:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 289
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Може ли нонсенс да роди консенсус

Българският избирател не обича (или не умее) да избира. Той предпочита да наказва
Ясен Бориславов
Предсрочните парламентарни избори на 12 май се очертават като най-безсмислените и в същото време най-интересните, а поради това и най-парадоксалните за последните двадесет години. Никога досега резултатите не са изглеждали толкова предвидими и едновременно така заредени с неясни очаквания. Коя е причината за една толкова контрастна оценка?

Изборите изглеждат безсмислени, защото само два месеца по-късно можеше да бъдат редовни, а не предсрочни. Освен това повечето социологически прогнози и анализи вече предвещават убедителна победа на ГЕРБ. Предстои да се разбере в каква степен тези прогнози ще се сбъднат, но разликата от 5-6% между ГЕРБ и БСП изглежда трудна или почти невъзможна за преодоляване в оставащите дни. От което следва, че партията, която беше (уж) гневно съборена от властта с всенародни улични протести, отново ще се върне на власт само два месеца след своето политическо фиаско. Това се казва да превърнеш нонсенса в консенсус.

Интересни са, защото след тези избори, независимо от резултатите,



предстои сериозно пренагъване на политическия пейзаж



Т.нар. автентична десница, или "сините авари", както преди години ги нарече Петър Стоянов, изглежда окончателно ще опразнят своите квадратчета в политическия пъзел и тази част от полето явно ще трябва да се реди отново. Малко вероятно е традиционните сини избиратели да припознаят Бойко Борисов и Цветан Цветанов за свои лидери. Там зее културна пропаст. Ако БСП загуби и тези избори, което за момента изглежда твърде вероятно, това силно би амбицирало жадните за реванш противници на Сергей Станишев в партията. Преди месец, отстъпвайки избираемото си място в партийната листа, Румен Овчаров каза, че повече няма намерение да отстъпва, а вече само ще заема позиции. Сигурно е, че не само той живее с такава нагласа. Предстоят трудни дни за лидера на ПЕС.

Полуизчезналата в началото на годината "Атака" след февруарските и мартенските събития трупа протестен вот и явно отново се връща в играта. ДПС изглежда константна величина въпреки усилията на Касим Дал да отхапе част от електората й. Поставянето на Лютви Местан на партийното кормило прави по-лесно маневрирането вляво или вдясно, тъй като той все още не е така обременен от морални и политически охлузвания, както Доган. Влизането на Меглена Кунева в парламента остава една от големите въпросителни в тези избори, а и в конструкцията на следващото правителство.

Най-интересното в тези избори е участието на ГЕРБ, защото



партията ще се опитва да се представи като алтернатива на себе си



Доскорошния финансов министър Симеон Дянков вече го няма, срещу земеделския му колега Мирослав Найденов има разследване, скандалният депутат Емил Димитров е низвергнат, фокус-мокус и готово. Любопитно е дали ще се получи. Това впрочем беше един от коронните политически трикове на Тодор Живков през дългото му властване и явно този урок добре е усвоен от Бойко Борисов. Политиката е изкуство, а изкуството иска жертви, по възможност публични и достатъчно зрелищни. По принцип за Борисов, това и друг път е писано, може да се кажат много хубави неща, но останалите са по-интересни. А може да се окажат и по-важни, ако някой ден и прокуратурата прояви интерес.

Тези избори, както стана дума в началото, са парадоксални, защото цената на тока, която запали искрата на протестите и изкара хората на улиците, след изборите сигурно ще скочи и вина за това имат почти всички политически играчи, които сега предлагат себе си на политическата сергия като решение на проблемите, които заедно и поотделно са забъркали през годините. Всичките са замесени в мафиотско-енергийния микс. Парадоксът е, че



избирателите отиват на избори, а всъщност нямат избор,



ако се вярва на социологическите агенции. И ако не се броят десетките партии, участващи по-скоро като в конкурс на Евровизия - костюми, сценични ефекти, ходене на кокили по сцената и т.н.

Изборите са парадоксални и защото протичат при "разглобена публичност", според сполучливия израз на политолога Владимир Шопов. Българската политическа система е напълно делегитимирана и лишава от реално представителство все по-мащабни социални групи. Това беше същинската причина за гражданските протести, които сигурно ще продължат, може би дори по-драматично след изборите. Битката между партиите всъщност все по-отчетливо се възприема като битка между забулени в потайност, но все пак активно присъстващи в политическата морфология центрове на властта - нещо като второто "т" в думата "отвертка". При такава, лишена от публичност и легитимност политическа система всякакви коалиции и безпринципни комбинации след изборите са възможни, но и обречени на нестабилност и малотрайност.

Февруарските и мартенските протести започнаха на битова основа, която те така и не успяха да надраснат и да превърнат в политическа програма и политическо действие. Една от причините беше чевръстата оставка на Борисов, но има и други.



У нас най-често битът произвежда политика,



а не обратното. Баналният пример е с купуването и продаването на гласове. Това престъпление през годините се превърна в обичайна политическа практика, произтичаща от бита. Иначе казано, лошият бит сред общностите, продаващи гласовете си на избори, може да се превърне в политическо перпетууммобиле. Както и става.

Особеност на предизборните математики е, че почти винаги нещо от условието на задачата остава непредвидено. Често социологическите прогнози се отнасят към действителността, точно както игрището за голф се отнася към дивата природа. Много си приличат на места, макар да са същностно различни. Поради което е възможно и на тези избори предварителните сметки да се окажат объркани. Скандалът с незаконното подслушване на политици и бизнесмени от подопечни на бившия министър Цветанов служби, както и отстраняването на шефа на ГДБОП Станимир Флоров заради сигнали за корупция вероятно са само част от калните борби, които през оставащите три седмици ще се разиграват със или без участие на прокуратурата. По принцип подобни неща в предизборна ситуация рядко постигат сериозен ефект, а може да се окажат и контрапродуктивни, защото независимо от степента на достоверност се възприемат като компромати. Но може и да обърнат резултата.

Не е изключена и друг вид изненада. Възможно е част от младите екоактивисти, същите, които миналото лято протестираха на "Орлов мост", непосредствено преди изборите чрез "Фейсбук" и други социални мрежи да мобилизират протестен вот в полза на малка и модерна екологична партия като "Зелените". Ако стане, това би означавало, че нонсенсът, въпреки ловкото политическо инженерство от последните два месеца, няма да се прероди в консенсус.

Българският избирател не обича (или не умее) да избира. Той предпочита да наказва. Воден от това желание, най-често наказва себе си и после обикновено разбира, че пак се е озовал откъм страната на булката. Любопитно е дали и на тези избори ще стане така. Най-интересното предстои. Най-интересното, но не и най-хубавото.

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Българската политическа система е напълно делегитимирана и лишава от реално представителство все по-мащабни социални групи. Затова гражданските протести ще продължат и след изборите.
Снимка: Борислав Николов
Партията, която сдаде властта под натиска на протестите, сега се кани триумфално да се върне на власт.
24
13895
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
22 Април 2013 19:40
На предстоящите избори нищо няма да се реши! Но на следващите есенес - да, особено ако гласувате за Е.Р.П. ! ТНова партия - ще бъде учредена след 13 май!
22 Април 2013 21:46
И аз като ПлесNick ще кажа, че ще сменяме политическото пейзажче.
22 Април 2013 22:22
Доскорошния финансов министър Симеон Дянков вече го няма, срещу земеделския му колега Мирослав Найденов има разследване, скандалният депутат Емил Димитров е низвергнат, фокус-мокус и готово. Любопитно е дали ще се получи. Това впрочем беше един от коронните политически трикове на Тодор Живков през дългото му властване и явно този урок добре е усвоен от Бойко Борисов.

Това какво означава?
Че кампанията срещу Цветанов е целенасочена от т.нар. кукловоди, за да запазят Бойко на власт ли?

Парадоксът е, че



избирателите отиват на избори, а всъщност нямат избор,


Никъв, поради което отново се сперат на ГЕРБ.

Българската политическа система е напълно делегитимирана и лишава от реално представителство все по-мащабни социални групи. Това беше същинската причина за гражданските протести, които сигурно ще продължат, може би дори по-драматично след изборите.



Не е изключена и друг вид изненада. Възможно е част от младите екоактивисти, същите, които миналото лято протестираха на "Орлов мост", непосредствено преди изборите чрез "Фейсбук" и други социални мрежи да мобилизират протестен вот в полза на малка и модерна екологична партия като "Зелените". Ако стане, това би означавало, че нонсенсът, въпреки ловкото политическо инженерство от последните два месеца, няма да се прероди в консенсус.


А, дано!
23 Април 2013 07:34
Във всичко това, аз виждам само положителни сигнали...
Защо да храним НОВИ илюзии...старите разочарования, ще преглътнем по-лесно...
В края на краищата, докато не се провали всичко, няма шанс на българина да му светне, че трябва да си поеме отговорностите.
Така, че: добре дошла невольо!!!
23 Април 2013 08:26
Предпочитам и уважавам тези, които избират да са на "Орлов мост", а НЕ на Терминал-2!!!
"Консенсус за емигриране" НЯМА начин да оправи България, а ще я доунищожи!
23 Април 2013 08:30
Колкото зле, по-добре ???...
23 Април 2013 08:50
"Влизането на Меглена Кунева в парламента остава една от големите въпросителни в тези избори, а и в конструкцията на следващото правителство. "- тази въпросите на според мен си има отговор и той е, че Кунева-Пръмова изобщо няма да влезе в парламента. Хората се обезвериха и вече не вярват съществуването на "нормалността", която обещава Кунева, а след разпадането на Движение България на гражданите рейтингът на Пръмова спадна и тя губи привърженици ежедневно.
23 Април 2013 09:01
Добра статия.
Само дето това накрая
Българският избирател не обича (или не умее) да избира.

поставя под въпрос логиката на статията, която е, че всъщност избор няма.
Сега, как да обичаме да избираме, когато нямаме избор?
Все едно да обвиняваш бедния, че е стиснат, щото не харчи.
23 Април 2013 09:18
Провалите на Групировката ГЕРБ
Или защо партията на червената мутро-мафия бе принудена да напусне властта, в условия на финансова „устойчивост”, основаваща се на мизерия – икономика на лишенията, бедност и липса на перспектива. Ето основните провали:
1. Обедняването на хората с около 21-22% за четирите ГЕРБави години, при отчитане на повишаването на цените на група от 20 основни потребителски стоки, в т.ч. увеличаването на цената на тока с общо 18 % /5+13/;
2. Увеличаване на безработицата с над 40%, с нови над 400 000 безработни. Реалната безработица не е 12.4% /само за регистрираните, според МТ и НСИ/, а е близо 20% !!! Младежката безработица е по-страшна и тя е над 30% - протестиращите млади хора в страната ясно доказват това;
3. Устойчива четиригодишна икономическа стагнация с ясно изразени елементи на рецесия, свито потребление, силно намалени външни инвестиции и оттегляне на големи чуждестранни инвеститори;
4. Липса на политики за развитие на бизнеса, съсипване на дребните и средните фирми, десетки хиляди фалити и загуба на над 400 000 работни места;
5. Заграбване на общо над ДВА милиарда лева от резерва на НЗОК, лични здравни вноски на осигуряващите се Българи, създаване на хаос и объркани политики, с които Българското здравеопазване бе поставено на колене. За тази кражба Бойко Борисов, Симеон Дянков и ръководството на НЗОК трябва да бъдат разследвани и осъдени;
6. Въвеждане на данък върху лихвите по депозитите на гражданите, с аргументи за някаква справедливост, без даване на реципрочната възможност на хората, изплащащи кредити, да приспадат лихвите по тях при данъчно облагане;
7. Недосегаемост на топ-групировките и олигарсите – ТИМ, Лукойл-Златев, Георги Гергов, Ганчев, братя Галеви и др., прикриване на определени незаконни дейности /случаи като Мишо Бирата, пристанище Росенец, Митниците и т.н./, нарастване на битовата и икономическата престъпност, безнаказаност на циганските банди по места, както и усещането за нарастнали несигурност и несправедливост у гражданите;
8. За пръв път през последните 15 години Енергийната система на страната е пред срив: свръхизградени фотоволтаици/ВЕИ след 2011 година, чиято енергия се изкупува по доброжелателно приети от властта високи цени, намален в пъти износ на ток, принудително намаляване на производството, предстоящи съкращения на персонал, закриване на производства, нарастнала вероятност за аварийни ситуации в системата;
9. Строежи на части от магистрали, пътища и други обекти не само с Европейски средства, но и с държавно участие като задължително съфинансиране. Обаче, парите от Брюксел често закъсняват или дори не идват. Поради това много строежи бяха авансово финансирани изцяло със средства от бюджета. Какъв бе контролът на тези съфинансирания и колко средства от бюджета бяха изхарчени ??? Много, но засега това остава неизвестно. Известни са само някои от печелившите лица и фирми.
По качество на пътищата сме на 129 място в света. Трагедия !!! Но мутрата комунист Бойко Борисов ЧЕТИРИ години режеше ленти „на всеки киломитър” и се мислеше за Кольо Фичето...... ГЕРБ - Граждани за Европейско Развитие на Бандитизма !!!!!

23 Април 2013 09:19
Според мен, обаче, избор този път има и ако е така - ще видим нестандартна подкрепа за множество малки партии.
Като "Зелените" или дори - "Либерален алианс".
При висока активност няма логика да имаме висока подкрепа за партиите пазещи статуквото, защото народът излезе на улицата именно срещу него.
23 Април 2013 09:21
"Българският избирател не обича (или не умее) да избира"
Хайде сега, избирателя виновен! (с извинение) На крива ракета космоса и пречи. Къде видяхте ИЗБОР!
23 Април 2013 09:57
А Вие, колега, къде видяхте "булка"?
23 Април 2013 10:28
Българският избирател не обича (или не умее) да избира. Той предпочита да наказва
Така е, когато се налага да избира между куцо, кьораво и сакато на политическата сергия.
23 Април 2013 10:51
В резюме - ако вярваме на социологическите проучвания, следва, че българският избирател по съществото си е мазохист, глупав и необразован "гражданин", който не осъзнава, че притежава исконни права и не умее прагматично да се ползва от тях.
23 Април 2013 11:17
В резюме - ако вярваме на социологическите проучвания, следва, че българският избирател по съществото си е мазохист, глупав и необразован "гражданин", който не осъзнава, че притежава исконни права и не умее прагматично да се ползва от тях.
Така е, избирателите винаги са виновни, а политиците са целите в бяло!
23 Април 2013 12:22
Скачени съдове - каквито едните, такива и другите. Сходно: каквито шофьорите, такива и пешеходците.
23 Април 2013 12:37
"нещо като второто "т" в думата "отвертка"

Мдаа, смисълът на това четиво, ако го е имало, се е загубил нейде всред потока от думи ...
23 Април 2013 13:11
Да, българският избирател наказва. Наказва себе си като гласува. Гласувайки срещу ГЕРБ, той издига другата кукла - БСП. Различна партия, но същия нрав и същото тежко положение за избирателя. Така беше, така и ще бъде. Няма случайни партии на изборната сергия. Един ден на избирателя му писва и бастисва всички партии. Така демокрацията работи против самата себе си.
23 Април 2013 13:25
Така демокрацията работи против самата себе си.
Да, защото повече от 20 години се прави от бивши комунисти и ченгета.
23 Април 2013 13:43
Добра статия, авторе !

"Всичките са замесени в мафиотско-енергийния микс"

С това е казано (почти ) всичко ! Когато (и докато ) Мафията у нас си има държава, няма никаква надежда !
23 Април 2013 14:49
Парадоксът е, че избирателите отиват на избори, а всъщност нямат избор


Това трябваше да е темата на статията - как да имат избор, като политическите олигарси се събраха и се договориха с президентчето в изборите да участват само старите муцуни, "корифеите" на прехода, които докараха България до сегашната мизерия, при това по старата избирателна система - пропорционални листи от некадърни послушковци и натегачи, чиито единствени качества е да се харесат на партийния вожд.
Против волята на суверена - народ.
Ами като сме го допуснали - така ще е още 23 години.
23 Април 2013 15:17
Не виждам за кого да гласувам
Натисни тук
23 Април 2013 17:39
Изборите изглеждат безсмислени, защото само два месеца по-късно можеше да бъдат редовни, а не предсрочни.

Недопустимо е повтарянето на тази лъжа!
Пише си в Конституцията - до два месеца след прекратяването на мандата на парламента, президента насрочва нови избори.
Редовният мандат на парламента изтичаше на 5 юли 2013-та, т.е. до 5 септември 2013 трябва да има избори. 5 септември не е два месеца по-късно в сравнение с 12 май, а е почти ЧЕТИРИ месеца по-късно. Най-рано избори можеше да има в началото на август, защото не може президента на 6 юли/събота/ да насрочи избори за 7 юли /неделя/, т.е. пак става дума поне за около ТРИ месеца. Плевнелиев разпусна парламента на 14 март 2013 и насрочи избори за 12 май 2012, при това датата беше предварително известна и Плевнелиев изчака с разпускането на парламента, за да се вмести в двата месеца срок. Няма основание да се очаква, че Плевнелиев щеше да насрочи редовни избори преди 1 септември 2013
24 Април 2013 00:00
Крайно време е българският избирател да бойкотира изборите просто поради липса на каквато и да е алтернатива. Да гласуваме на всяка цена е най-голямата глупост на света. Нищо няма да ме накара да отида да гласувам за тези престъпници, нарекли себе си политически елит. Да гласуваш за тях, значи да узакониш, да легитимираш ограбването и съсипването на държавата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД