:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,461
Активни 457
Страници 5,026
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Кредитната бездна

С познат патос, както винаги, щом нещо "западно" иде у нас, пресата обади пришествието на световен лидер на "бързите кредити". Гигантът щял да прави "лесните пари по-достъпни", т.е. ще хвърли по-гъста мрежа офиси и сътрудници за масов улов на клиенти. Съвсем бегло - и то само специализираните за икономика херолди - поясниха "специфичния бизнес модел", който щял да приложи новият бърз кредитор. Щял да дава по-дългосрочни (в сравнение с конкурентите в сегмента "бърз кеш") заеми; при удължения срок кредитният "продукт" поевтинявал. Ако изобщо може да се каже "поевтиняване" за заем, чиято цена, годишният процент на разходите (ГПР), ще падне от близо 1000% до към 800%. Та това въобще не е лихва, поне не онази от "Общата теория..." на Дж. М. Кейнс. (Теориите на лорда и на класиците преди него определят лихвата като част от дохода, т.е. тя не може да го надвишава десетки пъти.) Значи



т.нар. "бърз кеш" не е кредит



и няма общо с науката на финансите и банковия занаят. За такива сделки и занаята на юнаците, които ги предлагат, древнобългарският преводач на Библията (ще да е някой от св. Седмочисленици?) назовава "живодер". За разлика от мнозина днешни политици, аз съм далеч от възгледите на св. Анселм от Кентърбъри, първия от схоластите; според него да вземаш лихва и да крадеш е все едно (1). Но не мога да чакам живодерската злина да се разпространи и стигне до безизходица, за да отбележа опасността. Ще припомня само до каква участ води злината. Св. евангелист Матей, със словата на св. Седмочисленик, предупреждава: "...и ввергомтъ ихъ въ геенну огненною: том бондетъ плачь и скрежетъ зомбомъ" (Матей 13:50). Накратко



голям писък ще падне



някой ден, като се осъзнаем, че десетки, а може би стотици хиляди българи са впримчени в мрежите на живодерите и са докарани до изуй-гащи. Чувате какъв ропот предизвикват нелепите "методики", с които банките вдигнаха плаващите кредитни проценти, и има-няма две дузини кредити, при които дори и след продажба на ипотекираното жилище длъжникът остава с борч към банката. Знаете бруталните мерки (коя от коя по-грубо нагазили конституцията и правото на ЕС), които се предлагат "за борба с узаконения грабеж на банките". Сравнен със социалния взрив, който ще причини пандемията на "бързия кеш", познатият "грабеж на банките" ще ни се стори лека закачка. Днес и сега



трябва да се мисли за законодателство



и за ограничителен режим - преди изневиделица да зейне огнената бездна. Тогава ще е късно и законовите репресии срещу сключени вече сделки - макар и явно живодерски - ще се обърнат срещу всички нас, данъкоплатците. Не трябва юридическо образование, за да се досетим, че европейските съдилища ще осъдят българската държава да възмезди до стотинка всеки неправомерно ощетен кредитор. Бездруго



не са много възможностите за предпазване



от обирджийското лихварство. Обичайните ограничения - като изискването за регистрация на кредиторите - та дори и да искаме всеки отпуснат заем да се вписва в публичен регистър, няма да спрат безбожното лихварство. При лихва 800-1000% годишно всякакви административни пречки са дребно оскъпяване на бизнеса, за лихваря пак ще останат стотици проценти печалба. Преди няколко дни съдът даде ход на делото за (незаконно) лихварство срещу някой си Иван Донков от Бургас, по прякор Луцифер. Той давал заеми срещу 120% годишно. Наказателният кодекс след 12 години жмичка най-сетне е приклещил Луцифер, но е безпомощен срещу тези дяволи законните лихвари (нали хубаво звучи, като руското "вор в законе"). А със 120% годишно Луцифер е като майка Тереза пред "бързите касови" кредитори. Ужасно тъпи са първосигналните идеи законът да сложи "таван" на "честната" лихва. Въздух! И най-посредственият финансист ще изброи поне дузина законни начина (част от) лихвата да се маскира като разходи и застраховки и такси по кредита. Образованите банкери знаят напр. схемата "Вандербилт", непробиваем за 100 г. щит срещу лимити на лихвата. Самият св. Августин Блажени не е успял да изчисли честната лихва.



Единствена сигурна закрила срещу лихварски грабеж



дава потребителската несъстоятелност, която ще позволи на длъжника да оцелее дори и след като падне в дълговата бездна. Много държа да наблегна: нужен ни е закон тъкмо за потребителска несъстоятелност - а не лична, както (се) подвеждат неуки рецитатори, че и доста боси във финансите, макар и вещи в правото юристи. Но този институт е друга и дълга тема. Може да се мисли за още един силен ход на закона (макар да е съвсем на ръба на законността) - да откаже право на принудително изпълнение за ГПР, надвишаващ законовата лихва. Още римските юристи са стигнали до извода, че не може да се напише закон, който да пази глупците. От глупостта не законът, само знанието може да ни опази. Речено е tolle lege ("вземи чети"). Решаваща за предпазване от фалити и пр. провали е



финансовата просвета



Не вярвам всеки да проумее класически труд като "Възхвала на глупостта" на Еразъм Ротердамски или фундаментите на финансовата мисъл в есето на Джеръми Бентам "Защита на лихварството" (противно на заглавието, не лихварството се защитава там, а продуктивният кредит). Но ако ме питат, бих включил в задължителната програма на всички учащи от прогимназия до магистратура лекцията на Уорън Бъфет от 11.10.1999 г. на тема "Финансово бъдеще на американската младеж" - ако не целия 1 час, то поне първите 12 минути, в които мъдрецът от Омаха обяснява как се смята сегашна стойност на личната ни способност да правим пари и защо не трябва да теглим заем ("овърдрафт") от кредитна карта - най-малкото защото обичайните 18 или 20% лихва по него са пряко сили дори за средния американски длъжник, защото надхвърлят личната му "рентабилност".



- - -

(1) Не че св. Анселм е останал сам в почина да инкриминира лихвата. Пророкът Мохамед направо я забранил. Да си спомним и Брехт, гений сред комунистите: "Какво е шперц в сравнение с акция? Какво е взлом в банка, сравнен с учредяване на банка?" ("Опера за три гроша", III, 9).

29
7894
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
08 Септември 2013 20:04
Може да се напише закон да пази глупаците. Забранява се даването на кредити на частни лица и проблема се решава 100%. Щом са забранени наркотиците, кво пречи да се забрани и кредита за частни лица? По същество разлика няма. Е, некои банкери сигур ше са пак недоволни... ма още древните юристи сигур са забелязали че пълно щастие няма.
08 Септември 2013 20:08
Този път , да не са му уроки , асиситент Хърсев кърти !!!
Бравос!!
08 Септември 2013 20:20
обичайните 18 или 20% лихва по него са пряко сили дори за средния американски длъжник, защото надхвърлят личната му "рентабилност".


Демек, българският длъжник, чиято рентабилност е 10-15 пъти по-ниска, не требва да тегли при повече от 1%.
08 Септември 2013 20:26

За учениците - ок , но докато дойде време те да теглят, тонове глупаци ще са изгорели
08 Септември 2013 20:27
Иначе, много ми е любопитно, некой има ли личен опит с бързи кредити? Тия 1000% ми звучат повече като некакво УУУУУУ по конкуренцията, отколкото като реалност, ама знам ли?
08 Септември 2013 20:56
Алчност и некомпетентност - тези две думи характеризират цялата ни 'банкова система'.
08 Септември 2013 21:20
Ааа, Хърсев добре дошъл.
Абе направо си кажи:
"Щом прекрачиш прага на банката, губиш отвсекъде и ставаш неин роб".
08 Септември 2013 21:35
Публична тайна е , че фирмите заробващи с бързи кредити се отчитат на Позитано, а неформалните на Доган. После с тези пари се плаща на Бисер Петното, Мишо Тъпанара и подобните лидери на контрапротеста.
08 Септември 2013 22:47
Работил съм като програмист във фирма за бързи кредити, максималния процент който съм виждал е 930-940 на годишна база (реално кредита е за 1-2 месеца).
08 Септември 2013 23:16
Хърсев както винаги се е олял.
Глупаците вземат кредити, а умниците, които ги дават какви са?
Кой позволява да има ново робство?
Никой не стига до кредит от хубаво!
Незаплатеният труд на работника е причината той да има нужда от кредит.
Ако работникът получаваше достатъчно за да се възпроизвежда нямаше да има нужда от кредити. Кой позволява да има такава норма на печалба, че парите да се преразпределят така, че една малка група от хора да концентрира огромни ресурси за сметка на обедняващото мнозинство?
Правилата на играта се пишат от някои хора и са в ущърб на всички останали.
Това е истината!

Да наричаш глупаци хората, които нямат възможностите на върхушката е наглост!
09 Септември 2013 00:08
Забранява се даването на кредити на частни лица и проблема се решава 100%

Не е решение Румене, Бойко Борисов, Дянков, Станишев, Милен Велчев, Андрей Луканов... ще теглят кредити за сметка на глупака. Все ще се намери начин за грабеж, добър е само мъртвия разбойник.
09 Септември 2013 00:33
Печатането на пари без покритие ( основно занятие на картела от частни банкери наречен за заблуда "Федерален резерв" както и банкирането с частичен резерв са основните инструменти на финасовото перпетуум мобиле, което няма как да се случи в реалност и се практикува от дебелокожи и криминални елементи от най-висш ранг в т.н. "развити демокрации".
Съвременната масова потребителска демокрация се основава на затъването в дълг на населението обладано от демокрацията, което по същество живее в в халюцинаторния свят на икономика на желанията, а не на потребностите. Доколкото желанията са неограничени и фантасмагорични и в основата си инфантилни, съвременните демокрации максимизират настоящето потребление за сметка на инвестициите в бъдещето и преди всичко в отглеждане на деца. Демографският им упадък е закономерен резъултат.
Кейнсианството е продукт на един енергичен, но стерилен мозък - Джон Мейнард Кейнс, за когото максимизирането на потреблението в настоящето е вся и все. За него бъдещето не съществува и цялата му теория е да се профука всичко сега за сметка на бъдешото поколение. Това не е случайно. За Кейнс бъдещето няма никакъв смисъл, защото той няма деца. Бил е хомосексуалист! Стерилен сексуално и интелектуално! (Което не пречи да е нобелов лауреат по икономика)
Фалитът на теорията му е закономерен! Както и на системите, които практикуват икономическите му перверзии.
Въпросните фантасмагорични кредити, за които уважавания Хърсев говори са поредните измишльотини на нагли "финансови" дизайнери на перпетуум мобиле, задаволяващи хедонизма на оглупелия от манипулации народ. Това е част от масовизирането на потребителщината за да стане порцеса на демократизация необратим, чрез издънване на електоралните маси в непосилни дългове (с което стават и зависими и манипулируеми).
Общо взето закономерен елемент от повсеместния цивилизационен упадък!

09 Септември 2013 01:38
Хърсев, този път
обаче
...годишният процент на разходите (ГПР), ще падне от близо 1000% до към 800%
да попитам все пак, защо СЕГА (при 800%) надигаш глас, а не когато се появиха нашите мили родни живодери (с 1000%), м?
09 Септември 2013 06:52
Работил съм като програмист във фирма за бързи кредити, максималния процент който съм виждал е 930-940 на годишна база (реално кредита е за 1-2 месеца).


Като го прочетох в статията, не ми се вярвяше, че е възможно. И кой луд взима такива кредити, освен някой, дето не мисли да ги връща?
09 Септември 2013 08:29
Значи така 20% лихва ,на американците с големи заплати им е висока ,а принас високите лихви на кожодера Хампарцумян са нормални хърсев ,Матросов си ти хвърляш се на амбразурата защото никои не ви иска кредитите алчни и неграмотни банкери ,ами и вече Ви хванаха че крадете и от сметките,дано никои не прекрачва прага Ви
09 Септември 2013 09:02
Естествено, че черно на бяло никъде не пише 1000%. В някои фирми ГПР е дори повече от 1000% (тук). Уловката е в това, че тези заеми са седмични или месечни и лихвата НЕ СЕ ОБЯВЯВА като процент. Освен това много от тях работят с такси. Освен това, нали знаете, има разлика между проста лихва, сложна лихва и ГПР.
Понеже заемите често са под 400 лева, тези фирми дори не подлежат на регулация от никакъв закон.
Но практиката показва, че дори при заеми над 400 лева, те не обявяват ГПР, за което би трябвало да ги глобяват, обаче рядко им се случва.
09 Септември 2013 09:19
Заглавието много ми хареса.
Заинтригува ме.
Останалото не.
Гледаш на щанда вестника, на първа страница заглавие "Луд закла баба си. Май."
09 Септември 2013 10:17
Бързите кредити са кредити,които се вземат бързо и се връщат бързо.Клиентът взема примерно 1000 лева и връща 1300 на три вноски.Не го интересува лихвата на годишна база,а дали може да върне парите в срок.
09 Септември 2013 10:27
Д-ра по икономика е попресолил манджата за да поохули конкуренцията. Изразено в проценти звучи страховито, но в реални житейски категории не е нещо особено. Като се вземе седмичен заем от 100 лв и след седем дни се върнат 105 (независимо като лихва, такса или подобно) ГПР се оказва примерно 1200%, но хората не затъват заради тези 5 лв. Затъват тези дето вземат с по-ниски лихви хиляди без да са си направили сметката как ще ги връщат. Е и тези дето са взели 100 лв и не могат да ги върнат имат проблеми, но пък и техните невъзвращаеми суми са сметнати в цената.
09 Септември 2013 10:28
да вземеш кредит с 800-1000 % лихва (ОК, не е лихва, а ГПР) требва или да си идиот или просто да набуташ лихваря.
Не можах да разбера трябва ли да има потребление или да се яде само паница ориз? Ако немаш пари за нещо, което е извънредно изникнало сам ли трябва да си ги печатиш, да вземеш борч или да се хванеш некъде на 23 часа работен ден? Или да крадеш? Доколкото ми стана ясно от статията и коментарите най-добре е никой да нема нищо освен някаква дажба или да копа картофи?
09 Септември 2013 10:34
те и книгите да взимаш да четеш са по скьпи от себестоиността си няколко пьти та за глупостта няма много вьзможности да стане умна без да си плаща да вземем университетите в бьлгария и конституциата кьдето е написано че образованието е безплатно демек има богати глупаци има и бедни глупаци
09 Септември 2013 12:09
нужен ни е закон тъкмо за потребителска несъстоятелност - а не лична, както (се) подвеждат неуки рецитатори... Още римските юристи са стигнали до извода, че не може да се напише закон, който да пази глупците. От глупостта не законът, само знанието може да ни опази
Така е. Реалността е, че финансовите компании за бързи кредити се разрастват главоломно в Източна Европа, подмамени основно от благоприятната законова рамка за дерибейство над неплатците, както и тежката икономическа среда, в която хората са склонни да поемат дългове, които често са непосилни.
09 Септември 2013 12:15
Не вземайте заеми. Така вземате чужди пари за малко, а после връщате свои пари завинаги.
/Еврейска поговорка/
09 Септември 2013 13:30
Емил Хърсев
09 Септември 2013 14:37
Хърсев е абсолютно прав. Дори малко е посмекчил нещата. В действителност ситуацията е много по-трагична. 1000% годишна лихва изобщо не е пресилено. Познавам няколко души, които са докарани до пълна безизходица от такива кредити. При подписване на договора, човекът се заблуждава, и не може да направи разлика между месечна и годишна лихва. При просрочие има уговорена неустойка в размер на цялата дължима сума и допълнително наказателна лихва върху лихвата. Със ситен шрифт, който не се чете в договора има и арбитражна клауза, която на практика лишава жертвата от нормално правосъдие. Ако по някаква причина кредитополучателят остане без работа или няма постоянен доход, схемата се завърта. Къщите за бързи кредити игаят с частни арбитражи, които винаги отсъждат в тяхна полза и жертвата не може да обжалва в съд. Веднага се вадят изпълнителни листи и после с цесия се прехвърлят във фирми за събиране на дългове. От там сумата нараства още повече, частните съдебни изпълнители си начисляват допълнителен процент за събиране на вземането и веднага налагат запор върху заплатата на длъжника. Междувременно задължението по схемата която описах от 1000лв. вече е станало 30 000лв. и върху него се начислява законна лихва. Така щастливият получател на 1000лв. бърз кредит се превръща във вечен длъжник и всеки месец му прибират почти цялото възнаграждение, но то не е достатъчно да заплати дори месечната лихва, а главницата не намалява. Единственият шанс на жертвата е да потъне в сивия сектор и да работи без трудов договор или да напусне страната и да работи в чужбина пак нелегално. Като се има предвид, че голяма част от потребителите на такъв вид кредити са млади и неразумни хора без опит, познайте какво решение вземат - да емигрират и никога да не се завърнат. В този смисъл, приемането на закон за потребителския фалит е абсолютно наложително - кой какво взел, взел за определен период (примерно 3г.) и оттм нататък задължението да се погася по давност. Наистина всеки сам си е виновен за глупостите, които върши, но все пак държавата трябва да защити населението си по някакъв начин.
09 Септември 2013 15:24
ами променете закона, ако се забрани залагането на недвижима собственост под %, кредиторите сами ще си идат
09 Септември 2013 16:29
Да повярваш на банкер, че ти отпуска заем, за да ти помогне,
е все едно да повярваш на зимата, че очаква с радост пролетта.
09 Септември 2013 19:04
Навсякъде има подобни финансови институции. В Англия правителството искаше да озапти фирми като Wonga, но май се отказаха. Появата на p2p lending platforms e свеж полъх и обещава да заеме съществена част от ритейл банкинг-а както при индивидуалните заеми така и при кредитирането на малки и средни компании от самите граждани.Естествено ние сме далеч от тези супермодерности дори само поради архаичната законова база която забранява граждани да отдават заеми на друг освен на банките (депозитите се явяват един вид заеми към банките). Все пак ако някой иска, може да инвестира чрезнякоя такава платформа - като Isepankur,например. А за защита на заемодатели с ниската парична култура, може да се въведе горно допустим процент на лихвите. И няма какво да се скача че е посегателство срещу пазарната икономика, протекциите са добри когато са разумни.
13 Септември 2013 23:31
Д-р Хърсев за финасовия фашизъм:

"...значи куци са всички опити да се наложи
предел на лихвата. Това е същото, като да
наложиш "сух режим". Народът пак ще се
напива, но по-скъпо, а бандитизмът ще
цъфти. Затова моят американски колега
и отколешен приятел д-р Ричард Ран с
право нарича подобни щуротии като
"лихвения предел" финансов фашизъм
Това според него е такава политическа
система, която отнема на гражданите и
фирмите икономическата свобода да договорят
помежду си условия на сделките, каквито те
решат, подчинява стопанските процеси на волята
на някаква бюрокрация, овластена да ги следи,
и превръща банките в протекторати на държавата."
http://www.segabg.com/article.php?sid=2010060700040001101

А е те това е по всяка вероятност финасов антифашизъм:

"Ужасно тъпи са първосигналните идеи
законът да сложи "таван" на "честната"
лихва. Въздух! И най-посредственият финансист
ще изброи поне дузина законни начина (част от)
лихвата да се маскира като разходи и застраховки
и такси по кредита. Образованите банкери знаят
напр. схемата "Вандербилт", непробиваем за 100 г.
щит срещу лимити на лихвата."
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД