:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,034
Активни 624
Страници 12,599
За един ден 1,302,066
Поука

Краят на бразилския възход: инфлацията и корупцията захранват бунта

Средната класа на Бразилия е разгневена заради корупцията и усещането, че няма полза от просперитета на страната. Икономиката е в стагнация, а Бразилия спешно се нуждае от реформи
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Упадъкът на империята на Айке Батиста символизира края на икономическия бум, а мултимилиардерът въплъщава всичко, срещу което протестират стотици хиляди бразилци от средната класа - непотизма и баснословното богатство на няколко избрани.
Хотел "Глория" някога беше най-красивата сграда в Бразилия и мястото, където отсядаха държавни глави, когато Рио де Жанейро все още беше столица. Хотелът обаче постепенно загуби блясъка и елитните си клиенти. Преди пет години мултимилиардерът Айке Батиста - най-богатият мъж в Бразилия по това време, го купи и заяви, че ще възвърне старата му слава. Той искаше да построи луксозен курорт, оборудван с площадка за кацане и излитане на хеликоптери и пристанище за яхти. Нае известни архитекти, а сградата бе срутена до основите. Целта му бе да отвори хотела навреме за световното първенство по футбол. Но сега крановете не помръдват и повечето работници са уволнени. Хотелът е обявен за продан. Парите на мултимилиардера са свършили.

Упадъкът на империята на Батиста символизира края на икономическия бум, а мултимилиардерът въплъщава всичко, срещу което протестират стотици хиляди бразилци от средната класа - непотизма и баснословното богатство на няколко избрани. Всичко започна с демонстрации срещу поскъпването на билетите за автобус с 20 сентавоса (9 щатски цента), но те светкавично се превърнаха в мащабен протест, задаващ въпроса



кой всъщност трябва да печели от богатствата на Бразилия



и кое е по-нужно на страната - нови болници или бляскави стадиони.

Батиста беше много близък с бившия президент Луис Инасио Лула да Силва, който го величаеше като пример за "новата Бразилия". Той получи огромни заеми от държавата и когато синът му блъсна и уби велосипедист със спортната си кола, скъпоплатени адвокати спасиха младия мъж от излежаване на присъда. Консорциум, от който Батиста бе част, спечели контракт за ремонтирането на стадиона "Маракана" в Рио. Реновацията на хотел "Глория" също е финансирана със заем от държавната Банка за развитие.

Предприемачът стана седмият най-богат човек в света през 2012 г. с богатството си от 30 млрд. щатски долара. След това всичко рухна: цените в империята му от петрол, мини и енергийни компании спаднаха рязко. Богатството му се стопи до една трета от предишния си размер и той падна на 100-ното място в класацията на "Форбс" за най-богатите хора. Миналата седмица една от компаниите му загуби 40% от пазарната си стойност. Батиста бе привлякъл инвеститори с перспективите за огромни запаси от петрол до бразилския бряг и обещания за повече инфраструктурни договори. Но кладенците не доставиха толкова петрол, колкото се очакваше и предсказанията не се сбъднаха. Оказа се, че империята "Х", както милиардерът обича да нарича консорциума си, не е нищо друго освен невъзможна мечта.

Бразилия винаги е имала общество, което позволява много. На богатите рядко им се търси отговорност за престъпленията, а парламентарният имунитет закриля политиците. Има изключително много клептократи в кметствата и Националния конгрес. В продължение на десетилетия богатите и силните в Бразилия разчитаха на тази култура на безнаказаност. Гневът срещу това мислене е горивото на вълната от протести, обхващаща страната. Но правителството очевидно не успя да схване това ново развитие. То реагира както обикновено - първо опита да потисне с насилие протестите, след това се опита да си сътрудничи с тях. Президентът



Дилма Русеф похвали демонстрантите,



а кметовете на Сао Паулу и Рио де Жанейро отмениха увеличението на цената на градския транспорт.

Протестите тресат страната в критичен момент. Миналата година бразилската икономика нарасна едва с 0.9 процента, поставяйки Бразилия на опашката сред развиващите се икономики от групата БРИКС.

Дали растежът от годините на Лула ще бъде последван от трудни години за Бразилия? "Оптимизът беше преувеличен, както е преувеличен сегашният песимизъм", казва Илан Голдфайн, главен икономист в най-голямата бразилска банка "Итау унибанко". Рейтинговите агенции предсказват икономически растеж от 2.5% за тази година. Русеф се опитва да стимулира потреблението, стремейки се да тласне икономиката напред отново. Тя намали лихвите по заемите, но този подход не бе успешен. Много бразилци имат огромни дългове заради закупените жилища и коли на кредит и орязват харчовете си.

Нещо повече, намаляващите лихви доведоха до повишение на инфлацията и забележителни увеличения в цените на храните и услугите. За известно време доматите бяха толкова невъзможно скъпи, че контрабандистите ги внасяха в страната през аржентинската граница. Въпреки че правителството отново вдигна лихвите, този ход едва ли ще бъде достатъчен, за да спре инфлацията. Обезценяването на бразилския реал продължава да увеличава цените и вносните стоки продължават да поскъпват.

Скоковете в цените извикват спомени за десетилетията, в които страната страдаше от висока инфлация. Строежът на столицата Бразилия и мегапроектите на военната диктатура натовариха следващите демократични правителства с планини от дългове. В средата на 80-те цените избухнаха. Едва през 1994 г. тогавашният финансов министър Фернандо Енрике Кардозо успя да стабилизира икономиката с комбинация от бюджетни ограничения и валутни реформи.

Когато бившият работнически лидер Лула бе избран през 2002 г.,



много инвеститори оттеглиха парите си



от страх, че Лула ще се отклони от стремежа към стабилност на предшественика си. Но левият политик изненада финансовия свят и нямаше социалистически експерименти. По същото време глобалните цени на гориво и храна, които са главният износ на Бразилия, скочиха. Милиарди от инвестиции се вляха в страната и реалът се превърна в силно надценена валута.

Правителството представи щедри социални програми за бедните, позволявайки на 20 милиона бразилци да се влеят в средната класа. По време на втория си мандат Лула отвори държавната хазна за финансиране на мегапроекти и заеми за бедните - всичко това помогна на кампанията на Русеф, която използва този политически капитал, за да спечели президентските избори през 2010 г..

Икономическите експерти се надяваха, че Русеф ще се завърне към ортодоксалната финансова политика. Вместо това тя понижи нивата на лихвите и се намеси в монетарната политика. Освен това разшири обхвата на държавния капитализъм и основа голям брой нови държавни компании. Междувременно важните структурни реформи затънаха в бюрокрация. Пътната система е разнебитена, подкупни търговски съюзи управляват пристанищата и усилията за развитие на въздушния транспорт пропаднаха. Дори експлоатацията на дълбоководните запаси от петрол се забави заради липсата на технологии. През 2006 г. Лула обяви гордо, че Бразилия сама ще задоволява потребностите си от горива благодарение на производството на суров петрол.



Сега се налага бензинът да се внася



Почти нищо не се случва без участието на правителството и съответно корупцията процъфтява. Обновяването и строежът на нови спортни съоръжения за световното първенство по футбол и олимпийските игри бяха предмет на преговори само с няколко големи компании, а бюджетът на проектите е за милиарди. Тези мръсни сделки са друга причина за гнева на средната класа.

На улиците, заедно с младите и студентите, са голям брой бизнесмени. Собственици на магазини и шофьори на таксита спонтанно са се присъединили към демонстрациите. "Държавата има много пари, плащаме огромни данъци, но не получаваме нищо в замяна", казва Раини Нери, на 27 г., който се е присъединил към протестните маршове в Рио.

Той е компютърен експерт, управлява малка ИТ компания и би се радвал да наеме някого. "Но не мога да си го позволя, защото социалните осигуровки са прекалено високи. Трудовото ни законодателство е абсолютно остаряло. Отнема месеци да основеш компания и изглежда никой не разбира лабиринта от закони и регулации. Всеки, който иска да започне бизнес, често трябва да подкупва инспектори от градската администрация."

В перспективата на идващите президентски избори догодина правителството отново отваря хазната. Преди две седмици президентът Русеф обяви специален изборен подарък - всеки, получил нисколихвен държавен заем за къща може да получи още един заем с ниска лихва до 5000 реала - за да си закупи мебели.

СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Президентката Дилма Русеф с предшественика си Инасио Лула да Силва
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Протестиращи бразилци са блокирали улицата пред дома на губернатора на Рио Де Жанейро - Серджо Кабрал с искане за оставката му заради полицейските репресии срещу демонстрациите
6
2644
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
08 Юли 2013 09:08
А, левият модел, социалните мерки на незабравимата лява партизанка вече действат? Вече сме в криза? Нещо много бързо...
08 Юли 2013 11:04
А, левият модел, социалните мерки на незабравимата лява партизанка вече действат? Вече сме в криза? Нещо много бързо...
Хубаво нещо е социалният модел, но някой трябва да плаща за него. И когато милионерите и милиардерите стават още по-богати, а банките са ограничили кредитирането, потърпевша се оказва средната класа, която логично излиза на улицата.
08 Юли 2013 11:21
Статията е поредният тюрлю-гювеч за Латинска Америка, от който нищо не се разбира. Радвам се че редакцията се опитва да разшири обхвата на предлаганите новини (като включва и този регион), но все пак не може малко подбор на материалите? Първо се говори за срива на олигархична империя, след това за проблемите на държавното управление в Бразилия, след това три реда за протестите, после за правителството и Русев, нито дума за ескалацията на напрежението там (и жертвите) и т.н. Включително и за забележката за петрола-леките автомобили поне доскоро масово се движеха с метанол, с който Бразилия разполага в неограничени количества заради захарната тръстика. Но тук не е написано защо Бразилия внася бензин и какъв дял от бензина се внася. После не се учудвам че горе са изпълзяли разни които пеят изтърканата и напълно неадкеватна макар и все още харчеща се в България песничка за антикомунизЪма. Без коментар.
П.С. Бразилия има пари да изплати социалния модел. Въпросът е как са разпределени тези пари. Но в статията не пише нищо за това че това е страната, най-късно премахнала робството със всички социални последствия от това-както виждате белите бразилци все още управляват почти на всички нива) и в която социалната стратификация все още е брутална. Средната класа на Бразилия едва сега се развива. А студентите няма как да са част от нея. Този протест не е на средната класа.
08 Юли 2013 12:08
От където не е текло, нема никогаш да текне, като туриш и кофти материал получаваш Латинска Америка!!
08 Юли 2013 15:11
Бразилия винаги е имала общество, което позволява много. На богатите рядко им се търси отговорност за престъпленията, а парламентарният имунитет закриля политиците. Има изключително много клептократи в кметствата и Националния конгрес. В продължение на десетилетия богатите и силните в Бразилия разчитаха на тази култура на безнаказаност. Гневът срещу това мислене е горивото на вълната от протести, обхващаща страната. Но правителството очевидно не успя да схване това ново развитие. То реагира както обикновено -...
Бразилия България винаги е имала общество, което позволява много. На богатите рядко им се търси отговорност за престъпленията, а парламентарният имунитет закриля политиците. Има изключително много клептократи в кметствата и Националния конгрес Народното събрание. В продължение на десетилетия богатите и силните в Бразилия България разчитаха на тази култура на безнаказаност. Гневът срещу това мислене е горивото на вълната от протести, обхващаща страната. Но правителството очевидно не успя да схване това ново развитие. То реагира както обикновено - ....
08 Юли 2013 16:50
Тия май повлякоха крак на бРИК.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД