък става дума за извършване на конкретна работа - например да бъде представляван пред КАТ, данъчните, топлофикация и само това.

По закон "обемът на представителната власт на пълномощника спрямо третите лица се определя според това, което упълномощителят е изявил". Възможно е за едно действие да са овластени няколко души - тогава "всеки от тях може да извърши сам действието, ако от овластяването не следва друго".

Според чл. 41 от ЗЗД пълномощието се прекратява по няколко начина. Единият е с оттеглянето му, друг - с отказването от него, трети - със смъртта на упълномощителя или на пълномощника или с поставянето им под запрещение. Ако пък упълномощител или пълномощник са юридически лица, то тогава пълномощното спира да действа с прекратяването на тези лица.

Важно е да се знае обаче, че прекратяването на пълномощието не може да се противопостави на трети лица, които добросъвестно са договаряли с пълномощника. Единственото изключение е, ако прекратяването е подлежало на вписване и то е било извършено. Тук проблемът възниква, защото в много случаи прекратяването не подлежи на вписване и няма как да се извърши. И така става пълна каша, когато човек иска да оттегли или да се откаже от пълномощното. Често той просто не може да го направи, няма такъв начин, който да го извести на всички. И тогава, ако даденото упълномощено лице е недобросъвестно или пък се ядоса от оттеглянето, то може да направи големи поразии, които после да се оправят дълги години по съдилищата.

Иначе има текст, според който "ако представителят - упълномощеният, и лицето, с което той договаря съответната сделка, се споразумеят във вреда на представлявания - упълномощителя, то договорът не произвежда действие за представлявания". Но това ще се установява обичайно в съд, което със сигурност не става веднага. Затова рядко трябва да се пристъпва изобщо към упълномощаване. Само ако наистина се налага. И то в случай, че упълномощеният е верен и близък човек роднина, пробван адвокат. Или казано иначе, на хора, на които се има наистина доверие. Особено когато става дума за упълномощаване при разпореждане с недвижими имоти, автомобили, с пари.

4
7542
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
26 Март 2013 23:05
Един съвет(безплатен) от мен: когато НЕ вие, а Упълномощеният от вас е изготвил текста на пълномощното, преди да го подпишете, ВНИМАТЕЛНО и ОБСТОЙНО прочетете и проверете дали в пълномощното няма и текст във връзка с чл. 38 и чл. 39 от Закона за задълженията и договорите, а именно(болдваното!):
.............
Член 38. Представителят не може да договаря от името на представлявания нито лично със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласието си за това...
Член 39. Обемът на представителната власт на пълномощника спрямо третите лица се определя според това, което упълномощителят е изявил...
............
Често тази част от чл.38 и чл.39(болдваното!) се използва от недобросвестни низходящи или други роднини, които разчитат на "роднинско предоверяване"- и, например, продават на самите себе си (и при изгодни за тях условия и цена!!!), като пълномощници, бащиния или друг роднински имот, или се сдобиват с обем представителни права, каквито Упълномощитеят НЕ е имал предвид да дава на Упълномощения!
27 Март 2013 06:14
Пара,
27 Март 2013 11:33
Нещата не са толкова фриволни, колкото са посочени в статията. Има си строго определен ред при някои упълномощавания и нотариусите в голямата си част не са фанати от улицата.
28 Март 2013 03:58
TARABATA,
Нотариусът НЕ е адвокат и няма задължение да консултира клиентите си в техен интерес- той само РЕГИСТРИРА правни събития и гарантира законосъобразността им(когато Законът предвижда специална форма или изисквания), включително и, че документ е истински(т.е., че посоченият като издател на документа го е подписал като такъв)!
Впрочем, отдавна твърдя, че една от нотариалните услуги- нотариалната заверка на подпис- успешно, професионално, евтино и денонощно може да бъде извършвана от служител в МВР(Полицията)! Защото тази услуга изисква само нотариусът да свери ИДЕНТИЧНОСТТА на полагащият подписа с лицето на снимката и данните в личната му карта- а служителите в МВР(Полицията) са професионално обучени за това, както и за разпознаване на фалшиви документи за самоличност! Ясно и логично е, че вероятността служител на МВР(Полицията) да НЕ може да установи фалшива(с чужда снимка) лична карта, е много по-малка отколкото ако това го прави нотариус! Аз лично, в такъв случай, бих се доверил на служител на МВР(Полицията), а НЕ на нотариус! А и предпочитам, ако ми бъде нанесена Щета във връзка със Заверка на подпис, да си търся обезщетението(вкл. чрез Съда) от Държавата, а НЕ от частния нотариус!
Освен това, МВР(Полицията) така би си осигурило допълнителни финансови постъпления в бюджета си, вместо от данъкоплатците, чрез държавния бюджет или от съмнителни "спонсори"!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД