:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,556
Активни 499
Страници 17,023
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Сириец

Бойко Ламбовски
В пясъка зад училищния двор през голямото междучасие или в градинката пред блока играехме на абета, повикът за това беше: айде да лагаме. Днес си мисля, че това "лагане" е дошло от "залагане", но кой да ти каже вече. Абета значеше топчета, чертаехме с пръчка един триъгълник и на около три-четири метра от него - една черта. Иззад чертата хвърляхме биячите си, най-често гуди - по-голямо от другите топче. Абетата биваха всякакви - стъклени най-често, но и пластмасови, и пиринчени, съвсем различни на цвят - бели, зелени, червени, жълти... Срещаха се дори квадратни. Най-ценни обаче от всички бяха т.нар. "сирийци". Сириецът се разменяше срещу пет до десет обикновени абета, понякога го ползваха за бияч, но само глупак би тръгнал да го "лага" предвид голямата му ценност. Представляваше стъклено топче, в чиято вътрешност благодарение на специална технология имаше разноцветни пластинки, подобни на цветче. Те правеха топчето особено пъстро и красиво.

Играта - за тези от вас, които нямат понятие от нея - се състоеше в целене с бияча на биячите на противника или на "лаганите" в тригълника абета. Уцелиш ли, прибираш уцеленото в джоба. Издут и дрънкащ при ходене джоб те правеше по-умел, по-авторитетен, с повече самочувстие, изобщо - богат, уважаван човек.

Пред блока играехме с часове, обикновено докато се стъмни и абетата се превърнат в едва различими петна. Трябваше да си много внимателен в играта, за да спечелиш някое абе повече от броя, с който си започнал. Трябваше да се внимава и за друго. Понякога, улисани в игровата ситуация, преставахме да следим кой и с какви цели се шляе наоколо. И ставахме вкупом жертва на т.нар. "американско".



Да "правиш американско"



се изразяваше в следното. По-големи от нас момчетии, обикновено 13-14-годишни (ние сме били на по десетина години тогава), минаваха през игровото поле и без никакви церемонии просто грабваха и туряха в джоба си всички абета, гуди и сирийци, които завареха на земята. Сиреч открадваха най-безцеремонно. После бързешката, със смях, се изнасяха. Ако някой от нас се вкопчеше в баткото обирджия и заврещеше да му върнат любимия сириец, се случваше да отнесе шамарите. Сириецът така или иначе заминаваше. Та се налагаше да внимаваме не само в играта, но и настрани. Ако видехме подозрителни персони, способни да осъществят "американско", мигом всеки си грабваше абетата, скриваше си ги в джоба и ги стискаше вътре с ръка. Батковците обирджии, разбира се, можеха да ни претарашат и пак да свият богатството, но рискуваха дърпане, пъхтене, много голям рев и гюрултия. А на голям рев и гюрултия можеше да се притече някой още по-голям батко или дори татко и вече те да са онези, които отнасят шамарите. Така че не дръзваха да посягат към прибраните абета.

Днес се чудя защо "американско"? Не вярвам да е някакъв отзвук от пропагандните клишета по онова време. "САЩ бяха хубава страна, чак след Втората световна се развалиха и почнаха да стават световен жандарм", каза ми адвокатът американец Блаймайер веднъж, когато беше на гости в София и се опитаха да го арестуват, загдето извадил фотоапарат пред американското посолство. Мисля, че по-скоро случайно ще да е онова "американско" от детството. Похитители и завоеватели в този свят да търсиш - пълно е.

Въпросът е, че само силният може да си го позволи. Ние затова сме мирна и хуманна за околните страна. А Сирия - този



сгъстък от религии, етноси и култури,



е била обект на какви ли не инвазии за многохилядогодишната човешка история на тази територия. Сирия е досущ топчето ни сириец от едно време, пъстро и скъпоценно стъкълце. Големите геополитически играчи искат да си го турят в джоба по цял ред причини. Писа се за етнически такива (Турция), газови (САЩ, Франция), базови (Русия), религиозни ("Ал Кайда"), племенно-стратегически (Иран) и какви ли още не. (По-горе под думата "газови" нямам предвид запасите от зарин, а едни предполагаеми запаси от други находища, за които се говори усилено.) Да правя анализ, при това достоверен, на всички причини за сирийската криза не се наемам. Партията БААС и управлението на Башар Асад очевидно не са върхът на човешките общности в уменията им за самоорганизация и управление в угода на всички граждани, гарантиращи всеобщо равенство пред закона. В страната имаше и има недоволни от Асад. Но когато едни сили отвън започнат да въоръжават недоволните от едно управление, а други сили - доволните, то резултатът няма как да е друг освен десетки хиляди убити и милиони бежанци. Силите отвън го знаят добре - предварително.

Тъкмо това заключение, просто за ума, ми пречи да се изпълня с вяра в нещо друго освен в законите, царящи някога и в нашата детска компания. Сълзите на света за пострадалите от химическата атака на 21 август са само билборд,



платен от политически батковци,



на които не им пука ни за тези, ни за други сегашни и бъдещи пострадали. Тези батковци биха минали като кратък тайфун (дали тайфун не идва от тайфа?) дори с "Ал Кайда", за да приберат мълниеносно някой и друг сириец. Биха го сторили смеешком, без голямо замисляне. Ако не играеше шубето от голямата гюрултия и от някой друг батко наоколо, също с корави пестници.
81
7297
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
81
 Видими 
16 Септември 2013 20:26
дали тайфун не идва от тайфа?
не.
16 Септември 2013 20:33
Бойко, братко, ерата на сирийките приключи с ерата на ... "мискетата" (не иде от мушкет, нали, Правописецо?). Виждал ли си как от красотата на сирийката остават само едни тъжни стъкълца, когато мискето удари ...

Спраскаш лагера и от гривната му се изсипят мискетата. Това е то натежал джоб. От ... (огне)стрелно оръжие. Практически безсмъртно. Практически неизчерпаемо. Евтино, ефикасно, безпощадно. Стомана, братко. В свят на стъкло, в свят на Мурано ...
16 Септември 2013 20:40
Море, има нещо общо между тайфуна, титана Тифон и тайфата. При всички случаи Тифон е баща на най-ужасната тайфа:

Typhon (/ˈtaɪfən/; Greek: Τυφῶν, Tuphōn, [typʰɔ̂ːn]), also Typhoeus (Τυφωεύς, Tuphōeus), Typhaon (Τυφάων, Tuphaōn) or Typhos (Τυφώς, Tuphōs) was the most deadly monster of Greek mythology. The last son of Gaia, fathered by Tartarus, he was known as the "Father of All Monsters"; his wife Echidna was likewise the "Mother of All Monsters."

16 Септември 2013 20:46
Фирмин,дума да няма.Сачмата от лагера е здрава и надеждна,но в "сирийчето" има една вътрешна красота.Ако ти се намира някое "сирийче",сложи го в абажура и гледай след 5 минути.Почва да се върти/от температурата/и си става цветомузика.
16 Септември 2013 20:52
За сирийчета естествено съм чувал ( имах доста), за гуди тоже, но за "американско" не съм.
Явно това ще да е било в по-далечни времена. Пък и не играех много на топчета и фунийки.
Футбола си беше номер едно. На всеки целта му беше да вкара "бразилски гол" или поне "английски". Пък и "три корни дузпа". Ех времена...

16 Септември 2013 20:53
сложи го в абажура и гледай след 5 минути.Почва да се върти/от температурата/и си става цветомузика.


В съседната тема, за морала и математиката, съм демонстрирал на LeDoyen какво става с парченцата от сирийката, когато вече (уж!) сирийка няма.
16 Септември 2013 21:04
Сирийките при нас бяха "листета", соденки, билички, скамболов /Хасковско/ и други странни наименования, които съм чувал. Преди години синовете ми намериха пълна торба от детството ми. Поразгледаха ги и ги попиляха някъде,без да се научат да целят със среден пръст /опитах да ги науча,но../. Така цялото ми детско богатство се загуби
16 Септември 2013 21:23
Хмм. Игра на стъклени перли. Игра на стъклени топчета.
Виждала съм топчетата, наречени от автора "сирийци". Красиви са. И вече ги няма.
16 Септември 2013 21:35
ако не се лъжа, сливенско производство. завод светлина.
16 Септември 2013 21:41
16 Септември 2013 21:41
颱風 - тайфун
16 Септември 2013 21:42
Като чета, май аз съм баткото по тая тема . За "доси" да е чул някой? Играе се на мозайката на стълбищната площадка, и плочки и/или ашици се нареждат в права линия на една елипса(пенал) и от "калето" с въртеливо движение се плъзваше "каляската=(полупрозрачен, изтъркан до плоско ашик прободен от кабърче). Колко абета изкараш извън елипсата - твои са. 51 г. "американчето"(сирийчето) струваше 30 ст., гудата - 30(тя беше от цимент или камък и по голяма),матовчетата (топчета) по 10 ст, а всички други абета (топчета,плочки и ашици) по 5 ст. Трамвая беше по 2,3 и 5 ст. "Американско" се случваше, ама в Коньовица му викахме "индийски".(Напраиха ми индийски) В Аура даваха "Бродяга". Абараму...
16 Септември 2013 22:00
В нашта махала пък "американското" се наричаше "Народно доси". Сирийчетата разбира се бяха номер 1, а имаше едни шарени топчета на които им викахме "американчета". Имаше и ценорзпис: 1 сирийче=10 абета, 1 гуда=8 а, 1 американче=5а, 1 плочка (залагаха се и плочки( = 3 абета.
Топчета се играеха през пролетта, после почваха футболи фунийки. Абе - живот!
16 Септември 2013 22:00
По нашия крайдунавски край викахме на стъклените топчета "билюри".
Сирийците бяха сирийки, а америкаците - американки.
Да "зокаш" някого значеше да го победиш и да му вземеш билюра.
Дупката беше "гириз", а отместването радиално на едно и също разстояние спрямо гириза - "чорчик".
Ударът с пръст върху билюра се казваше "деф". Да имаш силен деф, с който да осъществиш удар с билюра си върху билюра на противника, при това така, че твоят билюр да остане на място, а противниковият да отхвръкне силно по пососока на удара, се смяташе за голямо и респектиращо умение.
А бе истинска спортна игра със сложна и специфична терминология. Като английската езда или италианската фехтовка.

16 Септември 2013 22:01
Не знам откъде са ми тези спомени, ама
ми се струва, че ВСИЧКО ЗАПОЧНА с това, че
сирийчета-биячи започнаха да разстрелват сирийчета.
А малките сирийчета си мечтаеха само гудите-биячи да не ги бият много...
Може пък да съм се объркал...
16 Септември 2013 22:04
Сега се сетих. Играехме и на градове пак с топчета.
16 Септември 2013 22:09
Сигурно са мечтали, ама като се намечтали и порастнали, почнали да режат гърла и да налагат с чужда помощ свобода и демокрация.
16 Септември 2013 22:15
при това така, че твоят билюр да остане на място, а противниковият да отхвръкне силно по пососока на удара, се смяташе за голямо и респектиращо умение.

Начи, Даскале, да имаш да вземаш! Най-голямото умение беше да можеш така да удариш топчето на противника, чи твоето топче да отфръкне в посоката която искаш. Батьо беше номер едно и след като в махалата ми писна да играя с другите и редовно ги "обрънзвах", тръгнах по широкия свят да завладявам нови територии.
След като направих 3000 абета, реших че няма място и е по-добре да си оставя един резерв от около 1000 абенца и горницата редовно изхвърлях през балкона за радост на маляците.
П.П. Майка ми и баба ми имаха един такъв лаф - "широк живот, тесни гащи"
16 Септември 2013 22:26
duzov,
Сложна игра - умения разни.
А глаголът при билюрите май наистина беше "обрънзвам".
"Зокам" беше при игра на кибритки.

Изобщо, "Детство мое, реално и вълшебно".
Натисни тук
16 Септември 2013 22:30
Даскал Цеко
16 Септември 2013 22:37
като се намечтали и порастнали,
пораснали. Свършените форми са без "т", а несвършените - с "т". Пример: "Раните ми започнаха да зарастват* и след две седмици вече бяха зараснали**."
___________________________________________________________________
* несвършена форма, има "т".
** свършена форма, няма "т".

16 Септември 2013 22:41
16 Септември 2013 22:45
Правописецо,
Всяка твоя поява във форума изпълва благородната ми душа с неописуемо задоволство.
Да живейш!
16 Септември 2013 22:47
Взаимно е, Даскале!
16 Септември 2013 22:49
... поне се ограмотяваме на стари години. Честно казано, не бях твърде прилежен в правописа, пък и днес не съм. Благодарност и от мен!
16 Септември 2013 23:14
В наше село на тази игра й казвахме "Чорик" и я играехме с капачки.
Та, понеже немахме таквизи скъпи и лъскави топчета (комбали), немахме никакви дертове.
Джиткахме само за спорта без никой да ни ограбва.
16 Септември 2013 23:48
Едни и същи механични принципи лежат в основата както на играта на стъклени топчета, така и в ion-solid interactions, във фундамента на мощни аналитични методи, като RBS (Rutherford backscattering spectroscopy), ERDA (elastic recoil detection analysis) и SIMS (secondary ion-mass spectrometry), на техники за отлагане на тънки слоеве чрез магнетронно разпрашване, а така също в игри от рода на билярда, пула и снукъра.
Това е пътят на израстването и прогреса - от сирийките и американките, през развлекателните игри, до тежката наука.
16 Септември 2013 23:55
Малийй, аз ли съм го написал така!?
16 Септември 2013 23:58
Аз пък си спомням ,че при нас сирийчетата се наричаха италианчета-като Енрико Ферми.
17 Септември 2013 00:07
В нашия квартал "доси" беше, когато некой голям и лош батко минеше и безцеремонно обереше всички абета, отминавайки с подрънкващ джоб.
Имаше един такъв, дебел, пъпчив и противен главанак, от когото всички се страхувахме, който редовно ни обираше. Не беше от квартала, никой не го познаваше, не знаехме къде учи и живее, просто идваше в разгара на играта, обираше абетата и си отиваше. Какво ги правеше тия абета, не беше ясно, щото никога не играеше с нас, вероятно си ги складираше вкъщи и правеше с тях това, което правят със заграбените абета всички дебели, пъпчиви и противни главанаци... На няколко пъти отнасяхме шамари, колчем някой се опитваше да протестира, докато един прекрасен ден се наговорихме, скочихме му всички и му метнахме един епохален мариз. Избяга с разкървавен нос, оскубан, с ожулени лакти, целият в прах и кръв, със скъсана риза и без една гуменка, която запазихме като трофей, макар и да смърдеше адски гадно. Не го и видяхме повече, тоя мръсен гъз...
Това си спомням, като се каже "доси", как дадохме отпор на насилника.
17 Септември 2013 00:08
до тежката наука.

нАука, искаш да кажеш...
17 Септември 2013 00:12
А по нашия край на топчетата им викаха коски. И се играеше с дупка, в която се стремяхме да вкараме коската при начало на играта - като който е най-близо започваше пръв. Имаше и друго правило "метър дупка метър коска". Сега като се замисля си е било постижение да праснеш друга коска от около метър, но с тежките лагерни сачми не се получаваше - много тежаха. Ако се докопваме до лагери ги слагахме за колела на направи-си-сам колички да се спускаме по наскоро асфалтирани стръмни улички - кеф (но сегашните лапетии са далеч по-екстремни). Изчитайки форумците преди мене само за тема "топчета" - като термини и глаголи - може да се издаде един съпоставителен речник къде как се наричат. И хич нема да е малък. Направо дисертабилна тема за лингвистите.
17 Септември 2013 00:15
17 Септември 2013 01:34
И също: билички, листенца, мърсолчета. Играеше се на дупка и на триъгълник. Гуди викахме на две топчета на връвка, като ги удариш и се получи резонанс, пращяха като картечници. Никой не играе сега на билички, не знам дали и някой помни правилата. Но поне със скоби и чатали пукахме чорапите на каките....
17 Септември 2013 03:20
В Горна Джумая сирийките бяха израелки !
Италианките бяха по-големи от сирийките и служеха за биячи , но това си го позволяваха само няколко човека !
Играеше се на дупка и на триъгълник ! По страните и в средата на триъгълника коски или стотинки 1,2,10,5.
С 20 и 50 стотинки си беше вече чист комар ! Чорчик казвахме когато нямаше място за изпълнение на удар клекнал и
ударът се изпълняваше от коляно - коленист така да се каже ! Страх от обири нямаше понеже се играеше по махали
и там всичко като йерархия беше ясно ! Обири ставаха когато имаше гастрольори полакомени от богатствата на съседната
махала !
На капачки играеха циганите от Първо около Пазара !
17 Септември 2013 04:02
А при нас бяха "лъскарки" и "бомбошки" едноцветни и шарени. А тези с резенчета вътре --"израелски" По-големите пък -- "комбъли".
"Дзвингата" и "челикът" също бяха популярни игри.
17 Септември 2013 08:25
Никъде в постингите не срещнах култовата за мен дума "бубичка"/същите тези стъклени топчета/.Имахме "мерачи" и играехме на "бубички".Обиране беше синоним на обрънзване,а грабежите се осъществяваха със специална дупка на подметката -най-често на платненка от 4,20лв-настъпваш бубичката и тя си остава в дупката.Шуменски спомени.Някогашни...
17 Септември 2013 09:25
Авторът на статията е образован и даровит. Много неща съм научил от него през тези години. Все пак никой човек не може да знае всичко и в случая ще обясня откъде идва думата "тайфун" в българския език. Предположението на автора (може би шеговито да го е написал?), свързано с "тайфа" не е правилно. "Тайфун"-ът идва от китайски език и на китайски се пише "台风"(даденият вариант от друг съфорумец по-горе е на старокитайски, моят е на новокитайски или т.нар. "опростен китайски", който се ползва в днешната Китайска Народна Република и в Сингапур, където е един от официалните езици). Приблизителното му китайско изговаряне е "тай-фънг", а в превод означава просто "Тайвански вятър" (буквално) и "тайфун" по смисъл, защото тайфуните удрят Китай основно от посока на Изток, т.е. около Тайван. Предполага се, че изначалната форма е била 大风 (приблизително се чете "ДА ФЪНГ" и "голям вятър". Разбира се има и други етимологии на думата, но тази ми се струва най-убедителната. За останалите - иранска, гръцка и пр. етимологии може да видите в Уикипедия на адрес: http://en.wikipedia.org/wiki/Typhoon#Etymology_and_usage.
---
Защо трябва да купим Acer от Notebook.bg?
17 Септември 2013 10:09
В пясъка зад училищния двор през голямото междучасие или в градинката пред блока играехме на абета, повикът за това беше: айде да лагаме.


само че беше преди да се появят блоковете - София свършваше оттатък "Емил Марков"; и преди да асфалтират улиците.
блоковете и асфалтът убиха абетата*...
-------------
*лексиката очевидно е била ендемична - като чета май извън София никъде не са ги наричали така
17 Септември 2013 10:12
17 Септември 2013 10:54
Таман преди 50 години /малей половин век/ в София играта на топчета беше в началното училище култова. Стартовата линията се казва "танал", "стреляш" топчето с пръсти - придържаш и чукаш с показалци, но без да движиш ръцете /т.е. да "буриш"/. Ако топчето ти остане в триъгълника, го губиш.
Абе нищо общо с анонимните интернет-килър игри.
17 Септември 2013 10:57
"айде да (си) лагаме"
На топчета се играеше от ранна пролет. Сезонът на игрите започваше със стопяването на снега. Въздухът беше изпълнен с една особена миризма на влажна земя донесена от топлия вятър в самия център на София, която и до днес предизвиква в мен особена тръпка и очакване. Като казвам център имам пред вид Халите и Минералната Баня, това само за уточнение, нищо повече. По това време нямаше още блокове, защото всичко още предстоеше, дори и полета на първия космонавт. Сега да Ви разкажа за следния феномен: половината ми приятелчета на улицата на коята живех бяха арменци. Съвсем естествена ми се струваше, двуезичната, среда. Дори си представях, че в България сме fifty - fifty с арменците. Тогава циганчетата живееха някъде много далеч на Запад. Голямо забавление беше да се метнеш от зад на конската каруца и да се возиш. Някои по безразсъдни се возеха и отзад на трамваите. Особено когато имаше мач - отзад и по вратите на трамвая хората висяха на гроздове. Веднъж едно "цигане" ме шибна през лицето с камшика за да се пусна от каруцата. Бил съм 6-7 годишен. Той да е бил една две години по голям. Никакви лоши чуства. Така беше устроен света. В средата на шестдесетте повечето арменци заминаха за бъдещата си Родина - Америка.
17 Септември 2013 11:18
Топчета играехме по вътрешните дворове на къщите (там наистина беше по безопасно) или в двора на Църквата (там беше опасно). Семействата на болшинството от нас живееха под наем в т.нар. Софжилфонд. По едно семейство в стая и с т.нар. "обща кухня". В кухнята се вечеряше по график, на три смени. Но пък колко много деца имаше! Само в един двор не ни пускаха - в т.нар. кооперация "Белия дом". Сградата на северозападния ъгъл на "Кирил и Методий" и "Георги Димитров". Там казваха, че семействата живеели в отделни апартаменти. Но на това трудно можеше да се повярва.
17 Септември 2013 11:39
Да припомня и аз нещо за играта. Абетата "се лагаха" на "танела" и след това "се хвърляхме" към една черта на около два метра от танела, наречена "калето". Който хвърлеше топчето си най-близо до "калето", стреляше пръв. Но и за хвърлянето си имаше ред. Който кажеше пръв "зук", беше последен. Следваше "пред зук", "предо"... Шарените топчета, които при Бойко Ламбовски са "сирийчета", при нас бяха "американчета". Всичко хубаво беше американско. Дядото на жена ми, майстор - галванотехник, като най-скъпа и качествена е предлагал "американиш паста". Но за играта - ако първия улучи някое абе, плочка, ашик или друго топче, продължава докато пропусне или докато обере "танела". За да махне препятствие, играчът вика "чорчик" и си изчиства терена. Играе следващия и така. Ако по пътя си уцелиш чуждо топче, изхвърляш собственика му от играта и прибираш "бияча" му. Добрите приятели се съюзявахме и ставахме "мартаци" (очевидно от ортаци). Обикновено двама, максимум трима, иначе срещу кого ще играем. Най-добри в играта, обикновено бяха тези които се "маризеха" най-добре. "Кодексът на честта" не позволяваше на маризчиите да обират малките, а те пък не позволяваха на други големи да крадат, а и не помня да е имало. Единствената опасност бяха безразсъдно смели и бързоноги циганета, които в крайна сметка биваха наказвани. Нещата се промениха, когато започнаха да се "лагат" стотинки, като става сега и в Сирия...
17 Септември 2013 11:45
в покрайнините обитавахме фамилни къщи и затова абетата се лагаха на неутрален терен - на съответната улица. общокварталните сблъсъци се провеждаха в градинката пред читалище "Светлина" - там се събирахме "горните" и "долните" (в зависимост от това дали живеехме над или под "Нишава". тогава се появяваше рисков момент - някой по-голям батко да подмени ложената монета от 1 стотинка с абе; това в най-добрия случай - можеше просто да я вземе и да си продължи пътя...
а сирийчетата май наистина идваха ат арабско. на едно момче баща му беще ТИРаджия и само то разполагаше с подобни съкровища в неограничени количества; у тях за първи път видях мандарина
17 Септември 2013 11:50
Брао, бе. Опазихте се от ваджишката политика. Ламкане му е макята.
17 Септември 2013 12:37
"Листета", "соденки", "биренки", "мърсолки", "топуци" (пластмасови), "гипси" (гипсови, порцеланови и т.н.). За да си запазиш ред се викаше "зад", съответно "предзад". Играеше се на триъгълник, целеше се от черта на поне 4-5 метра. Който я настъпи "отиваше да пикае" - хвърляше от наказателна дистанция + 2 метра. Имаше едни топчета - комбинация от пластмаса и стъкло или прозрачна пластмаса - викахме им "кестени". Един такъв вървеше за 4-5 "листета", водеше се бяха най-добрите биячи. Сачми от лагери не се използваха, понеже чупеха стъклените топчета - имаше нещо като конвенция. Пък и като счупиш някой хубав лагер, няма да му вземеш сачмите за ластиката или за тъпкалник, а ще ходиш да играеш на топчета, как не.
17 Септември 2013 12:38
Айде и аз да додам за дисертацията. За каляска (онзи изтънен с триене в бордюра ашик, със захванато в долната част малко копче от дреха - някой горе писа с кабърче, обаче такова не съм виждал), най-ценни бяха млечките, после полумлечките, после кОняците. Кой ашик от какъв вид е и дали става за хубава каляска се познаваше, като го почукаш в зъбите си. Най-редките и ценни топчета си бяха сирийчетата. Имаше и содени (тука гугъла не е достатъчно схватлив, показва само погачи), веднъж роднина ми донесе цяла чанта, няколко кила. Залагаха се и капачки, при тях най-ценните бяха тия от кока-кола.
17 Септември 2013 12:49
KOPABA BAPHEHCKA KPAHTA
16 Септември 2013 21:41



Бях от малкото привилегировани (с баща пампурджия), които имаха повече пъстраци отколкото лимки. Татко ги купуваше от Италия...еех спомени...
17 Септември 2013 13:38
Риболовецо,ти май си от Ямбол , а?
А варненецът е забравил "александрийките"....така казвахме на "сирийките" по вашему...тия с листенцата... пампорджиите ги носеха от чужбина...
И сега играят децата във Варна , на големите казват "куртаци" , а на най големите :"Бомби".Преди време видях едно хлапе с една голяма торба лимки...тежеше горе-доле четири-пет кила.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД