:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,453
Активни 806
Страници 2,356
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Ще има още "доматени" революции

Голям парадокс е, че всички сме недоволни от политиците ни, а значителна част от населението иска национализация, т.е. същите тези политици ще взимат решенията, твърди проф. Гарабед Минасян
Снимка: "Сега"
Проф. Гарабед Минасян
Проф. Гарабед Минасян е доктор на икономическите науки. Има два мандата като член на Управителния съвет на БНБ (1997-2006 г.). През 1997-2000 г. е икономически съветник на президента. Работи в Икономическия институт на БАН. Бил е негов директор през 1992-1995 г.



- Професор Минасян, защо се получи така - България има нужда от икономически галоп, а затъва в политическа нестабилност?

- Положението наистина е патово, а бъдещето е неясно. Най-тъжното е, че политическата несигурност се отразява на икономиката, действа буквално парализиращо. В такава обстановка инвеститорите остават на изчакване. А това изчакване продължава от 2008 г. насам, защото те виждат несигурност, риск.

- При положение че България е сред финансовите отличници в ЕС?

- Сигурността има много измерения и фискалната стабилност е само едно от тях. Управлението през последните 4 години наблягаше на прословутата фискална дисциплина. Сама по себе си тя е нещо добро. Но не е достатъчна. България е с високо ниво на корупция и е с най-значителна сива икономика в Европа. На повърхността е майсторът, който ще дойде да ти боядиса стаите, ще вземе парите, а няма да плати данъци. Но дълбоката същност са тези, които оперират с много пари. Те са гръбнакът на сивата икономика. Но са недосегаеми. Защото институциите не си вършат работата. Законите не са качествени, прилагането им куца. Народното събрание гласува един закон и след една седмица вече гласува корекции, след месец пак. Това става заради мощните лобистки интереси.

Имаме ниски данъци. Добре, но събираемостта на бюджетните приходи е ниска - падна от 38-40% от БВП на една трета при неизменна данъчна система. Защо не се събират приходите? Защото институциите не работят добре.

Голям парадокс е, че всички сме недоволни от политиците ни, а значителна част от населението иска национализация. Че като национализираме, кой ще управлява тази собственост - нали пак същите тези политици ще взимат решенията. Всеки път, като се разровят в държавната АЕЦ "Козлодуй", откриват безобразия, злоупотреби - в договори, в обществени поръчки, в доставки.

Не са ни виновни инвеститорите. Държавните институции допуснаха презастрояването на Черноморието и на Банско. А кой е виновен, че са ни некачествени институциите - да не би САЩ или еврозоната?! Високата ни корупция да не би да е внос от чужбина? Наскоро бях в Израел и видях шкоди навсякъде. Представям си, ако имахме държавен завод за автомобили и в началото на 90-те години бяха решили да го продадат на германци, какъв вой щеше да се надигне - как ще приватизираме, защо ще го даваме на чужденци.

Национализъм има и у нас, има и във Франция. Но има огромна разлика. Във Франция се бунтуват против нашите роми, против чужденците, които отиват там да черпят наготово блага. В Австрия е същото - не искат такива пришълци. Всеки е добре дошъл, но ако работи. А у нас ще гоним ЕРП-тата, защото "не искаме да сме колониална държава". Пълна глупост! Ние сме свикнали да гледаме на чужденците или като на агресори, които идват да ни поробят, или като на донори, които са длъжни да ни наливат пари. Наистина ли някой предпочита примерно вместо ЕВН Румен Овчаров или българската енергийна мафия да му бърка в джоба?

Има явно неразбиране на механизмите, които движат икономиката. Сега БСП се готви да управлява и ни убеждава, че е готова да прави реформи. Та нали провалът на правителството на Станишев, недоволството от тройната коалиция доведе ГЕРБ на власт 2009 г. Пламен Орешарски, когото предлагат за премиер, е добър специалист. Но той не може да върви по собствен път, трябва да се движи успоредно на линията на партията.

- Орешарски бе много силна фигура в правителството на тройната коалиция и Станишев го слушаше дори повече, отколкото Бойко Борисов - Дянков.

- Така е. Борисов нищо не разбираше от макроикономика и финанси и разчиташе на вицепремиера си Симеон Дянков. Станишев също слушаше своя финансов министър. По мое мнение Станишев изобщо не беше за министър-председател, той беше политикан, не разбираше същността на нещата и как може да се променят. Орешарски разбира, но с политическото балансиране ще му бъде трудно.

Ако погледнем назад, Иван Костов бе най-добрият управленец. Той разбираше процесите и следеше всичко, което се случва в държавата. Не случайно получи прозвището Командира - имаше ясна визия и не оставяше други да решават. Друг въпрос е, че по една или друга причина остана недолюбван. Такива неща в историята се случват. Ако говорим за синята идея и нейния крах обаче, Костов не разбра навреме, че е по-добре да се оттегли. Пострада цялата десница. Това, което се случи сега, е голяма обеца за политиците. Те трябва да разбират обществените настроения и да се съобразяват с тях.

Ако се върнем към протестите от началото на годината, недоволството избухна от високите сметки за ток. Но причината не бе във високите сметки, а в плиткия джоб на българите. Нашите политици занемариха образованието и сега това ни връхлита като бумеранг. Хората усещат някои неща, но не ги разбират. Оценявам положително "доматената революция", оглавена от Кольо Босия. Тя бе израз на усещането, че злото тръгва от Народното събрание. И е така - там се коват основите, а те са фалшиви, гнили. Законите се правят за онези, които са вътре в парламента, не за онези, които са отвън.

- И стигаме до въпроса на въпросите - как джобовете ни да бъдат дълбоки и пълни и може ли бързо да стане това?

- Мисля, че ще има още "доматени" революции и нови протести. Защото ако искаме промяна, ще трябва да се предприемат решителни мерки, а част от тях ще са трудни и болезнени.

- Какви са тези мерки?

- Те са всеизвестни. Искаме ръст на икономиката. Икономическата система обаче не работи сама по себе си, върху нея оказват влияние други системи - политическата, социалната, демографската. Ако говорим за подобряване на икономиката, трябва да подразбираме по-добро управление изобщо. Всички проблеми, с които се сблъскваме, идват от лошото качество на институциите - на законите, тяхното прилагане, санкционирането на неизпълнението. Всичко това в България куца, защото политическата класа няма воля да го промени. Силни и богати са онези общества, в които институциите са силни и работещи.

- Всичко това е ясно. Но как да го постигнем?

- Както казва мой приятел социолог - образовайте хората, те сами ще намерят пътя. Просто трябва узряване - обществото да осъзнае какво може да прави държавата и какво не, къде трябва да се намесва и къде не. Затова е важно образованието. Сега повечето хора не разбират механизмите на обществото и икономиката. Не е трудно да видиш, че строежите по Витоша са безобразие и да се разбунтуваш. Или да излезеш на протест, като ти дойде високата сметка за ток. Но когато трябва да прецениш дали управлението на икономиката е добро или лошо, става трудно.

В продължение на 4 години нямаше бунт срещу управлението на икономиката, макар че имаше много критики. Някои го обясняват с харизмата на Борисов. Но според мен хората не разбираха, че управлението на ГЕРБ им бъркаше в джоба. 4 години де факто нямаше протести, изведнъж всичко се срина и започнахме да се вайкаме за бедността и доходите. Ето, четох наскоро, че милионерите в България се били увеличили. За сметка на кого? Въпросът каква да е данъчната ставка - 10 или 12%, е технически. Или дали едни 10 милиона да се дадат за едно или друго нещо, когато има течове за стотици милиони. Системата, управлението е важно. В богатите страни управлението е добро.

Защо имаме криза - при положение че нямаме големи дългове и дефицити и банковата ни система е здрава? Знаем защо Гърция пропада - тя е в положението, в което бе България в началото на 90-те години. Италия, Португалия също са много задлъжнели. В същото време Исландия и Ирландия успяха да се справят със своите проблеми и изплуваха. Много е важно макроикономическото управление. България имаше възможност да спечели от тази криза, но не се възползва.

38
5953
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
27 Май 2013 20:55
Професорът е прав - ако народът е прост, в смисъл неук, необразован (а той наистина е такъв!), нищо добро занапред не ни очаква! И една поправка - още първата от следващите т.нар. ореволюции вече няма да е "доматена", а "прътова"! Или "колова"!
27 Май 2013 21:20
Баналности и общи приказки, квинтесенция на глупостите които 23г пишат поръчково по вестниците. Само за ясните знаци и силните сигнали няма нищо, ама може да съм пропуснал щото малко беше отегчително.
27 Май 2013 21:24
Голям парадокс е, че всички сме недоволни от политиците ни, а значителна част от населението иска национализация, т.е. същите тези политици ще взимат решенията, твърди проф. Гарабед Минасян





За професора това е неразрешим казус и аз се чудя дали изобщо да продължа да чета статията.
27 Май 2013 21:25
Да, народът наистина е неук в много посоки. Но и как да е образован?
Кой си задава въпроса, че децата му учат в училище що е то "анжамбан", "дифемизъм" и "литота", примерно, но не и що е то "пазар", "брутен вътрешен продукт", "кредит", какво е принадена стойност, откъде идват парите в държавния бюджет, що е то "данък", защо на татко заплатата е 1 000 лева бруто, но вкъщи носи 850, защо и продавачът на краставици трябва да издава фискален бон и много други подобни нещица.
Да, "анжамбанът" е любопитен стихотворен похват, но не е зле да се поназнайва нещичко за и пазарните механизми, за производителност на труда, за това, какво е предприемачеството, дали е по-добре да си търсиш някого, за когото да работиш или да търсиш хора, които да работят за теб...
И тук става дума само за полит-икономическото невежество. А има и не по-малко важни знания, които младежите не получават в училище - как да бъдем граждани, а не бюргери, какво означава да си родител, какви са отговорностите на вече зрелия човек, каква е нормалната трудова етика....и колко още неща.
Така че наистина трябва да се започне от образованието, което ще рече първо да се обърне на внимание на възпитанието. Защото едното без другото не може.
27 Май 2013 21:32
ще има още "доматени" революции и нови протести


Тука е истината.
27 Май 2013 21:39
Майната му на обществото, ние сме свободни хиндивиди...
27 Май 2013 21:46
Докога обществото ни ще предъвква баналности от макроикономиката и политиката, потънало до шия в срамна мизерия?

Реално се нуждаем от три неща: проекти, проекти и проекти.

Пари има в излишък, даже не можем да ги усвоим, но не работят, неработещи хора също има в "излишък", половината ни земя би пустеела, ако не са милиадните субсидии в производства, които също създават излишъци...
добре, че зърното може да се съхранява с години и може да се продава в целия свят, иначе трябваше да внасяме парни локомотиви, за да има къде да го изгаряме...
а ние сме срамно бедни и продължаваме да обедняваме.

Какво разбирам под типичен проект, разказах отново в коментарите "под Хърсев" и не искам да го повтарям.
Просто ще попитам: кой или какво пречи с 3-4-5 милиарда лева инвестиции да се създадат 100 хиляди нови работни места? Говоря за 300-400-500 аграрно- промишлени стопанства в села и малки градове.
27 Май 2013 22:04
Въпреки уважението ми към проф. Минасян имам няколко въпроса:
Че като национализираме, кой ще управлява тази собственост - нали пак същите тези политици ще взимат решенията.
А като приватизирахме, не са ли пак същите тези политици, които вземаха решения - къде под лобиски натиск, къде самите те рекетираха? Ей на, цените на ел. енергията - да ни би пазарът да ги определяше!?
Не са ни виновни инвеститорите.
И аз така си мисля ... за Гаад Зееви, за Джейлан холдинг, Валентин Захариев ( "проспериращите" "Кремиковци, ОЦК "Кърджали", мините "Горубсо-Мадан" ), Атанас Тилев ( Банка за земеделски кредит и Добруджанска банка), Николай Банев (холдинг АКБ форест)
недоволството избухна от високите сметки за ток. Но причината не бе във високите сметки, а в плиткия джоб на българите
Високите сметки за ток не бяха ли последната капка, която преля? Преди това нямаше ли едни цени на бензина, дизела и газта; едни замрезени пенсии; и куп променливи и отрязани кат лентички обещания?
образовайте хората, те сами ще намерят пътя.
И пътя е фалшифициране на дипломи (Калинка Илиева), кухи и никому непротребни сметки "денят на свобода от правителството" от уж високообразовани, но самозвани икономисти, доктори по военни нашивки и пожарни маркучи...
В богатите страни управлението е добро.
Защо имаме криза - при положение че нямаме големи дългове и дефицити и банковата ни система е здрава?
А в САЩ защо има криза (фалираха над 500 банки , национализираха се Fannie Mae и Freddie Mac)? Ако пък банковата ни система е здрава, що не оперира с лихвените проценти като на другите "здрави банкови системи"!?
В продължение на 4 години нямаше бунт срещу управлението на икономиката
То и в по-предишните 4 години и в още по-предишните нямаше бунт, но правителставата си отиваха. Нали трябвало да сме цивилизовани, сиреч на избори да изразяваме недоволството. Или сега е модерна саморазправата по почина на САЩ в Ирак или в Афганистан? Само и само да се "усвоят" едни обществени средства.
27 Май 2013 22:17
Реално се нуждаем от три неща: проекти, проекти и проекти.
Щото преливаме от пазари, квалифициран трудов капитал и революционни научни разрботки!? А управлението ни е природна даденост - баджанаци, шуреи и брат'чеди с лопата да ги ринеш.
27 Май 2013 22:30
благоденствието зависи от политиката но съвсем малко.
икономика се гради от инженери, не от политици или икономисти. само че инженерите избягаха или ги прогониха, не са в българия. при това шансовете за икономика са нулеви. мизерия още 10 000 години. може и по малко ако народът осъзнае че трябва да си цени мозъците , а не да ги мрази.
27 Май 2013 23:12
"ако народът осъзнае че трябва да си цени мозъците , а не да ги мрази."
Ама ти за българския народ ли говориш? Едва ли има друг народ с поговорка: "Най лЮбим да мразим".
27 Май 2013 23:14
Народът прост... Народе!?

Колко години Мойсей бе водил народа, докато и последният, роден в робство, умре?
27 Май 2013 23:24
42. само че тогава хората са живели много по малко. днес би трябвало 102.
ами като любят да мразят да не се оплакват.
27 Май 2013 23:28
Едва ли има друг народ с поговорка: "Най лЮбим да мразим".
Другите народи му викат "спортна злоба", конкуренция, пучове (putsch), черни рицари, спящи красивици и т.н. И не си поговорват, а действат направо, с "Шок и ужас".

Колко години Мойсей бе водил народа, докато и последният, роден в робство, умре?
40 години, докато не остане нито един цивилизован евреин. Като избегали от египтяните (западната цивилизация) , после трябвало два века асирийците (източната цивилизация) да ги ограмотяват.
Да не би да имаш някакви виждания в източна посока? Русия, Китай или късогледо само Турция?
27 Май 2013 23:29
Работи в Икономическия институт на БАН.


Поради което загубих време да чета статията до втория абзац.

Нека г-нът каже какво точно рабоят там, а най-паче ЗАЩО ?!? Всичко останало са щуротии, паразитът си е паразит ако ще в ЕС и УСА да го насадиш.
27 Май 2013 23:35
благоденствието зависи от политиката но съвсем малко.
икономика се гради от инженери, не от политици или икономисти. само че инженерите избягаха или ги прогониха, не са в българия. при това шансовете за икономика са нулеви. мизерия още 10 000 години. може и по малко ако народът осъзнае че трябва да си цени мозъците , а не да ги мрази.


Апченцата? Розовичките първо, сетне синичките... Ужасно е да имаш чуждици в главата, но не ти съчувствам.
27 Май 2013 23:38
Голям парадокс е, че всички сме недоволни от политиците ни, а значителна част от населението иска национализация
Лъжа. Хората не искат всеобщо одържавяване на стопанството (национализация), а искат одържавяване на възловите стопански отрасли.
Че като национализираме, кой ще управлява тази собственост - нали пак същите тези политици ще взимат решенията. Всеки път, като се разровят в държавната АЕЦ "Козлодуй", откриват безобразия, злоупотреби - в договори, в обществени поръчки, в доставки. ... Наистина ли някой предпочита примерно вместо ЕВН Румен Овчаров или българската енергийна мафия да му бърка в джоба?
Лъжливо внушение. Повтаря като зомбиран старата мантра "Държавата е лош стопанин". Явно яко е клъвнал на чужди идеи.
Нашите можеш да ги вкараш в затвора, рано или късно, пич, а с чуждите ще се озориш, а и на тях ти си му през оная работа. И зад тия представителните монополи тука, стоят по-големи играчи, просто си заробен. Не можеш ги мръдна. У нас обществото може да изнамери начин достойни хора да управляват обществените дела. Но не можем да измислим начин монопол от нанавънка да е в полза за обществото. Мисленето на монополиста е "Печалбата над всичко".
Високата ни корупция да не би да е внос от чужбина?
Повечето. Става по партийна линия чрез монополния или банкерски капитал. Освен груба корупция (рушаветчийсто, продажничесто), използват и т.н. 'лобиране" ( шуробаджанащина и рушаветчийство). В глобалния монополизъм и банкерство е заложена далавераджийска същност. Останалото е красива опаковка на която кълват такива като проф. Манасян.
Национализъм има и у нас, има и във Франция. Но има огромна разлика. Във Франция се бунтуват против нашите роми, против чужденците, които отиват там да черпят наготово блага. В Австрия е същото - не искат такива пришълци. Всеки е добре дошъл, но ако работи. А у нас ще гоним ЕРП-тата, защото "не искаме да сме колониална държава". Пълна глупост! Ние сме свикнали да гледаме на чужденците или като на агресори, които идват да ни поробят, или като на донори, които са длъжни да ни наливат пари.
Отново лъжа. А и ЕРП-тата, така са се разработили ... Какво ако не колониализъм е изнасяне на грамадна печалба навънка и мачкане на хората вътре.
А и нямаме нищо против към честно работещите. Бяхме 5 века под турско, но се държим добре с турците - те си работят и са на същия хал като нас. Циганите ги недолюбваме не от родолюбие ('национализъм" ), а защото са мързеливи, крадливи, безотговорно се плодят, а с обществените пари на тези които работят издържаме мързеливия манго, 7-те му деца, в т.ч. и децата-майки.
Всичко писано от Манасян е или недостойни лъжи или невежество. Възможно ли е професор да притежава такава повърхностна мисъл, общи приказки от кабеларки и вестници. Дори и там вече не говорят такива нелепости. Вероятно писаното е за защита на монополите, а този вероятно е "социолог" от "неправителствена организация"
27 Май 2013 23:48
Как не ти видях по рано пръстените ... ясен си ми. Суета и ученост. Залагане на величия -- чужденци, монополи, банкери... и мерак да си като тях и с тях.
И громиш яко народът. Той, народът, горкия, все виновен. Монополи, банкери, чужденци все са прави
28 Май 2013 00:08
Ще има още "доматени" революции

На Паднишев му го казаха - право в ушите....
После да няма "Ами не чух, не видях, ами те хората ни мразят..."?
28 Май 2013 01:30
Ще има още "доматени" революции


Тоя път няма да са само доматени...
28 Май 2013 02:24
Този професор е такава "латерна", има "отоговори" за всичко - ако всичко, което казва е истина, то до сега да е станал милиардер. Ще има протести, защото няма кой да ги набие тези протестиращи /те не знаят какво искат/. Протестите ще просъществуват няколко месеца и ще спрат. Ако бяхме на Запад, полицията добре щеше да се справи с "мирно протестиращите".
28 Май 2013 05:00
Искаме не национализация, а българизация на индустрията
Чуждите компании идват наготово и хващат един естествен монопол
- Европейският съюз не е това, което ние искаме да бъде. Той в момента е една пирамидална структура, тежка, чиновническа, пирамидална структура, която поглъща много пари като бюрокрация, но не дава равномерна възможност за развитие на отделните държави. В Европейския съюз нещата се диктуват основно от 2-3 държави, а страни като България просто нямат глас. Относно инвестициите, тук пак в нашата програма ще покажа, илюстрирал съм много ясно илюзията, че членството в Европейския съюз води до инвестиции...-Натисни тук
28 Май 2013 07:31
Кой си задава въпроса, че децата му учат в училище що е то "анжамбан", "дифемизъм" и "литота", примерно, но не и що е то "пазар"

Мдаа, компетентни коментари. Аз имам един (сред много възможни) отговор, ама той уманитаристки малко пада, та досега се колебах дали да го предложа на ултрапазарната, ултранеолибералната и корпоративноглобалистката висока аудитория тука
Ама хайде, от мене да мине. Абе има един, Аристотел му викали, и покрай туй, че бил даскал на един Александър (на него пък Велики му викат), взел, че изпонаписал някоя и друга книжка (от които само някои запазени). Та в една от тез книжки (на нея пък "Техне поетике" й викат) глупавият Аристотел, вместо да се занимава с важни неща като пазар, брутен вътрешен продукт и др. под., взел да се занимава с драма, трагедия, епос, метафори, кошути с рога и пр. простотии. А други, още по-глупави (и не само елини, нее, и наследниците на Ромула, за да не останат по-назад от елинската глупост) цяла наука създали, моля ви се - реторика й викат. Която реторика именно се занимава с литоти, хиперболи, метафори, метонимии и др. под. ненужности. И да вземат следващите глупаци, даже онези с натуралното стопанство в ултратъмното Средновековие - двайсетина века вече по цял свят да изучават тези глупости. По де-що има алма матери. И даже едни простаци като Хораций и Боало нови техне поетикета изпонаписали, ама за да не ги обвинят от техните си ВАК, че плагиатстват, на "Арс поетика" ги преименували. Будали същи. Ама додоха последните десетилетия на двайсетия век да просветлят човешкото съзнание, че подобни глупости никому не са нужни (щото простолюдето е по-добре да не говорят, че и реторично, а да мучат най-добре) и най-високото знание, единственото необходимо на просветленото човечество, е да обвърже академичното знание с "пазара и бизнеса", сиреч с маркетинга на прашки и рекламите на хамбургери. А оня тъпанарин Аристотел, заедно с другия тъпанарин Платон Атинска академия ще ми създават. За пещери и отражения ще ми пишат. Че и за рогати кошути. Крайно време е да се изхвърлят завинаги не само от учебните програми, ами и от съзнанието на пазарните субеккто-обекти. И в училище да се изучава Симеон Дянков и финасовата дисциплина, както и макрорамката на бюджета оунли. Ама-ха.
28 Май 2013 08:00
В такава обстановка инвеститорите остават на изчакване.

А, те щото преди това чакаха на опашка да инвестират в България ! Всичките ни чужди инвестиции са от типа да ти подарят надута гайда, а ти само да си мърдаш пръстите. В най-добрия случай се строят безкрайни бизнес-паркове и търговски площи , в които най-често се продават... табелки "For rent" и " For sale".
28 Май 2013 08:26
Голям парадокс е, че всички сме недоволни от политиците ни, а значителна част от населението иска национализация. Че като национализираме, кой ще управлява тази собственост - нали пак същите тези политици ще взимат решенията. Всеки път, като се разровят в държавната АЕЦ "Козлодуй", откриват безобразия, злоупотреби - в договори, в обществени поръчки, в доставки.


Национализацията е неизбежна, но ще трябва да почакаме докато и другите държави тръгнат по този път. А за корупцията е виновен частния сектор, защото той корумпира държавните чиновници.
28 Май 2013 08:53
Народът е неук и политиците начело на държавата са неуки и страхливи. А някои - като Б.Б. и Цв.Цв.- и нагли. Дано този кабинет е по-компетентен и сложи началото на нещо по-добро...(той и Дянков се хвалеше, че е сред 100-те най-добри икономисти в света, но излезе, че е едно голямо нищо)
28 Май 2013 08:57
Народът иска високи доходи.. веднага и разбира се без усилие. Т.е. ако 2 партии излязат и едната каже - вдигаме ви доходите веднага, а другата каже няма как веднага да вдигнем доходите, трябва първо да работите. Познайте коя печели. Резултатът го виждаме 23 години.

Натисни тук
28 Май 2013 10:31
Този проф.дин е бил директор на Икономическия институт при БАН в периода 1992-1995 г.Точно тогава от този институт на БАН трябваше да дойде концепция за необходима промяна в развитието на българската икономика с очертаване на перспектива – от това което е, към това което трябва да бъде. При това през 1997 г. беше дадена цялата власт на „синята идея” - за осъществяване на прокламираните грамотни промени в икономиката. Резултатът е повече от трагичен.
„Ако погледнем назад, Иван Костов бе най-добрият управленец. Той разбираше процесите и следеше всичко, което се случва в държавата. Не случайно получи прозвището Командира - имаше ясна визия и не оставяше други да решават....... Ако говорим за синята идея и нейния крах обаче, Костов не разбра навреме, че е по-добре да се оттегли. Пострада цялата десница.”
Каква объркана мисъл в главата на този икономист.И защо тогава стана така със „синята идея” при тази ясна визия на командира? В интервюто личи мисловен тюрлюгювеч у интервюирания.От този гювеч трудно се достига до разсъждения. Малкото верни неща,казани от Минасян в това интервю,са отдавна добре известни на образовани хора неикономисти защото са очевидно прости и елементарни.Пита се защо тези двама икономисти и математици /изглежда двамата с мангала са съученици в квалификацията по математика/не направиха това,което другите образовани хора виждаха с невъоръжено око? Обърканата мисъл на професора не е успяла да се предпази от несъзнателна алюзия за нагласените близнаци по „дясно ориетиране” в т.н. „преход” – Костов и Борисов.Явно са от отбора на пребоядисалите „синята идея”.
28 Май 2013 10:47
"Не е трудно да видиш, че строежите по Витоша са безобразие и да се разбунтуваш."
Ха, ха, ха! Ама нали ЕГН-то на "строителите" е банкова тайна! Ами, те ЕГН-тата не са чак толкова много. На "строителите", искам да кажа, на съвременна България. Ама то за управлението на тези имоти им трябва иконом (Butler, като в произведенията на Wodehouse), а не макроикономист.
28 Май 2013 10:48
Всичко ша съ опраи, га чифутите съ върнат от жътва!
28 Май 2013 11:43
Голям парадокс е, че всички сме недоволни от политиците ни, а значителна част от населението иска национализация. Че като национализираме, кой ще управлява тази собственост - нали пак същите тези политици ще взимат решенията. Всеки път, като се разровят в държавната АЕЦ "Козлодуй", откриват безобразия, злоупотреби - в договори, в обществени поръчки, в доставки.


А у нас ще гоним ЕРП-тата, защото "не искаме да сме колониална държава". Пълна глупост! Ние сме свикнали да гледаме на чужденците или като на агресори, които идват да ни поробят, или като на донори, които са длъжни да ни наливат пари. Наистина ли някой предпочита примерно вместо ЕВН Румен Овчаров или българската енергийна мафия да му бърка в джоба?


Защо имаме криза - при положение че нямаме големи дългове и дефицити и банковата ни система е здрава?



От всичко личи, щом така и така ще ни бъркат в джоба, авторът предпочита да го правят чужденци и не разбира, че и те, когато разберат, че са в разграден двор, че няма държава, започват веднага с безобразията, със злоупотребите и максималното извличане на печалби на всяка цена.

И по-добре вместо недомисилията в цялото интервю , които всеки срещнат може да каже, авторът да беше отгворил сам на последния си въпрос. Все пак е доктор на икономическите науки, президентски съветник, член на УС на БНБ.
28 Май 2013 12:28
Странно е да се твърди, че Ирландия и Исландия били изплували. Там външният дълг като дял от БВП е не просто голям, той е колосален. Примерно доста пъти годишния брутен продукт. Тези държави не просто са фалирали, те са безнадеждно фалирали. Вижте статистиката, тя е ужасяваща.
Бъдете здрави!
28 Май 2013 12:33
Е, когато проф. Мишо е прав - прав е. И не само за "бъдете здрави!"
28 Май 2013 12:53
Още едно разочароващо пенкилерско интервю на професор Минасян!
28 Май 2013 14:19
Можеш да издърпаш магарето от калта, но не и да извадиш червената тиня от главите на много българи.
28 Май 2013 15:14
Работи в Икономическия институт на БАН.

След като прочетох интервюто, окончателно се затвърди мнението ми, че икономиката не е и не може да бъде наука. Ерго, този институт трябва да бъде закрит.
28 Май 2013 15:20
Ето защо ще продължим да потъваме: защото сме убедени, че работа е само "кирка и лопата", другото нищо не чини (за доказателство - вижте им заплатите).
И така, докато се върнем в първобитно-общинния строй.
_____________________
Meat
27 Май 2013 23:29
"Работи в Икономическия институт на БАН."


Поради което загубих време да чета статията до втория абзац.

Нека г-нът каже какво точно рабоят там, а най-паче ЗАЩО ?!? Всичко останало са щуротии, паразитът си е паразит ако ще в ЕС и УСА да го насадиш.
28 Май 2013 22:05
Арменски дрън-дрън..
Този път мистър Клийн щ бъде прогонен не с домати, а с камене и дръве.
И това ще е краят на неолибералната му партийка- слугинаж на чуждите монополи в БГ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД