:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,562
Активни 62
Страници 14,127
За един ден 1,302,066

Енергетиката изпадна в шизофрения

Политиците влизат в челен сблъсък с обещанията си за евтин ток. Предстои им болезнено отрезвяване
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Шефката на ДКЕВР бе привикана спешно в първия работен ден на парламента, за да даде обяснение за цената на тока. От думите й се разбра, че комисията правела всичко възможно евентуално поскъпване от 1 юли да не надхвърля 16%.
Ако някой някога си е мислил, че първият ден на новия български парламент ще мине нормално и далеч от типичните циркови номера, той е бил наивник. Но родните депутати надминаха и себе си във втория ден и го докараха до енергийна шизофрения.

Вероятно авторитетни политолози ще ни обяснят в бъдеще как народопомазаните избраници са искали да дадат незабавен отговор на тежненията на хората, които преди три месеца излязоха по улиците заради високите сметки за ток и заради които протести бившето вече правителство хвърли оставка. И как тяхното първично желание е било да отговорят именно на народните тегоби.

Нека. Ще се случи нещо различно.

В първия ден на сегашното Народно събрание разбрахме, че



енергетиката ни е напълно разкапана,



че бързо решение няма и че популистки идеи са на път да вземат връх над всякакъв здрав разум. От страна на силните в този парламент БСП и партия "Атака" се заговори за замразяване на цените на тока. И от първата, и от втората споменати политически сили се чуха гласове за мораториум. Служебният премиер, икономическият министър, шефове на държавните енергийни компании и шефката на енергийния регулатор бяха привикани по спешност, изритани едва ли не с шутове от иначе редовните заседания, които провеждаха в момента, за да обясняват какво правим с тока. Получихме отговори, голяма част от които вече знаехме и са описвани в медиите. Положението в енергетиката наистина е шизофренно и няма как да се нормализира в скоро време. Това е наследството от последните няколко правителства. Вярно, че и служебният кабинет го караше яваш-яваш и сякаш не разбра, че поне в енергетиката има елемент и на спешност. Но този служебен кабинет все пак беше само за борбите, тоест за изборите. И министрите му ще се разлетят пак откъдето са дошли с една нова положителна точка в биографиите си - че са били министри.

Иначе "новото начало" в енергетиката и заканите за мораториум, меко казано, звучат притеснително.



С какво разполагаме?



С искания от страна на производители на ток, на енергоразпределители, на държавни енергийни компании, за вдигане на цените им от 1 юли. Ако всички тези искания бъдат приети, токът трябва да скочи с 40% посред лято. Борбата на ДКЕВР, казва шефката на тази независима комисия, независимата Евгения Харитонова, била скокът да бъде ограничен до 16%. Временно.

Ликвидността на Националната енергийна компания (НЕК) клони към нула, каза малко по-късно шефът на държавното дружество Иво Лефтеров. Той обясни, че студеният резерв не е плащан от началото на годината. Сума не каза. Дългосрочните дългове на компанията са над 700 милиона лева, а краткосрочните - около 1.7 милиарда лева. Както и да го гледаш - това е структура в практически фалит.

Като капак на всичко енергоразпределителят ЕВН не признава методиката, по която (не) му се връщат парите за зелена енергия, и вече си ги прихваща от сумите, които трябва да плати на самия НЕК.

Преди около два месеца "Сега" описа и този казус в коментар, озаглавен: "Енергетиката се разкапва. Незнайно защо?" Проблемът е, че енергоразпределителите трупат огромни загуби заради задължението да изкупуват и плащат скъпия ток от ВЕИ, от когенерации и от дългосрочни договори със скъпи тецове, а не си получават обратно парите от НЕК, както е разписано. ЕВН например твърди, че без това прихващане - около 55 милиона лева, загубите им ще станат непоносими - над 170 милиона лева, и може да се стигне до нарушаване на снабдяването с ток на потребителите. От подобни загуби се оплакваха преди време и другите енергоразпределителни дружества. Досега не са предприели крайни мерки.

В сряда, 22 май, служебното правителство възложи на министъра на финансите да организира и



проведе преговори за "мирно" решаване на спора с ЕВН



Иначе ще се стигне до арбитражен съд и България най-вероятно ще загуби делото. Просто защото НЕК не плаща за зелената енергия, както не плаща и за студения резерв. Нали си спомняме, че платежоспособността на НЕК според днешния й шеф е нула?

Но и това е само детайл. По думите на шефката на ДКЕВР Евгения Харитонова за покриване на зелената енергия тази година са нужни около 1.2 млрд. лв. Заложени са малко над една трета по-малко. Собствениците на ВЕИ-та, които си имат твърди дългосрочни договори, плашат със съд...

На този фон някак бодряшки прозвучаха данни за финансовото състояние на БЕХ. Неговият шеф Михаил Андонов обяви пред депутатите, че миналата година холдингът е приключил с 356 млн. лева печалба. Но - като индивидуален отчет. На консолидирано ниво БЕХ, който обединява всички държавни енергийни дружества, бил на плюс с 15 млн. лв. Печелят АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица изток" и ТЕЦ "Марица изток", а губят НЕК и Електроенергийният системен оператор (ЕСО).

Тук идва друга загадка. Според служебния икономически министър Асен Василев БЕХ миналата година е вкарал в държавата дивидент над 800 млн. лв. В същото време тези дни холдингът изтегли мостови заем от 250 млн. евро, за да платим на френската "Париба" 195 млн. евро по заем, взет за прекратения проект за АЕЦ "Белене". Заемът всъщност е на НЕК, но го плаща БЕХ. В следващите месеци БЕХ ще пусне облигации, с които да покрие мостовия кредит. По оценки на рейтингови агенции доверието в енергийния ни холдинг не е високо, особено предвид на факта, че държи основна част от парите си - 88.2% в един трезор - Корпоративна търговска банка. Какви ще бъдат условията по тези облигации - можем само да гадаем. Засега научихме, че емисията на холдинга ще започне да се рекламира пред потенциални инвеститори и борсови играчи през юли-август на роуд шоу във Виена, Лондон, Люксембург и Берлин. Впрочем какви са условията по мостовия заем, също не научихме.

Странно и шизофренно звучащи числа от енергийните дружества впрочем могат да се вадят още дълго.



Но с какво депутатите твърдят, че ще противостоят?



"Атака" обяви, че внася искане за мораториум върху цените на тока и че всички други в парламента трябва да подкрепят този мораториум, за да се види, че се грижат за народа. Няма закон, по който това да стане. И без това сме в няколко наказателни процедури в Брюксел, защото не сме либерализирали пазара си на електроенергия.

Плановете са спешно да бъдат приети наредбите именно за ценообразуването в енергетиката и за либерализирането на пазара. Засега се чува, че ще се фиксира определена по-ниска сума на таксата за пренос, вместо да се изчислява на база на потребление. Че се мислят промени, включително законодателни, в плащанията за зелената и кафявата енергия. Какви точно - тепърва ще видим. Чухме обаче доста стряскаща идея - цената на тока на свободния пазар да бъде натоварена именно с тези добавки. Това пък е директен удар по българския бизнес. От 1 юли така или иначе всички потребители на ток средно напрежение трябва да излязат на свободния пазар и да се договарят пряко с доставчика си. Това са около 44% от потребителите - в мнозинството си средни и малки фирми. Така, вместо да търсят най-изгодния доставчик, те ще трябва да плащат куп добавки. И да оскъпят продукцията си.

Не знам дали депутатите са осъзнали колко чудовищно страшни са числата, които са чули - цитирах само малка част от тях. Но от очакваната управляваща партия чухме, че спешно ще се внесат промени, с които да се осигурят повече помощи за уязвимите групи. Че ще се въведат две тарифи на тока - евтина за потребление до 75 киловатчаса на месец и по-висока, за по-непестеливите. Как това ще вдигне разходите на енергоразпределителите - не чухме. Дали е справедливо - въпрос на лично разбиране. Че няма да доведе до така лелеяното оттласкване от рекордно ниското потребление, е ясно. Пък и нали се борим за енергийна ефективност и енергоспестяване...

От ГЕРБ пък се похвалиха, че са внесли в същия този първи ден на парламента законопроект членовете на ДКЕВР да се избират от депутатите, не от правителството. Казаха го с апломб, сякаш не ГЕРБ, а някой друг е управлявал в последните 4 години и е имал безпрекословен контрол над парламента...

На фона на разпадащата се енергетика всичко това звучи наистина шизофренно. Политиците влизат в челен сблъсък с обещанията си за евтин ток. Предстои им болезнено отрезвяване. И дано да е по-бързо. Иначе освен още по-високи сметки, можем да получим и пълен разпад в енергетиката.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Служебният министър на икономиката Асен Василев и служебният премиер Марин Райков си записват въпросите на новоизбраните депутати за енергетиката. Те успяха да се похвалят само с това, че направиха публични около 200 договора в енергетиката. Но не всички бяха отворени напълно.
48
5078
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
26 Май 2013 19:47
Мнение по статията няма да давам, но един хубав пердах на всички изброени в нея бих дал, и то с най-голямо удоволствие!!!
26 Май 2013 19:52
Просто защото НЕК не плаща за зелената енергия, както не плаща и за студения резерв.


Всичко това е платено. Всеки може да си погледне фактурата за тока.
А защо и как се получава така .... Ами имаме закон за енергийна ефективност и такъв за енергетиката. Първият се отменя втория се връща към състоянието преди "щуротиите". Всички депутати, менестри, чиновнищи експерти, оценители ... участвали в изработването и прилагането им се разследват.
Което поставя интерестия въпрос защо прокуратурата се занимава с оперетни изпълнения по пресконфаранции /подслушвания ..... / вместо да продължи започнатата работа в енергетиката Ето това трябва да се пита.
Ако е проблем конституционния текст, че депутатите не могат да носят отговорност за действията си в парламента .... ами да направим един бърз референдум и готово
26 Май 2013 19:59
"Енергетиката се разкапва. Незнайно защо?"


Те сега великата Цаца ще изкочи и ще ни обясни, кога как и защо е станало така. Има си подписани договори и анекси. Ха сега да видим, колко политици ще бъдат пратени в кауша.
26 Май 2013 20:19
Станишев и Местаня с великите експерти не бяха ли във властта когато се наливаха основите на тази каша? Сега точно те ще решат проблема....Вервайте...
26 Май 2013 20:29
ще изкочи и ще ни обясни, кога как и защо е станало така.

Едва ли. Нема кой да продуцира подобна ария
26 Май 2013 20:47
Алчност, безотговорност, некомпетентност.... и така до края.
26 Май 2013 21:26
Всичко ще се оправи, като построим Белене.
26 Май 2013 21:45
БСП сами да си плащат преференциите за ВЕИ и заема за Белене. Сами си го надробиха сега сами ще трябва да решат проблема.. естествено като натоварят или народа или да си развалят далаверата с ВЕИ.

А заемът за Белене си е само техен и си стои.

Натисни тук
26 Май 2013 21:52
Докато не намалят изкупните цени от скъпите частни централи поне до цените на едро на международния пазар - нещата няма да се оправят.
И не виждам причина местни работници с местни суровини да произвеждат толкова скъп ток. Освен огромната печалба на собственика...
26 Май 2013 22:21
Статията не посочва "невъзстановимите разходи" - единият от компонентите в цената на тока, формиращи невъобразимия електроенергиен дълг, който е нахлузен на шията ни като воденичен камък и който в най-скоро време ще удави всички ни.

Ние, от мало до голямо, сме заробени от Костов, Сакскобургготски и Станишев с невероятния по размера си дълг от приблизително 33 000 000 000 /тридесет и три милиарда/ лева и точно в него е истинската причина за шизофренията в електроенергетиката.
Дългът има три компонента:
- Над 18 милиарда от него дължим на инвеститорите във ВЕИ. Сумата я сочи Евгения Харитонова - по 1,2 милиарда годишно, за следвщите 15 и дори повече години. Това е дългът ни за "зеления ток".
- 13 милиарда и 200 милиона дължим на AES и Contour Global за маришкия ток, също за 15 години напред. Именно тази скромна сума плащаме с "невъзстановимите разходи".
- Третият е за "кафявия ток". Трябва специално да се отбележи, че не всяка надбавка за високоефективно комбинирано производство е незаконна. Такива са например 105- те лева за мегаватчас, начисявани неправомерно на "Топлофикация София" към резултативната й цена от 191 лева. Надбавката е предназначена за новите когенерации, а не за субсидиране на топлопроизводството от стари.

Какво следва да се прави?
Никакви фокуси на управниците няма да ни помогнат, ако не приложим концепцията на ООН за "омразния дълг".
Три са нужните условия, за да бъде един дълг „омразен“:
1. Правителството трябва да е сключило дълга без знанието и одобрението на гражданите.
2. Парите трябва да са използвани за дейности, от които гражданите не са се възползвали.
3. Кредиторите трябва да са знаели за тази ситуация, но да не ги е интересувало.
И трите са налице за "зеления ток" и "невъзстановимите разходи".
Моля да не се тиражира повече нелепицата, че има някакво си изискване на ЕС за някакъв си дял на "зеления ток" от 16%. Изискването е за дял на ВЕИ в енергопроизводството, а лъжата за дял в електропроизводството бе съчинена от новата-стара коалиция. Или нелепицата, че борчът ни за "зеления ток" се дължи на нещо друго, освен закона за ВЕИ от 2007 година.

Наивно е да се мисли, че можем да се скараме с американците заради цена на ток. Освен това, договорът гарантира работни места в Мини "Марица-Изток".
Но законодателството и договорите за "зеления ток" просто плачат за незабавно денонсиране.

26 Май 2013 22:36
андрешкус лянчис триокис май ще открива студената вода
26 Май 2013 22:51
СДС ни окраде основно чрез ТЕЦ,
ДПС - с ВЕЦ,
ГЕРБ - със соларки,
БСП с АЕЦ, топлофикации, природен газ и до каквото се докопат

Нищо от окраденото, дори и като подписани договори с фиксирани цени за в бъдеще не може да се върне.
Всички в парламента печелят, прецакан завинаги си остава обикновенния гласоподавател.

-------------------------
дистанционен парламент
26 Май 2013 22:53
андрешкус лянчис триокис май ще открива студената вода

ахъм, само дето "андрешковците" са от двете страни, та бая енергийни фирми ще глътнат студена вода тоже...
26 Май 2013 22:56
Омразен дълг и енергетика в един исъщи пост възбужда яко хейтърите.
26 Май 2013 23:08

- Над 18 милиарда от него дължим на инвеститорите във ВЕИ. Сумата я сочи Евгения Харитонова - по 1,2 милиарда годишно, за следвщите 15 и дори повече години. Това е дългът ни за "зеления ток".
- 13 милиарда и 200 милиона дължим на AES и Contour Global за маришкия ток, също за 15 години напред. Именно тази скромна сума плащаме с "невъзстановимите разходи".


Къде ги бАтакистите с национализацията и добрия стопанин. Я, как ловко си е продал стадото - аутсорсинг на стригането....
26 Май 2013 23:13
... за покриване на зелената енергия тази година са нужни около 1.2 млрд. лв.

Тези държавни служители които подписаха договорите за 1600 МВт ВЕИ мощности по време на управлението на ГЕРБ и заробиха българите със задължението да плащат тлъстите печалби на чужди и родни паразити да бъдат предадени на съда. Тези които стоят зад тях и чиято поръчка е била изпълнена в ущърб на потърпевшия от нечувания грабеж народ - също! Договорите да бъдат развалени поради престъпния си характер. Може лесно да се пресметне колко АЕЦа бихме построили с парите които сега ще трябва да се налеят в джобовете на шайката паразити в продължение на следващите 25 години. Да не говорим, че токът който ще е произвеждан от тях след като се изплатят би бил неколкократно по-евтин от този от ВЕИ. Сидеров да не се прави на шут, а да задвижи въпроса.
27 Май 2013 05:07
Ние, от мало до голямо, сме заробени от Костов, Сакскобургготски и Станишев...
с което Фнимателно ни се обяснява как мръсният бабуин всъщност е единствен целият в бяло - чист като сълза, рийш ли!
27 Май 2013 06:46
За да рзберете кой ви е прекарал - вижте кои са собственици на перките.
27 Май 2013 07:22
Тези държавни служители които подписаха договорите за 1600 МВт ВЕИ мощности по време на управлението на ГЕРБ


Предполагам, че нямаш лична изгода от лъжата. Защо го правиш?
27 Май 2013 08:02
От БСП преди няколко месеца искаха да се извадят на светло договорите с ВЕИ-тата и да се оповестят техните истински собственици. Дали сега още искат да направят това? А дали ще го направят?
27 Май 2013 08:14
Станишев и Местаня с великите експерти не бяха ли във властта когато се наливаха основите на тази каша? Сега точно те ще решат проблема....Вервайте...
Те наляха основите защото така искаха от ЕС, ама други след тях направиха зданието много високо. Да не говорим за затварянето на евтините АЕЦ блокове 3 и 4 благодарение на царот и на нашта Кунка, и подаряване и построяване на пре-скъпите американски ТЕЦ-ове благодарение на браво Ваньо браво Костов. Спирането на износа на ток от Трайчо Трайков, защото тогава токът не стигал за нас, а сега пък бил в много. Как изведнъж стана в много, явно, че гербариатът му е отпуснал края на зелениете енрегии. Всичко се правеше евтината енергия да бъде премахната, а скъпата да се разраства. И това на фона на малките заплати, че че хората мръзнат през зимата, че наште градове и селища са тъмни.
Абе искам пак да попитам, оти рИвете бе - нали искахте КАПИТАЛИЗЪМ, ГЛОБАЛИЗЪМ, МОНЕТАРИЗЪМ, НЕО-ЛИ(БЕРАЛИЗЪМ. На ви ги сега всичките вкупом. Получи се див НЕО-КОЛОНИАЛИЗЪМ.
27 Май 2013 08:50
Енергетиката у нас няма да се оправи, докато не започнат фалити - логично заключение, след като всичко в тази система е поставено на пазарни начала (или почти всичко), а пари няма нито в хората, нито в бизнеса. Лошото е, че НЕК май е първата, която ще опере пешкира.
27 Май 2013 09:18
Лошото е, че НЕК май е първата

Осигуряването преноса и снабдяването с енергия е свързани с неща като суверинитет, нац. сигурност ....
несравними с "търговски" или пазарни аргументи.
Така че преди подобни вариатни безусловно ще има прехвърляне на ключовите активи в нова компания.
А "кредиторите" ако искат .... при арменския поп
27 Май 2013 09:27
Така че преди подобни вариатни безусловно ще има прехвърляне на ключовите активи в нова компания.
Подобни прехвърляния много лесно могат да бъдат обявени за незаконни и активите да бъдат върнати обратно в НЕК - за държавните дружества не е предвиден особен ред за обявяване в несъстоятелност, както това важи за финансовите ниституции. Ерго, държавата трябва да изкара отнякъде пари и да покрие дълговете на НЕК. Предишното правителство се опита да натовари хората и бизнеса, като разду зимните им сметки за ток и парно и логично се сгромоляса от власт. Нужен е друг подход. Изборът обаче не е много богат.
27 Май 2013 09:34
Правилно. Съвсем друг е редът.
Но това с "финансовите" институции дава интересен подход на ръзсъждение.
Подхождаме по кипърски и обявяваме "кредитите" за "вноски в капитала". Като преди това сме дигнали оценката десетина пъти, естествено После мое се редуцира, транформира и т.н. НЪл сме европейци. Приламе и развиваме
27 Май 2013 09:38
Така че преди подобни вариатни безусловно ще има прехвърляне на ключовите активи в нова компания.
А "кредиторите" ако искат .... при арменския поп

Такива прехвърляния са криминални престъпления по целия цивилизован свят, съпроводени и с международни заповеди за арест и с анулиране на решения от съдилища, чиито решения са задължителни и за България.... Иначе пред клавиатурата акъл море и храброст много. То енергетиката е на това дередже точно заради масова храброст под юргана, море до коленете и акъли по-високи от Еверест...
27 Май 2013 09:39
Подхождаме по кипърски и обявяваме "кредитите" за "вноски в капитала".
Може би маш предвид депозитите? Това обаче никой няма да ти позволи да го направиш за едно дружество, пък било то и енергийно. Тук се искат топки, каквито нашите "държавници" нямат.
27 Май 2013 09:52
по целия цивилизован свят

Гледам некои почват се нервят, съзнавайки че нямат шанс за никаква подкрепа в страната почват размахват "международни" аргументи.

Това към което се опитваш да насочиш са текстовете за умишлен фалит.
Доста трудно приложима процедура в случая.
Разбира се стои въпроса какво е ползвано за "обезпечение". А там нещата .... като нищо ще се окажат криминални

Апропо както вече съм отбелязвал, ако имат претенции към държавата, нищо не пречи тя да ги удовлатвори примерно с едни "японски" 99-годишни ценни книжа.
Съвсем пазарно и демократично
27 Май 2013 10:30
Между впрочем чия собственост е ТЕЦ AES Марица Изток 1 ?
Ако е американска собственост, какво пречи по същия начин да се изгради
АЕЦ Белене, като цената на тока е малко по-висока, но при всички случаи
ще бъде много по-ниска от тази на американските Марици?
27 Май 2013 10:38
Това към което се опитваш да насочиш са текстовете за умишлен фалит.
Доста трудно приложима процедура в случая.
Разбира се стои въпроса какво е ползвано за "обезпечение". А там нещата .... като нищо ще се окажат криминални

И текстовете за умишлен фалит. Има и решения на държавни органи задължаващи за продажба на загуба, съответно трупане на дългове, а в такива случай възникват някои задължения на държавата породени от действия на нейни органи...
Освен тези неща дето са "до коленете", над половин милиард са дълговете към АЕЦа и Марица Изток 2. Те пък също имат дългове по веригата, а няма как да платиш на тях а на другите кредитори да не дадеш...Фалити на АЕЦа, МИ2 и мини МИ няма да доведат до "изчезване" на дългове защото някой така иска, а до продажбата на активите им. Това без да отчитаме, че чуждите кредитори си имат обезпечения, а измамите с обезпечения както стана въпрос са криминални деяния по света....
андрешковската мечта как папкаш в ресторанта и не плащаш накрая става за маса в кварталната кръчма, в енергетиката не става, поне за държави като България. Тези дето си имат работа с нашенските андрешковци отдавна са си научили уроците и са си написали домашните.
27 Май 2013 10:45
Апропо както вече съм отбелязвал, ако имат претенции към държавата, нищо не пречи тя да ги удовлатвори примерно с едни "японски" 99-годишни ценни книжа.
Съвсем пазарно и демократично

И като дойде съдебното решение за прехвърляне на собствеността за високото напрежение, язовирите, АЕЦа, ТЕЦа и мините в частни ръце ще се спре изпълнението с няколко дивизии и два-три самолетоносача...след което ще се обърнем под юргана на другата страна.
27 Май 2013 11:00
Интересен и страшничък материал и интересен коментар от внимателния!
27 Май 2013 11:00
Не разбрах само дали олигарсите станаха андрешковци, или сгромоляса техното папо обратно върху главите на простонаселението...
27 Май 2013 11:00
Ух голяма каша.
Има и решения на държавни органи задължаващи за продажба на загуба

И какви са тези решения на дълфавни органи
Има нерегулиран пазар и никой не им пречи да си продават там.
Примерно Манговите марици да изнасят в САЩ на каквато си цена искат. Или дори в Турция.
Определянето на цена на енергията на регулирания пазар не поражда задължение да се продава там.
Само че всички се натискат.
Тоя номер с пробутването на мъниста на "туземците" нема как да продължи.

По скоро е точно обратното ако вярваме на разследването необяснимо защо "потурчено".
ДКВЕР е била само регистратор и изобщо не е спазвала налогжните и от закона изискрания

АЕЦ-а и МИII са доставчици, а не кредитори.

Междудругото всички сметки са платени от потребителите. Съществения въпрос е къде са парите!

И т.н.
27 Май 2013 11:16
И като дойде съдебното решение

Тва съдебно решение или резолюция на СС
27 Май 2013 13:46
Определянето на цена на енергията на регулирания пазар не поражда задължение да се продава там.

Хайде поне набързо да се прочетат базовите положения по тази тема в законодателството и тогава да се правят заключения. Спестява писане на глупости. Самото определяне на цена наистина не поражда задължения, те са поради други текстове в закона. Ама това са обяснения като за триоки дето ги мързи два реда да прочетат, но дават компетентно мнение.
Освен това, когато дружеството "шапка" официално се хвали че е събрало и дало на дянков над половин милиард от дивиденти миналата година, обясненията с тъмни и мистериозни сили защо под "шапката" всичко е фалирало не са убедителни за кредитори и съдилища поне.
Енергетиката е блъскана към блатото много години и ще се измъква от там пак много години. По нанадолното към блатото беше сравнително лесно, затова пък при измъкването ще е с кръв, пот и сълзи. За дълго и по много.
27 Май 2013 14:14
АЕЦ-а и МИII са доставчици, а не кредитори.

Ако се види колко имат да получават като пари ще излезе че не са само доставчици.

Между другото всички сметки са платени от потребителите. Съществения въпрос е къде са парите!

От потребителите не са платени всички сметки а само нормативно определените суми, които не покриват изцяло разходите. А определените суми са сравнително ниски за да е щастлив избирателя, не за да покриват разходите. Папкането върви докато се стигне тавана на задлъжнялост. След това започва интересното.
27 Май 2013 14:25
Самото определяне на цена наистина не поражда задължения, те са поради други текстове в закона.

Хайде да не се опитваме да правим турлугювеч.
От нормални централи и откровени "далавери".

А това че съществуват задължения свързани с упражняването на някаква дейност .... ами така е.
Навсякъде. И за още доста неща. Още малко и данъците да отменим
Има просто решение, на който не му харесва, си разглобява централата и си я мести
Дето му душа сака.

Не разбрах, дивидент в бюджета лощо, а в частен джоб добро?

Аде един пример.
ЧЕЗ и EVN.
Значи чехите на печалба. Освен това от прокуратурата твърдят че имат сума ти неправомерни разходи, аутосорсване ...
СЪщо се твърди че ДКВЕР изобщо не си е изпълнявал вменените му по закон задължения е просто е "регистрирало" кой кво иска се дига по цените.
И от EVN пишят че били на загуба.
Е как става тоя номер при практически еднакви ценови равнища, разходи, .....
И "черешката", прокурата твърдят че австрийците били изрядпи
Чудесии, че и отгоре.

27 Май 2013 14:25
От потребителите не са платени всички сметки а само нормативно определените суми, които не покриват изцяло разходите.

кои разходи бе хийт? посочи ми едно дружество в енергетиката, което е направило публично достояние всички свои договори и фактури дори и само за един отчетен период - след това надавай вопли колко тежко било.
27 Май 2013 14:44
27 Май 2013 14:59
кои разходи бе хийт? посочи ми едно дружество в енергетиката, което е направило публично достояние всички свои договори и фактури дори и само за един отчетен период - след това надавай вопли колко тежко било.

Разходите за дейността. Всички договори и фактури не са публикувани (има ли предприятие у нас което да го е направило?), но се дава достатъчно информация за всички едри пера от разходите, та не е особено трудно да се сметне себестойността поне преди десетичната запетая след стотинките. Имаш и един цял континент с купчина статистическа информация кое колко е в този сектор. Като отделиш разходите за труд при които има голяма разлика (поне за единица) имаш втори начин да провериш дали те лъжат "в пъти, пъти". Трета сверка може да направиш ако зачетеш доклади от финансови и прочие проверки. Като прочетеш "себестойност 90, продажна цена по декрет 80" добавяш и инспекторите към мафията и така. Персонално не ридая, просто съжалявам тези които още не са наясно какво ги чака, защото имам някаква приблизителна представа. Споделям скромното си мнение ако някой има желание да научи нещо по по-лесния начин, но очевидно наистина е доста безсмислена работа. Масовото желание е за учене по трудния начин.
27 Май 2013 15:02
Май на ход идват "добрите" чуждестранни инвеститори с "чистите" си пари за да "оправят" нещата. Днешно време не им трябват фабрики за фанелки и чорапи. За това си има китайци. Трябват им "само" енергото, водата и горивата и са те завардили горе- долу отвсякъде. Като знаеш че и интернета е техен... Запазете си чест колкото е необходима за един ратай
27 Май 2013 15:09
Разходите за дейността.

верно? като консултантски услуги от свързани лица за стотици милиони или 10 милиона за софтуер за фактуриране?
Всички договори и фактури не са публикувани (има ли предприятие у нас което да го е направило?)

ми колко са предприятията, на които по закон държавата им гарантира печалба и пазар?

27 Май 2013 15:19
Днешно време не им трябват фабрики за фанелки и чорапи. За това си има китайци. Трябват им "само" енергото, водата и горивата и са те завардили горе- долу отвсякъде.
Не съм убеден, че в момента има наплив от чуждестранни инвеститори в сектора на енергетиката у нас. Напротив, твърде вероятно е, повечето сегашни инвеститори да търсят начин да се отърват от инвестицията си. Причината е в свития вътрешен и външен пазар, административните и съдебни неуредици, корупцията и несигурността. Вероятно само руснаците се натискат за "Големия шлем", пардон, но то е по чисто геополитически подбуди.
27 Май 2013 15:35
Едно нещо не е ясно. След като в момента токът е скъп за по-голямата част от населението и то ограничава потреблението си, какво си мислят, че ще стане след като му вдигнат цената?
27 Май 2013 16:09
кои разходи бе хийт?

Не се изнервяй, от години му обяснявам за разходите, които покриват приходите и ЧЕЗ се изписват без печалби, и той от години се кълне, че имат баланс на сайта си и там всичко е почтено.
За да види, трябват не само поне две очи, но и желание и мисъл.
27 Май 2013 16:57
Другарки и Другари, Дами и Господа
......................................
припомнете си 23 дек. 1947 год.
И ако знаете как предлоижете решение.
Орешарски може и да е в час но когато си слагате за началник човек
който не дал работа на 1-3-5 и т.н. да им е създал работа,
да им е платил със спечелените пари(след като си е платил данаците)
и да им плаща всеки петък
ще слушате само "ДРУГАРИ ДАЙТЕ ДА ДАДЕМ" и т.н.
а пък той ще плаща(разбирай преразпределя) общите пари.............

Но това е само мое предположение и дано да греша.

Има ЕТИКА, МОРАЛ, Закони и те трябва да се спазват.
ГЕРБ_ерите като не си свършиха работа с непуполярните мерки
с които да намалят администрацията и административната тежест
върху бизнеса и генерира коруционни практики
да си страдат в опозиция и да чакат реваншизъм
защото БСП(БКП) не прощават дори и на своите.
12 Юни 2013 16:50
Не мога да разбера защо от някой и друг месец насам изведнъж се прогледна, че енергетиката ни се била разкапала. Сега ли? Отокога? Кой сигнализира това? Къде са анализите, разчетите? Къде бяха ДЕКВР, НЕК, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, .............. – да изреждам ли още? Колко хора са включени в надзор, контрол, регулиране? Стотици, хиляди? Къде бяха, как оползотворяваха работното си време от 8 часа? Какво вършеха? Кой ги контролираше?
Според мен това важи и за всички други държавни агенции, ведомства, цялата армия, на която плащаме данъците.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД