Част от чиновниците в МО видяха реваншизъм в действията на новия ръководен екип на военното министерство |
Подобни стратегически ходове явно прави и новото ръководство на Министерството на отбраната (МО). То смени веднага шефовете на две от ключовите структури, които разполагат с най-сериозни финансови ресурси, през тях минават десетки обществени поръчки и при всяка едно правителство досега са били силно желани. Става дума за военната агенция "Военни клубове и военно-почивно дело" и дирекция "Инвестиции в отбраната". Въпреки че
агенцията е по-известна с розовите си беемвета
и с инсталирането на скрити камери във военните хотели, тя се грижи за десетки военни клубове, които дават под наем помещения за хиляди левове, стопанисва още хотели, почивни домове, военния телевизионен канал и производството на мултимедия. Заради това разполага със сериозни ресурси, което я прави привлекателна за всяка власт. През дирекция "Инвестиции в отбраната" пък преминават всички големи обществени поръчки в армията - доставките за контингентите зад граница, сключване на рамкови договори за облекло, за ново и старо въоръжение, ремонти на военна техника, сключване на застраховки и т.н. За 2012 г. тя е сключила договори за 206 млн. лв., а от началото на тази година - за 124 млн. лв., от които са извършени плащания за 45 млн. лв.
Смяната на директора на "Военни клубове и военно-почивно дело" Петър Манолов беше извършена след проверката на Инспектора на МО, наредена от служебния министър Тодор Тагарев, която според съобщение на министерството е открила редица нарушения. Поводът за инспекцията били жалби и оплаквания от страна на фирми и физически лица. "Констатирани са нееднократно недобра практика и допускане на слабости и нарушения при организирането и провеждането на обществените поръчки. Установено е, че в кадровата политика са проявявани субективизъм и формално прилагане на закона със стремеж за назначаване на държавни служители без задължително провеждане на конкурс", обясниха от ведомството и назначиха още една проверка.
Не толкова словоохотливи бяха от МО относно причините за смяна на шефа на дирекцията полковник Станимир Георгиев, който е на този пост от 2011 г. На 27 юни военният министър Ангел Найденов обяви, че ще сезира прокуратурата за работата на дирекция "Инвестиции в отбраната" и ще отстрани ръководството й до приключване на проверката, която е назначил. Въпреки заканата за отстраняване на Георгиев той не уточни дали са засечени и какви точно са нарушенията в работата на дирекцията. Найденов посочи само, че е образувано досъдебно производство за купуването на некачествените униформи и обувки за военния контингент в Афганистан.
А дали е така?
Факт е, че част от изнесеното от МО относно нарушенията засега се потвърждава, макар и неофициално. Става дума за назначаване на хора в агенцията без конкурс или ако е имало, е бил фиктивен. Този процес е бил особено активен по-времето на служебното правителството.
До този момент около военната дирекция не е имало големи скандали, като изключим случая с военните обувки, за който говори министър Найденов. Той стана ясен след публикации в медиите в края на миналата година, когато рейнджърите ни в Афганистан се оплакаха, че обувките, с които са заминали, се оказали дефектни. Това принуди ръководството на контингента да върне партидата, а в Кабул пристигнаха други обувки, които обаче се оказали употребявани. Също така част от големите поръчки за възстановяване на техниката на бойната авиация, за които отговаряше дирекцията, зациклиха.
Или е чистка?
Няколко факта, които останаха скрити около рокадите и проверките, навеждат на мисълта, че предприетите действия имат по-скоро политически оттенък. Например хронологията на изказвания за смяната в "Инвестиции в отбраната". Първото изявление на министъра на отбраната за нарушения в дирекцията беше направено на 27 юни - само осем работни дни, след като е издал заповедта за проверка от инспектората и при липса на резултати от нея. Окончателният доклад му е връчен мълниеносно - на 4 юли.
Според източници на "Сега" Георгиев е попаднал под ударите на новото ръководство, тъй като дирекцията му е била пряко подчинена на бившия зам.- министър Валентин Радев (ГЕРБ). Това частично се потвърди и по време на обсъждането на доклада за състоянието на отбраната за миналата година в парламента. Тогава депутатът от БСП Атанас Мерджанов заяви, че в дирекцията се е провеждал "систематичен и целенасочен рекет и изнудване на фирми", които са били извън списъка на фаворитите на Аню Ангелов. Той посочи, че грубо са се отстранявали дългогодишни партньори на министерството, за да се подменят с близки до ГЕРБ. Последва и моментална реакция от страна на Радев, който сега е депутат от ГЕРБ, който коментира, че искането за отстраняване на ръководството на дирекцията силно го озадачава. "Буди силно недоумение и не разбирам каква е целта и какво се търси там", посочи Радев.
По неофициална информация през последните седмици представители на ръководството на МО са се заели да отстранят всички хора, които се смятат за приближени до ГЕРБ. Миналата седмица е бил "помолен" да напусне бившият началник на кабинета на Аню Ангелов Йордан Божилов, който след оставката на правителството на Борисов се върна като началник на отдел в МО. "Аз нямах намерение да напускам и не беше това мое желание", коментира пред "Сега" Божилов. По неофициална информация
скоро се очаква да бъдат подканени да си отидат и други
ръководни служители, смятани за близки до бившите управляващи.
Отстраненият Петър Манолов също се свързваше с тях. В сайта на ГЕРБ той фигурира като председател на организацията на ГЕРБ "Възраждане", където е бил приет за член и бившият военен министър Аню Ангелов. Той оглави агенцията, след като предшественикът му Мария Димчева беше отстранена без никакви мотиви и след няколко анонимни доноса, които се оказаха измислени. Тогава бившето ръководството на МО беше заподозряно, че се опитва да сложи свои хора начело на агенцията, които разпределят милиони за обществени поръчки.
Сега остава да видим дали ходовете, които предприе новото ръководство на военното министерство, ще се подплатят с доказателства след края на проверките в двете структури. Защото публичното отправяне на обвинения и твърдения за злоупотреби, преди да има официални позиции на държавните структури, които могат да правят това, бяха характерни за предишното управление. Във всичко казано дотук от представители на МО и управляващите нито веднъж не чухме отговор на въпроса какво са правили контролните органите - инспекторат, вътрешен одит, Военна полиция и ДАНС, през последните четири години, докато са се извършвали разкритите нередности в министерството. Единият вариант е да са си мълчали и да са си затваряли очите. В случай че са си вършили работата, тогава ставаме свидетели на стратегически ходове за изчистване и завладяване на удобните позиции в МО, за да дойдат "нашите".