:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,320
Активни 515
Страници 19,787
За един ден 1,302,066
Идилия

Крехката градска култура не успява да устои на лошия вкус

Да „реновираш” означава да изтърбушиш улиците и да ливнеш асфалт отгоре, за да стане "по-чистичко”
снимка: "Сега"
Навремето "Витошка" беше покрита с големи гранитни павета. Реновиращият башибозук ги изтърбуши и ги отнесе по вилите. После ливнаха отгоре асфалт, после тук-таме бетон. Сега отново тече преустройство.
На 15 септември синът ми тръгва в първи клас. В същото училище, в което преди 70 години е бил първокласник дядо му. Училището е на 120 години и слава богу изглежда ремонтирано и поддържано. Подчертавам "ремонтирано", а не "реновирано" - разликата е огромна. Ремонт означава да запазиш старата вещ, без да я преобразуваш, за да й дадеш още години живот. Да ремонтираш е периодично да пререждаш внимателно старите стогодишни улични павета в правилни полукръгове, за да запазиш автентичния градски вид. Да "реновираш" означава да изтърбушиш улиците и да ливнеш асфалт отгоре, за да стане "по-чистичко". Ремонт означава да инвестираш и да поддържаш старото заради традицията, заради културните натрупвания. Да реновираш означава да минеш с трещящ багер през старите мърляви метални пазарски сергии и на тяхно място за "по-чистичко" да плеснеш евтинко пластмасово амурче. Ремонт правят цивилизованите хора в градовете с традиции, реновират варварите.



Ремонт правят в Лондон, Париж, Виена, реновираме в София



Училището, в което ще учи синът ми, поне външно е резерват на стара градска култура - такива в София останаха едва няколко, но поне все още ги има в централната градска част. Седемгодишното ми дете изобщо не го осъзнава, но всеки ден ще вижда красива старинна сграда, ще отваря масивни дървени врати с красиви дръжки, ще учи с мисълта, че някога по тези дървени перила се е пързалял дядо му. И някак без да се усети, в главата му ще се запечатват красиви картинки и съзнанието му ще се формира по определен начин. За мен това е важно.

Крехката градска култура в България - изобщо нямам предвид само София - не успява да устои на селяндурския напън, на лошия и евтин вкус. В България опазването на традициите стига до конфекционните червени покривчици по битовите механи и гледжосаните солници по масите - шарена сол и черен пипер. Ако и



някой гайдар, облечен в силонова риза с шевици, надуе с всичка сила гайда



в ухото ти, отвсякъде сме опазили българщината. 45 години соцживот - 45 години възхвала на пролетарската култура, мечти за евтинки и кичозни трофеи: намигаща японка - картичка, керамичен слон - поставка и вещ с неясно предназначение от Либия.

Скоро отворих буквара си, издаден от "Народна просвета" - 75-а година. Имената на децата са Лило, Цено, Нешо и пр. Описани са единствено кошари, трактори, оран и тъкачки. Няма друго. Няма писатели, учени, музиканти или други подобни лигльовци. Резултатите от 45-те години култивиране на пролетарската естетика са грозотии като НДК в София и разпадащия се паметник пред него, тенекиените парапети по мостовете, смяната на паважа с нискокачествен асфалт на кръпки, абсолютно безогледното разрушаване на стари красиви сгради с благословията на общината, за да могат да бъдат заменени с чистички блокове.



Резултатите на тази варварщина продължават и към днешния ден



В края на миналата година в началото на централната улица "Витоша" лъсна нелепо подиумче, покрито с боклучави жълти и червеникави плочки (вече разместени). Наредени фалшиви и евтини лампиони от грозни по-грозни. Подобия на пейки от монтирани върху тухли дъски. Ама "чистичко" било, да сме го видели от хубавата му страна... съжалявам, няма такава. Навремето "Витошка" беше покрита с големи гранитни павета. Реновиращият башибозук ги изтърбуши и ги отнесе по вилите. После ливнаха отгоре асфалт, после тук-таме бетон. Сега булевардът се покрива с отвратителна "чистичка" настилка, която при първото застудяване ще се превърне в ледена пързалка. Ако бяха оставили и преподредили стария прекрасен паваж, можеха да оставят стария трамвай, като по него пуснат старинни мотриси, дори само като атракция, ако... Ама не - сега ще бъде "чистичко".

Друга нова градска прелест - паметникът на "Св. Патриарх Евтимий" и градинката зад него. Гранитни пейки, което само по себе си е малоумие, представляващи просто наредени блокчета, саксии квадрати, оградени просто с одялкани кубчета. Грозно, ама за сметка на това скъпо - изхарчени са четвърт милион лева. Направо не е за вярване, че за да се запазят автентичните и красиви градски части на стара София, са необходими рицарски битки срещу инвазията на "чистичкото". Битки за ул. "Цар Иван Асен II", битка за Женския пазар... Това култово градско място също предстои да падне жертва на "чистичкото". Общината не провежда честно обществено обсъждане. Предвидената колосална сума за ремонт не включва в себе си ремонт на околните сгради, чиято красота и до днес личи въпреки олюпените и полуразрушени фасади.



Това не е просто срамота, то е грехота!



Някога на нашата улица са цъфтели бадемови дръвчета. Цялата улица "П. Парчевич" от двете страни, от първия до последния номер, била засадена с бадеми. Напролет - розов уханен коловоз. Е да, ама бадемите изискват грижа, живеят 30-ина години и после, да не дава господ, трябва да се напънеш и да засадиш ново дърво. С моето детство от улицата си отиде и последното бадемово дърво. На негово място дори не засадиха нищо, досега зее квадрат засъхнала пръст - крайпътна кучешка тоалетна. Традиции ли - айде сега глезотии, дядо ти само красоти е гледал... Останалите бадеми са сменени за "по-чистичко" с дървета тип плевели, които виреят, без да изискват особена грижа, грозни и трайни. Те не цъфтят, не съхнат - екстра работа. Най-чистичко, разбира се, би било с бетонни колчета, ама айде от нас да мине. Няма грижи, но няма и повече пролетни розови дървесни експлозии, много е "чистичко".

Накрая ще разкажа история за моето училище - илюстрация на всичко това, което се опитах да кажа по-горе. Илюстрация на нашия упадък и реквием за умиращата духовност. Моето училище е най-старото в София, намира се в самия център на града. Когато аз тръгнах в първи клас, в двора му растяха огромни дървета, зад които се криехме и играехме на "панделки". Основите на сградата бяха от сив цепен камък - не от онзи облицовъчния, а истински големи и масивни каменни блокове. Училището имаше библиотека, голяма и прекрасна... Другарката ни заведе в нея още в първия учебен ден, а първокласният ми спомен е за влизане във вълшебен замък - помня приглушената светлина, старите стогодишни лавици, пълни с книги, които тогава ми се струваха високи кули,



помня миризмата на прах и книги, опушените стъкла, старите картони,



в които ни записваха, подредени в дървена картотека в десетки малки чекмедженца с ковани старинни дръжки. В библиотеката свещенодействаше другарката Арабова, а накрая за награда ни показа най-старите книги, завещани от основателя на училището - дарил цялата си библиотека. Стари дебели томове в кожени подвързии, надписани със златни надписи - изпратени преди 170 години от Русия, от човек, който нямал деца, но дарил всичко за българските ученици. Не помня думите на нашата учителка, но прекрасно помня какво страхопочитание изпитахме всички ние, стреснати и ококорени дребосъци. Не смеехме да шукнем и макар и за половин час ужасно ни се дощя да сме страшно умни и да сме прочели де що има книга на земята. До един се записахме в библиотеката и победоносно излязохме с поне два трофея.

Днес старите дървета в двора са отрязани до дънер като опасни. На тяхно място няма да бъдат засадени нови, защото в дворовете на българските училища вече не може да има дървета. За "по-чистичко" вероятно ще метнат една две кофи асфалт - хем дворът щял да се разшири. Прекрасните дялани камъни в основата на училището са боядисани в ярко розова блажна боя. Честна дума! А библиотеката... библиотека просто вече няма. На нейно място има лавка (прекрасна дума впрочем). Няма ги старите лавици, няма ги книгите, няма я картотеката с вълшебните чекмедженца. На тяхно място има хладилник с газирани течности и пластмасови стелажи с опаковани Е-та и натриево глутаматни произведения. Доста е "чистичко".

Ремонт означава да инвестираш и да поддържаш старото заради традицията, заради културните натрупвания. Да реновираш означава да минеш с трещящ багер.

 Ремонт означава да инвестираш и да поддържаш старото заради традицията, заради културните натрупвания. Да реновираш означава да минеш с трещящ багер.


129
11388
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
129
 Видими 
03 Юни 2013 20:21
абсолютно безогледното разрушаване на стари красиви сгради с благословията на общината, за да могат да бъдат заменени с чистички блокове.

Това, докато при удобен случай не дадете факти, ще смятам за манипулация.
Предполагам, че цялото ми мнение за статията прозира зад горните ми думи.
03 Юни 2013 21:32

За статията и за авторката
03 Юни 2013 21:52
най-после един материал за важните неща. от добрия вкус започва всичко и точно за него си струва да се водят битки!!! само като чуя онази поговорка за вкус и цвят и направо подивявам. заслужаваме си съдбата българите, щото не са проблемът липсата на обсъждания. проблемът е, че огромното множество е за "преустройстовото" на женския пазар. проблемът е, че множеството не вижда чар и красота в това място. проблемът е в селската комплексарщина ала душко добродушко.
03 Юни 2013 22:41
Правилно Фани.При "комунизма" имаше библиотеки и бадемови дръвчета, деца които играеха мирно в дворовете на училищата.Сега не ти харесва демокрацията ли?
Трябвало е "истинските, чисти софиянци" да си изберете червен кмет.Че столицата е на това дередже именно от непрекъснатото "дясно" управление.
03 Юни 2013 22:52
Ако ще си говориме за аристократизъм, София е била наричана малката Виена. Само, че когато е била столица на Царство България.
03 Юни 2013 23:07
щурчо
03 Юни 2013 22:5

Нищо подобно не съм чувал. Виж Букурещ - Малкия Париж, да. София е най- грозната столица в Европа, особенно след мракобесната в урбанистичен план комбинация от 70-ина години соц и преход, но със сигурност е била най- неугледната столица и преди това. А към днешна дата изглежда направо стряскащо.
03 Юни 2013 23:22
Добре. Ето ти един аристократичен подарък:

http://vbox7.com/play:f3dcbf90?p=favourites&id=2404989&order=date

03 Юни 2013 23:30
Упсс. Сори. Това требе да е:

http://vbox7.com/play:f3dcbf90?p=favourites&id=2404989&order=date

03 Юни 2013 23:39
Тцц. Май вече уцелих:

http://www.youtube.com/watch?v=Dnpjz-1t5_M

Ха, наздраве.
03 Юни 2013 23:39
щурчо 03 Юни 2013 22:52
Ако ще си говориме за аристократизъм, София е била наричана малката Виена. Само, че когато е била столица на Царство България.
луд умора нема.
04 Юни 2013 00:20
Щурак, този град все пак е столица от повече от 130г. Майтап да няма 100-200 представителни сгради (вечна слава на Георгиеви брадърс за СУ). И какво от това, след като усещането за самоцелност и пълната липса на приемственост се набиват на очи . И стига с този "аристократизъм", моля те.
04 Юни 2013 00:25
И какво от това, след като усещането за самоцелност и пълната липса на приемственост се набиват на очи . И стига с този "аристократизъм", моля те.

Друго си е панелният рай от соц-епохата. Дума да не става.
04 Юни 2013 00:35
Дотук доре ама не разбрах последните 20-тина години, защо забравихте демокрацията. Арх. Янев, арх. Диков, Янчулев, Софиянски, ББ., все демократични фигури, все десни та дрънкат. Всуе ридаят реститутите
04 Юни 2013 00:39
Сигурно си напред с питиетата (какво по-нормално в понеделник вечер за бохем като теб с подчертан афинитет към история, а явно и архитектура) и не разбираш, че говорим за едно и също.
04 Юни 2013 01:27
Ау, ама ние сме от София и то от "централната градска част"
***
Днес видях на кея по реката един пътнически кораб, на който един пасажер-шотландец надуваше до скъсване гайдата за радост на публиката. Човекът беше почерпен и му беше гот, беше облечен в килт и потник (може би силонов).
04 Юни 2013 07:31
Авторът се е поизсилил. Проблемът на София е, че голяма част от старите сгради в и около центъра въобще са за събаряне. Строено е лошо и грозно-редици от тъмносиви сгради. Чувства се влиянието на Берлин (нали сме били съюзници), където в началото на 20-ти век, при неговата бърза индустриализация, са се настроили огромни масиви от тазкива безлични сгради. Мой колега германец живееше в такава сграда и се оплакваше, че течащата вода била на двора. Само единици сгради в София, построени във Виенски барок заслужават да останат. България в края на 20-те, когато мой роднина завършва в Германия е имала 12 строителни инженери. Някои сгради, като Дворецът, Народното събрание, сградата на БАН не са с бетонни плочи- те би трябвало да се ремонтират основно.
04 Юни 2013 07:35
Друго си е панелният рай от соц-епохата. Дума да не става.
Панелки има и във Франция (в един от най-красивите и аристократични градове на Европа- Ница, където са строили европейски крале и руски графове има голям квартал около реката с панелни блокове) и другаде, но те както и в София са в покрайнините. Ако те се санират, сложи им се пластмасова дограма и се пребоядиста целите, стават, като куклички. Има няколко такива и в София и в Бургас. Тук става въпрос за центъра.
04 Юни 2013 07:40
Майтап да няма 100-200 представителни сгради (вечна слава на Георгиеви брадърс за СУ).
Я виж СУ какво е представлявало преди 1944г. и го сравни със сегашното.- голямо е било колкото квартално училище, като по-голямото пространство е било заето от аулата. Натисни тук Аз помня кога построиха последното му крило откъм ул. Шипка. Преди това там беше спортна площадка и ние играехме футбол там - един мой приятел живееше наблизо. А Народната библиотека съвсем я няма, тя се построи след 1944г., заедно с операта и други представителни сгради. През 1955г се застрои триъгълника х. Балкан (сега Шерътън) с Президенството, Партийния дом, ЦУМ с Министерския съвет. Тогава все още на мода беше нео-класицизма - голяма част от сградите в САЩ са от този стил. Райт с неговата прочута вила, която постави началото на модерния квадратен стил се появи след 1955г.
04 Юни 2013 07:48
Ако ще си говориме за аристократизъм, София е била наричана малката Виена. Само, че когато е била столица на Царство България.
Чурчо, в това дека си го постнал има един виенчанин в потури. Да не си ти това бе мой човек?
04 Юни 2013 07:48
Щурчо, панеления рай е правен в най-крайните и забутани квартали на София.
Това, че сега Люлин, Младост, Дружба, Обеля са център на планетата си е по вина на обитателите им.
Никой не ги е канил с бъклица да напускат родните си села и градове за да дойдат в София, а след като с нокти и зъби са се преборили за панелен апартамент в тези
комплекси да реват, че били спални.
Между впрочем, както всичко в жилищното строителство, така и панелите са измислени от италианците.
Има ги в цял свят и сега се строят панелни блокове. Но у нас, където отрицанието винаги отива в крайност се строи с кухите тухли
и, ако пожелаеш да си сложиш картина на стената си е цяло приключение.

Пак, ще си изплача мъката за бул. Бъкстон. Павиран през 1902 година, след 110 /сто и десет/ години вярна служба паветата бяха махнати и продадени в
Амстердам, защото там пък на някаква улица махали асфалта. След почти две години ремонт пуснаха временно булеварда, защото нямаше накъде повече
да ни мъчат, но без да бъде открит официално. Оставиха лентореза за пролетта, но уви, за това време оставените за спомен павета по спирките хлътнаха.
Колчетата, които трябва да спират колите да не паркират върху АСФАЛТИРАНИТЕ тротоари изпомачкани и изтръгнати. В предвидените зелени площи новонасадените
дървета отскубнати за да не пречат на паркиращите коли, които затъват в калта и след това при маневри за излизане я размазват върху тротоара.
Безумно направените и на двата тесни тротоара велоалеи вече са със разкъсана маркировка и сега наново ги правят, но вече с кръпки. Които пък от своя страна правят алеята неравна, та кара колоездачите да карат по асфалта за пешеходците.
И всичко това за една зима само. Без предвидения ленторез.
Изобщо ремонта на този булевард отвсякъде е срам и позор за общината.
04 Юни 2013 08:18
Дааа, много е трудно да възпиташ хората да имат чувство за естетика и красота! Преди 3-4 години пред блока ни отсякоха два кестена. Звънях в общината, оказа се, чи съседите имали разрешение, защото им пречили на двата гаража. Но в тези гаражи няма коли и до ден днешен. Гаражите са от край време някакви складове за боклуци, явно таванът и мазето им преливат! Та на мястото на тези два кестена, съседите сложиха импровизирани кашпи от гуми на коли, в които засадиха пълзящи плевели и обясняваха колко лесно се поддържа!! Логика, а?! Този дребен пример илюстрира всичко!
04 Юни 2013 08:20
Трябвало е "истинските, чисти софиянци" да си изберете червен кмет.Че столицата е на това дередже именно от непрекъснатото "дясно" управление.
Софиенците са аристократи, даже и когато гардеробите им още миришат на цървулите на родителите и прародителите им на най-горния рафт. Те никога няма да изберат червен кмет, ако ще да затънат в мръсотия. Могат да избират 3 пъти крадльото Софиански и неговия главен архитект Янев, който разпродаде детските градини и сега софианци трябва да плащат за нови, който обърка София, като запуши ред улици (Виж пътя за Драгалевци, западния изход на София и мн. др.), разпродавайки околните пространства на тоз който бутне повече пари. Ама червен кмет никога.
04 Юни 2013 08:29
София няма и никога не е имала запомнящ се градски облик. Не съм свидетел преди 100 години , но по всичко личи , че е била град , по тип не по различен от Варна , Русе , Ловеч , и далеч отстъпващ по визия на Търново , Пловдив... После идват гигантските урбанистични присадки , които са я докарали до днешния двумилионен брой.... Но махнете комплексите , и ще видите , че София става един дребен провинциален град без собствено архитектурно лице /с две-три изключения като сгради/ . Не случайно чужденци , които са били в България като туристи по правило нищо не запомнят от София. . Просто няма нещо , което да им грабне окото като градска култура. Нека да не правя аналогии с европейски столици , безсмислено е. Обратно - чужденците запомнят уникалното. Търново с Царевец. Пловдив със Стария град. Манастирите... Но не и София. Казвам го с горчивина.
04 Юни 2013 08:40
Муктада, което си е вярно, вярно си е.
Много обичам книгата на Райна Костенцева "Моят роден град София".
В тази книга се вижда колко трудно от сокаците се правят нови улици и квартали на "стара" София.
Дори думата улица е била трудно възприета в края на 19 век от новостоличани.
На ново създадената България и е било трудно без пари да се прави каквото и да било в един град
граден по провинциален турски начин.
04 Юни 2013 09:01
Брейиии, каква снобария ;-)
04 Юни 2013 09:01
Хубав разказ. Имам подобни слънчево-сенчести спомени, макар и от малко по-късно време. Добре е обаче обяснението да се постави в по-световен и по-общ план на развитието на Града, а не да се обяснява изцяло със соц-пролетарската култура. (Впрочем не виждам лошо да се образоват и урбанизират милиони хора - това е модернизацията и няколкото красиви стари училища не стигат за това). От тази част на текста излиза, че проблемът ни е в "селяндурите" (пролетариите?), простотията ("лош вкус" ) или липсата на традиции. А всъщност причините са най-вече други. И в Лондон има "соц" сгради, а Париж е бил напълно разрушен и построен от барон Хаусман и Наполеон III през 50-те и 60-те години на 19 век, за да имаме този "романтичен" и "интелектуален" град днес. Le Corbusier, Съливан и Мийз ван дер Рое не са български архитекти. "Вината" на социализма, ако използваме идеята на З. Бауман, е в това, че е "завършената/съвършената модерност".

Става дума за идеята на модернизма в културата и в частност в архитектурата и градоустройството - публичното планиране от птичи поглед, рационализма, прагматизма, утилитарността ("чистичко" ), експертността, изчистеността на функциите. Подреден град от гледна точка на държавата/публичното. Тази идея става по-силна с консолидирането на държавата през първата половина на 20 век, и на Изток, и на Запад. Можем да добавим тук и логиката на капитализма, която е подобна - рационалност, концентрация, ефективност, функционалност. Тоест, не лошият вкус, а логиката и рационалността са движещи сили на "реновирането". Самата идея за град е конфликтна - градът като производствена единица или като човешко място за живеене; механична или органична промяна. Това е подходът и в България, а "брутализмът" не е измислен като стил тук (вижте например сградата на общината в Бостън). Не на последно място, става дума и за индивидуализма и консумеризма - разпадането на градските общности поради изнасяне на хората (гласуване с краката) към общности на избора, нарастването на индивидуалните забавления и прекарване на свободното време, превръщането на свободното време в стока.

Връщането към корените, за което г-жа Давидова говори, също е световен процес. В архитектурата е "Новият урбанизъм" - връщане към човешкото измерение, към "погледа от нивото на улицата" (Джейн Джейкъбс) при градското планиране, към смесени (а не чисти) форми на ползване и към по-демократично планиране (вместо експертно). Става дума за ново поставяне на дебата за самата идея какво е град и градско живеене (според Моузес, архитектът-разрушител на Ню Йорк, градът е само за работа). Борбата на гражданите за "човешки" град е и борба за демокрация, и за излизане от черупката на индивидуализма, на "gated communities" - общностите зад стени. Но е и против логиката на капитала - против логиката на град, в който работата (ситито/бизнес паркът), спалнята (затвореният квартал) и забавлението+пазаруването (молът и Кауфланд) са отделени функционално и географски. Хубаво е, че това се появява и в България.

Ерго, ако искате човешки град, работете за повече колективизъм, повече квартален бизнес, по-малко консумеризъм, повече демокрация в общината. Точно "пролетариите" са ваши приятели, защото в тази борба ще сте заедно с: малкият сегмент просветена средна класа; креативните млади професионалисти, които имат нужда от града като работна и творческа среда; и по-бедните хора, които не могат да си позволят апартамент/къща по избор и затова трябва да подобрят това, което имат.
04 Юни 2013 09:17
Та като споменах,че София е наричана малката Виена, то е най-паче заради кръговото движение. Даже по него време градът е разполагал с нещо като "метро", под формата железница в околовръстен път, свързващ всички крайни точки. Така придвижването се е осъществявало бързо и лесно. Останките от този ж.п. път са Сточна гара, гара Пионер...
04 Юни 2013 09:40
Щурчо, ти съвсем изулавя бате.Тоя аристократизъм дьо ла "жълтите павета" ви изсмука акъла.

Малката Виена е Загреб, защото австро-унгарците са настроили целия център по техен тертип, докато са цоцали Хърватска, а после Босна и Херцеговина.Който е ходил на двете места, може спокойно да потвърди приликата.Сгради, каквито има във Виена (предимно стил арт нуво) има единици в София, повече са в Русе и има и няколко в Свищов.
Да говориш глупости че София била малката Виена, и то защото имала някаква железница - както ти казвам, ходи се прегледай.

Тука непрекъснато попадам на ония болни люде, които живеят на центъра само от проклетия и скодоумие - защото това е останала последната им гордост, съсипания апартамент от баба им с хола от който се влиза във всичките стаи, тесните тераси с парапети на 80 години.На този урбанизиран, прашен, тъпкан с коли и пешеходци център да живееш, или от проклетия го правиш или за да не губиш доказателството си за аристократизъм - аз нямам друго обяснение.

Да не говорим,че и тогава и сега корупцията в общината е била пословична.При това с височайшо участие, короновано чак :-).48 години са строили Александър Невски, мавзолея го вдигнаха за седмица .

София е, била е, и ще бъде най-грозната столица в Европа.Албания и Косово не са в Европа.И единствената столица която няма грам вода- нито река, нито езеро, нито море.Затова е обречена да тъне в прах и мръсотия.Това дори и комунистите с техния неаристократичен, небадемов вкус са го осъзнали, и са се опитали да го променят.Уви - неуспешно.
04 Юни 2013 09:55
виждащ, явно нищо не си видял от плана Мусман. Правен е точно по виенски тертип. Столичният център с повечето модерни и аристократични за времето си сгради е бил почти изцяло сринат от англо-саксонската авиация. Ако не те мързи разгледай фото-архива в този вестник.
04 Юни 2013 09:58
Така е... ако гайдар "надуе с все сила" гайдата "в ушите ти" това е селяндурщина, но ако акордеонист хърка безспирно на микрофона огласящ не само лятната тераса на ресторанта, а се чува и в съседна Германия, това е свръхевропейска култура.
Не съм много по съветите, но тази госпожа (авторката) е пропиляла един много ценен период в детството си и сега единствения начин да не се излага с простотията си е да се скрие някъде - по възможност да Оди да кОпа на полето.
04 Юни 2013 10:09
модерни и аристократични за времето си сгради


Така, единствената монархия с цар и без аристокрация (с шапкари за лордове), та поне сградите ни е трябвало да са аристократични :-).
04 Юни 2013 10:09
Не помня имена, но знам, че когато е планирана София са били оформени няколко зелени зони през които въздуха от Витоша да може да бъде пренасян към града.
След булевард Т. Каблешков високото строителство е било изключено поради същата причина.
Днес точно след него се изгражда изключително просташкия квартал "Манастирски ливади" 1 и 2.
С тесни улички, без тротоари, нахвърляни блокове, чиито "лица" са към бетонирани дворчета, а "гърба" е към улицата.
Затворени парвенюшки комплекси, които по-скоро приличат на казарми. Без задължителните 60% застрояване и по две паркоместа за апартамент.
Паркира се където намериш свободно място на старите тротоари, а пешеходците подскачат между движещите се автомобили на собствен риск.
Няма и идея за градинка с детски кътове, а тези които са останали по някакво чудо са занемарени и буренясали.
Хората закупили тук скъпи и прескъпи жилища обаче се гордеят, че живеят в "престижен" квартал.
Жалка работа.
04 Юни 2013 10:14
Мойта, реститутката, вика, а как комунизма не остави в БГ поне едно хубаво нещо в архитектурата и градската среда. Не само, вика, не оставиха, ами и разруришиха хубавото, за да си настроят, първо сталинските грозотии и после социалистическите такива. И до такава степен окипазиха всичко, че днес чак минава за хубаво, рекламно (ако продаваш апартамент), да пишеш, че е сталински. То не, че в в някоя област оставиха нещо хубаво, че тук да е изключение.
04 Юни 2013 10:19
...Така, единствената монархия с цар и без аристокрация...

Само, че Константин Велики е наричал Сердика, моят Рим и доста се е двуомял дали него, да не направи столица на Източната Римска империя. Явно е имало защо.
04 Юни 2013 10:27
прекрасна статия, благодаря!
04 Юни 2013 10:34
Ама червен кмет никога.

Точно така, никога!
Никога не сте имали достоен кандидат.
Излъчите ли такъв, софиянци ще го изберат.
Но като ви гледам партията, май нямате такъв...
04 Юни 2013 10:36
Само, че Константин Велики е наричал Сердика, моят Рим и доста се е двуомял дали него, да не направи столица на Източната Римска империя.

А освен това я е застроил според плановете на Виндобона!
04 Юни 2013 10:38
Мужик, твойта реститутка с извинение, кога ще да е раждана?
И като е толкова реститутка да беше се научила поне да чете.
Ще ме извиниш обаче, ако е сляпа. Щото ми се чини, че има този недъг.
В противен случай щеше да знае, че София е бомбандиран град и доста от "прелестите" и са били разрушени.
Голяма част от които са били възтановени с парите и труда на обикновенните хора, та да може твойта реститутка и други като нея да си го върнат наготово.
04 Юни 2013 10:41
"Излъчите ли такъв, софиянци ще го изберат"
Тц. Няма, ако ще да е гений.
По обясними причини.

ПП Нали не искаш пак да ти пуснем "Кумуньиститье са виновни за всичко".
04 Юни 2013 10:41
...А освен това я е застроил според плановете на Виндобона!...

Викаш, има си хилядолетна приемственост.
04 Юни 2013 10:43
Та като споменах,че София е наричана малката Виена, то е най-паче заради кръговото движение. Даже по него време градът е разполагал с нещо като "метро", под формата железница в околовръстен път, свързващ всички крайни точки. Така придвижването се е осъществявало бързо и лесно. Останките от този ж.п. път са Сточна гара, гара Пионер...

Сточна гара е една товарно - разтоварна гара; там няма гара за пътници, билетни каси, разписание за движение на влаковете и т. н. Не съм чувал някога да е имало, все пак живея в близост до нея от 30 и повече години.
Предполагам, че и за гара "Пионер" е така.
04 Юни 2013 10:46
Сточна гара си функционира и в момента, защо говориш за останки от жп. път? Влаковете за Бургас и Пловдив откъде минават?
04 Юни 2013 10:49
София е бомбандиран град и доста от "прелестите" и са били разрушени.

Центърът специално го "бомбандираха" през 1956г.
04 Юни 2013 10:56
100% от написаното в статията съвпада с личното ми виждане. Това което е написано за София се отнася и за Русе, Варна, Търново, Шумен.......може и да съм пропуснал някой архитектурен паметник. Въпросът е много важен защото съвременна България е млада държава. Началото е поставено последните две десетилетия на 19 век. Ние все още се намираме в процес на отстояване и доказване на новата ни държавност. "Циганското" поведение на значителна част от "българите" не е илюстрация на такова съзряване. Така, че вероятно и "Крехката ни държавност" не успява да устои на лошия вкус. Хайде ще добавя и на амбициите на властващите и стремежа към бърза печалба на предприемачите (bussines е с малко по друго съдържание).
Няколко примера за творческо мислене:
1. И Белгия е млада държава (създадена 60 години преди нас). Вижте Брюксел.
2. Чехия е още по млада от нас (създадена след Първата Световна Война). Вижте Златна Прага. Вероятно най красивия град в момента в света.
2. Архитектурния стил на Партийния дом, Министерски Съвет, ЦУМ, може да се види не само в Москва, Киев, но и в Северна Америка. Аз лично съм "зяпал" подобни сгради в Монреал. Само, че там са строени 1905 година, а в Москва, Киев и София 45 години по късно. За разлика от Северна Америка, гореупоменатите: Партиен дом, Министерски Съвет, ЦУМ и присъединилия се към тях ("примкнувший" - не можа да се въздържа от тази аналогия) Булбанк са изградени върху императорски град. Подобно отношение го има и в самия Рим, но в резултат на архитектурните напъни на Дуче.
3. Любимият ми град Лондон. Това е друга тема. Както би се изразил един хуморист от не толкова далечното минало: "Град на контрасти".
Извод: Всяка епоха е правила собствените си глупости. Важното е: първо, глупостите на съвременниците да не са по големи от тези на предишните поколения, второ, при задължителната подмяна на старото с ново, да имаме критерии които ни позволяват да преценим кое да съхраним и кое не.
Ама съхранението е инвестиция. А то дори липсва познанието, че и новосъздадената инфраструктура изисква поддръжка (инвестиция).
Пример: Софийското Метро. "Мръсотия до шия." Ама то не не е "щото не пазим". Сигурно минават от там по един милион всеки ден. Методите за почистване вероятно са същите каквито използваме в къщи. Това е индустрия, не е като да чистиш с кофата и парцала. Има си машини, има си почистващи препарати.
Друг пример - детските площадки!!!
04 Юни 2013 10:59
Според мен центърът на София не е толкова лош, имам предвид площадът пред Народното събрание, паметника на "Цар Освободител", градинката пред Художествената академия, които заедно с Ректората и храм - паметника "Александър Невски" образуват един хубав ансамбъл. Също и пред паметника на Дякона не беше лошо, особено връзката с ул. Московска в началото и Ботаническата градина, ама много коли се събраха там, кръгово движение, ужас и шум. Ул. "Московска" ми харесва, ул. "Раковски" също, Централния военен клуб и градинката пред него, ама пак много коли, много шум.
Маркс, много хубави снимки, мерси.
04 Юни 2013 11:00
Michael P,
04 Юни 2013 11:05
Бай Илия, ето ти нещо за околовръстната железница:

http://vane.blog.bg/novini/2012/06/29/po-relsi-okolo-sofiia-za-vyzstanoviavaneto-na-sofiiskata-oko.974100

Требе да имаш впредвид, че по него време София е била доста по-малка.
04 Юни 2013 11:14
Карта на София 1927г
Натисни тук
04 Юни 2013 11:22
@Michael P… Малко уточнение… Белгия и Чехия само формално са "млади" държави като нашата. Но докато нашата наистина е относително млада в по-ново време, защото преди третата българска държава задълго по нашите земи е било тъма и тъпня, сегашните Белгия и Чехия преди са били управлявани от цивилизовани хора: холандци, французи, австрийци, даже испанци. Затова, струва ми се, там има наследена стойностна архитектура и "добър вкус", а у нас след турците са останали само джамии и турски кенефи.
04 Юни 2013 11:25
А някой може ли да ми даде снимка на Софийския университет от 1949 г.
Там много добре, ще се види направеното от Братя Гергиеви и след това.
Нямам нищо против направеното от братята, но то една малка част от днешния университет.
Паметниците на братята са си на същото място, само дето очертават края на тогавашния университет.
Всичко останало е построено след това.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД