Експремиерът Бойко Борисов и бившият земеделски министър Мирослав Найденов се притесняват какво ще излезе, ако Кристина Спасова проговори пред прокуратурата. |
А отговори все още няма. Не само на големите, а дори и на елементарните въпроси. Година по-късно историята със земеделските пиарки (вече бивши) е най-ревниво пазената тайна на институциите, имащи някакво участие в нея. След като стана ясно, че в поръчката за двата профила на ПРСР определено има нещо гнило, от НАП обявиха, че ще направят проверка на имуществото на двете млади дами. Отне им почти година, едва преди няколко седмици казаха, че са приключили и са изпратили резултатите в прокуратурата. Какво точно са установили е тайна.
Прави впечатление мудността на данъчните
Същата агенция скоростно изпра имиджа на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, когато през 2010 г. тогавашният опозиционер, а днес първи приятел на ГЕРБ Яне Янев, изнесе информацията за неясния произход на средствата, с които са купени шестте му апартамента. А пиарките дори нямат тежката семейно-финансова обремененост на Цветанов - платежоспособни тъст и тъща. Или поне не се знае да имат. Въпреки това тяхната проверка отне повече от половин година.
От казаното от НАП става ясно едно - топката вече е в прокуратурата. Тайнствеността по този случай обаче минава всички граници, тъй като е по въпрос, който заслужава пълна прозрачност - схема за източване на европари и конфликт на интереси на най-високо ниво. Една година прокуратурата се оправдава, че чака резултати от проверката на данъчните, а когато все пак ги получи, буквално ги засекрети. Не казва нито дума и се прави, че не разбира журналистическия интерес към темата. Защо мълчи държавното обвинение?
Официално - причината е техническа
Такъв отговор получи "Сега" от говорителя на Софийска градска прокуратура Румяна Арнаудова след две седмици мотаене. Как точно трябва да се тълкува това не е ясно.
Докато прокуратурата чакаше, а НАП проверяваше дали Спасова и Димитрова са забогатели незаконно, стана ясно, че поне една от тях е играла доста сериозна роля в земеделското министерство. Става дума за 25-годишната Спасова. Освен че разкри как се мачка дело срещу бивш министър, онзи запис от Банкя показа и нещо друго - Мирослав Найденов много се притеснява прокуратурата да не се разрови около "Криси", както я наричат и той, и Борисов. Сигурно има какво да намерят, след като Найденов се е уплашил толкова. Какво ни каза самият той в записа? "Криси" е имала участие в разпределението на европейски пари за медии. Участвала е в писането на критерии за бенефициентите заедно с още няколко души. Парите очевидно са отишли при когото трябва и са изиграли своята роля. Но в записа ясно се чува как Найденов се оплаква, че след падането на кабинета същите го "правят на маймуна". Освен това става ясно, че бившият министър и бившата пиарка имат доста по-близки отношения от тези на работодател и служител - живеят заедно, или са живели поне до април, когато се води записаният разговор.
От това
какво може да каже "Криси" на прокуратурата
е притеснен и Борисов.
На няколко пъти той казва на министъра си да се оправи с нея, защото тя може да го натопи. "Оня не ти е проблем, сто пъти съм ти казал, още миналата година съм ти казал. Човек, който пет пъти си е сменил показанията, заради такъв кошаревски свидетел не могат да те вкарат у затвора. Адвокатите ще искат да го изследват луд ли е, не е ли, колкото и да натискат в тая посока, минали са три години и половина. Проблем е тая, която може да те накисне по най-безобразния начин", казва той в един от разговорите си с Найденов. "Оня" е бившият шеф на фонд "Земеделие" Светослав Симеонов, основен свидетел срещу Найденов. На ексминистъра към момента са повдигнати три обвинения - за предлагане на подкуп от 200 хил. лв. на Симеонов с цел да го накара да възстанови неправомерно ДДС на две фирми и за това, че го е принудил да подпише сигнал срещу прокурор от Софийска градска прокуратура. Според държавното обвинение Найденов се е възползвал от служебното си положение, за да набави облага за собственика на "ЧЕХ - Йосиф Новосад" ООД Йосиф Новосад. Това дело беше мачкано от прокуратурата почти три години и до момента няма приемливо обяснение как се е случило това и кой е държал "чадъра".
Всъщност големият проблем с разпределението на парите за медии е, че те са европейски. Както и другите - за профилите на ПРСР във "Фейсбук" и "Туитър". Т.е. тук няма как Найденов, а и пиарките да бъдат светкавично оправдани от НАП, чийто бивш шеф вече е депутат от ГЕРБ. А дори това да се случи, в казуса ще се намеси Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), а там вече не е чак толкова лесно да се въздейства.
Всъщност ОЛАФ вече започна разследване
Но не срещу Найденов, Спасова, Димитрова или някой друг персонално, а срещу институцията министерство на земеделието. Въпреки упоритото отричане на Найденов, от ОЛАФ потвърдиха, че работят по този случай. Това действие на европейската служба все пак бе замаскирано като "рутинна проверка" от управляващите у нас. Те предпочетоха да се възползват от късата обществена памет - ако не говорим за това, всички ще го забравят.
Същото днес прави и прокуратурата - пасува по всички точки и се оправдава с технически причини за липсата на информация. Може би се е случило точно това, от което се опасява Борисов - "Проблем е тая, която може да те накисне по най-безобразния начин"? Или пък прокуратурата просто е решила, че няма достатъчно данни за извършено престъпление и е отказала да разследва как са похарчени 50 хил. лв. за профили във "Фейсбук" и "Туитър"?
ПУБЛИЧНАТА ИНФОРМАЦИЯ
Фирмата на Кристина Спасова и Лора Димитрова "Кей Ем Ком" е основана през септември 2011 г. Това се случва в същия ден, когато Спасова официално напуска държавната служба. През юни 2012 г. дяловете на фирмата, която е с капитал от 2 лв., са прехвърлени за кратко на 24-годишната Димитрова, работила в Агенцията по храните като младши експерт до 27.02.2012 г. През декември "Кей Ем Ком" печели поръчката за профили на ПРСР в социалните мрежи. Много важна подробност е, че за подобен тип поръчки обикновено се изисква минимален общ оборот за предходните 3 години в троен размер на самата стойност на поръчката - в случая 150 000 лв., и изпълнение на поне два подобни договора с препоръки. А "Кей Ем Ком" е основана само преди 3 месеца. През април 2012 г. "Кей Ем Ком" си купува офис от 187 кв. м в кв. "Манастирски ливади" срещу сумата от 332 491 лв. Върху имота няма вписана ипотека, тоест не е ползван ипотечен кредит. Продавач по сделката е най-големият производител на птиче месо у нас фирма "Градус-1", който пък се е сдобил с офиса 5 месеца по-рано. В същата сграда през юли "Кей Ем Ком" си купува втори офис от 113 кв. м за 175 046 лв. Наред с това фирмата става съдружник в предприятие за преработка на диворастящи плодове и гъби. На 15 юни 2012 г. придобива 26% от капитала на "Био Ем Ди" за 390 000 лв. 2% са лично за Спасова.