:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,269
Активни 728
Страници 20,834
За един ден 1,302,066

Брюксел вече въвежда правило "Пари срещу реформи в България"

ЕК вече ще иска писмени гаранции от София за харченето на евросредствата
До есента България и Европейската комисия трябва да подпишат споразумение за реформи, което обхваща 2014-2020 г. Срещу тези гаранции на страната ни ще бъдат отпускани евросредства. Какво съдържа проектът за гаранции публично не е известно все още.
Новината, че през следващия програмен период 2014-2020 Брюксел ще дава пари на България само срещу изпълнени реформи, би трябвало да гали ухото на всеки българин почти като "Я кажи ми, облаче ле бяло".

Погледнато през призмата на предстоящите избори - да ни накара да се замислим кой от политиците, опаковани в партийните оферти, може да носи на реформи, т.е. правил е и поема отговорността за тях.

Това е истинска добра новина, която дава надежда отвъд тунела, в който се движим вече близо четвърт век. Надеждата е, че колкото и да избягват реформите, за да харчат публични средства в своя угода и изгода на обръчите си, управляващите партии този път ще трябва да ги осъществят. На принципа: "Пари има - действайте".

При това Европейската комисия иска писмени гаранции от София. Същите уверения поискаха европейските финансови министри от Гърция в началото на 2012 г., за да бъдат убедени, че икономиите, предвидени срещу отпусканите милиарди, ще се случат.



Мярката може да изглежда обидна



за такъв отличник по финансова дисциплина като България, която ще трябва да подготви пътна карта на реформите по различните оперативни програми.

Това означава, че ако от предвидените за България 15 милиарда евро за периода някой ветеринарен лекар, превъплътил се по волята на партията в министър, иска да даде пачка на някое обещаващо Криси - госпожица от пресцентъра, стъпката трябва да е защитена предварително.

А пред ЕК 25 000 евро за "Фейсбук" страница и акаунт в "Туитър" са цел, трудна за отбраняване. У нас бяха сервирани като луксозно подаръче през обществена поръчка.

Или че няма как шеф на държавна агенция, пак през обществени поръчки, да позлати фирми на братята си с над 120 млн. лева. Макар че заради аферата "Батко и братко" през 2008-а ЕК спря парите от предприсъединителните фондове ИСПА и ФАР - над 165 милиона евро, за България, Веселин Георгиев още не е осъден. (По неслучайно стечение на обстоятелствата - и неслучайно разпределение на дела - няколкото фалстарта на делото дължим на съдии като Георги Колев и Петя Крънчева.)

Ако стъпките за реформи бяха разписани, 1.4 милиона лева за нещо, определено като лого на България, определено почти еднозначно като голямо недоразумение, също не биха били защитими.

Седем месеца преди министърът по европейските въпроси Илияна Цанова да съобщи изискването на Брюксел, го обяви някак си между другото предшественикът й Томислав Дончев. През октомври м.г. той каза още, че подготовката за реформите даже е започнала - още през лятото на 2012-а.

Цанова съобщи тези дни, че условието е записано в проектоспоразумение между България и Европейската комисия, което трябва да бъде парафирано до есента. Дори вече протичало съгласуване между неправителствените организации и правителствените експерти, както и научни среди по съгласуването на документа.



Но защо информацията не е публично достъпна и общоизвестна?



Документът ще определи посоката на развитие на България и гражданите й в период, по-голям от редовен мандат - чак до 2020 г. Няма причина, която да налага споменатото "съгласуване" да не бъде огласено, сякаш реформите засягат незначителен брой хора - колкото успяха да се облагодетелстват и от европейските пари.

Парите от Европа у нас се усвояват през оперативните програми. За всяка програма ще се залагат конкретни реформи и индикатори. Иначе няма да бъде отпуснато и едно евро.

Изискванията на Брюксел може да вкарат ред и в подготовката на следващите бюджети на България. Обещаваното ни от над 10 години програмно бюджетиране - пари срещу резултати, има шанс да се случи. Какво значи това? Ами ако вземем над едномилиардния бюджет на МВР, значи, че няма да се дават пари на калпак - или по волята на Цв. Цветанов, а защото ще бъде записана цел/цели. Да речем - намаляване на битовата престъпност с 3, 5, 7 процента...



Къде попиват парите



До края на годината трябва да усвоим 2 млрд. евро, което е почти колкото отпуснатите средства за последните близо три години, стана ясно неотдавна. Томислав Дончев се самооцени с "петица" за свършената през мандата работа по усвояване на средствата от ЕС. Не си писа шест, за да не изглежда прекалено самодоволен, а и защото, както е ясно на всички, шестица се полага само на началника Борисов.

Спрямо наследството на тройната коалиция Дончев наистина е отличник. През 2009-а България е усвоила малко над 2% от полагащите й се средства, през 2011-а - 30%, а през 2012 г. - около 37 на сто. Но дори и с тези темпове страната ни е пак е на дъното на таблицата - в обичайната компания на Румъния.

Само че екипът на вицепремиера без портфейл в служебното правителство Илияна Цанова има една доста по-важна задача от споразумението, чието одобрение ще остане за не-служебния кабинет. Става въпрос за т.нар. релокация - преместване или пренасочване на пари, които не могат да бъдат усвоени, от една губеща мярка в друга. Както в рамките на една програма, така и от програма в програма. В противен случай можем да се простим със стотици милиони евро по ОП "Конкурентоспособност", "Програма за развитие на селските райони" и "Околна среда".

Това е работа на комитетите по наблюдение, каквито има по оперативните програми у нас. А оперативните програми са "подвластни" на отделните министри, тъй като именно те със своя заповед определят състава на Комитетите за наблюдение.

Подменени ли са, или не съставите им предвид новите служебни министри, или още работят назначените от ГЕРБ чиновници? Питаме, за да знаем кому да "благодарим" за изгубените средства.



Консенсус за реформи



Вицепремиерът Цанова обясни, че първият преглед, който Европейската комисия ще направи за изпълнението на тези предварителни условия, ще е през 2017 г. В случай че имаме правителство, което ще изкара целия си мандат, прегледът ще е в последната година от властта му.

Ако не са изпълнени някои от тези условия и Комисията прецени, че има съществен риск за неефективно използване на този ресурс, има правото да спре парите по съответната програма или конкретен приоритет, заяви тя. Тоест - 2017-а ще е заплаха или победа за управлявалите дотогава.

Макар да няма категорично изискване за ратификация на споразумението за реформите с ЕК от парламента, независими експерти препоръчват да бъде гласувано от 42-рото НС, за да има консенсус.

Това означава, че партиите, които ще влязат в бъдещия парламент, имат исторически шанс да бъдат запомнени като реформатори, а някои - и да поизмият срама от предишните си нечисти и престъпни действия спрямо обществените интереси.

Големият въпрос е кой може - и му стиска, да извърши реформите, от които всички досега се побояха. Помислете за този отговор поне в деня на размисъл.
Снимка: globusnews.net
Преди две години отговорникът за България в Дирекция "Регионална политика" Карстен Расмусен нагази в обновеното езерце в Морската градина в Бургас. Средствата бяха осигурени от ЕС.
15
4067
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
07 Май 2013 20:08
Това, ако е вярно, е най-доброто лекарство за БГ мутрите. Ако бъде приложено, те сами ще извадят Територията от ЕС.
07 Май 2013 20:24
Това правило ще отвори вратата за друго правило, наше (на местна почва): крайният размер на заплатата на всички чиновници, ангажирани на национално, областно и общински ниво в разните органи (управляващи органи, сертифициращи органи и одитиращи такива) да се обвърже с крайният етап от т.нар. "усвояване" на европарите. Докато Брюксел не каже окончателно, че НЯМА никакви претенции по начина на усвояване на парите по всеки един проект от всяка една оперативна програма, т.е. че няма да иска прави т.нар. financial recoveries (наричани у нас евфемистично "финансови корекции", въпросните чиновници да получават само минималната работна заплата!!! Каже ли Брюксел ОК тогава пълно изплащане - в пълен размер, и с натрупаните лихви! Има ли рикавъриз - чиновникът да отива в трудова КАТОРГА! Да командва там братята роми, които ще засаждат в такива нашенски КИБУЦИ нови ШИРОКОЛИСТНИ гори, ще КОПАТ картофи (както БОКО съветваше), ще се грижат за зеленчукови БАХЧИ, ще пасат ОВЦЕ! А следобед, но най-добре вечер - ще УЧАТ!!!!
07 Май 2013 21:42
Спрямо наследството на тройната коалиция Дончев наистина е отличник.

След нея не бе никак трудно и за останалите да се отличат
07 Май 2013 21:56
чиновникът да отива в трудова КАТОРГА! Да командва там братята роми, които ще засаждат в такива нашенски КИБУЦИ нови ШИРОКОЛИСТНИ гори, ще КОПАТ картофи (както БОКО съветваше), ще се грижат за зеленчукови БАХЧИ, ще пасат ОВЦЕ! А следобед, но най-добре вечер - ще УЧАТ!!!!

Преди няколко месеца бях предложил това да бъде включено в договорите с мениджмънта на "Топлофикация София".
С уточнението да спинкат в Казичене, откъдето да ги карат по местоизпълнение на 96- часовата им работна седмица.

И, колега Плесник, радвам се, че не споменаваш нищо за заплащане
08 Май 2013 01:07
Пари срещу протекторат ми звучи по-реалистично.
08 Май 2013 02:38
т
Това е добра новина за българската демокрация. Ще ни олеснят, дори да не изберем правилните хора. Ще ни управляват дистанционно.
Ще ни управляват според тоягата иначе няма пари.
08 Май 2013 03:01
Политически борд - до това се докарахме. Кънгречулейшън!
08 Май 2013 07:39
Политиката на ЕС води до спад на жизненото равнище в Източна Европа

В своята, публикувана наскоро статия „Зелената енергия и падането на българското правителство”, анализаторът на авторитетния американски Институт Катон Мериън Тюпи, посочва, че „на практика, членството в Европейския съюз влоши жизненото равнище на жителите на най-бедната държава в ЕС, включително и водейки до изкуствено повишаване цената на електричеството. Както е известно, през март 2007 европейските лидери се споразумяха да въведат задължително изискване до 2020 делът на възобновяемата енергия в общата консумация на Европейския съюз да достигне 20%. За България, този дял е малко по-нисък – 16%. В бедна държава като нея обаче, в резултат от поставянето на подобни цели, сметките за електричество могат да достигнат до опасно висок дял от общия доход на гражданите. Както посочват експертите от Eurasia Group, средният българин плаща ¼ от месечния си доход за електричество и на всичкото отгоре бива принуден да субсидира производството на възобновяема енергия.

Негативното отражение на свръхрегулирането на паневропейско равнище се задълбочава още повече, тъй като приемането на Лисабонския договор значително ограничи възможностите на правителствата на страните-членки от Източна Европа да предприемат някакви самостоятелни действия за облекчаване на това бреме”.

Доказателство за правотата на на Мериън Тюпи, е фактът, че Европейската комисия и в момента продължава да приканва настоятелно страната ни да "отвори "пазара на газ и ток, т.е. да приложи в националното си законодателство директивите за електроенергията и природния газ от т.нар. Трети енергиен пакет".

От писмото на Европейската комисия става ясно и, че страните-членки имат срок от два месеца, за да предприемат налаганите им мерки. Ако не го направят, Комисията може да заведе иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз.

Мащабното ограничаване на социалните разходи, прекратяването на субсидиите за обществено значими стоки и услуги, както и необмисленото инкорпориране на директивите на Европейския съюз за разширяване използването на възобновяеми енергоносители и натрапваният от Брюксел Трети енергиен пакет (който, освен всичко друго, забранява и държавното регулиране на цените в енергийната сфера) доведоха до рязък ръст на сметките за ползваната електроенергия у нас.

Според експерти на авторитетния център Eurasia Group (като Отилия Симкова например), който се е специализирал в оценките на политическите рискове, ситуацията в България е типичен пример за тежките последици от игнорирането на геополитическите реалности. Упоритата изолация на източноевропейските държави (включително на България) от Русия води до загубата на важен пласментен пазар и източници на инвестиции, които не могат да бъдат напълно компенсирани за сметка на задълбочаване на отношенията им със старите членки на Европейския съюз, особено на фона на социално-икономическото напрежение в повечето страни от еврозоната.

Натисни тук
08 Май 2013 08:37
Просто Европа не иска да дава пари, отделно, че ни иска само като потребители. Безумни правила за щастливи кокошки и прасета. Раздаване на много пари на хора и фирми които нямат нужда - много фирми започнаха да се занимават само с усвояване на европейски пари, без да правят нищо друго.

Съвсем ни изкривиха икономиката. Истината е, че еврофондовете трябва да са само като допълнение, а не да разчитаме само на тях, както е в момента. А за безумните изисквания които година след година ни налагат.. само карат фирмите ни да правят безумни разходи и да са винаги неконкурентни на европейските.

---
Натисни тук
08 Май 2013 09:19
В Европа се краде не по-малко от тук. Просто там държавите са по-богати и още не го усещат силно /при все че и там вече зеха се озорват/. Най-големите кражби стават именно по европейски изсквания. Само едната европейска "зелена" далавера с тока, какво струва.
08 Май 2013 09:20
nikolay_rs,

Всъщност е много по-гадно и разрушително за държавичката ни. Подхвърлят ни жалки и унизителни евро-подаяния срещу все повече бедност, мизерия и унижения и срещу искането сами да унищожаваме остатъците от индустрията и производство си. Т.е. Берлин и германската колониална администрация в Брюксел, които ни превърнаха в жалко и мизерстващо колониално гау-европросяк, и които, чрез анти-пазарните евро-подаяния буквално доразрушиха остатъците от индустрия и земеделие у нас, вече в изискват и официално да приемем статута на политическа и икономическа германска евро-колония и на жалък суровинен придатък на германскияЕСсср, зависещ от прищевките на полуграмотни и корумпирани немски колониални евро-чиновници....

Честито на des Untermenschen на бивша България, сега вече съвсем официално ще плащат с мизерия, унижения и много, много бедност, жизнения стандарт на германците, имитацията на стабилна германска икономика и абсурдно високите заплати на нищонеправещите германски анти-европейски колониални чиновници в Брюксел....Сега става ясно, защо в последните протести в Париж, демонстрантите скандираха Resistance
08 Май 2013 16:24
Доста неграмотно, колеги!

Всички държави членки пишат своята "Национална програма за реформи", която се актуализира всяка година. И е така от години. България също пише. Друг въпрос е какво от писаното става. Макар че статията внушава някаква тайнственост, няма нищо апокрифно - има си проект на национална програма за реформи, той в момента вече е на фаза обсъждане и дори се появиха немалко коментари и публикации по съдържанието.
Статията и много от коментарите под нея потвърждават познатия проблем - българите предпочитат не да четат, а да пишат и да дават акъл.
08 Май 2013 16:25
Забравих да поздравя с малкия шрифт колегата Дарвин!
08 Май 2013 16:39
А за какви реформи става въпрос?
08 Май 2013 18:32
анализаторът на авторитетния американски Институт Катон Мериън Тюпи

Чарли, най- добронамерено към тебе ти казвам, че въпросната блогърка пише чисти глупости.
Има купища документи, част от които са коментирани и тук, които казват, казват и повтарят, и потретят :

- никога не е имало и няма каквото и да е задължение от страна на ЕС България да произведе и един мегаватчас зелен ток.
Хората ясно си пишат и говорят - 16% дял от произведената енергия изобщо. При 9.6% тогава стигаме въпросните 16% само с евтини технологии за производство на топлоенергия.
Цялата далавера с тока я дължим на родната червена и любима мафия.

- регулираните цени се запазват при либерализацията. Масовият потребител така се и нарича в директивите - защитен. Отделен е въпросът, ако освен масов е и малко по- умен и реши да играе на свободния пазар. Тогава ще трябва да инвестира и в измервателни уреди, и да осигури издръжката на търговеца, и да поеме риска от прецакване.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД