Бившият премиер и лидер на ДСБ е един от най-големите защитници на Цветлин Йовчев след всяка негова оставка. В негова подкрепа обаче са и политици от ГЕРБ, ДПС, БСП... |
Затова новият вътрешен министър Цветлин Йовчев е натоварен с огромни очаквания да спре тази практика. Безспорно е, че той в никакъв случай не е еднозначно приет, особено от голяма част от изявените представители на мандатоносителя БСП. Някои от тях го припознават като човека на Иван Костов и Атанас Атанасов, други смятат, че той и Иван Драшков са били в основата на свалянето и ерозирането на доверието към тройната коалиция във времето, в което Йовчев беше в ДАНС. Има и други представители на левицата като Румен Петков, които пък не спират да го хвалят.
Няма спор, че Цветлин Йовчев е едно от малкото изключения сред вътрешните министри, понеже не е партиец. Може би такива бяха Виктор Михайлов по времето на Любен Беров и Богомил Бонев в правителството на Иван Костов. Всички останали бяха изявени партийни активисти - Йордан Соколов, Румен Петков, Цветан Цветанов, Любомир Начев... И при тях винаги МВР се смяташе за цитадела и
втори управленски център
на всяка партия на власт. Това водеше до центробежни сили и до катаклизми. Затова вече се появиха коментари под сурдинка с хумористичен оттенък, че соцлидерът Сергей Станишев всъщност се е съгласил с кандидатурата на Йовчев, за да го "пази" от БСП.
Това може и да се окаже вярно, но донякъде. Защото първото нещо, което правят ДПС и БСП, е да вкарат законопроект, с който на практика ще разкостят МВР, за да извадят "и жилото, и меда" от него. И ще вкарат важните задачи и правомощия, както и силовия отряд на ГЕРБ - ГДБОП, все в Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). А пък подслушването и следенето ще бъдат извадени и от МВР, и от ДАНС и ще се упражняват от нова агенция.
В мастодонта МВР обаче работят над 50 000 човека, там се харчат над 1 млрд. лв. и той няма как да не остане фактор. Да не говорим, че докато бъдат извършени всички реформи с изваждането на ГДБОП, подслушването и следенето, ще мине много време. По ирония на съдбата МВР се оглавява от бивш шеф на ДАНС - служба, с която вътрешното министерство рано или късно ще влезе в двубой и в подмолни конфликти.
Иначе отсега е ясно, че Йовчев ще направи пълна чистка в системата - от ръководството в центъра, през областните дирекции, чак до отделните РПУ-та и отделните структури в тях. Процес, който изобщо не ще се забави.
Всъщност съдбата на 49-годишния Цветлин Йовчев се завърта интересно, а биографията му дава ясни знаци
какво да се очаква от него
Бил е моряк на търговски кораб, завършва и военноморско училище, учил е за механик и морски капитан, излиза със специалност инженер. След 1989 г. някак неочаквано учи икономика и мениджмънт в София, след което постъпва и в Национална служба "Сигурност" - контраразузнаването. Това е службата, наследник на Второ главно управление на Държавна сигурност. Йовчев не е бил в ДС, но работи само сред такива кадри. Той започва в "руския" отдел. По правило това означава, че трябва да работи за събиране на информация за интересите на Русия, както и срещу евентуална работа на руското разузнаване на територията на България. Поне по учебник е така.
Интересно е, че
следва стъпка по стъпка Иван Драшков,
който най-вероятно му е бил и ментор през всичките години. Драшков му е шеф в руския отдел. После Драшков става шеф на направлението Европа, САЩ и Далечния изток, а пък Йовчев оглавява руския отдел. Драшков става зам.-директор, Йовчев шеф на направлението. Драшков поема директорското място на НСС от Иван Чобанов през 2007 г., Йовчев се издига до зам.-директор на службата.
Новият вътрешен министър освен с Иван Драшков е близък и с бившия шеф на НСС Атанас Атанасов, както и с бившия премиер Иван Костов. Последният го защитава постоянно и през последните години винаги се изказва след всяка оставка на Йовчев, че той е незаменим професионалист.
Работното място на Йовчев през годините му дава роля в изгонването на Майкъл Чорни и Денис Ершов. Тогава шеф на НСС беше Атанас Атанасов, а заради операцията службата бе поздравена от ЦРУ, ФБР, Държавния департамент. Пак Йовчев, Драшков и Атанасов са в основата на доклада за корупция през 1999 г., който даде основание на Костов да се раздели по онова време с възлови свои министри като Богомил Бонев, Евгений Бакърджиев, Александър Божков. Според официалните му биографи Йовчев никога не е наказван, а постоянно е награждаван, включително и за операции, които винаги ще останат в тайна. Той е смятан за
специалист по енергетика - газ, ток, вода, атом
Иначе в по-новата история влезе в прожекторите, като застана начело на ДАНС на 5 август 2009 г. Преди това подаде оставка заедно с Драшков по големия скандал със сайта "Опасните" и разработката "Галерия", по която бяха подслушвани депутати, журналисти. Тогава обаче главният герой беше Драшков, а Йовчев беше само солидарен с него.
Йовчев обаче стана публичен, като стана шеф на ДАНС. Той пое шефското място в агенцията, след като Петко Сертов подаде оставка няколко дни по-рано. Йовчев се считаше тогава за фаворит на ГЕРБ. Но самият той пък подаде оставка на 16 февруари 2011 г. след скандала със СРС-та, които изтекоха в публичното пространство, свързани с Мишо Бирата. В записите се чуваше как бившият премиер Бойко Борисов дава указания на шефа на митниците Ваньо Танов да спре проверка на бирената фабрика на Михаил Михов, който вече е и покойник. Тогава го отнесе Йовчев, макар до момента да не е сигурно, че записите са изтекли точно от ДАНС.
Но тъй като имаше изнесена точка за подслушване и следене на оперативната служба на МВР и в неговата агенция, то Цветанов го нарочи него. И така Йовчев трябваше да обяснява, че така правят офицерите - оттеглят се с достойнство. Той подаде оставка и стана вторият човек от службите след Иван Драшков, който бе защитаван от всички политически сили - ДПС, БСП, ДСБ, а премиерът Борисов пък дори го прибра като съветник в Министерския съвет. С избирането на Плевнелиев Йовчев изненадващо напусна Борисов и стана началник на кабинета на президента. После още по-странно и само преди няколко седмици обяви, че напуска и този пост, като още по-енигматично заяви не обичайното "по лични причини", а че има "лични проекти". Тогава се заговори, че е бил в конфликт с главния секретар на президента и служебен вицепремиер Екатерина Захариева, който прелял в такъв и с Плевнелиев. И двамата обаче отрекоха. Иначе всеки може и сам да сметне, че новият МВР шеф е
рекордьор по оставки от високи постове -
за две години три оставки, за 5 години - 4.
В публикации в пресата се твърдеше, че "личните проекти" били всъщност научна кариера в библиотекарския университет, където Йовчев бил доктор, доцент и преподавател.
"Запознах се с д-р Йовчев, когато беше никой. Тъкмо го бяха освободили от ДАНС. Препоръча ми го проф. Цветан Семерджиев като надежден кадър, който може да се развива в сферата на сигурността на информацията. Той защити дисертация по старата система. След това за моя радост д-р Йовчев стана шеф на ДАНС, което означава, че съм бил далновиден", разказва в "24 часа" Стоян Денчев, ректор на университета. Той разкри, че Йовчев искал да прави разработка на голяма докторска дисертация в областта на службите за сигурност и сигурността на информацията. Той дори
вече четял лекции по
"Стратегическо ръководство, духовност и лидерство".
Концентрацията на оставки на Йовчев може да се разглежда и като възможност лесно да дойде и следващата. Отделно от това, този човек е бил цял живот в сянка, анализатор с твърде важни, но под черта задачи, и ще е твърде трудно да го играе силовак, какъвто обаче ще му се наложи да бъде, ако иска да се закрепи на този пост. Затова и в тази посока може да се очакват всеки момент изненади.
Няма спор, че сега мнозина ще си пишат актив в израстването на Йовчев. Сигурно потриват ръце и Борисов, и Костов например. Постът на вътрешния министър обаче е толкова проветрив и публичен, че всяко действие ще оттеква в обществото и в самата система. Новият вътрешен министър ще има наистина сложна задача - да върне доверието в МВР и ведомството и да изпълнява единствено важното - опазването на здравето, живота и имуществото на хората и фирмите, както и възстановяване на справедливостта. Йовчев има този шанс, остава и да се възползва от него.