ВИЗИТКА
Стоян Янев е роден в София през 1946 г. Завършил е ВИАС през 1969 г. Работил е 10 г. в Института за паметници на културата, 11 г. в "Софпроект". 4 г. е бил съветник на министъра по градското развитие в Етиопия. След това е бил председател на Столичното дружество на архитектите. От 1992 г. е началник на Управлението по архитектура и градоустройство към Столична община, от 1996 г. е главен архитект на София.
- Арх. Янев, как ще изглежда София след 10 г., ако се запази този темп на строителството?
- Този темп на строителството може би няма да се запази, но ще се увеличи общественото строителство в центъра, реновирането на сградите в идеалния център, строителството на индивидуални жилищни сгради в някои части на града като северните населени места. Ще има голям бум на чисто производство, като се подмени остарялата производствена база с нови екологично чисти производства. Предполагам, че ще се създадат няколко големи центъра на производствена, търговска и разтоварна дейност, свързана с изграждането на международните транспортни коридори 4, 8 и 10, които ще дадат европейското трасе между Европа и Азия, минаващо през София, и ще привлекат огромни чужди инвестиции.
- Т.е. строителството не само няма да намалее, но и ще се увеличи?
- Ще намалее като обем, но като качество ще се повиши.
- Къде в центъра има място за още строителство?
- Не става въпрос да се строи повече, а за обновяване. Центърът е с доста овехтял сграден фонд. Този процес започна на места с реконструкция на старите сгради, тяхното доизграждане, осъвременяване и запазване за бъдещето. Свидетели сме на един друг процес, който е планиран в общия градоустройствен план и е много естествен за града - изграждането на районни или градски подцентрове, както е бизнеспаркът в "Младост" 4. Подобен център се реализира и в "Люлин". Подобни центрове ще бъдат изграждани и по бул. "Сливница" преди и след Околовръстния път.
- Кога парламентът ще приеме Общия градоустройствен план (ОГП) на София?
- Той на практика е приет, но законът за неговото прилагане не е приет. Тъй като планът е правен преди промените в закона за устройство на територията (ЗУТ), засягащи строителството в зелени площи, този парламент трябва да направи някои изменения.
- Като се приеме законът за ОГП, доколко ще може да се променят подробните устройствени планове?
- Те и сега може да се променят, но се спазват параметрите на застрояване. След приемането му ще могат да се променят, ако не пречат и не противоречат на изискванията на ОГП.
- Има обвинения, че приемането на ОГП се бави точно за да се правят подобни частични изменения на подробните планове.
- Аз все пак съм на официален пост, не бих искал да дам такова изявление. Но презумпция за такова нещо съществува, не е невъзможно. Макар че в момента имаме правилник за приложение на ОГП, който е също толкова рестриктивен и недопустим за променяне, както и проектът за ОГП.
- Нали подчинената ви дирекция "Архитектура и градоустройство" одобрява частичните изменения на подробните планове?
- Те никога не противоречат на общия устройствен план. В момента действащ е правилникът за прилагане на ОГП, одобрен от МС преди 4-5 г. Той има силата на общ устройствен план, ние не сме без план.
- Как се преценява, че предназначението на дадена територия трябва да се измени?
- Предназначението на една площ или квартал може да бъде променено по искане на собственика. Например той може да поиска да не е за жилищна сграда, а за офиссграда, като се спазват параметрите на застрояване. Това е допустимо. Но не може да се направи от зелена площ жилищна площ.
- Може ли да се промени предназначението на една улица в нещо друго например?
- Може, ако е частна собственост. По план може да е било улица, но никога да не е бил отчужден теренът и да не е реализирана като улица. Тогава може да се промени планът.
- А ако аз съм си купила съседен имот и знам, че там ще има улица, а се оказва, че няма?
- Трябва този терен да има достъп до друга улица, не е възможно да няма.
- Ако теренът е частен, но е отреден за озеленяване, може ли да се промени предназначението?
- Не, от година и половина не се допускат такива промени.
- Няма такива случаи?
- Има, но те се решават от общинския съвет. В миналото се разрешаваха само от нас, извън паркове и градини. Ако е терен между 6 сгради, който е отреден за озеленяване, ние можехме да променим предназначението. Това се правеше по закона за реституцията.
- След като е единственото зелено петно между 6 сгради, не е ли по-логично да се остави градинка?
- Да, но вече е частна собственост. Аз съм съден няколко пъти за постоянния ми отказ да се допусне устройствена процедура на терена пред парк-хотел "Москва". Този имот е възстановен през съда. Собствениците искат да допуснем устройствена процедура, аз им отказвам, защото е зелена площ. Те имаха пълно право и ме осъдиха и аз още не съм я допуснал. Такива случаи има много. Собствениците имат права, които трябва да им се отнемат по закон. По закона за възстановяване на земеделски земи в комплексите се връщаха терени под улици, под блокове.
- На това ли се дължи и проблемът с твърде гъстото строителство? Сградите вече почти са залепени една за друга.
- Има наредба, която постановява какви трябва да са отстоянията между сградите.
- Не мога да повярвам, че тя се спазва в някои квартали като "Лозенец" например.
- Става въпрос за плътност, интензивност на застрояване и жилищна зона с определени височини, които са предвидени в устройствените планове.
- Може ли от зона с по-ниска плътност на застрояване да се направи по-висока?
- Ако отговаря на общия устройствен план, да.
- А ако аз имам разрешение да построя 5-етажна сграда, но вдигна 7-етажна, кой трябва да ме проконтролира и санкционира?
- Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК). Районните служби и нашата дирекция за строителен контрол само правят констативни актове и заключения. Законът не допуска узаконяване на такива сгради, трябва да бъдат съборени.
- Колко фирми или граждани са санкционирани за подобни нарушения?
- Не мога да ви кажа, това го прави ДНСК. Но не са малко.
- Плащат ли глоби?
- Естествено.
- Къде отиват тези пари?
- В държавата, не в общината. Когато става въпрос за частни къщи обаче, например пристрояване или надстрояване, или преустройство на магазин, процедурите трябва да се опростят. Всеки собственик трябва да мине освен през цедката на устройствените процедури, и през всички инженерни учреждения - пожарна, топлофикация, ХЕИ, над 10. Само за промяна на един магазин в нещо друго му трябват над 60 документа. Дори при смяната на фирмата се искат нови документи. Това не е нормално.
- Това не е ли предпоставка за корупция?
- Естествено.
- Тя засяга всички институции?
- Абсолютно всички.
- Включително и вашата?
- Да, естествено.
- Има ли уволнени за корупция във вашата дирекция?
- Да.
- За какво?
- За умишлено усложняване или забавяне на определени проекти с цел искане на пари.
- Има ли установени случаи на вече взети пари?
- Ние не сме полицейска служба, за да правим тези разследвания. Но имаше писмени оплаквания, които са дадени в прокуратурата. Бяха хванати и нарушения за подправка на документи, на цели проекти, които също са предадени на прокуратурата.
- Значи са основателни обвиненията, че във вашата дирекция се шири корупция?
- Не мога да ви кажа какви са обвиненията, за да са основателни. Мога да кажа единствено, че нашата служба работи добре. Който има кураж, след един месец ще седне на този стол и ще разбере за какво става дума. Понеже е лесно да се критикува и да се говори, да видим как се прави. А ние ще гледаме и ще критикуваме.
- Смятате да подадете оставка?
- Не съм казал нищо такова. След 1 месец ще има нов кмет, който ще има право да смени екипа си.
- Преди време съветниците от "Гергьовден" поискаха вашата оставка, нарекоха ви символ на корупцията в общината?
- Аз с г-н Любен Дилов съм разговарял много пъти, той пред мен не е твърдял такива неща.
- И вие не смятате да се защитавате срещу такива обвинения?
- Защо да се защитавам? Имайте предвид, че всяка година в тази служба се правят над 300 проверки - от следствените служби, от СДВР, от прокуратурата, финансови ревизии. Да сте чули нещо да е излязло? Има органи, които се занимават професионално с тези неща, да ги оставим на тях. Който не може да направи нещо, дава акъл.
- Има ли възможност да се разшири Околовръстното, при положение че от двете му страни има гъсто застрояване?
- Защо си мислите, че има застрояване?
- Защото го виждам.
- Защото не сте наясно какъв е планът. Има възможност. Правени са 2 проверки от ДНСК досега въз основа на сигнали в пресата. Обходи се цялото трасе. Беше установено 1 незаконно строителство по времето, когато шеф на ДНСК беше покойната Светлана Гебрева. В момента няма нито едно незаконно строителство. Заблуждението е визуално - понеже повечето строежи се заграждат по имотни граници с огради. Но собствениците са наясно, че по регулация тези огради падат и локалите влизат навътре. Проблемът е, че държавата като собственик на републиканската пътна мрежа не осигури средствата или по-скоро попречи да се осигурят средствата, защото парите ги имаше преди време по международните фондове. След това попречи на общината да вземе кредит от Кувейтския инвестиционен фонд, за да се реализира Южната дъга, която е от жизнено значение за града.
- Борисовата градина ще има ли регулационен план?
- Нека се извадят документите за собственост. Аз не знам защо се вдигна толкова безсмислен шум при първото предложение за такъв план. Той беше базиран на документите за собственост, които имахме тогава. Повдигна се въпросът държавните и общинските терени да не се отделят като отделни парцели, а да останат в общо. Лошото е, че ако останат така, без урегулирани парцели, би трябвало стадион "Българска армия" да бъде разграден. Оградата е незаконна, защото е в общ парцел с останалата част от Борисовата градина. Скандално е обаче друго - стадион "Юнак" е съборен незаконно. Сложена е ограда и "Главболгарстрой" е разрушил стадиона, без да има никакви документи и основания за това.
- Кой е дал разрешение?
- И аз това питам. Уведомили сме държавните институции, прокуратурата и чакаме отговор.
|
|