:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,314,227
Активни 164
Страници 21,795
За един ден 1,302,066
ВАРИАЦИИ

Решението за "Булгартабак" - избор на по-малката от 2 злини

Агенцията за приватизация ще предпочете да продължи процедурата. Кандидатът на Дойче банк обаче ще я стопира отново
Колаж: СЕГА
Агенцията за приватизация ще обяви в петък следващия си ход за продажбата на "Булгартабак холдинг". Като реши да отмени избора на "Табако кепитъл партнерс" и "Клар Инис" за купувач и препоръча Агенцията за приватизация да изиска подобрение на офертите, Върховният административен съд хвърли истинска бомба в изпълнителната власт. Цяла седмица различни мозъчни центрове умуват какъв да е отговорът и търсят ако не печелившия, то поне най-безболезнения вариант. Който поне малко ще тушира скандала пред света в навечерието на дългоочакваната среща на НАТО в Прага.

А той вече се развихря. Дойче банк, която подкрепя спечелилия консорциум, нехарактерно остро обвини България, че гони умишлено чрез съдебното решение инвеститор от нейния ранг. Това заяви неназован източник от банката пред радио "Дойче веле", но същото казват и на срещите си в София представителите на немската финансова институция. За капак канцлерът Шрьодер заяви на президента Георги Първанов в Берлин, че трябва още доста да се постараем, за да гарантираме сигурността и правните условия за чуждите инвеститори.

Надали може да се нарече точно малшанс, че съдът взе решение за сделката броени дни преди посещението на държавния ни глава в Германия и преди обиколката на вицепремиера Николай Василев в търсене на инвеститори пак там. И тъкмо разбирането за дълбоките причини, предизвикали съдебното решение, стеснява вариантите за действие на Агенцията за приватизация. Първият е:



АП обжалва решението



пред 5-членен съдебен състав. Загубата според трезвомислещите експерти е почти гарантирана. Мнозина разчитат съдебното решение като ответен удар на съдебната власт за реформата, предприета от правителството, благословена от парламента и парафирана от президента. Ако това е вярно, няма логика петимата магистрати да отменят решението на тримата си колеги от същия съд. Особено ако бъдат допълнително "мотивирани".

Дори ако АП прецени, че има някакъв шанс петчленката да отмени решението на тричленката, процедурата би се проточила и изходът може да се очаква догодина. А за управляващите е твърде важно договорът да се подпише до края на 2002 г. Първо, защото от него зависи отпускането на заема PAL от Световната банка. И второ, ако в хазната влязат 38 млн. евро стари задължения на "Булгартабак" (които всички кандидат-купувачи обещават да покрият), правителството ще има пари да плати коледни пенсии и заплати.

Затова по-вероятна днес изглежда възможността



АП да не обжалва и да спази указанията на съда,



като поиска кандидатите да подобрят офертите си. Този вариант обаче би създал опасен прецедент в приватизацията. Всеки загубил кандидат оттук нататък може да се обръща към съда с искане да подобрява офертата си, дори и да не са настъпили благоприятни промени в състоянието на продаваното дружество, каквито са основанията на съда в случая с "Булгартабак". Винаги може да се очаква, че съдът ще се произнесе по целесъобразност.

Продължаването на процедурата притеснява приватизаторите и заради друго - заради опасността тютюневият отрасъл все пак да попадне в ръцете на Майкъл Чорни. Вярно е, че консорциумът "Метатабак", в който той е съдружник, не бе допуснат до класиране, тъй като не изпълни изискванията на агенцията. Само до миналата зима Чорни беше съдружник с друг кандидат - "Табако холдинг", който е втори в класацията. Шефът на този консорциум вече каза, че ще повиши чувствително над 110 млн. евро предложената в офертата си цена. Интересно как ще погледнат на това американците, които няколко пъти недвусмислено заявиха, че щом искаме да влезем в НАТО, трябва да внимаваме с кого си дружим.

Ако се пристъпи към подобряване на офертите, възникват маса технически усложнения.



Всяка една от офертите важи до 19 ноември.



Трябва да се мисли за удължаване на валидността им. Освен това кандидатите вероятно ще настояват да им бъдат предоставени данните за финансовото състояние на "Булгартабак" за 9-месечието, тъй като те са запознати само с резултатите за първото 3-месечие. Както твърдят от Дойче банк, а и има сигнали от самото дружество, през август и септември се забелязва спад в износа и влошаване на резултатите. Това лишава от икономическа логика повишаването на офертите.



Дойче банк категорично се противопоставя



на подобно продължение на процедурата. Според "Табако кепитъл партнерс", фирмата, създадена от името и за сметка на банката, евентуалното искане за еднократно подобряване на който и да е параметър от отдавна вече известните на всички оферти се приема за опорочаване на цялата процедура. "Подобна стъпка би била лош сигнал за състоянието на инвестиционния климат в страната и едва ли ще допринесе за привличане на чужди капитали в България", заявяват от фирмата, чиито акции ще бъдат изкупени от Дойче банк преди подписването на приватизационния договор.

Екипът на Дойче банк, който води преговорите у нас, направи в понеделник еднодневна совалка между институциите. При срещата с БСП е било заявено категорично, че "Партньорите" ще обжалват решението на съда и едва ли ще участват в подобряване на офертите.

Така се стига до варианта, който хич не е изгоден за държавата - съдебно протакане и изместване на решението в неясното бъдеще.

Съществува и хипотетичен трети сценарий:



прекратяване на тази процедура и обявяване на нова



За такова решение настоява опозицията - БСП и СДС. То има и добри, и лоши страни. Първо, безспорно ще е петното върху имиджа на България пред международната инвестиционна общност. Второ, много е вероятно да се влоши финансовото състояние на "Булгартабак" и естествено цената му да падне. (Справка - сагата с приватизацията на БТК.) Може и изобщо да не дойдат по-читави купувачи, впечатлени от двата провала на опитите за продажба на тютюневия гигант.

На теория предимствата на този вариант са, че парламентът може междувременно да приеме промяната в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, предлагана от СДС - да се забрани на лица, изгонени като заплаха за националната сигурност, да участват в приватизацията. Може да се промени и стратегията за приватизацията така, че да се привлекат стратегически кандидат-купувачи и финансовият ефект от продажбата да бъде по-голям.

Този вариант обаче е най-малко вероятният. Икономическият министър Николай Василев заяви в самото начало, че лично се ангажира и носи отговорността за тази сделка. Резултат от неговите пазарлъци с ДПС е и сегашната стратегия за продажба на "Булгартабак" като цяло дружество. Така че започването на нова процедура би било признаване на личния му провал и вероятно би му коствало оставането в кабинета. Премиерът Симеон Сакскобургготски също е наясно колко важно значение за здравето на правителството му имат тази сделка и въобще голямата приватизация. Така че едва ли може да се очаква лесно решение за заден ход.

Всъщност раздържавяването на "Булгартабак" не е просто продажба на едно от структуроопределящите предприятия за икономиката. Това не е и само единственият отрасъл, в който е зает предимно електорат на коалиционния партньор на НДСВ - ДПС. Тази сделка се наблюдава от международните финансови институции, разглежда се всеки детайл от процедурата, за да се оцени кабинетът "Сакскобургготски" и неговото разбиране за честна, справедлива и прозрачна приватизация.

В този смисъл решението на ВАС дори е полезно за правителството. С него се



отхвърлят всички обвинения в далавера,



лансирани по време на приватизационната сага и залегнали в жалбите на загубилите - консорциумите "Метатабак", "Росбулгартабак" и "Табако холдинг".

Съдът казва, че руските имотни претенции не са доказани безусловно, не засягат процедурата за приватизация и че се продават точно 80% от холдинга, а не по-малко. Магистратите намират, че Дойче банк е напълно запозната със съдържанието на офертата и потвърждава, че ще плати. Това е съвсем обратно на приказките, лансирани от близките на Чорни, че централата във Франкфурт нямала понятие какво извършва звеното й в Лондон в България. Потвърждава се легитимността на Доменик Редфърн да подписва документи и да представлява банката. Отхвърля се и обвинението, че процедурата е нарушена от продавачите, тъй като не поискали одобрение на приватизационната оценка от министъра на финансите. Това не е било необходимо по стария приватизационен закон, по който се провежда процедурата. Отрича се, че срокът за внасяне на депозита е бил удължен в услуга на фаворита на правителството - Дойче банк. Потвърждава се, че липсва конфликт на интереси с адвокатската кантора "Джингов, Гугински, Кючуков и Величков", макар тя да е изготвила предишен правен анализ на "Булгартабак". Защото адвокатите участват в процедурата от името и за сметка на Дойче банк и нямат намерение реално да придобиват акции от тютюневия холдинг.

И след всичко това съдът застава в ролята на икономически експерт и преценява, че самата поява на одит на "Булгартабак" за 2001 г., изготвен по международните счетоводни стандарти, вече е доказателство за благоприятно изменение на финансовото състояние на дружеството. Следователно това е достатъчно условие, за да иска Агенцията за приватизация еднократно подобрение на офертите. След като не е направено, не е изпълнена целта на Закона за приватизация и следприватизационен контрол - за икономически ефективна приватизация.

Малката подробност е, че в България все още са валидни националните счетоводни стандарти, а международните не са. Излиза, че юпитата в кабинета си вкараха автогол с широко прокламираните намерения страната ни да изпревари дори европейските държави, като въведе от догодина международните стандарти за някои сектори. Международният одит на "Булгартабак" трябваше да послужи за доказателство, че на купувачите се осигурява дори повече и по-достоверна информация от изискванията на закона. Само че, вместо това, съдът се въоръжи с аргумент.

Впрочем аргумент щеше да се намери и ако заради въпросното финансово подобрение в състоянието на "Булгартабак" АП беше поискала повишаване на предлаганите цени. Тогава някой от кандидатите щеше да обжалва процедурата, понеже се прилага недействащ стандарт. И съдът може би пак щеше да отмени решението за избора на купувач.

С което пак стигаме до въпроса кой с кого си мери мускулите в тая държава.
1138
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД