:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,812
Активни 641
Страници 12,377
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Успехът на матурите все още лежи върху лесните задачи

Поредният изпитен маратон не промени съществено картината на знанията на децата
СНИМКА: "СЕГА"
----
Тазгодишният изпитен маратон за учениците от IV, VII и XII клас приключи. Истинската картина за нивото на образование обаче остава леко размазана и не е много ясно какво наистина знаят и не знаят българските ученици. Постоянно повтарящи се с предишните години изводи, непълна и некачествено представена статистика, опит за прикриване на резултатите на слабите ученици, лоша организация - това са изводите от тазгодишните "презентации" на министерството на образованието. И още нещо, което няма пряко отношение към представянето на децата, но е показателно за отношението на министерството към проблема - новият министър на образованието проф. Анелия Клисарова присъства само в първите 10 минути на пресконференцията, на която бяха обявени резултатите на учениците от VII и XII клас. Необяснимо е подобно пренебрежение към най-важното събитие в областта на средното образование - годишните изпити на два випуска. Именно резултатите от тези изпити са особено показателни за нивото на грамотност.

Ето какво "откри" МОН за постиженията и пропуските на учениците от различните випуски тази година.



IV клас



Учениците решават лесно задачи, зададени по познат начин и свързани с автоматизирани знания. Децата лесно се справят с въпроси за значението на думите и видовете изречения. В края на началния етап обаче учениците трудно откриват кои са нравствените послания в творбата, не умеят добре да тълкуват поведението на героите, не могат да аргументират личния избор и да доказват собственото си мнение. Основните пропуски по математика са в задачи, които изискват от децата логическо мислене и прилагане на изучени знания в нестандартна ситуация. По "Човекът и обществото" с най-нисък процент на успеваемост са въпросите, свързани с прилагането на комплексни знания в определена ситуация и с абстрактно знание - например права и задължения на гражданите. Задачите за разбиране на жизнени процеси и физични явления са затруднили най-много учениците по "Човекът и природата". Учениците се затрудняват при работа със схема.



VII клас



Най-често грешки по български език и литература се допускат при членуването на съществителните и при двойно "н" на прилагателните, при променливо "я", при редукция и асимилация на съгласни звукове, неправилна замяна на букви "и" и "й", при употреба на главни букви. Често допускани са грешките при пунктуацията на сложното изречение и на обособените части и при неточности поради непознаване на лексикалното значение на някои думи. При преразказа пропуските са най-често свързани с повторение на глаголи и използване на еднообразни изречения (60%). Около 45% от учениците предават съдържанието като цяло, но пропускат или разместват важни епизоди от творбата. По математика около 70% от седмокласниците не владеят понятието решение на линейно неравенство, същият е делът на учениците, които не умеят да моделират с част от число. Най-честата причина за грешките е невнимателното четене на условието. 41% от учениците, които са решавали четирите задачи за кандидатстване в гимназиите, изобщо не са се справили с тях. Седмокласниците не могат да решават задачи, при които има текст за четене с разбиране на дадена информация или инструкция за постъпково решение и не могат да създават алгебричен модел на житейска ситуация.



XII клас



Пунктуацията продължава да мъчи учениците чак до края на гимназията, показват резултатите от матурите. Все по-малко ученици решават вярно задачите за правилно прилагане на пунктуационните правила - 62% през 2013 г. в сравнение с 68% през 2012 г. Увеличава се броят на зрелостниците, които не могат да работят с текст. Учениците не могат да формулират собствена теза и да я защитят дори в рамките на 3-4 изречения. Едва една пета от гимназистите успяват да напишат кратко и сбито резюме по текст. По останалите предмети най-драматично (традиционно) е положението по география - над 25% от избралите матурата по този предмет са със слаби оценки (за сравнение двойките през 2012 г. са 17%).



Каква е равносметката?



Учениците нямат проблем със задачи, свързани с възпроизвеждане на готови знания, но срещат големи трудности при задачите, които изискват от тях да разсъждават, да мислят логично и да се изразяват със свои думи. Разчитането на графики и схеми, осмислянето на житейски ситуации или работата с текст - това са основните пропуски на учениците. Тези слабости се появяват, когато се проверяват едни и същи знания и умения, в единия случай са в задачи с един верен отговор от четири възможни, а в другия трябва сами да формулират правилния отговор под формата на теза или резюме. И още - децата се научават да прилагат стратегии за решаване на примерни тестове, а не да прилагат знанията си в разнообразни по вид задачи.

Тази слабост на българската образователна система е общоизвестна и периодично се напомня като извод в международните изследвания за грамотността на 10-годишните и 15-годишните ученици (IV и IX клас). Оправдано ли е тогава хабенето на милиони левове всяка година и много нерви на родители и деца, за да излязат накрая експертите на МОН и да повторят общоизвестни факти и да отчитат като голям успех повишаването на средния успех с 5, 6 или 8 стотни? И в същото време чрез статистически трикове да прикриват данни за дела на неграмотните или пък да не съобщават успеха на всички училища в страната (а не само на десетте училища - забележете - с над 20 ученици с най-добър или най-лош успех)? Данните за успеха на трите випуска са публични - пълната статистика трябва да е достъпна на сайта на министерството. Недопустимо е репортерите да си пресмятат сами (?!) колко са двойките по български език и литература и по математика на учениците от VII клас само, защото чиновниците са решили да представят дела на слабите оценки като процент от общия брой явили се. В министерството работят на щат над 400 експерти, които получават заплата от данъците на родителите, чиито деца са подложени на майския изпитен маратон.

Правилната употреба на базата данни от всички проведени до момента изпити предполага изготвянето на подробен (публичен) анализ на пропуските на учениците и конкретни стъпки за решаването им. Подобен анализ би трябвало да стане основа за изготвянето на нови учебни програми, които адекватно да отразяват новостите в преподаването и в развитието на познанието. На децата са нужни такива промени, които да ги направят мислещи граждани, които могат свободно да се изразяват и да защитават позицията си по даден проблем. Но в контекста на събитията от последните месеци натрапчиво идва въпросът - иска ли кликата от политически партии, които се сменят начело на държавата, да си позволи такива граждани.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
---
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Новият просветен министър проф. Анелия Клисарова (в средата) уважи откриването, но не и съществената част от представянето на резултатите на два випуска - VII и XII клас.
10
3766
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Юни 2013 21:44
Какъв успех, що за глупости !? Тази година матурата по български език бе за олигофрени. И сега забележете- за оценка Среден 3 бяха необходими 23 точки от 100 ! Как ви звучи-23% за три, при положение, че навсякъде по света необходимият процент за тази оценка е около 50...Интересно, какъв щеше да е средният успех на зрелостниците ни при такъв праг? Образователната система е тежко болна и е необходима спешна операция. А точно "седенкаджията", който причини този тежък колапс не е човекът, който може да я лекува. Оставка!
16 Юни 2013 23:54
Матурите са фарс. Тройката започва от 23 точки и писането на есе или на съчинение НЕ е задължително. Което означава, че се приема за нормално от МОН, че хора, ходили 12 години на училище, не могат да създадат смислен и свързан текст в обем поне от една страница - формат А4.
17 Юни 2013 08:45
Форматът на матурата е спорен - знанията по български език и литература се проверяват адекватно единствено чрез писан - издържан тематично, логически свързан и пр. текст. Оттам се проверяват най-достоверно и правопис, и пунктуация, и стилистична уместност, и мислене, и знания. Защото целта на обучението е хората да се научат да правят качествени писмени и устни изказвания, а не да пишат цифрите от 1 до 4 и буквите от а до в. Другото е налучкване, игра на тото, подсказване, преписване - особено затворените тестови задачи. Не се въвежда писане на, грубо казано, съчинение и отворени въпроси не само защото сляпо се следват чужди образци, но и защото в министерството са наясно, че при такъв формат на изпита едни около 25 % само имат шанс да се дипломират. Затуй.
П.П. Правилата за българската пунктуация са толкова усложнени и все по-усложнявани с частични промени в новите, официални и пр. баняджийски речници, че само специалистите в областта на синтаксиса вече могат в детайли да се ориентират къде какъв препинателен знак "се допуска". Като прибавим и изключенията, както и десетките "и др.", владеенето на пунктуационната норма от децата трябва да се проверява само там, където нещата са принципно ясни. Имам обаче сериозни усъмнявания в разбирането на този проблем от страна на авторите на тестовете.
17 Юни 2013 12:31
А точно "седенкаджията", който причини този тежък колапс не е човекът, който може да я лекува. Оставка!

Ти вярваш ли си, че точно той и единствено той е виновен за това състояние на нещата? И вярваш ли си, че дори и да си даде оставката, резултатите от матурите магически ще се подобрят?
Или не е важно да се помисли, а е важно само да си вика: "Долу!"
Обяд е, седни да хапнеш, и не пий бира.
17 Юни 2013 13:04
Дано да не съм прав, но от случващото се в образователната ни система от 90-те години насам ми се струва, че съсипването и е умишлено. Логиката е елементарна - прост народ лесно се управлява. Затова никой от властимащите няма полза от училища / образователна система, които създават УМНИ и МИСЛЕЩИ хора. А сега вече голяма част от тези УМНИ и МИСЛЕЩИ хора отдавна са избрали еднопосочния билет за някъде...а качеството на продукта второ качество, бълван от "рееформираната" ни система е видно навсякъде - дори и в този форум.
И не случайно може би един от бившите ми преподаватели в (тогавашния) ВМЕИ "Ленин" се пошегува (или не?) че заменя трима днешни висшисти за един среднист от преди 1990 година - а може би има основание?
А истински резултати от матурата може да се получат, ако например се проведе по методиката от 1965-1970 г. - тоест писмен изпит (задачи, теория, проверка на мисленето) и...устен изпит - е те там вече нЕма лабаво. А, забравих - тогава на матурите нямаше оценка "3" - под "4" си просто аут. Заповядайте пак следващата година...в същия курс...(за затвърждаване на знанията).
Просто и работещо.
17 Юни 2013 13:44
Недопустимо е на сайта на МОН да няма анализи на резултатите от матурите.А също и информация за най-добре/най-лошо представилите се училища. И наистина незнанието се прикрива с лесни матури за радост на деца, родители, министерства.
17 Юни 2013 17:22
Даа, и аз откак излязоха новите правописни речници, реших да си остана старограмотна, а не новограмотна А днешните матури са си порнография. Колко драпах да изкарам заветна петица по математика, щото иначе трябваше на матура - че писмен и устен после, както припомня Цезар. А резултат от драпането ми явно е имало, щото като се готвеха щерките за езиковата гимназия, решавахме задачите заедно и аз ги решавах по-бързо и вярно! Е, за седми клас задачи, ама ги решавах /а съм "уманитар"/
17 Юни 2013 17:22
Даа, и аз откак излязоха новите правописни речници, реших да си остана старограмотна, а не новограмотна А днешните матури са си порнография. Колко драпах да изкарам заветна петица по математика, щото иначе трябваше на матура - че писмен и устен после, както припомня Цезар. А резултат от драпането ми явно е имало, щото като се готвеха щерките за езиковата гимназия, решавахме задачите заедно и аз ги решавах по-бързо и вярно! Е, за седми клас задачи, ама ги решавах /а съм "уманитар"/
17 Юни 2013 19:19
[size=2]Цезарю, напълно сериозно е казал цитираното от теб твоя преподавател от ВМЕИ "Ленин".
17 Юни 2013 19:23
Доцентът
17 Юни 2013 19:19


Доцент Попрусков(шегувам се и не искам да Ви обидя) присъединявам се към Вашето мнение
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД