:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,109
Активни 607
Страници 13,674
За един ден 1,302,066

Прахосникът България трябва да направи квантов скок

Програмно бюджетиране, безхартиено управление и прозрачните обществени поръчки са задължителни мерки за подобряване на публичните разходи и услуги
И-НЕТ
Електронните услуги у нас навлизат бавно и заради съпротивата на чиновниците - компютърът не взима подкупи.
Групата Macro Watch изготви доклад "Варианти за икономическа политика. Предимства и недостатъци" с цел да изведе идеите за постигане на икономически растеж, просперитет и намаляване на бедността в България. Докладът е изготвен въз основа на обсъждания, проведени в периода октомври 2012 - март 2013 г., като анализира близо 200 мерки и предложения и дава препоръки. Това е четвъртата статия, представяща за читателите на "Сега" най-съществените изводи на Macro Watch. Пълния текст на доклада може да намерите на адрес: http://osi.bg/?cy=10&lang=1&program=1&action=2&news_id=597

........................................

Изследване на Европейската комисия за новите страни - членки на ЕС, показва, че България може да намали двойно бюджетните си разходи, като подобри ефективността на харченето. Иначе казано, българският държавен бюджет може да постигне двойно по-добър резултат, без да се налага да увеличава разходите, само чрез повишение на ефективността. БОРКОР - Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, например изчислява, че само от подобрение на процедурите по обществени поръчки могат да бъдат спестени 1 милиард лева годишно.

Държавните разходи пряко влияят на икономическия растеж. Но не всяка публична инвестиция има добър ефект. Някои страни например харчат много за образование, но резултатите въобще не са впечатляващи. А други с по-малко инвестиции имат образование на световно ниво. Редица изследвания показват, че увеличение на правителствените разходи с 10 процентни пункта води до 0.5-1% годишно по-нисък икономически растеж в развитите страни. По-големият размер на правителството е по-вреден в държави с ограничени граждански и политически свободи.

В последния доклад на Световния икономически форум за глобалната конкурентоспособност България е на 89-о място в света по показателя "ефективност на бюджетните разходи", което означава, че е "прахосник". За сравнение в тази класация Естония е на 47-о място, а Финландия е девета.

Размерът на българското правителство - като бюджетно преразпределение - е към 40% от БВП. То не е от най-големите, но не е и от най-малките и е далеч от оптималното ниво. България е твърде бюрократизирана и свръхрегулирана, с твърде много власт на администрацията. Проблемите са и в структурата, и в ниската ефективност на държавните разходи. Което всъщност е добра новина - означава, че може да се постигне значително подобрение без нужда от големи допълнителни ресурси.

Все още



българската държава е работодател на 27-28% от наетите



в икономиката - пряко (чрез бюджета) или косвено (чрез държавните предприятия). Премахването на ранното пенсиониране на определени категории държавни служители ще спести огромни публични разходи. Друга важна стъпка е премахването на възможностите за ранно пенсиониране на "инвалиди" с фалшиви телкове.

Когато държавата майка е навсякъде, рисковете растат. Загубите - също. Държавни предприятия, като БДЖ или ВМЗ, тежат на бюджета. Други, като НЕК, затъват в проблеми заради политизирането на стопански решения.

В силно регулираната държава частният сектор е притиснат от лавина закони и подзаконови актове, задушават го избирателен контрол и корупционна преса. Ясно е какво трябва да се промени - необходими са малко, но ефективни регулации, ако искаме по-добра бизнес среда и по-магнетичен инвестиционен климат. Чудесна мярка в тази посока е



преминаването към безхартиено правителство -



- преход към електронни услуги, е-кореспонденция, е-деловодство, е-подпис. Това води не само до намаляване на бюрокрацията, но и до спестяване на разходи и до екологични предимства - чрез икономиите на хартия, мастило, принтери, копирни машини, кламери, куриерски, пощенски услуги и др.

Тази мярка има противници, защото може да наложи съкращения на чиновници. Но представете си милионите фирми и граждани, на които електронното управление ще спести чакането по опашки и гишета и пътуването до различните служби и ведомства.

Ръка за ръка с тази мярка върви и въвеждането на възможността за плащане с банкови карти на място или през интернет на всяко гише или сайт. Електронните плащания са неделима част от е-правителството. Те са лесни, удобни и спестяват обичайните такси, които сега банките събират за преводи на суми от фирми и граждани към държавния бюджет, към ведомствени и общински бюджети.

Жалко е, че бе пропусната възможността при масовата смяна на документите за самоличност да бъдат поставени чипове в личните карти, така че те да се ползват като ключ за достъп до всякакви електронни услуги. Естонците ползват навсякъде личните си карти за е-идентификация, дори албанците вече имат лични карти с чип. Разбира се, това върви с изградена инфраструктура на е-правителството - богат набор от е-услуги, какъвто у нас още няма. Всичко това може много бързо да се промени.

Крайно време е в България



програмното бюджетиране да започне да се прилага реално, не проформа.



Още не сме скъсали с историческия модел на финансиране - щом в предишния бюджет МВР и Министерството на отбраната са получавали най-големите "порции", и занапред трябва да е така. Необходим е квантов скок в бюджетното управление, така че харченето да се предшества от сериозни анализи и аргументи и разходите да се правят за ефективни програми и проекти. Отделен въпрос е, че администрацията не е готова, а политическото ръководство не разбира важността на програмното бюджетиране.

Много важна мярка е последващата оценка. Само така ще се сложи край на фиктивното програмиране. Сега чиновниците пишат "програми", а после никой не следи какви са ефектите. Трябва да се въведат ясни индикатори за оценка на изпълнението, а заедно това да се предвидят и санкции за лошо изпълнение. Следващата стъпка е програмите, които не са показали ефект, да бъдат закрити и ресурсите да бъдат пренасочени там, където ще работят.

Добре е периодично да се прави пълен преглед на публичните разходи - примерно на всеки пет години. Това е начинът да се откроят и орежат неефективните и ненужните разходи и освободените средства да се насочат там, където има полза от тях. Минусът е, че такъв преглед се прави бавно и е много трудоемък. Освен това политиците предпочитат мерки, които дават бърз и очевиден ефект, а тази мярка не е такава. Пък и рязането на разходи винаги е политически трудно.

Министерствата са едри собственици на сгради и терени, които най-често не управляват добре. Ето една "еретична" идея -



ведомствата да бъдат третирани като наематели



и да плащат за обитаването на сградите. Това ще ги насърчи да използват по-добре предоставения им фонд и да се освобождават от всеки ненужен квадратен метър площ. Рискът е ясен - ще има съпротива и сблъсък с "културата на безплатното" в държавния сектор, но си заслужава. При това някои решения са съвсем прости - например продажбата на излишни държавни имоти, но само при условие, че получените средства се реинвестират. Ако процедурите са прозрачни и състезателни, няма да има нагласени продажби.

Много подобрения са възможни в работата с еврофондовете. Сега разпиляването на европейските пари на принципа "за всекиго по нещо" към всички министерства води до липса на видим резултат в която и да е област. Средствата от ЕС не могат да решават всякакви проблеми. За да имат ефект, еврофондовете трябва да се насочат към проекти с принос към икономиката, не просто да се похарчат. Ето защо Macro Watch препоръчва фокусиране на eврофондовете към няколко важни приоритета и преследване на продуктивност, не на усвояване.

Много "хляб" за икономии на разходи има и в обществените поръчки. При повече прозрачност и състезателност - чрез строги санкции за нагласени процедури и надути цени, разходите ще са по-ниски и повече фирми ще могат да участват в повече търгове.

архив СЕГА
Документацията за една обществена поръчка понякога се измерва в тонове. Спасението е в безхартиеното правителство, но електронните търгове още са само пожелание в България.
 - - -
 Бюрокрация.
22
3524
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
16 Юни 2013 20:56
Митата не събрани, Десятъка и той. Всичката Мара втасала, квантов скок ще прави.
16 Юни 2013 21:24
Пак повторение на едни и същи мантри! Електронно превителство, електронни търгове, електронни документи и всичко ще се оправи. А на бас, че не. А,да и правителството не "още" е работодател на 28%, а ВЕЧЕ е най- големият работодател
16 Юни 2013 21:49
БОРКОР - Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, например изчислява, че само от подобрение на процедурите по обществени поръчки могат да бъдат спестени 1 милиард лева годишно.


Ае стига бе, тия това ли успяха да насмятат?
16 Юни 2013 22:01
Много е просто.
1. Незабавно се спират пенсиите на пенсионерите по 47 години. Разни МВР-та и МНО-та започват да си работят като хирурга и да си плащат осигуровките от собствения джоб.
2. Не вече пенсиониралите се, над 65 въпросни паразити, пенсията се прави социална и точка !!!
3. Премахва се това безумие `ранно пенсиониране`

Резултат:

- може би /подчертавам/ , че поколенията след мен биха започнали да си плаща осигуровки и т.н.

п.п. За да няма спекулации. За 15 години здраво бачкане, не знам дали имам и месец трудов стаж. Не искам бе. Не искам да храня цигани и полицаи с осигуровки и данъци. Но пък имам два търговски обекта, наемите от които ми осигуряват нормално съществуване.
16 Юни 2013 22:03
Когато прочетох, че с оптимизиране могат да се намалят 2 (два) пъти!!! бюджетните разходи за същите дейности, направих квантов скок направо в областта на мненията. Мисля, че не съм сбъркал. И като малка забележка: по-правилно е да се каже квантов преход, вместо квантов скок.
16 Юни 2013 23:12
преход към електронни услуги, е-кореспонденция, е-деловодство, е-подпис. Това води не само до намаляване на бюрокрацията, но и до спестяване на разходи и до екологични предимства - чрез икономиите на хартия, мастило, принтери, копирни машини, кламери, куриерски, пощенски услуги и др.


16 Юни 2013 23:12
Прахосникът България? Та българската държава преразпределя най-малък дял от БВП от всички страни в Европейския съюз - 35.8% за 2012 г. Слушайте ги тези, наричайте ги "икономистите", па после си дерете гърлата да протестирате на площадите.
В този и предишни доклади те хързулват публиката в самото начало - че проблемът на икономиката не били заплатите, а безработицата. Оттам нататък всичко са лакардии. Големият ни икономически проблем е от финансово естество - БНБ. От политиката на БНБ произтичат и ниските заплати, и емигриращите младежи, и липсата на икономически растеж.
И да намалим разходите на държавата с 50% - което както казах съвсем ще ни направи неевропейци, за радост на "икономистите", ако БНБ продължава да изсмуква парите в икономиката, чакайте да се замогнете
17 Юни 2013 00:53
Mittag, гледам, че пишеш, значи можеш и да четеш:

Виж какво пише в статията: "Изследване на Европейската комисия за новите страни - членки на ЕС, показва, че България може да намали двойно бюджетните си разходи, като подобри ефективността на харченето. Иначе казано, българският държавен бюджет може да постигне двойно по-добър резултат, без да се налага да увеличава разходите, само чрез повишение на ефективността. БОРКОР - Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, например изчислява, че само от подобрение на процедурите по обществени поръчки могат да бъдат спестени 1 милиард лева годишно."

Това обяснение е ключово - в държава като нашата нещо, което може да се направи за 1000 лева, се прави за 10 000, при това некачествено. Ако не вярваш - проучи финансовата история на електронното правителство - ние харчим стотици и милиони и милиарди и пак сме един век след естонците, които га го направили съсн суми с по-малко нули.
17 Юни 2013 01:12
Само забележете тези нещастници от тройната коалиция и заклети фенове на Пеевски какво сътвориха - вместо да се захванат веднага да оправят бизнес средата, надробиха протести и предизвикаха тнов прилив на политическа нестабилност и обществен гняв. А Станишев заклеймява искрено възмутените граждани, че клатели държавата и го правели под диктовката на ГЕРБ.
То бива политическа наглост, но това минава всякакви граници
17 Юни 2013 06:43
Без да се отбие срастването на мафията с държавата, което ни се демонстрира наглейшим образом от петък насам, тия писаници имат толкова значение, колкото локумите на Милена Цанева за развитието на световната литература.

17 Юни 2013 07:07
Министерствата са едри собственици на сгради и терени, които най-често не управляват добре. Ето една "еретична" идея -
ведомствата да бъдат третирани като наематели
и да плащат за обитаването на сградите


По принцип това не се прави с наем, а с данък имоти. Когато е нормален.. тогава има развитие.. всеки работи най-малкото да плати тоя данък.. когато този данък липсва или е символичен - имаме балон в цените на имотите и мизерна икономика, просто защото се получава страхотен дисбаланс - скъпи активи, евтин труд, ниски доходи.

Натисни тук
17 Юни 2013 07:27
Квантови кратуни и електрическо правителство - ура!
17 Юни 2013 08:22
Квантови кратуни и електрическо правителство - ура!
Чудесно казано!!!
От къде им дойде на тези кратуни това понятие КВАНТОВ СКОК (подскок). Може би искат да кажат, че трябва да се премине от едно стабилно състояние в друго. Ама тези състояния се описват с вероятностни функции.
Истината, обаче, е другаде. А тя е, че държавата трябва да се намеси в икономиката. Не пряка национализация, но предприятия, които явно не работят - не плащат заплати определени месеци, не спазват законите, влиза съдия изпълнител и се отнемат в полза на държавата. Само частни преприятия, коитто са изрядни да останат. Да се върне министерството на примишлеността, което пряко да наблюдав и ръководи държавните предприятия, работата на техните управленски екипи, а не като сега разни бордове, които се интерисуват само от заплатите.
17 Юни 2013 08:38
"Изследване на Европейската комисия за новите страни - членки на ЕС, показва, че България може да намали двойно бюджетните си разходи, като подобри ефективността на харченето."
Сега какъв е проблемът, който е общ за капитализма. Когато повишиш ефективността по този начин ти изхвърляш хиляди като безработни - те няма да влязат в производството по две причини:
1. те нямат тази квалификация за производството, защото нашето образование нарои хуманитари - разни менъжери, икономисти, прависти, които само такива синекурни длъжности могат да заемат.
2. защото самото производство е много рехаво и няма капацитет да погълни толкова хора.
И като резултат, това ще е една огромна армия от безработни, които не плащат данъци и застраховки, а трябва да бъдат хрантутени от обществото.
Същото стана като съкратихме армията. Това се отрази на пазара и редица предприятия и селското стопанство, които доставяха продукция за армията бяха съсипани. Виж състоянието на военните заводи. Съсипването на Кремиковци, на част от Лукойл и др. такива доведе тежкото състояние на пристанището в Бургас и товарни превози на железниците.
Това е то безплановата пазарна икономика. Когато се основава на законите на хаоса. Цивилизацията означава борба срещу тези хаотични явления - епидемии, природни явления. Също така и срещу тези явления в икономиката, които при пазарния фундаментализъм (нео-либерализма) пораждат кризи и хаос.
17 Юни 2013 09:41
Според другаря Mrx++ ефективността не бива да се повишава, щото ще произведе безработни. По неговата логика най-добре е да се върнем в първобитнообщиния строй - там понятието безработица просто не е съществувало.

Държавата да се намеси, държавата да се намеси, държавата да се намеси .... това не е лъжа, повтаряна милиони пъти, а е най-голямата глупост, особено като говорим за българската държава. Държавате се меси в енергетиката, във ВМЗ Сопот, в пощите и резултатът е не печален, а трагичен на квадрат.

Хора, размърдайте си мозъците!!!
17 Юни 2013 09:42
Изследване на Европейската комисия за новите страни - членки на ЕС, показва, че България може да намали двойно бюджетните си разходи, като подобри ефективността на харченето.

Я дайте повече информация за това изследване. При едно бързо търсене не го намерих на страницата на ЕК. Ще ми е много интересно да го огледам, защото всяка информация с източник ФОНДАЦИИ ОО и ИПИ поставям под дълбоко съмнение, поради лъжи и манипулации.
17 Юни 2013 09:52
България е държавата с най-много милиционери на 1000 души население.Само в България дават по една торба с пари на милиционерите, които се пенсионират на 49 години. Само в БГ МВР има най-голям бюджет.При това положение не би трябвало да има престъпност или много малка такава.Не съм против полицаите, разбира се че трябва да ги има, но да са по-малко, по-добре платени и по-ефективни.Такова е положението и почти всички ведомства с контролни функции.Има много резерви в харченето и това дали ще се нарече "квантов скок" или "квантов подскок" не толкова важно.
17 Юни 2013 10:32
И като малка забележка: по-правилно е да се каже квантов преход, вместо квантов скок.

Квантов преход е за образованите. От БГ джърнализма, ОО, ИПИ и прочеето "експерти" утре може и като лупинг да го прочетем. Безмозъчна, илитератна, лобистка папагалщина, формираща т.нар. обществено мнение. Каквито формиращите, такова и мнението, както ясно се вижда в последното десетилетие и най-паче в последното петилетие.
17 Юни 2013 11:26
SvSophia, ,
Всеки мой сблъсък с бюрокрацията ни е отчайващ за мен.
Ужасно бавна и тромава, с невероятни срокове за някои услуги.

Преди всяко мое посещение на такава структура се запасявам с търпение и няколко вестника/чета ги докато чакам по опашките/.
17 Юни 2013 17:34
Държавата да се намеси, държавата да се намеси, държавата да се намеси .... това не е лъжа, повтаряна милиони пъти, а е най-голямата глупост, особено като говорим за българската държава. Държавате се меси в енергетиката, във ВМЗ Сопот, в пощите и резултатът е не печален, а трагичен на квадрат.
Държавата при тези производства се меси само когато трябва да ги спасява. Те работят като частни предприятия. Сложен е някакъв борд, който се грижи само за заплатите си. Ние видяхме как всичко рухна след като се приватизира. Ефективността трябва да се опира на нови технологии и на развитие на производството, планиране на кадрите. Не като сегашното безразборно завършване на хуманитарни специалности, които след това пълнят канцелариите, издават многобройни вестници, все непроизводителни длъжности. Пълно с психолози, вече с икономисти, с артисти, с юристи и какво ли не.
Ти си явно си с жълто около устата и не знаеш как до 1989г. се тълпяха за инженерни специалности, като в някои от тях, като електроника, полимери и др. се влизаше само с пълен бал -6. Сега който се завърти около вратите на университета (у нас са над 50 университета) и те отвътре го дърпат да влезе.
Аз обясних по-горе, че като увеличиш безработицата, никакъв ефект за обществото - плаща се на хора, които не работят, които не плащат данъци и осигуровки и които нямат бъдеще. Въобще не е ясно как ще се пенсионират стотици хиляди българи, като заради липсата на работа няма да натрупат трудов стаж. Те са вече 14%, а колко ще станат след съкращенията? Въобще при капитализма се правят реформи за ефективност без да се вземат предвид влиянието върху цялото общество. Това не е само у нас. В САЩ един ми обясняваше, че само малко над 40% от работоспособното население работи. В близкия супермаркет повечето пазаруваха с купони за безработни и за под прага на бедността. Разбира се САЩ могат да си позволят това щото могат да печатат пари, за тях работят фирми по целия свят и жевеят с дългове, на кредит. Ама на нас ни е забранено печатането на пари и ни натискат да имаме малък дълг.
Въобще разни пазарни8 теории са ви задръстили главите и не виждате трагичнат реалност, която се срива все по-надолу.
17 Юни 2013 17:45
Хора, размърдайте си мозъците!!!

Е като си си размърдал мозъка, да си казал нещо позитивно. Нещо, което ще намали безработицата, щреу величи реално брутния продукт и ефективността в обществото. То празен мозък, колкото и да го мърдаш нищо не излиза от него.
17 Юни 2013 18:53
Марксе, разбирам усилията ти да звучиш убедително и ги уважавам - поне си даваш труд да се обосновеш.
Но, честно казано, в написаното от теб откривам утопична вяра и много противоречия. С удоволствие бих поспорил с теб, но за жалост трябва много време за такъв сериозен разговор. Може би реплика по реплика...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД