Худа ал Айми е 37-годишна учителка от Кувейт, която ще прекара 11 години в затвора заради постовете си в микроблог платформата "Туитър". Това е най-тежката присъда срещу онлайн активист досега, откакто през октомври м.г. кувейтските власти започнаха системно да преследват политическите си опоненти и недоволни поданици заради изявленията им в интернет. Ал Айми бе призната за виновна по три обвинения - обида на емира, призиви за сваляне на режима и злоупотреба с мобилен телефон. Първите две обвинения й донесоха по пет години в затвора всяко, а последното - още една година, което превръща присъдата й в най-дългото наказание, налагано от кувейтски съд за постове в социални мрежи. И това, при положение че тя не е известен политически активист и дори не се знае дали е участвала в протестите на опозицията през последните месеци.
Съдът обаче постанови, че Ал Айми, която отхвърли обвиненията, трябва да започне излежаването на присъдата си веднага, още преди следващата инстанция да започне да разглежда делото, предава електронният вестник "Кувейт таймс". Присъдата тепърва ще бъде обжалвана пред апелативен съд. Според английската версия на телевизия "Ал Джазира" в Кувейт е рядкост жена да бъде осъдена на лишаване от свобода за политически престъпления. За сметка на това делата и разследванията срещу опозиционно настроени потребители на "Туитър" се увеличават главоломно в последните години. Най-често използваното обвинение е "обида към емира". За това и различните служби са много активни по светкавичното изтриване на профилите на критиците, поради което в момента е невъзможно да се намери снимка по интернет на бунтуващата се учителка Худа ал Айми.
Атаката точно срещу "Туитър" не е изненадваща предвид факта,
че Кувейт е една от страните с най-много активни потребители на платформата в арабския свят според доклад на "Дубай скул ъф гавърмънт", а медиите са ограничени в свободата на словото. Строгият закон за пресата забранява споменаването на Бог и ислямския пророк Мохамед в обиден контекст, както и критиката на емира, конституцията, съда и "базисните убеждения на нацията", припомня Би Би Си. Съдът в Кувейт може да лишава от свобода за клевети и атаки срещу религията. Държавната религия е ислямът и шериатът е главен източник на законодателството. Всички печатни издания трябва да имат лиценз от Министерството на информацията, което отговаря и за цензурирането на книги, филми, периодични издания и други внасяни в страната публикации, които могат да бъдат счетени за "обида към морала".
"Последните наказания са изключително тежки - две до десет години затвор за блог постове, туитове или няколко клипа", заявиха от "Репортери без граници" - организацията, която наблюдава и измерва медийната свобода и заплахите над журналисти по света. "Присъдите по обвиненията за обиди към емира и разпространяване на фалшива информация в повечето случаи са просто начин да се предотврати критиката срещу правителството", се казва в изявление на организацията. В годишния доклад за медийната свобода на "Репортери без граници" Кувейт заема 77-о място от общо 179 страни.
Неправителствената организация за наблюдение и опазване на човешките права "Хюман райтс уоч" също
алармира за заплахата над свободата на информацията в Кувейт
През април т.г. правителството обсъждаше черновата на нов медиен закон, който да замести законите за пресата и електронните медии, приети през 2006 и 2007 г., и именно "Хюман райтс уоч" бяха една от организациите, които настояха кувейтското правителство да отложи приемането му и да промени части от него. Според експертите законът в настоящия му вид би дал изключителни права на Министерството на информацията да ограничава свободата на словото. Части от него дори нарушават международното право, криминализирайки политическите коментари и давайки право на властите да съдят хора по обвинения като "нанасяне на вреда на отношенията между Кувейт и други държави" и "неуважение към конституцията". Наказанията са глоби, които могат да достигнат 300 000 кувейтски динара (1 млн. долара). Според черновата на закона 10 години затвор заплашват хората, които пишат текстове или правят изявления, смятани за обидни за Бог, Корана или исляма.
Макар правителството да отложи гласуването на закона и премиерът шейх Джабер Мубарак ал Сабах да обеща консултации с експерти и журналисти за него, напрежението между властта и опонентите й расте. Положението се влоши, след като м.г. емирът разпусна парламента и използва извънредните си пълномощия, за да промени изборния закон, което доведе до серия протести. В последните месеци Кувейт притиска политическите активисти, много от които използват социалните медии, за да критикуват правителството. Един от тях е бившият депутат от опозицията Мусалам ал Барак. През април той бе осъден на 5 години затвор за подкопаване авторитета на емира Сабах ас Сабах. Причината бе публичното му изявление, че той и съмишлениците му няма да позволят Кувейт да бъде завлечен в "бездната на автокрацията". По-късно присъдата бе отменена от апелативен съд, който, според информация на "Кувейт таймс", реши да разгледа следващия процес. На 9 юни защитата на Ал Барак протестира пред касационен съд срещу това решение, твърдейки, че процесът трябва да бъде върнат за разглеждане на по-ниска инстанция. Апелативният съд отложи делото за 24 юни и очаква решението на касационния.
През януари т.г. двама други мъже бяха осъдени на по две години лишаване от свобода. Рашид Салех ал Анзи ще лежи в затвора заради туит, който "атакува правата и властта на емира", съобщи онлайн вестникът "Алаан", цитиран от "Ал Джазира". Другият осъден е Айад ал Харби, журналист от сайта "Сабр", по обвинение за клевети срещу емира в статиите си за корупцията в правителствените кръгове и репресивните политики на режима. Сред осъдените в последните години в. "Хъфингтън пост" споменава и Насър Ал Ансари - на пет години затвор през февруари 2012-а за обида на емира в "Туитър"; Лорънс ал Рашиди - осъден на десет години за обида на принца на Кувейт в поеми, качени в сайта YouTube. През юни 2012 г. друг мъж е бил осъден на десет години затвор по обвинение, че заплашва националната сигурност, обиждайки пророка Мохамед и сунитските лидери на Саудитска Арабия и Бахрейн в социалните медии. Два месеца по-късно член на управляващото семейство бе задържан заради туитове, в които обвиняваше властите в корупция и призоваваше за политическа реформа.
Вестникът "Ал Монитор", цитиран от "Хъфингтън пост", отбелязва, че през март 2012 г., седем потребители на "Туитър" са арестувани за използване на постинга хаштага #Battery. Властите смятат, че това е препратка към емира, който носи пейсмейкър. През ноември 2012 г. други шестима бяха разследвани по подозрения за обида на емира, злоупотреба с мобилни телефони и участие в демонстрации на опозицията. Тогава за пръв път по политически причини бе арестувана жена, 25-годишната Сара ал Драис. Последната присъда на учителката Худа ал Айми показва, че борбата между управляващите и несъгласните ще се разраства с бързи темпове.