И на тези парламентарни избори системата, по която се отчитаха изборните резултати, доведе до полемики. Въпреки че те не бяха толкова големи, колкото в предишни години, споровете за системата, която бе леко променена на този вот, бяха съществена част от публичното говорене.
Експертите не са на едно мнение по въпроса за новата изборна методика. Малко след вота Стефан Манов заяви, че новата методика за изчисляване на изборните резултати допълнително е засилила съществуващите и досега разлики в гласовете, с които влизат депутатите от различните региони. Той изтъкна, че ДПС ще има
депутат от Видин с 474 гласа,
което е исторически минимум. Манов бе особено впечатлен, че на последния вот ЦИК забави публикуването на резултатите под формата на реален брой подадени гласове, каквато беше традицията на минали избори. Според него новата методика математически е неиздържана. Изчисленията на Манов са, че средно зад един депутатски мандат стоят около 11 000 гласа. Тежестта на мандата на миналите избори е била около 16 000 гласа, но тогава и активността като цяло бе по-висока. Най-голямо отклонение от тази средна тежест се отчита при един от мандатите на ГЕРБ в Кюстендил, който излиза 19 610 гласа.
Според Манов това изкривяване съществува, защото гласовете от чужбина произвеждат мандати, които впоследствие се разпределят из страната. Според него ако има отделен избирателен район за чужбина, това няма да се случи, нито пък би променило тежестта на партиите в парламента. Манов бе особено озадачен от това, че ЦИК бави протоколите от чужбина. Именно гласовете от чужбина, по-специално тези от Турция, бяха решаващи за това дали БСП и ДПС ще имат 121 депутати.
Манов посочи и някои други проблеми на последните избори. Според него 42-рото НС е избрано от най-малко избиратели. Той изтъкна, че за последните четири години от изборите през 2009 г. досега над 1 милион граждани са загубени за българската демокрация, защото с отказа си да гласуват те показват, че не вярват в парламентарното представителство. Според изчисленията на Манов на последните избори
2 700 000 души са излъчили 4-те партии,
които влизат в парламента, което е най-ниското число за последните десетина години. През 2001 г. зад парламентарните партии са стояли 3 900 000 избиратели, а през 2005 г. - 3 323 137. През 2009 г. за формациите, прескочили бариерата от 4%, са гласували 3 893 286.
Според дългогодишния член на ЦИК Александър Петров обаче новостите в системата за отчитане на резултатите я подобряват в някои отношения. Петров обясни, че във всички райони цената на един депутатски мандат ще е различна, докато досега се търсеше начин за изравняване. Това означава, че партиите се състезават помежду си във всеки район и получените гласове по места имат по-голяма тежест, в което има справедливост. Дори е възможно една партия, ако е силна в даден район, да вземе всички мандати в него. Именно по тази причина БСП и ГЕРБ за пръв път взеха по един мандат в Разград и Кърджали, за които досега не им достигаха много малко гласове.
В национален мащаб обаче методиката за преброяването е същата, както 2009 г. Петров обаче призна, че може да има случаи, в които ЦИК да се произнесе с решение, ако методиката не успее да разпредели окончателно мандатите по избирателни райони. Според него обаче вероятността за това клони към нула. И наистина на последните избори нямаше такива случаи.
Петров обаче обърна внимание на
проблема с невалидните бюлетини
Според сега съществуващите текстове в Изборния кодекс те се определят субективно, от самата секционна комисия. Има правила, но те не изчерпват всички хипотези. Затова според него е добре те да се контролират и повторно и да се даде възможност те да бъдат преброени във всеки един момент. Петров предлага те да се носят в РИК заедно със секционния протокол и ако има спорове, те да се решават на място.
Проф. Михаил Константинов, който е един от водещите изборни експерти у нас, също призна, че има случаи, в които методиката за изчислението на мандатите е възможно да не проработи. Според него проблемът не е софтуерен, а е въпрос на алгоритъм. Според Константинов обаче програмата изчислява със сигурност коя партия колко мандати получава на национално ниво. Единствените въпросителни могат да възникнат за това от кой район ще ги вземе.
От политическите партии единствено ДПС се обяви против системата, по която се отчитаха резултатите на последните избори. Лидерът на партията Лютви Местан заяви, че партията му е спечелила мандат във Видин само с един глас, но пък е загубила мандати в Кърджали и други райони, където се представя добре.
|
|