:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,757,489
Активни 374
Страници 13,956
За един ден 1,302,066

Призовки се връчват чрез залепване на входната врата

Имам фирма, която направих преди години. Един от адресите, които съм посочил за нея, е мое старо жилище, в което живее сега едно от децата. Наскоро се оказа, че имало заповедно производство срещу мен и фирмата и за това имало залепена призовка на входната врата. Имат ли право да действат така и да ме излагат пред съседите? Ами ако някой го скъса или не го видя?



А.Х., София



От 1 март 2008 г. в България действа изцяло нов Граждански процесуален кодекс (ГПК). С него се вкараха и много, изцяло нови постановки, които се отнасят до хиляди и дори до милиони българи. Едната от посоките за нововъведения определено беше именно връчването на съобщения и призовки по граждански дела. И точно те бяха приети нееднозначно и след дълги спорове и дори скандали. Така или иначе обаче те са факт и всеки е длъжен да се съобразява с тях.

Процедурите са посочени в главата на кодекса "Съобщения и призовки". Според чл. 38 от ГПК "съобщението се връчва на адреса, който е посочен по делото". Когато получателят не е намерен на посочения адрес, съобщението се връчва на настоящия му адрес, а при липса на такъв - на постоянния.

Иначе законът говори за няколко основни начина на връчване. Първият от тях, естествено, е личното връчване - връчването на човека, за когото се отнася призовката. Когато това не може да стане обаче, то трябва да се връчи на друго лице, което е съгласно да го приеме. Това друго лице може да бъде всеки пълнолетен от близките или лице, което живее на адреса. Може да е и работник, служител или съответно работодател на адресата. Лицето, чрез което става връчването, се подписва в разписката със задължение да предаде призовката на адресата. С получаването на съобщението от другото лице се смята, че връчването е извършено на адресата.

Има и друг начин. В ГПК изрично е посочено, че ако страната е посочила в седалището на съда лице, на което да се връчат съобщенията - съдебен адресат, или има пълномощник по делото, връчването се извършва на това лице или на пълномощника. Това означава, че ако е казано съобщенията да се приемат от адвоката на страната, те трябва да се пращат на него и тогава се счита, че и страната е уведомена.

И тук стигаме до конкретните въпроси. Сегашният кодекс допусна и т.нар. връчване чрез залепване на уведомление. Според чл. 47, "когато ответникът не може да бъде намерен на посочения по делото адрес и не се намери лице, което е съгласно да получи съобщението, връчителят залепва уведомление на вратата или на пощенската кутия". Нещо повече. Когато до тях не е осигурен достъп, съобщението може да бъде залепено на входната врата или на видно място около нея. Иначе, когато има достъп до пощенската кутия, призовкарят трябва да пусне уведомлението и в нея. В залепеното уведомление изрично трябва да се посочва, че книжата са оставени в канцеларията на съда, когато връчването става чрез служител на съда или частен съдебен изпълнител, и съответно в общината, когато връчването става чрез неин служител. Както и че те могат да бъдат получени там в двуседмичен срок от залепването на уведомлението. Съобщението се смята за връчено с изтичането на срока за получаването му от канцеларията на съда или общината. Затова определено всеки трябва да се оглежда за такива призовки, особено по въпросните заповедни производства, които често тръгват, без съответното лице да знае.

Адресатът може да иска възстановяване на срока, ако е отсъствал от адреса и не е било възможно да узнае своевременно за връчването.

Иначе чрез залепване може да се връчват съобщения и на свидетел и вещо лице дори - чл. 47, ал. 8 от ГПК.

Според ГПК връчването на съобщенията се извършва от служител на съда, по пощата или чрез куриерска служба с препоръчана пратка с обратна разписка. Ако е място, в което няма например съд, то връчването може да се извърши чрез общината или кметството. Законът допуска по искане на страната съдът да разпореди съобщенията да се връчат и от частен съдебен изпълнител. Това е практика в много страни. Разноските на частния съдебен изпълнител са за сметка на страната. Когато съобщението не е връчено по друг начин, съдът може да разпореди по изключение връчването да стане и от служител на съда по телефона, телекса, факса или с телеграма. На страната могат да се връчват съобщения и на посочен от нея електронен адрес. Те се смятат за връчени с постъпването им в посочената информационна система.

2
5521
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
21 Август 2013 10:11
И ако някой съсед или случаен минувач скъса уведомлението?
А ти си нямаш и хабер за какво иде реч.

Преди да приемат този текст би трябвало да видят как е в другите страни по света.
Особено в ЕС. Едва ли някъде го има това - да предоставяш информация за едно лице на всички, които живеят около него.

Няма ли един нормален юрист да оспори всичко това?
Ако трябва да се изисква електронен адрес и съобщенията да се връчват на него! Предполагам има и други по-нормални начини, но в България те няма да бъдат приети ако не обслужват интересите на богоизбраните.


На мен лично по този начин ми връчиха призовка, съседката ми каза и аз отлетях... После три дни ми трябваше да стигна до съдия-изпълнителя и така и не получих заветните книжа! Та им теглих една българска... И се отказах от държавата!
21 Август 2013 11:20
Това е пълното безумие с новия ГПК.
Една дама се завари разведена, след като се върна от Англия, където гостувала при дъщеря си.
Съпругът използвал момента, не я намерили на адреса по постоянната й регистрация и хоп - назначен служебен защитник и развод.
Дамата беше обезумяла, защото нищо не можеше да направи срещу това решение.
Същото сполетя и мъж, който никога не е напускал адреса си и повече от 20 години работи на едно и също място в центъра на София.
Съпругата му така се развела с него, лепили ли са , не са ли лепили обявления, не знам, но така се оказа разведен.
Същият номер просто не мина по делото за делба, защото служебният защитник го издири на местоработата,
така поне спаси апартамента от изнасяне на публична продан, разбраха се.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД