:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,006
Активни 528
Страници 19,473
За един ден 1,302,066

Клетият Северозапад не заслужава пореден глупав лозунг

БСП ще възражда региона чрез специална агенция, която ще произведе още бюрокрация
Снимка: БГНЕС
Новият мост при Видин е изключителна предпоставка за наваксване на изостаналостта. Социалната му значимост ще се усети след години.
БСП смята да създаде агенция за Северозападна България, съобщи преди няколко дни депутатът Младен Червеняков. Идеята бе обсъждана и в предизборната кампания на социалистите. Към създаването на нова административна структура би трябвало да се подхожда предпазливо, но очевидно предпазливостта не е характерна за политиците - либералната формация "България на гражданите" предложи цяло министерство за региона.

БСП предвижда и изработването на специален закон за Северозападна България, който да насърчи инвестициите и социалните политики. Теоретично погледнато, намерението не е лошо. Има обаче един проблем. Практически нито закон, нито агенция или министерство са достатъчни за извършване на полезност. Законът за регионалното развитие например определя "общини за целенасочена подкрепа". 38 от категорията с най-влошени показатели се намират в Северозападна България. Но де факто въпреки съществуването на закона не се е забелязала "целенасочена подкрепа" в тях.

Изоставането на Северозападна България е факт, няма смисъл да се описват стопанските и социалните индикатори. Като трасе на два транспортни коридора (север-юг и запад-изток по Дунав), регионът може да бъде атрактивен за европейско финансиране. Твърде е вероятно в БСП да смятат, че специална държавна структура би била полезна с оглед на кандидатстването, а и да се разпорежда после с парите. Възможно е да се надява и на прилежащи ползи - доволство сред електората за положените от правителството грижи, административен апарат, който винаги е полезен на управляваща партия. Въпросът е къде са останалите плюсове на подобна идея.

Политиците по принцип нямат интерес от дебат по същество.



Важните детайли се пренебрегват



Като например, че в Северозападния регион на планиране влизат Плевен и Ловеч. Картата бе прекроявана многократно, окончателната версия приобщава двете административни области към Видин, Враца и Монтана. България е малка държава, но различия съществуват, затова е нелепо с унифициран подход да се решават задачи в Монтана и Ловеч.

Има и още нещо. Твърде дискусионно, направо невярно е отразяването на реалните проблеми на Северозапада в правителствената и европейската документация. Националната стратегия за регионално развитие (2012 г. - 2022 г.) отчита района като най-изостанал, но показателите в нея са по-добри в сравнение с действителността. Причината пак е присъствието на Плевен и Ловеч. Делът на региона в БВП например е около 7%. Но колко би бил без Плевен, а особено Ловеч след китайските инвестиции? Стратегията за регионално развитие е част от концепцията "България 2020" и от аналогичната за ЕС ("Европа 2020"). Какво планиране, каква реална прогноза, а оттам и мерки могат да се прилагат за Видин, Монтана и Враца, след като документално са пришити области с други специфики и потенциал. Ако БСП ще пише закон и създава агенция, то най-напред трябва да определи какво точно е Българският Северозапад.

Новият мост при Видин е изключителна предпоставка за наваксване на изостаналостта. Социалната му значимост ще се усети след години. След още повече бихме усетили ползата от други мостове (Никопол и Оряхово), както и обновяване на пристанищните терминали с цел обслужване на комбинирани превози. Да се говори в момента за подобна модернизация може да се стори нелепо на мнозина, но за прогрес се изисква мислене в перспектива. Именно транспортът, а и сътрудничеството със съседни държави са коз за развитието на Северозапада.



Добре ще се отрази и евентуалното приемане на Сърбия в ЕС



А ето и още една тема за размисъл - в целия Северозападен регион на планиране има един университет. В Плевен е, следователно Северозападът няма университет. В целия регион има две кина. Познайте къде. В София и в Югозападния регион има 24 вуза - представяте ли си това как се отразява на младежката миграция? Стопанската академия поддържа жив Свищов, Американският захранва с жизненост Благоевград.

За нито едно полезно действие обаче не се изисква създаването на агенция. Няма случай в българската практика, при който проблемите в съответния ресор да са решени с нова структура. Обратно - тя увеличава разходите и бюрокрацията.
8
3195
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
17 Юни 2013 19:55
Варненец - специалист по Северозапада???
---------------------------------------------------------------
Блогът на Генек

17 Юни 2013 20:28
Ми да се надяваме, че агенцията ще роди нещо по-смислено. Щото пристанището в Лом и сега може да обработва жп товари, ама от това не е цъфнало, особено откакто фалира Кремиковци. Кина се опитват да правят отвреме-навреме и се отказват, щото "младежта" явно пази в тайна мерака си да ходи на кино. Университетите, дето в България са 10 пъти повече от магистралите, не съм сигурен, че са чак такъв мотор за икономиката, нито, че пернишката младеж умира от желание да учи в техния. Изобщо, ако нещо вече требва, то си се появява и само, държавата може да помогне само на нещо ново и голямо, от сорта на дунавска силиконова равнина - от кариерата във Владимирово може да се копа камък за чиповете, примерно, дърводелната в Митровци ще прави кутиите...
18 Юни 2013 01:28
Варненецо да назначи повечко дваесегодишни варненки-агентки в агенцията.
Че ги преслушвам кви бизнеспланове моат ми предложат за инвестиране.
18 Юни 2013 12:17
Новият мост при Видин е изключителна предпоставка за наваксване на изостаналостта.

Нищо подобно. Мостовете не стават за ядене, както и магистралите. Питайте Серго и Центурчовците. Вместо да се строят ненужни мостове, можеше да се вдигнат пенсийте или да се раздадат парите на народа.
18 Юни 2013 13:29
Твърде е вероятно в БСП да смятат, че специална държавна структура би била полезна с оглед на кандидатстването, а и да се разпорежда после с парите.

Най-вече с разпореждането
18 Юни 2013 14:15
Плевен и Ловеч са цъфнали и вързали. Като има един ктайски завод в Ловешки окръг, въпросът решен ли е? Ловеч е неголям град, но сега е обезлюден. Плевен е с ликвидирано производство по всички направления. Враца, Монтана и Видин са много зле, но проблемите им не са нерешими. А по-комплексно биха се решавали тези проблеми в целия Северозапад. Ние сме едно - с подобен говор, подобни обичаи, обща инфраструктура, подлежаща изцяло на подновяване. Минавали ли сте по пътя Искър-Кнежа-Бяла Слатина? Не трябва да се пренебрегва и следното. Хората от Северозапада са избягали нанякъде и една значителна част са в Плевен. Живеят в Плевен и гледат с носталгия към Европа /малко преди Европа, само посоката е същата/. Структуерите на земеделието и животновъдството са общи или по-скоро биха били общи, ако се развият както трябва. И последно, ако не се направи нещо ефективно, дали ще има министерство или агенция - не знаем, но е в ход изграждането на структури на обща Северозападна революционна организация. Ние си падаме по революциите. Все пак при нас е имало по-малко турци и революционният ни дух не е толкова потискан през вековете. Бай Тошо затова го беше страх от нас. Търпим, търпим, па ни прекипи!
18 Юни 2013 15:53
Чернев, явно не си от този край. Аз съм. Нищо общо няма между говора в СЗ България, който е от западните говори, с "е" вместо "я", и района на Плевен - Ловеч, типична Средна Северна България. "Ятовата" граница минава по река Вит и много малка част от Ловешко и Плевенско са на запад от тази река. В СЗБ се слуша яко сръбска музика. Левски не е основавал комитети на запад от Врачанско, нито Априлско въстание е планирано за там (Апропо - в София също).
Според икономическата география от детството ми Ловеч, Плевен, Търново и Габрово съставляваха Северния централен район и не се бъркаха със Северозапада.
23 Юни 2013 10:30
Един район, за да е жив, се нуждае на първо място от качествени обществени услуги - здравеопазване, образование, комуникации. Това може да осигури на бизнеса качествена работна сила. Тогава индустрията ще се заинтересува от района. Северозападът бе изоставен още при Соца. Огромни селски територии. Лекарите далеч. Учителите предпочитат Монтана и Враца. И хората от селата поеха натам. Когато индустрията на Враца бе унищожена, поеха към Италия. Кого да върнем в с. Бързина? Най-близката болница е на десетки километри, пътищата са зле, училище пък вече не трябва, защото децата са в чужбина. Остава земятя. А днешното земеделие е толкова механизирано, че шепа хора обработват землищата на десетки села. С това смъртната присъда на селата в Северозапада е произнесена, и частично изпълнена. Иначе в Германия десетки хиляди хай-тек предприятия са базирани в градчета като Кнежа, Бяла Слатина и т.н. Но хората там живеят със стандарта на градове от калибъра на Плевен, Пловдив, че даже и София. И не ги привлича големия град. Затова цялата територия на Германия е жива.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД