:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,715
Активни 342
Страници 19,182
За един ден 1,302,066
Уроци

Как държавата пречи на хората, които "закриля"

Намесата на правителството е отрицание на свободата в производствените отношения
Снимка: www.talkingpointsmemo.com
Склонността на американското правителство да увеличава данъците под предлог за социална грижа пречи на обществената солидарност и предизвиква недоволство.
Много от настоящите икономически трудности, за които политиците хвърлят вина върху свободата и пазарите, всъщност са трайни последици от правителствените политики, акцентиращи на краткосрочни, видими ползи, които скриват отложени разходи. Нашите икономически неволи отразяват по-специално склонността на правителствата да разчитат на принуда, чиито вредни последици се разширяват с течение на времето в противоречие с доброволното сътрудничество, чиито полезни ефекти също се разширяват с времето.

Доброволното пазарно сътрудничество се разширява, защото колкото по-дълго продавачите задоволяват нараснало търсене, толкова повече техните стимули водят към по-добри начини за приспособяване на купувачите към подобрената продукция. По същия начин колкото по-дълго купувачите трябва да отговарят на нарасналото предлагане, толкова по-печеливши приложения се намират. Когато давате на хората стимули за доброволно сътрудничество на пазара, те откриват и прилагат по-ефективни начини за разширяване на взаимните ползи. Подобни резултати лесно могат да се видят в персоналните компютри и технологии например, в които удобството, изчислителната мощ и преносимостта на устройствата се подобряват с много по-бързи темпове от очакванията.

Когато обаче държавата използва принуда, тя насърчава купувачите и продавачите да действат срещу потенциалните си интереси в условията на свободна икономика. И постепенно тези, които би трябвало да мислят за своите търговски партньори, се съсредоточават в търсенето на отговори на принудителните мерки и на



начините да избегнат притискащите ги тежести



Данъците (включително и дефицитите, които са отложени данъци), субсидиите и другите такси показват как принудата системно подкопава социалното сътрудничество. Например, когато правителството повишава данъците върху доходите, спечелени от търговски партньори, тези, които са източник на ползите, печелят все по-малко. В отговор обременените с нови данъци имат стимул да правят по-малко в полза на другите и да хвърлят повече усилия, за да избегнат данъчното облагане.

Освен това, когато правителството задължава работодателите да плащат разни "придобивки", те съкращават други ползи, които работниците може би ценят повече от задължителните "придобивки", "плащани" заради тях. Или работодателите могат просто да наемат по-малко работници. Виждаме това в принудително увеличените разходи за труд за изпълнение на социалната програма на Обама. Работодателите съкратиха работни места и работно време (защото вноските не се дължат за работници, чиято работна седмица е под 30 часа) или намалиха други разходи за труд, включително за обучение на място, което е изключително важен механизъм за квалифициране на работниците и за техния успех.

Ценовите тавани като контролираните наеми и ценовите прагове като минималната работна заплата също илюстрират засилването на принудата, която ерозира социалното сътрудничество. Както отбелязва Фридрих Хайек, "всеки опит да се контролират цените или количествата на определени стоки лишава конкуренцията от нейната сила да координира ефективно отделните усилия". Когато правителството задържа жилищните наеми изкуствено ниски, охлажда интереса на собствениците да продължават да предлагат жилища. С течение на времето се изграждат все по-малко жилища, а собствениците намират начини за заобикаляне на ограниченията - чрез трансформация на собственост, чрез намаляване на разходите си за поддръжка на апартаментите. Крайният резултат е по-малко социално сътрудничество и дългосрочно влошаване на състоянието на съществуващия жилищен фонд

Когато чрез минималната работна заплата правителството държи цената на нискоквалифицирания труд изкуствено завишена, намалява стимулите на работодателите да използват нискоквалифицирани работници в производството. С течение на времето работодателите намират други начини за намаляване на производствените разходи, като



съкращават броя на заетите или продукцията,



прехвърлят работни места другаде и т.н. Например ресторантьорската индустрията отвръща на повишенията на минималните заплати чрез преминаване към бюфети, които изискват по-малко работници, разширява избора на бавно приготвяни храни (по същество замествайки работници със съдове за бавно готвене на икономичен енергиен режим), чрез поставяне на машини за безалкохолни напитки. По същия начин колкото е по-висока цената на един работник в сравнение с компютъра, толкова повече работодатели ще заменят човешкия труд с компютри.

Перспективата за безкрайни и произволни промени в данъците и правилниците, както и другите форми на принуда увеличават рисковете при търсенето на нови начини за сътрудничество с цел печалба. И тъй като принудата стимулира усилията за измъкване от нея, все повече ресурси отиват за налагането й, отнемат се ресурси от производствения сектор и се нарушават принципите на справедливостта. Принудата по своята същност е селективна и неравноправна, а справедливостта може да съществува само когато споразуменията са доброволни.

Тъй като има много малко области, където принудата е необходима за постигане на социално сътрудничество, твърде малко са и областите, където държавата помага. Затова широката експанзия на правителството и призивите за още по-голяма намеса на пазара не са решение на проблемите. И днес е актуално и злокобно предупреждението на Лудвиг фон Мизес, че "тези, които искат все повече намеса на правителството, в крайна сметка настояват за повече принуда и по-малко свобода". Всяко разширяване на обсега на правителството свива свободата и ограничава разширяването на социалното сътрудничество, като последиците стават все по-лоши с течение на времето.

10
2138
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Септември 2013 20:08
Червените вопли да започнат СЕГА
16 Септември 2013 20:56
Авторът да не е от ИПИ? Само там се въдят такива.
А по същество: Конкуренцията регулираШЕ пазара преди появата на монополите. Когато те овладяха пазара единственото спасение е държавната регулация. Без нея всички (и икономистите!) ще измрат от глад.
16 Септември 2013 21:04
Да кажем главното, преди да ни е залял препечатът от "антипропаганда.цом".

Има два вида субсидии. Субисидирането на крайни потребители - социалните помощи, майчинските, енергийните помощи, меценатството, "обикновената" капиталистическа благотворителност - са свято нещо и едно от върховите достижения на цивилизацията.

Субсидирането на производители е най-свирепата и открита форма на дива капиталистическа експлоатация.
Според мен лично, това е единствената форма на експлоатация.
Примерът със соларите и ветрогенераторите е очевиден и достатъчно коментиран. Субсидирането на зърнопроизводителите е може би най-яркият пример сред останалите начини за ограбване на обществото заради благото на шепа капиталисти.
Посветих му доста време в неделната си лекция и затова тук ще резюмирам:

От всички нас вземат толкова пари за швейцарските сметки на "майбасите", че със субсидиите спокойно можем да си купуваме навън цялото необходимо за изхранването ни зърно. Ако субсидиите идваха при нас, хлябът ни трябваше да струва 0,30 лева. Но за него не плащаме по 30 стотинки, а по лев и двайсе, нали?
Хлябът е скъп за всички ни, но "майбасите" изнасят зърно за 1,3 млрд. лева годишно, като печелят по 1 милиард - точно толкова, с колкото ги субсидираме.
Ето това, другарчета, а не Марксовите измишльотини, е експлоатацията в чист вид.

Още по-лошото е, че платихме далаверата за "майбасите" не само с милиарди. Получихме монокултурно земеделие и обезлюдяване на селото. Това са следствията от държавната намеса на страната на производители.
16 Септември 2013 21:35
А по същество: Конкуренцията регулираШЕ пазара преди появата на монополите. Когато те овладяха пазара единственото спасение е държавната регулация.

Твърдението е много далеч от "същество"-то.

Преди всичко, трябва да се прави разлика между монопол - изключителните права на държавата /на държавата! а не на онези, които наричаш "монополи"/ върху ограничен брой блага или дейности, използвани от нея пряко или предоставяни другиму по специален ред и господстващо положение.

Първото действително е предмет на регулиране. Но ще повторя - държавата предоставя монопола, държавата го регулира, държавата злоупотребява с него. Никой друг.
Второто обикновено е естествен и неизбежен резултат на конкуренцията.
В този случай държавата не следва да регулира каквото и да било /та какво ли би могла и да "регулира"? Да забрани "Майкрософт"? Да го бомбардира?/, а просто да реагира, ако фирмата с господстващо положение реши да злоупотреби с него, като действа срещу правилата за конкуренция.
16 Септември 2013 21:46
Не е тъй, Влянча,
Хората правят съответните си отчисления...
Да си чул за зърнени или тУтуневи босове, по синури или крайпътни канавки ?
Хайде, холан...
17 Септември 2013 00:12
Червените вопли да започнат СЕГА

За какво са ти вопли и то да са оцветени като една просто сравнение теза-антитеза върши работа? Да не си далтонист?
Ей на:
Как държавата пречи на хората, които "закриля"
Как бизнесът пречи на хората, които работят за него
Нашите икономически неволи отразяват по-специално склонността на правителствата да разчитат на принуда, чиито вредни последици се разширяват с течение на времето в противоречие с доброволното сътрудничество, чиито полезни ефекти също се разширяват с времето.

Нашите икономически неволи отразяват по-специално склонността на правителствата да разчитат на принуда на бизнесът да прахосва реализираната печалба, чиито вредни последици се разширяват с течение на времето в противоречие с доброволното сътрудничество, чиито полезни ефекти също се разширяват с времето.

колкото по-дълго продавачите задоволяват нараснало търсене, толкова повече техните стимули водят към по-добри начини за приспособяване на купувачите към подобрената продукция.
колкото по-дълго продавачите задоволяват нараснало търсене, толкова повече техните стимули водят към по-добри начини за повишаване на печалбата за сметка на качеството. Колкото повече се приспособят на купувачите към подобрената продукция, толкова повече губят творческата си самоличност и наследените традиции. Сиреч купувачите, в същото време и работници, се обезличиват.
Примерът с ресторантьорската индустрията е повече от глупав. Ако нямаше иновации (машини за приготвяне на храни и за безалкохолни напитки), нямаше да имат какво да поставят. На всичко отгоре въпросните иновации не са принос нито личен, нито от бизнес дейността на ресторантьора. Неговият принос е само да си направи сметката как да използва иновациите така, че да спечели. Ако печели, с или без държавните регулации работниците са съкратени.
И днес е актуално и злокобно предупреждението на Лудвиг фон Мизес, че "тези, които искат все повече намеса на правителството, в крайна сметка настояват за повече принуда и по-малко свобода".
С или без Лудвиг фон Мизес "тези, които искат повече прозрачно управление на държавата, в крайна сметка настояват за по-добра предвидимост/планиране и по-висока икономическа ефективност при използване на ресурсите" Привържениците на Лудвиг фон Мизес са просто цоциалисти - искат разсипия на ресурса за мимолетните си прищевки. Подобно разсипията с фотоволтаиците; търговията с виртуални пръдливи газове; защита, избирателната защита само на чуждестранна инвестиционна прищявка и куп други глупости като "парите следват пациента/ученика/полика" (ще следват, ако има пари и тия които ги дават, са убедени в ползата от тяхното харчене); "цената се определя от търсенето и предлагането" (търсенето на ел. енергия падна с 25%, а цената се увеличи с 15% за 2012 г.) когато предлагането надхвърли търсенето, обикновено фалират фирмите; когато търсенето не е задоволено, се намират нови технически решения, а икономически ефективните от тях определят развитието на икономиката. Просто, принудата и свободата не са елемент на икономическите отношение, нема мерна единица за тях.
17 Септември 2013 01:16
Когато чрез минималната работна заплата правителството държи цената на нискоквалифицирания труд изкуствено завишена, намалява стимулите на работодателите да използват нискоквалифицирани работници в производството.

Правилно! Трябва още да се завиши до изчезването на нискоквалифицирания труд
17 Септември 2013 10:25
Да кажем главното, преди да ни е залял препечатът от "антипропаганда.цом".

Внимателният,
ако си чел внимателно "антипропаганда.цом" ще установиш, че тя е следствие и отговор на "mises.org" и подобните нему. Нормално е когато някой манипулира, подвежда и лъже в интерес на малка част от обществото, да се намери някой който да "осветли" заблудените и лутащи се в икономическите теории хорица.
17 Септември 2013 17:16

Много от настоящите икономически трудности, за които политиците хвърлят вина върху свободата и пазарите, всъщност са трайни последици от правителствените политики, акцентиращи на краткосрочни, видими ползи, които скриват отложени разходи.


Тва е .
18 Септември 2013 06:13
4,3 % от фирмите държат 80 % от печалбата в света!
Каквито и позитиви да има(и ако има) огромното неравенство, тези предимства не са се проявявали при чак такава концентрация на икономическа власт. Трудно е да се приеме, че при тази структура на световната икономика на конкуренцията не е отредена само фасадна роля. Очевидно антимонополните регулации трябва да бъдат разширени глобално.

Горното е цитат от статия. НО има ли какво повече да се говори?! Държавите очевадно не се справят с ролята си. От една страна налагат регулации на малките фирми, за да прибират повече такси и данъци от тях. А от друга канят акулите на готовата софра. Без всякакви правила! А то е ясно, че акулата за нула време ще се справи с малките, новоизлюпени рибки! В джунглата силния изяжда слабия. За това свободата не трябва да се превръща в слободия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД