:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,108
Активни 714
Страници 19,673
За един ден 1,302,066

Защо нямаме холандски доходи

Без частни инвестиции България ще създава основно работни места за "оператори" на метли и лопати
Лъчезар Богданов
Всяко ново правителство започва работата си в среда на оптимизъм и очакване от страна както на бизнеса, така и на повечето граждани. Подвластни на възприемането на държавата като първоизточник на всичко добро и лошо в икономиката, тези нагласи са логични. Когато кандидатът за премиер пък обяви краткосрочни мерки, те стават обект на незабавен анализ, подкрепа и/или критика.

Не трябва обаче да губим от поглед "големия въпрос" - защо икономиката ни създава в пъти по-нисък продукт и доходи от развитите европейски страни? Ако спазваме темпото от последните 15 години, доходите ни ще стигнат средното равнище за ЕС след поне 40 г., а това едва ли е успокояващо за българите. Вече четвърта година нямаме създаване на работни места и растеж - как може да се промени това в следващите години? Отговорите не са лесни и със сигурност изискват сериозни реформи.

Да започнем с пазара на труда и да се запитаме дали само кризата е виновна за безработицата и защо в бизнеса има, макар и слаб, растеж, а работни места не се създават. Да, финансовата криза допринесе много, но България и преди това имаше проблем с



ниския дял заети хора в трудоспособна възраст



Сега например той е 59%, докато в Холандия е 75%. С други думи, ако работехме като холандците, щяхме да имаме още 800 хиляди заети.

Над 80% от висшистите работят, но от хората с основно образование заетост намират едва 27%. А от тези с начално или никакво образование (т.е. неграмотни) работа имат само 15%. Включването поне в средното образование е почти абсолютна предпоставка за излизане от бедността и безработицата. Но нещата не трябва да спират дотам. Професионалното образование и университетите сега създават палитра от специалисти, разминаваща се с търсенето на пазара. В България 4.7% от студентите учат точни науки и ИТ, докато в ЕС този дял е 9.3%, а в Германия - 12%. В такава среда преквалификацията е неизбежна необходимост и неслучайно си имаме оперативна програма, която харчи милиони средства на европейския данъкоплатец. Но в България едва 1.5% от възрастните участват във всеки един момент в обучение или тренинг, при 9% средно за ЕС. В скандинавския "социален рай", където според митологията на българите имаш работа до живот и всичко е подсигурено, този дял е 25-30%. Казано иначе, в произволен ден ще намерим един от трима или от четирима възрастни датчани или шведи в учебна зала.

Разбира се, държавата не прави особено лесен и живота на работодателя, който е притиснат от минимални осигурителни прагове, колективни трудови договори, десетки същински или чисто формални изисквания за безопасност на труд и други подобни ограничения. Те на практика отблъскват всекиго от идеята да наеме хора легално. Трудовото законодателство е



пълно с идеологически обусловени ограничения



за "закрила на работника". Резултатът е, че малко хора изобщо биват наемани. Сред младежите до 24 години едва 1% работят почасово - при 49% в Холандия и 36% в Дания. Защо у нас не се получава? Защото е нужна свобода и гъвкавост, така че работодателят да не се притеснява да наема младежи без квалификация и опит. От друга страна, митът за "експлоататорския капитализъм" се разбива например от факта, че у нас 18% от заетите работят в събота - при 29% в иначе "лява" Франция.

За да има каквито и да е работни места, са нужни инвестиции. Иначе ще създаваме заетост за "оператори" на метли и лопати. Нужни са машини, оборудване, технологии - а за целта трябва натрупване на капитал. В бедна страна като нашата вътрешният ресурс не е достатъчен - независимо от редица мнения, че българите имали много натрупано богатство. За сравнение, само частните пенсионните фондове в страни като Дания, Холандия, Австралия контролират капитал, равен на икономиките им. За България това биха били 80 млрд. лева само за пенсии. А това е ресурс, който може да се инвестира в големи и дългосрочни проекти. И разликите се виждат - в България годишно се инвестират средно по 2800 евро на всеки зает, а в Германия - по 12 000 евро. Миналото ни показва ясно връзката инвестиции-растеж-доходи. За последните 10 години в индустрията са вложени над 55 млрд. лева, като добавената стойност е нараснала 3 пъти, а износът - 4 пъти. И това - въпреки кризата. Но няма как да има високи инвестиции без приток на външен капитал. За последното десетилетие привлякохме 37 млрд. евро, а за последната година - едва около милиард и половина. И разликите в растежа са очевидни.

Инвестициите обаче се влияят от широк кръг "фактори на средата". Само един от тях е "електронното правителство", или изобщо - скоростта на административните услуги. Трябва да се прави обаче ясно



разграничение между "услуга" и "регулация"



- защото доколкото издаването на справка или извлечение от някой регистър е услуга и там разликата е дали я получаваш онлайн или губиш един ден на гише, то при "регулацията" става въпрос за възможността държавен (или общински) орган изобщо да спре инвестиционното ти намерение. Да вземем строителството - защото всеки цех или завод, преди да има машини и работници, трябва да построи сграда. В България процедурните стъпки са 3 пъти повече от тези в Швеция (или Нова Зеландия).

Съдебната система намира публично отразяване почти изцяло като институция за борба с престъпност и корупция. А се забравя, че една от ключовите й функции е защита на собствеността и договорите. За да има инвеститори с дългосрочен хоризонт, те трябва да могат да разчитат на съда за разрешаване на спорове както справедливо, така и бързо. Ако вземем обикновена фирма, която изпада в несъстоятелност, при спазване на всички законови срокове (с възможностите за отлагане и обжалване) процедурата ще отнеме над 3 години, а само задължителните такси ще са над 10% от стойността на активите. И това - без да допускаме съзнателна недобросъвестност на длъжника или документни измами. Едно типично търговско вземане, отново ако се следва буквата на закона, може да се събере за 560 дни, а държавата и съдебните изпълнители ще приберат общо 24% в такси. Това са оптимистичните сценарии, когато няма "кухи" фирми, подкупни магистрати или откровени измамници.

България е отворена икономика - зависи както от инвестиции отвън, така и от възможността да продава продукти навън. Затова надеждите за някакво магическо измъкване от кризата само с вътрешни ресурси са неуместни. По време на бума годишният приток на частни чужди инвестиции надхвърля повече от 8 пъти годишните инвестициите с еврофондове (при доста активно усвояване последните 2 години). В България за година се внасят и изнасят стоки и услуги за 108 млрд. лева. Външната търговия за България е 135% от икономиката, а за Франция е едва 57%. Износът само на фирмите за софтуер и ИТ обслужване е по-голям от целия бюджет на социалното министерство.

Всичко казано предполага, че новото правителство трябва да погледне отвъд краткосрочните си обещания и отвъд дългата редица оплакващи се, и да започне да решава структурните проблеми, като отчита реалното състояние и характерните черти на бедна и догонваща икономика като българската.



------------------------------

ОЩЕ ФАКТИ ЗА РАЗМИСЪЛ

-----------------------------

В България заети са едва 59% от хората на възраст 15-64 г. при 64% средно за ЕС и 75% в Холандия.

У нас 51% от мъжете на възраст 55-64 г. имат работа. В Швейцария са 80%, в Германия - 68%, в Естония - 60%.

Работникът взима 66% от разходите на работодателя за труд, останалото отива в държавния бюджет.

Само 11% от финансовото богатство на домакинствата в България е спестяване за пенсия - при 50% в Холандия.

Годишните социални разходи у нас са 14% от финансовото богатство на домакинствата, в Швеция са само 7%.

Вносът на инвестиционни стоки в страната ни за последните 12 месеца е 17% по-малко, отколкото през 2008 г.

На един зает в България годишно се инвестират 2800 евро в основен капитал, в Германия - 12 000, в Швеция - 17 000.

Инвеститорите в България минават през 21 административни стъпки при одобрение на строеж (в Швеция са 7).

През последните 12 месеца са издадени разрешения за строеж на жилища с обща площ 1.5 млн. кв. м - минус 81% спрямо 2007 г.

Снимка: Борислав Николов
Субсидираната заетост за чистачи не подпомага икономиката.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Фирмите у нас се оплакват, че все по-трудно намират квалифицирани работници.
74
4801
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
04 Юни 2013 19:51
Млад, но вече задръстен до козирката.
04 Юни 2013 20:28
Ето, тука вече има едно решение за безработицата:
Истината е, че всеки, който е учил математика и е завършил 11-и клас, може да стане програмист (е, може би не много добър). Всеки, който има образование в областта на екологията, може да си намери работа

Натисни тук

Да се чудиш да се смееш ли или да плачеш.
04 Юни 2013 20:32
Защото имаме икономисти като тоя рапон неграмотен.
04 Юни 2013 20:45
Този, онзи зализаният Ангелов и още 2-3 сороФчета трябва да станат "персона нон медия". Изобщо откъде се пръкнаха толкоз млади кориФеи ?!?! То феята че е фея и на нея кОр и трябва... Гиди мискини !
04 Юни 2013 20:45
Пак ни се обяснява, че матрялът, демек ние, сме виновни за скромното производство на България. За държателите на средствата за производство - ни гък.
04 Юни 2013 20:54
И разликите се виждат - в България годишно се инвестират средно по 2800 евро на всеки зает, а в Германия - по 12 000 евро.
И кои са чуждите инвеститори в Германия? Да не се окаже баш инвеститора да е държавата!?
Трябва да се прави обаче ясно разграничение между "услуга" и "регулация"
Държавата не е търговец и не обслужва никого. Така справката от регистъра не е услуга, а право на информация, че държавата изпълнява основната си роля - гарантиране правата на гражданите и следене за изпълнението на поетите задължения. Достопът до държавните регистри също е "регулация" а не "услуга". Ако има качествени държавни регистри, ония 21 стъпки автоматично двойно ще паднат - един път заради по-добрата информираност на инвеститора, втори път - от спестеното лутане на държавните служители.

Включването поне в средното образование е почти абсолютна предпоставка за излизане от бедността и безработицата.
Това "включване" как ще става - с чужди инвеститори, с "парите следват ученика", емиграция или с дизайнерство на калинчести дипломи? Когато едно общество е приело за модел на успеха престъпността, конфликът на интереси, продажността и педерастията, чалгата и празнословието на пишман икономисти, образованието е "последна дупка на кавала".
Защото е нужна свобода и гъвкавост, така че работодателят да не се притеснява
Ами той работодателят не се е притеснил - купува яхти, самолети, лимузини, строи дворци в мутробарок, все "инвестиционни" стоки. После що нямаме доходите на холандците. Там бизнесът има разум и организация, а тук мутри, пишман-икономисти, паркетни лъвове и пишкомерци.
04 Юни 2013 21:16
Евала, момче! Прескачай чугуноглавите....
04 Юни 2013 21:57
Защото е нужна свобода и гъвкавост, така че Защото е нужна свобода и гъвкавост, така че работодателят да не се притеснява да наема младежи без квалификация и опит. да не се притеснява да наема младежи без квалификация и опит.

"Работодателят"-по дифиниция, червен каскет е със средно образование, търсещ младежи в областта на охранителния бизнес.
04 Юни 2013 22:16
Защо не направи анализ и на средностатистическия работодател в България?Колко% са мутри,от партийната номенклатура,селски тарикати.Такива "бизнесмени" не мислят за обучение на персонал,а за по бързо забогатяване и как да прецакат служителя,като не му платят.Не вярвам по-вече от5% да са истинските бизнесмени.
04 Юни 2013 22:38
Без частни инвестиции България ще създава основно работни места за "оператори" на метли и лопати
ю


А частните инвестиции създават Шорошчета, младши и старши "икономисти" чиято основна цел е да пълнят главите на електоратя със щуротии. Прекаленият "либерализъм" почти е унищожил Респубиката, по-точно гражданите (и селяните), но трендът ще се пречупи когато подобни лица като тогова ги видим с метлите и лопатите, може и без влезли в сила присъди.
04 Юни 2013 22:43
Драги съфорумци, защо не приемате мнения, различни от вашите? Защо не се замислите за фактите? Сигурно ви е трудно да признаете и пред себе си, че сте лениви, без идеи, с ниско образование и малки шансове в живота. Това обяснява и защо имате толкова свободно време да задръствате форумите с омраза и сляпо отричане на очевидни неща. Това не води до никъде, не решава нито един проблем.
04 Юни 2013 22:44
Завиждам на холандците, имат доста повече за краденце.
Да им бяхме на мястото, друг щеше да ни е хала, а то...
04 Юни 2013 22:46
Въпрос към Meat и Стефан - Как ги мерите тези видове бизнесмени? -Явно имате някакви съвършени методи, споделете, моля!
04 Юни 2013 22:49
Другарите пак са се нахвърлили върху автора, а дали са чели статията не е сигурно, както и какво точно се оспорва - фактите или изводите.
Може би е хубаво все повече българи да са необразовани? Или все по-малко от образоващите се да учат нещо, което би им донесло висок доход?
А колкото до работодателите мутри - такива обикновено се изявяват в ресторантьорството, строителството, хазарта... рядко им трябват програмисти и инженери, най-много счетоводител и адвокат. Те персонал си намират, по-трудно е за този, който търси примерно разработчик на приложения за Андроид въпреки 4-цифрените заплати. Последният обаче почти сигурно не е от електората на БСП и Атака, та какво се чудя и аз...
04 Юни 2013 22:50
Въпрос към Meat и Стефан - Как ги мерите тези видове бизнесмени? -Явно имате някакви съвършени методи, споделете, моля!


Ще се видим на Джулая, аз ще съм с гол в ръката, а ти най-вероятно ще имаш белезници на ръцете. Приятелски съвет - идиотските провокации ги опитвай в други форуми, този е един от най-зрелите.
04 Юни 2013 22:54
BOSCH отваря две нови фабрики в Румъния. Едната през юни, 08.06., а другата в третото тримесечие. С общо 600 работни места.
04 Юни 2013 22:59
Nickolas

Според другаря Meat това е ужасна новина, добре че не ние, а румънците са жертви на омразните частни инвеститори (че и чужди).
04 Юни 2013 23:07
Любезно моля да не ме вкарвате във ваши сюжети. А пък Натисни тук може да се видят преките чуждестранни инвестиции в Германия, както и преки от Германия в други страни. На друго място четох, че през 2005 година са били над 200 милиарда Евро, докато 2003 са били само около 50 милиарда. Колко са били миналата година се вижда от графиките в материала на Германската Федерална Банка от линка. Сигурно го има някъде и на английски.
04 Юни 2013 23:11
Въпрос като този в заглавието би задал само изключително неграмотен човек.
Или дете от забавачката.
И ми звучи като че ли китайче пита "защо ние китайците не сме руси?".
Хиляди пъти по-важен е въпросът "защо сме толерантни към беззаконията в страната ни?"
Като си отговорим на този въпрос, тогава нека се сравняваме с холандци и други западноевропейци.
04 Юни 2013 23:17
Като си отговорим на този въпрос, тогава нека се сравняваме с холандци и други западноевропейци.

И както взе да се вижда - с турците.
04 Юни 2013 23:23
Драги съфорумци, защо не приемате мнения, различни от вашите?
Лъжите трябва ли да ги приемаме?
Защо не се замислите за фактите?
Кои точно факти? Бизнес интелигентността на Валентин Захариев (данъкоплатец на годината и ... окрал осигуровките на работниците си), на Николай Банев (АКБ Форес акционерите дори и супата не духаха); братя Диневи -яхтмените; братя Галеви - бащиците; Братя Маргини-инвеститорите. Баси цирка, няма край! От друга страна имаме социално-слаби съдии с имоти в София, но нямало къде да живеят на морето; в Банско се отдават на безценица "инвестиционни" жилища на дребни английски инвеститори, измамени от икономически гурута - гадатели и баячи. А цените на имотите щели били да растат щото .... брокерите били гладни.
А колкото до работодателите мутри - такива обикновено се изявяват в ресторантьорството, строителството, хазарта
Да бе, Полимери-Девня явно е ресторант "Русалка", Кремиковци - бинго зала, холдинг "Пътища" - тото-пукт Еврофутбол; Химимпорт - строителна площадка. Да не изброявам банките, де фалираха, или възходът на застрахователния бизнес.
Може би е хубаво все повече българи да са необразовани?
Нали авторът е от школата, де рИве та се къса да няма преразпределение на държавния бюджет, включително за образование и здравеопазване. Иначе е готов да похарчим по 40 млн. долара за самолет, де дори резервните части не можем да произведем, па и пилотите трябва да се обучават извън страната.
И главният проблем скоро няма да е ниското образование, а че няма да има кой да се образова - "Раждаемостта в България през 2012 г. е рекордно ниска, съобщи БНТ. През миналата година в страната са се родили общо 62 000 бебета, чийто брой е най-малък от 1945 г. до днес". Дори в кризисната 1997 г., раждаемостта беше 65 хил. бебета.
Мат'рялът вече не е лош - просто няма такъв.
Тук дължа извинение на Сгуню, че му "обещах" тая раждаемост през 2014 г. Не отчетох "качеството" на перманентната емигратска вълна - всяка година 30 хил. души напускат страната, и то все млади. Глупави, умни, но млади. След десет години икономисти кат тоя и Фантата няма да им кой да ги чете, па камо ли да коментира.
04 Юни 2013 23:30
хахаха братя Галеви, раждаемостта, банките... класика. Пропусна най-главното - плана Ран-Ът
04 Юни 2013 23:33
Защо нямаме холандски доходи

Щото немаме холандските колонии, пристанища и евреи.
04 Юни 2013 23:41
Казано иначе, в произволен ден ще намерим един от трима или от четирима възрастни датчани или шведи в учебна зала.

Любопитно е да се знае и какво точно изучават. Щото у нас се предлагат курсове за готвачи, фризьори, келнери...от този сорт. Мнооого рядко компютърна грамотност (каквото и да се крие зад това) и - върха на сладоледа (без ирония) - AutoCad. То добре, ама като липсват техническите знания и умения...за къф...?
И пак се получава, че се пилее време, енергия и пари, като резултата е усвояване на едни средства, а ползата - чисто имагинерна и предимно статистическа.
И тук ми иде да цитирам Сенека - "Не е важно да си зает. Важното е - с какво"
Друга огромна тема е тая за мотивацията. Не искам да я подхващам, щото е неизчерпаема, макар и точно по темата(вж. заглавието)...но:
Ако плащаш фъстъци, ще ти работят маймуни. \Сър Джеймс Голдсмит \
04 Юни 2013 23:44
А сега по съшество

Въпросните личности и фирми са рожба на любимата ви Партия. Не на ИПИ, Сорос и подобни. Така омразния ви либерализъм в България никога не го е имало, шуробаджанащината, калпавото правораздаване, обръчите от фирми, неспазването на законите - какво общо има това с либерализма? И какво общо има тяхната поява и влияние с идеите на ИПИ, Центъра за либерални стратегии и Сорос?
04 Юни 2013 23:58
Защо нямаме холандски доходи

-Една от причините е, че сме различни хора, имаме различно мислене, имаме различни съседи, различна историческа съдба.
-Отдавна не са били владяни, изключая 5 години фашистки режим.
-Те са имали колонии, а ние сме били под иго.
-Всичките им съседи са също богати държави.
.....
04 Юни 2013 23:58
Zashtoto niamame sadebna sistema.
05 Юни 2013 00:24
Прекаленият "либерализъм" почти е унищожил Респубиката, по-точно гражданите (и селяните), но трендът ще се пречупи когато подобни лица като тогова ги видим с метлите и лопатите, може и без влезли в сила присъди.


Със, с присъди ги искаме!
05 Юни 2013 00:45
Въпросните личности и фирми са рожба на любимата ви Партия.
За "добре-облечените" и "национално-отговорни бизнесмени" като Илия Павлов, Васил Илиев, Емил Кюлев, Валентин Моллов (дотук всички юристи на Магнаурската школа, но "недействащи" ), Добромир Гущеров, Димитър Тадъръков, Аганас Тилев и т.н. не съм говорил.

Не на ИПИ, Сорос и подобни.
Явно някои други идиоти са ми спрягали "кривата на Лефер", "плосък данък", плоско мислене, индивидуална свобода кат на сомалийски пират и др. подобни глупости на Милтън Фридман.
Така омразния ви либерализъм в България никога не го е имало, шуробаджанащината, калпавото правораздаване, обръчите от фирми, неспазването на законите - какво общо има това с либерализма?
Първо, законите у нас не могат да се спазват - преди да бъде приложен, законът вече е променен. Дори и съдът има противоречива практика именно заради липсата на здрав разум и логика при законотворчеството. Второ, законотворчеството е скапано, защото неграмотни, но кресливи екземпляри като соросчетата натрапват откъслечни варианти без да представят целия модел. Дори и в случая сравняването с Германия, ами нетните чуждестранни инвестиции за 2012 г. са 5 млрд., а немските в чужбина са над 30 млрд. евро. По логиката на соросчетата Германия трябва да е колабирала вече. Иначе класически пример е здравно-осигурителната система. Георги Ангелов три години дудна как трябвало да има частни здравни фондове - "парите следват пациента". Е на, от пет години има 19 частни здравни фонда. Сега дуднето защо държавата не им давала пари на черпаклиите. Било имало монопол на солидарната национално-осигурителна здравна каса. Изобщо не се чуват какви глупости ръсят. Айде, някой да обясни как ще направи "конкурентна солидарност" или как "солидарно събраните пари ще следват голия индивидуален мерак (имаше тук един tux) за 3D телевизор в стаята на пациента."
И какво общо има тяхната поява и влияние с идеите на ИПИ, Центъра за либерални стратегии и Сорос?
Първо, ИПИ е фондация, нагло узорпирала думичката "институт", която в традициите на българо-, немско-, френско- и руско-говорящите има смисъл на организация с държавни правомощия (правилник с разпраделени правомощия, задължения и отговорности) било за изследване или за наблюдение на даден процес. Една фондация каква обществена отговорност носи!? А да, да смята като третокласничка "денят на данъчната свобода" и други никому ненужни стойности.
Второ, може ли пример за "непазарна икономика"- икономика, където няма размяна? Щото аз не мога да дам пример "математическа математика", нито за "химична химия".
05 Юни 2013 00:50
Този капацитет си позволява да нарича циганите 'проценти', вместо политкоректното 'роми'.
05 Юни 2013 00:58
NICKOLAS,
Моля да ми се обадите на мейла ми( на abv.bg)
05 Юни 2013 01:18
Според другаря Meat това е ужасна новина, добре че не ние, а румънците са жертви на омразните частни инвеститори (че и чужди).


Изключително низка топа, другарят Meat усеща полуграмотните мильоцонери от 3000 километра и вече е на мнение, че не заслужавате толкова привилегии, шот сте тъъпи, мнооооого тъпи!

Настоявам да се премахнат привилегиите за пенсиониране на арогантните копелета от МВР и МНО, защото нямат никакви заслуги.
05 Юни 2013 03:19
Над 80% от висшистите работят, но от хората с основно образование заетост намират едва 27%.




Няма ли кой да обясни на това младо момче, че 80 процента от работодателите в България са хора с основно образование и започнато средно, но незавършено. Къде търси вината за безработицата в ниското образование на работниците? Проблемът е ниското образование на работодателите, не на работниците.
05 Юни 2013 06:41
Холанците са яхали (и още яхат) народи, ние - магарета.
05 Юни 2013 08:26
Защо нямаме холандски доходи
Само като прочетох заглвието и видях от къде се е пръкнал този с жълто около устата, спрях да чета. Ние нямаме холандски доходи, защото когато се е стичало златото от Новия свят към Испания, Холандия е била подчинена на Карл 5-ти -Император на Германия и крал на Испания и неговия син Филип 2-ри. Тй като испанската аристокрация е използвала това злато за строежа на луксозни стоки и за луксозни замъци, това злато се е стичало към Нидерландия и другите околни страни, като тазка се е развивало производството. В Нидерландия се е провела първата буржоазна революция още през 16-ти век. Там се заражда, заедно с Англия Ост-индийската компания. По това време в България са шиели само потури.
А сега западните държави няма да се оставят ние да ги настигнем. Докато преди 1989г. бяхме в 20-тицата на развитие държави сега сме в 60-тицата рамо до рамо с африканските държави.
Ето една проста сметка. През 80-те години средната заплата беше 256лв. цените на основните потребности за съществуване бяха между 4 до 20 пъти по-ниски. Ако вземем едно 6-пъти - сега средната заплата би трябвало да е към 1500 лв., а тя е около 700лв. Преди 1985г. националния продукт нарастваше средно с около 10%. Ако сега нарстваше поне с 5% през тези 23 години ние сега би трябвало да го удвоим и заплата съответно да нарстне с около още поне 1000лв.
05 Юни 2013 08:37
По-горе съм писал за средната заплата, но ако се вземе средния доход, като в него се изчислят безработните, за пенсиите да не говорим, и ги сравним с тогавашния среден доход, положението става още по-трагично. А и инвестиции не идват, както му се иска на нашето момше, с жълто около устата, поради запушените пазари няма кой знае кой да инвестира. У нас пазарът е силно ограничен поради 2 причини - малко население и другата причина е ниската платежоспособност на населението, поради голямата безработица и малките заплати.
Така пак ще напомня за ефекта на доминото - безработицат и ниската платежоспособност водят до намаляването на търсенето, което от своя страна води до намаляване на предлагането (производството), което пък довежда до нова безработица и ниска платежоспособност и т.н.
05 Юни 2013 09:19
Пак започнахме да гледаме в канчето на другите. И да искаме ведмага да има колко там. Само, че за да получиш нещо първо трябва да дадеш. Както зърнопроизводителите за да имат реколта първо трябва да орат, засеят, торят.. и т.н. и чак накрая жънат, каквото са посели и отгледали. Т.е. за да получиш доход, първо трябва да инвестираш в някакъв актив и да работиш за да създадеш нещо, което като продадеш да стане доход.

Ние искаме доходи веднага и разбира се - получаваме мижави доходи, ако получим нещо. С тази това съсредоточаване върху доходите.. си изядохме държавата - Натисни тук

Искаме да бягаме, а не можем да ходим. Искаме да имаме големи доходи, да работим за износ.. а в същото време даже не си поддържаме къщите. Т.е. стоим в мизерия. А една голяма част от икономиката е просто да си поддържаме това което имаме - инфраструктура, имоти. Натисни тук
05 Юни 2013 09:27
Не трябва обаче да губим от поглед "големия въпрос" - защо икономиката ни създава в пъти по-нисък продукт и доходи от развитите европейски страни?

Защото:
1. За да се създава по-висок продукт трябва да са налице инвестиции, но не както аФторчето си мисли, а инвестиции първо в мат'ряла, в неговото образование, възпитание и гражданска култура. Само високообразовани хора могат да създават по-висок продукт.
2. Необходими са условия за този мат'рял да създава по-висок продукт тук в България, а не в Холандия. Това не става с картел на пазара на труда между държава и бизнес за задържане изкуствено цената на труда с цел привличане на инвестиции. Това е така, защото образованият мат'рял е много по-мобилен от инвестициите, т.е. той по-бързо ще избяга навън, отколкото инвестициите ще дойдат тук, което в момента е факт с малки изключения в IT-сектора.
3. Качествен мат'рял се създава от качествен мат'рял, т.е. маргинали трудно ще създадат качествен мат'рял. А създаваният от средната класа мат'рял застрашително намалява или емигрира, което поставя под съмнение дори държавата. Висшата класа, такава за съжаление у нас не съществува, не като богатство, а като образование, култура и ценностна ориентация.
05 Юни 2013 09:33
Лъчо, такива тук ги четем всяка седмица: как българина имал ниска производителност, бла-бла и за това получавал малко. Частни инвестиции-е имаме си: тецове, ерп, суоери.....и т.н...
05 Юни 2013 09:41
Ех, Лъчо, Лъчо, написал си един куп банални неща, но отново спираш насред пътя, показваш половинчата картина. Толкова ли е срамно да се признае и останалата част от истината? Да, наистина е готино, когато ти е квалифицирана и образована работната сила, когато се учат търсените специалности, вероятно и регулациите са малко в повече, но има и друго, и второ, и трето. Докато ти и останалите покрай тебе не преодолеете свена си и не признаете, че за калпавия пазар на труда в България еднаква вина с работниците и държавата имат и работодателите, никога няма да очертаете вярна картина и да дадете добри препоръки.
1. Казваш, че образователната система не подготвяла математици и пр. (да допълня инженери, физици и т.н.). Ами що не се поровиш и да видиш, какви работни места се обявяват - за счетоводители, юристи, хора свързани с продажбите, а в по-ниско образования персонал - продавач-консултанти, хора за ресторанти и хотели, хора с обща квалификация. Търсят се и инженери, ама що не погледнеш, каква заплата се предлага на един млад инженер. Много се търси и медицински персонал, но я да видим и техните заплати. Кой ще е този ненормален да бъхти 4-5 години, а и повече, да стане инженер или лекар и да започне с 600-700 лева? Познавам няколко млади деца, които завършиха компютри, инженерни науки и строително инженерство и всички, абсолютно всички, са на около 2000 км. западно от Калотино. Що не си отговориш на въпроса - ти, какво би посъветвал да учи твоето дете? И къде да се реализира след това?
2. Обучение през целия живот - нещо много разумно. Но, колко работодатели пускат работниците си на курсове за квалификация? Колко са склонни да дадат отпуска за обучение (полагаща се по КТ)? Нещо повече - on-job-learning, колко работодатели са склонни да похарчат пари за подобна "екзотика"? Да припомня ли азбучната истина, че разходите за квалификация се поемат от работодателя, колкото по-специфично е обучението? Та нашите работодатели не искат да инвестират в нови технологии, камо ли в обучение на персонала си. Защо му е да инвестира в багер, като може да наеме десетина с лопати и да му излезе по евтино? (последното е преувеличение, хипербола, но става ясно, какво имам пред вид).
В заключение - да, може да не сме случили на работници, може да не сме случили на държава, но не сме случили и на Работодатели. Сигурно ви е трудно да го преглътнете, но това е истината. Докато не кажете "Б" след А-то всички подобни писания ще изглеждат повърхностни и повлияни. Приеми го, като приятелски съвет.
05 Юни 2013 09:45
България е отворена икономика .... надеждите ..... измъкване от кризата

Много критики към автора, но неконструктивни.
Че бърка, да, но къде?
Според мен е смешно един експерт икономист да сложи в едно изречение трите подчертани думи.
Какви надежди?
Че нали от десетилетия имаме наука - мениджмънт.
Икономиките СЕ УПРАВЛЯВАТ, проблемите се решават.
Статията показва серизен труд положен, събрана и осмислена много информация.
Както един патоанатом, подробно изследва едно тяло, мъртво... Той открива причините за смъртта, но не знае как да го съживи.
...
Правителството трябвало да решава "структурни проблеми".
Не структурни, политически са проблемите.
България нямала вътрешен капитал, а кога, кое управление е поставяло този въпрос за решаване?
Някой прави ли нещо в България за увеличаване на вътрешния капитал?
Все едно да слушаме как някой безкрайно се оплаква, че няма къща. Но същевременно никога не е взел решение да си построи такава.
И ще анализираме и ще се оплакваме безкрай колко точно е неудобно, че колко градуса е студено, че каква е влажността като те вали дъжда...
РЕШЕНИЕ трябва да се вземе.
05 Юни 2013 09:52
Те са имали колонии
И кой им ги е дал тез колонии?
Сигурно ви е трудно да признаете и пред себе си, че сте лениви, без идеи, с ниско образование и малки шансове в живота.
...и най-вече, че сте непоправими уманитари:
В България 4.7% от студентите учат точни науки и ИТ, докато в ЕС този дял е 9.3%, а в Германия - 12%.
05 Юни 2013 09:55
Но за ТОВА правителство нямам никакви положителни очаквания, да постави въпросите - КАК да се подобри българската икономика.
Болшевишките слуги у нас открай време мислят как да се помага на руската икономика а не на бългрската.
... Имал чувството, че с Белене ще е по-изгодно отколкото без...
Ами като имаш чувство, че България има излишни 20 млрда я предложи как с тези пари може да се съживи НАШАТА икономика?
Айде да си представим, че по схема за 10 години вкарваме по 2 млрд годишно за увеличаване на вътрешния капитал
И СПИРАНЕ НА ИЗТИЧАНЕТО му навън?
05 Юни 2013 09:58
Параграфе, какво идва да каже да ти се обадя на твоя мейл? Аз нямам какво тайно да ти казвам. Ако ти имаш - моят мейл е действащ. Ама така - jaви ми се на моj маjл ми звучи като: редник Иванов да се яви в склада на ротата.
05 Юни 2013 10:37
Мнението на г-н Богданов е вярно и добре обосновано.
Личи си обаче, че единствената икономическа литература, която са чели форумните икономисти са трудовете на другаря Маркс и то отгоре-отгоре.
05 Юни 2013 10:39
Защото сме прости е най-краткия и верен отговор. Защото пишман икономисти като автора на статията не зададоха въпроса изгодно ли ще ни е членството в ЕС, особено при условията договорени от Кунева-Пръмова. Защото сме нетен донор на ЕС. Защото селското ни стопанство умря смазано от субсидираните продукти на другите членки на съюза. Защото търговията на дребно бе превзета от немците с техните вериги, чиято експанзия става с държавно-гарантирани кредити на 1.5% лихва. Защото нашите предприемачи няма как да се конкурират с европейските при нашите лихвени проценти. Защото "елитът" е на хранилка на западни фондации и обслужва и холандските интереси преди българските.
05 Юни 2013 10:58
Защото чугунолеенето е приключило в главите на 90 % от форумните пишман-икономисти. Представителна извадка за състоянието на останалата част от мат`ряла.
05 Юни 2013 11:00
Ще доживея ли да прочета подобна статия във вестник "СЕГА" ?
http://offnews.bg/index.php/202938/v-zashtita-na-darzhavata#comment-83702
05 Юни 2013 11:08
Ще доживея ли да прочета подобна статия във вестник "СЕГА" ?

че те глупости от сорта: През 1929 г. американският президент Хърбърт Хувър решава да отговори на борсовия крах с пакет от сурови мерки за съкращения и по този начин отваря широко вратите, през които съвсем спокойно минава Великата депресия. Америка все пак успява да се справи с нея благодарение на Новия курс на Франклин Рузвелт и заложените в основата му големи правителствени разходи. и сега може да се прочетат
05 Юни 2013 11:26
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД