Чешки полицай охранява сградата на правителството в Прага, която бе обискирана в края на миналата седмица като част от мащабното корупционно разследване. |
В Чехия се разрази политически скандал от мащаб, какъвто тази държава не е преживявала през целия посткомунистически период. В края на миналата седмица чешката Служба за борба с организираната престъпност арестува 8 настоящи и бивши високопоставени държавни чиновници от обкръжението на министър-председателя Петер Нечас (48 г.), който бе принуден да се оттегли от премиерския пост заради аферата. Сред задържаните се оказа и шефката на кабинета на Нечас - Яна Нагиова, за която чешките медии открито твърдят, че не е само обикновена служителка, но и доста близка приятелка на премиера. Ако се съди по събраните материали от следствието, тази дама има изключително голямо политическо влияние. Скандалът е уникален с това, че в него тясно се преплитат политика, корупция и лични взаимоотношения. Аферата повдига и въпроса дали демокрацията в Чехия може да продължава да функционира в сегашния си вид.
Основната фигура в скандала, разбира се, е Яна Нагиова, която започва кариерата си в началото на 90-те години като счетоводител в малка фирма в околностите на Карлови Вари. По-късно става асистентка на един от сенаторите и така установява контакти с чешките политици. Един от тях е Петер Нечас, който по това време е в ръководството на десноцентристката Гражданска демократична партия (ГДП), която след осемгодишно прекъсване се върна на власт през 2006 г. След изборите, състояли се през лятото на 2010 г., Нечас оглави коалиционно правителство, в което освен неговата ГДП влязоха още две партии. Нагиова пък стана шеф на кабинета на новия премиер.
Жълтите вестници започнаха да спекулират,
че двамата имат връзка. Според предварителни данни на следствието в края на миналата година тя е наредила да бъде следена съпругата на министър-председателя. Помощ й оказват шефове на военното разузнаване - генералите Ондржей Паленик и Милан Кованда (в момента двамата заедно с Нагиова са в ареста). Ако информацията се потвърди, то ситуацията е доста абсурдна: ръководители на спецслужбите изпълняват нареждания от чиновничка, която изобщо няма право да им дава нареждания. Твърди се, че премиерът не е знаел за действията на Яна Нагиова.
Политическата ситуацията в страната обаче става доста сериозна, колкото повече разкрития се появяват около скандала, и на заден план остават сърдечните вълнения на Петер Нечас (два дни преди да се разрази скандала той официално обяви, че се развежда със съпругата си Радка, с която са женени от четвърт век). Възможно е влиятелната Яна Нагиова да е действала по този начин в желанието си да навреди на своята съперница. Според прокурора Иво Ищван, който оглавява проверката, разкритията на незаконното проследяване са част от мащабно разследване на корупция сред чешките политици, с което полицията се занимава вече година и половина. Ако се вярва на разследващите, то Нагиова е свързващото звено между участниците в незаконните договорки. Тя е била посредник между премиера, група от бизнесмени и лобисти, разполагащи с голямо влияние в ГДП, твърди Мартин Фридрих от електронното издание Aktualne.cz, като се позовава на добре информирани източници. Става въпрос за обществени поръчки на големи стойности, които се възлагат на предварително избрани фирми и посочени от лобистите.
Ръководителят на Службата за борба с организираната престъпност Роберт Шлахт заяви на пресконференция, че по време на обиските полицията е иззела около 150 млн. крони (6 млн. евро) и няколко килограма злато. Той отказа да съобщи къде точно и от кого са били конфискувани тези ценности. Все още не са арестувани и не са отправени обвинения на предприемачите мултимилионери Роман Яначек и Иво Ритиг, чиито имена често се споменават във връзка с аферата. Задържани се оказаха трима бивши депутати от ГДП, които миналата година влязоха в конфликт с Петер Нечас, като заплашиха, че ще гласуват срещу подготвената от кабинета данъчната реформа - това можеше да доведе до падането на правителството. След известно време "бунтарите" изведнъж се отказаха от депутатските си места, а малко по-късно напуснаха и заеманите от тях постове в надзорните съвети на дружества с държавно участие. Aktualne.cz твърди, че Яна Нагиова е имала главна роля при преговорите и договорките с депутатите бунтари.
Многобройните обиски, извършени в множество държавни ведомства, дават основание да се смята, че броят както на обвиняемите, така и на обвиненията може да се увеличи: правоохранителните органи се интересуват от детайли, свързани с обществени поръчки, възлагани в периода между 2009 г. и 2012 г. Следователите твърдят, че операцията е безпрецедентна - а това е само началото на разследването, което драстично може да промени облика на чешката политическа сцена.
Медиите и потребителите на социалните мрежи вече правят паралели между настоящата ситуация в Чехия и това, което се случи в Италия в началото на 90-те години. Тогава по време на операцията "Чисти ръце", започната от съдии и следователи, бяха разкрити корупционни афери и връзки с мафията на водещи италиански политици. В резултат на разразилата се криза падна управлението на т.нар. Първа република и подкрепата за него в лицето на Християндемократическата партия. Около разследването в Чехия все още има доста въпроси. Представената информация е крайно недостатъчна, но това се обяснява с опасенията на разследващите да не се "изплашат" други хора, които може да са свързани с корупционната афера. А и самите следователи не са безгрешни: в миналото някои са прикривали корумпирани политици, а името на един от прокурорите в Прага - Либор Григарек, се споменава и в сегашния скандал.
Парадоксалното в тази афера е, че точно правителството на Петер Нечас предприе стъпки,
за да прочисти правоохранителните органи от корумпираните служители
и точно това се смята за един от малкото политически успехи на неговия кабинет. Затова и един от основните въпроси си остава до каква степен той е знаел за машинациите, извършвани от приближените му. В първите дни след арестите той категорично отказваше да подаде оставка. Най-голямата опозиционна парламентарна партия - Чешка социалдемократическа партия (ЧСДП), започна да настоява Нечас да се оттегли веднага след обиските. Зам.-председателят на ЧСДП Михал Гашек заяви, че пораженията, нанесени на военното разузнаване от аферата "Яна Негиова", са толкова сериозни, че съюзниците в НАТО "няма да искат да споделят с тази служба прогнозата за времето, да не говорим за секретни данни". Въпреки това опозицията не разполага с достатъчно депутатски гласове, за да гласува за разпускането на парламента, което пък ще доведе до предсрочни парламентарни избори. Според проучванията на общественото мнение левицата може да победи с голяма преднина.
Скандалът, независимо от това какви нови подробности за корупция и задкулисни сделки ще се появят, неизбежно ще засегне чешката политическа система. За партията на Нечас ударът може да се окаже фатален. За лявата опозиция, която преживя своята шумна корупционна афера през м.г., когато бе арестуван един от лидерите на социалдемократите Давид Рат, скандалът може да бъде трамплин към властта. За новия президент Милош Земан, известен със своите авторитарни наклонности, това е дар от съдбата, засилващ позициите му на върховен политически арбитър. А за обществото - повод за размисъл по въпроса защо сегашната система на управление не е в състояние да се справи с крадливите политици, чиновници и свързаните с тях бизнесмени.